Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Doświadczenia praktyczne posiadając kolumny na konkretnych przetwornikach będą najbardziej prawdziwe ta jak ma to miejsce w przypadku muda44. Wnioski są wręcz przypisane każdemu z cech głośników i sądzę że większość z nas oceniłoby brzmienie poszczególnych typów głośników bardzo podobnie ,oczywiście gusta muzyczne lekko odbiegają od każdego z nas.

 

18W8545 – ładna średnica czysta klarowna ,lekko schowana do tyłu ale z dobrą pastelową barwą ,bas potrafi zejść nisko ,ma lekkie zaokrąglenie na średnim basie ,wyższy bas z tylu ,potrzebuje mocnego wzmacniacza ponieważ scanspeak to wychylenie +/-6,5 mm ,cewka 42mm średnicy ,karkas aluminiowy (wersja bez K). Coś w tym głośniku magicznego jest ,Sonus Faber stosował go w Amati jako średnio tonowy (wersja 4 ohm) ,Electa Amator II ,przeszedł na Audio Technology w Amati i wrócił z powrotem do węglowca w najnowszych Amati Futura i Guarneri Evolution.(z tweeterami classic scanspeaka).

 

18W8531 -nacinane revelatory ,chwalone za bardzo dobry bas ,szybki punktowy i zdecydowanie lepszy wyższy jego zakres ,scanspeak w tych modelach zastosował mniejsze cewki 38mm co spowodowało mniejsze zapotrzebowanie na prąd,zmniejszyło masę układu drgającego .Ten głośnik jest bardzo dynamiczny .Jest wiele opinii że średnica jest mniej nasycona i występuje większa jej suchość . I tak jest w połączeniu z większością wzmacniaczy tranzystorowych ,aczkolwiek jest sporo zwolenników tego brzmienia .Wiele osób łączy te konstrukcje z lampami triodami ciepło brzmiącymi i tutaj wynik jest zaskakująco dobry .Przypomnę głośnik ma dosyć sztywną membranę ,zdecydowanie mniej tłumioną wewnętrznie dlatego ma tak dobry impuls.

 

18WU 8741 ( i 4 ohm) – iluminatory ,ostatnie z 18- tek scanspeaka ,to ta sama konstrukcja tych samych membran ,wielkości karkasu cewek zatem poziom zapotrzebowania na prąd bardzo podobny ze względu na masę membran 18,0 -18,9 gram, podatność zawieszeń VAS 48,6-49,4 i dobroci ogólnej Qts 0,29-0,33 ,FS 30-31Hz. Wszystko w granicach błędu pomiarowego. Ale drutu na cewce jest mniej w wersji 4 ohmowej i jak wiadomo efektywność tego głośnika jest większa 87db w miejsce 85db. A po filtracji spadnie jeszcze 0,5-1 db mimo użycia bardzo dobrych komponentów zwrotnic. Bardzo niskie zejście basu i największe w historii scanspeaka wychylenie membrany +/- 9mm okupione jest niewysoką efektywnością dlatego w kolumnach z pojedynczym midwooferem prawie wszyscy wybierają wersję 4 ohm . W 2,5 drożnych z dwoma głośnikami 18WU trzeba użyć 8 ohmowej wersji ,ponieważ dwa midwoofery pracują połączone równolegle i

wypadkowa impedancja kolumn i tak wyniesie 4 ohm. Aczkolwiek 8 ohmowy jest taki sam dźwiękowo ,oczywiście inaczej filtrowany być musi .W 8 ohmowym filtr dolnoprzepustowy musi mieć większa indukcyjność cewki co jest oczywiste i za tą sprawą rezystancja takiej cewki jest większa od cewki dla wersji 4 ohmowej i dodatkowo spada efektywność takiej kolumny. Ale jest to tak samo dobra wersja jak i 4 ohmowa która wymaga mniejszego odkręcenia regulatora glosności na wzmacniaczu.

Jak te głośniki grają ? Są pomiędzy węglowymi membranami a nacinanymi revelatorami. Postawione obok węglowca mają tą samą pastelową średnicę pasma ,ale jest ona klasę wyżej ,jest bliższa ,bardziej namacalna ,wyraźna i nie wycofana jak w węglowych ,bas z niewielką przewagą jest także wyraźniej zaznaczony niższy i mocniejszy . Nie jest niestety tak bardzo punktowy jak revelatory nacinane -te były bardziej dokładne w basie .I zapotrzebowanie na prąd miały najmniejsze. Ale mimo wszystko iluminatory to najbardziej udany kompromis dla 2 way łączy sporo zalet rozciągnięcia basu ,jego podzakresów i ładnej pastelowej średnicy bliższej słuchaczowi.

Cewka 42mm ,18-19 gram membrany to wiadome ze nie jest to głośnik najłatwiejszy w wysterowaniu choć jest sporo osób które gra na lampach push pull i jest dobrze .Z lampami SE gorzej rzecz jasna . Tranzystorowe konstrukcje nie mają żadnych problemów z wysterowaniem tego midwoofera.

 

 

Jak ktoś chciałby 18 - tke scanspeaka która jest bardzo łatwym głośnikiem do prowadzenia to jest w ofercie scanspeak 18W8546-01 kewlar czarny .Seria classic . Podatność zawieszeń największa ,szybki skoczny i inny w barwie niż papierowe scanspeaki ,gra wyżej barwowo ,dla osób lubiących takie granie, nadaje się do lampek małej mocy ,mniejszej mocy jak 2A3 , 2A3 push pull. Ma wyższą efektywność niż papierowe ,wymaga dosyć dużych indukcyjności cewek w filtarcji II rzedem - powyżej 2 mH ,nawet 2,2 -2,4 mH dla 8 Ohmowej impedancji głośnika.

 

 

Na warsztacie obecnie 2,5 way na revelatorze 9900 + kewlarowy scan jako bas-mid +weglowy na bas . Nie mój projekt , stroję je wyłącznie.

post-15230-0-63876300-1367581382_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzegorzu mam pytanie czy z Pana doświadczeń wynika że do wysterowania 18W8545 lub 18WU 8741 potrzebny jest bardzo mocny wzmacniacz? bo takie krążą opinie

czy wzmacniacz np. Pioneer A-400 X z takimi parametrami

 

Continuous power Output

T.H.D. 0.02% 8 Ohm............ 50W+50W

T.H.D. 0.03% 4 Ohm ............ 70W+70W

Din Continous Power Output

T.H.D 1% 8 Ohm .............. 60W +60W

T.H.D 1% 4 Ohm................ 85W + 85W

Dynamic Power Output (on EIA dynamic test signal)

8/4/2/ ohm .................... 70W/100W/150/W

Power Consumption ............ 520 W

 

nie jest wstanie tego glośnika wysterować?

 

swego czasu recenzenci HI-FI używali jako jednego z zestawów referencyjnych do odsłuchów divy na 18W8545 i tego A-400x i nic nie wspominano o jakiś problemach powiem szczerze ze mam mentlik bo jestem np. zainteresowany kupnem głośników na 18W8545 w małym pomieszczeniu odsłuchowym 17m2 i mam pewne wątpliwości.

 

Swoją drogą ja ze swej strony dziekuję za fachową charakterystykę i ocene głosników scan speaka

Edytowane przez Bogusław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia praktyczne posiadając kolumny na konkretnych przetwornikach będą najbardziej prawdziwe ta jak ma to miejsce w przypadku muda44. Wnioski są wręcz przypisane każdemu z cech głośników i sądzę że większość z nas oceniłoby brzmienie poszczególnych typów głośników bardzo podobnie ,oczywiście gusta muzyczne lekko odbiegają od każdego z nas.

 

18W8545 – ładna średnica czysta klarowna ,lekko schowana do tyłu ale z dobrą pastelową barwą ,bas potrafi zejść nisko ,ma lekkie zaokrąglenie na średnim basie ,wyższy bas z tylu ,potrzebuje mocnego wzmacniacza ponieważ scanspeak to wychylenie +/-6,5 mm ,cewka 42mm średnicy ,karkas aluminiowy (wersja bez K). Coś w tym głośniku magicznego jest ,Sonus Faber stosował go w Amati jako średnio tonowy (wersja 4 ohm) ,Electa Amator II ,przeszedł na Audio Technology w Amati i wrócił z powrotem do węglowca w najnowszych Amati Futura i Guarneri Evolution.(z tweeterami classic scanspeaka).

 

18W8531 -nacinane revelatory ,chwalone za bardzo dobry bas ,szybki punktowy i zdecydowanie lepszy wyższy jego zakres ,scanspeak w tych modelach zastosował mniejsze cewki 38mm co spowodowało mniejsze zapotrzebowanie na prąd,zmniejszyło masę układu drgającego .Ten głośnik jest bardzo dynamiczny .Jest wiele opinii że średnica jest mniej nasycona i występuje większa jej suchość . I tak jest w połączeniu z większością wzmacniaczy tranzystorowych ,aczkolwiek jest sporo zwolenników tego brzmienia .Wiele osób łączy te konstrukcje z lampami triodami ciepło brzmiącymi i tutaj wynik jest zaskakująco dobry .Przypomnę głośnik ma dosyć sztywną membranę ,zdecydowanie mniej tłumioną wewnętrznie dlatego ma tak dobry impuls.

 

18WU 8741 ( i 4 ohm) – iluminatory ,ostatnie z 18- tek scanspeaka ,to ta sama konstrukcja tych samych membran ,wielkości karkasu cewek zatem poziom zapotrzebowania na prąd bardzo podobny ze względu na masę membran 18,0 -18,9 gram, podatność zawieszeń VAS 48,6-49,4 i dobroci ogólnej Qts 0,29-0,33 ,FS 30-31Hz. Wszystko w granicach błędu pomiarowego. Ale drutu na cewce jest mniej w wersji 4 ohmowej i jak wiadomo efektywność tego głośnika jest większa 87db w miejsce 85db. A po filtracji spadnie jeszcze 0,5-1 db mimo użycia bardzo dobrych komponentów zwrotnic. Bardzo niskie zejście basu i największe w historii scanspeaka wychylenie membrany +/- 9mm okupione jest niewysoką efektywnością dlatego w kolumnach z pojedynczym midwooferem prawie wszyscy wybierają wersję 4 ohm . W 2,5 drożnych z dwoma głośnikami 18WU trzeba użyć 8 ohmowej wersji ,ponieważ dwa midwoofery pracują połączone równolegle i

wypadkowa impedancja kolumn i tak wyniesie 4 ohm. Aczkolwiek 8 ohmowy jest taki sam dźwiękowo ,oczywiście inaczej filtrowany być musi .W 8 ohmowym filtr dolnoprzepustowy musi mieć większa indukcyjność cewki co jest oczywiste i za tą sprawą rezystancja takiej cewki jest większa od cewki dla wersji 4 ohmowej i dodatkowo spada efektywność takiej kolumny. Ale jest to tak samo dobra wersja jak i 4 ohmowa która wymaga mniejszego odkręcenia regulatora glosności na wzmacniaczu.

Jak te głośniki grają ? Są pomiędzy węglowymi membranami a nacinanymi revelatorami. Postawione obok węglowca mają tą samą pastelową średnicę pasma ,ale jest ona klasę wyżej ,jest bliższa ,bardziej namacalna ,wyraźna i nie wycofana jak w węglowych ,bas z niewielką przewagą jest także wyraźniej zaznaczony niższy i mocniejszy . Nie jest niestety tak bardzo punktowy jak revelatory nacinane -te były bardziej dokładne w basie .I zapotrzebowanie na prąd miały najmniejsze. Ale mimo wszystko iluminatory to najbardziej udany kompromis dla 2 way łączy sporo zalet rozciągnięcia basu ,jego podzakresów i ładnej pastelowej średnicy bliższej słuchaczowi.

Cewka 42mm ,18-19 gram membrany to wiadome ze nie jest to głośnik najłatwiejszy w wysterowaniu choć jest sporo osób które gra na lampach push pull i jest dobrze .Z lampami SE gorzej rzecz jasna . Tranzystorowe konstrukcje nie mają żadnych problemów z wysterowaniem tego midwoofera.

 

 

Jak ktoś chciałby 18 - tke scanspeaka która jest bardzo łatwym głośnikiem do prowadzenia to jest w ofercie scanspeak 18W8546-01 kewlar czarny .Seria classic . Podatność zawieszeń największa ,szybki skoczny i inny w barwie niż papierowe scanspeaki ,gra wyżej barwowo ,dla osób lubiących takie granie, nadaje się do lampek małej mocy ,mniejszej mocy jak 2A3 , 2A3 push pull. Ma wyższą efektywność niż papierowe ,wymaga dosyć dużych indukcyjności cewek w filtarcji II rzedem - powyżej 2 mH ,nawet 2,2 -2,4 mH dla 8 Ohmowej impedancji głośnika.

 

 

Na warsztacie obecnie 2,5 way na revelatorze 9900 + kewlarowy scan jako bas-mid +weglowy na bas . Nie mój projekt , stroję je wyłącznie.

 

A czy sprawdzał Pan morze Scan Speak Illuminator 18WU-8747T00 w wersji alu,ciekawe jak miałyby się do celulozowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy sprawdzał Pan morze Scan Speak Illuminator 18WU-8747T00 w wersji alu,ciekawe jak miałyby się do celulozowych

 

 

Niestety nie sprawdzałem . 18WU 8747 i 4747 z membraną z twardego aluminium przeznaczone są do przetwarzania basu wg.deklaracji i kwalifikacji producenta tych głośników .Zakładka WOOFER. Aplikuję czasem aluminiowe i magnezowe seasy 15 i 18cm i accutona ceramicznego i poruszyc te głośniki jest łatwo za sprawą odpowiedzi impulsowej samej membrany .

Dla samego basu aluminiowe iluminatory powinny być korzystniejsze niż impregnowany papier z dodanym tłumieniem wewnętrznym. Bo w 2 way producentowi głośnika zależy na kompromisie bas kontra środek pasma . Jezeli konstruuje ktoś 3way to kompromisu nie musi szukać w sztywności membrany i jej tłumieniu ,wówczas np. warto sięgnąć po 22cm revelatora celulozowego ,to twarda celuloza HPC ,to głośniki basowe zatem szybkość basu ,jego zróżnicowanie atak zdecydowanie lepszy niż 18 -tki nisko średniotonowe jak 18W8545 , 18 WU 4741 , które do 2 way muszą być kompromisem .Oczywiscie 22 revelator stawia większe wymagania wobec wzmacniacza to juz nie 150 a 220 cm2 powierzchni membrany i masa układu drgającego 32 gramy w miejsce 18 gram 18 tek 18WU 4741. Lub jak ktos ma czym sterować to są 26 -tki aluminiowe i celulozowe w serii revelator.

 

Mam obecnie na warsztacie Etony Hexagonalne po 2 sztuki w jednej kolumnie 230cm2 powierzchni ,rekordowo niska masa 21 gram ,wychylenie +/-4mm -małe Qts -0,36 i rezonanz 31 Hz ,ale mimo że siedzą te głośniki w Avalonach nie gra to jak bym sobie życzył.

 

Panie Grzegorzu mam pytanie czy z Pana doświadczeń wynika że do wysterowania 18W8545 lub 18WU 8741 potrzebny jest bardzo mocny wzmacniacz? bo takie krążą opinie

czy wzmacniacz np. Pioneer A-400 X z takimi parametrami

 

Continuous power Output

T.H.D. 0.02% 8 Ohm............ 50W+50W

T.H.D. 0.03% 4 Ohm ............ 70W+70W

Din Continous Power Output

T.H.D 1% 8 Ohm .............. 60W +60W

T.H.D 1% 4 Ohm................ 85W + 85W

Dynamic Power Output (on EIA dynamic test signal)

8/4/2/ ohm .................... 70W/100W/150/W

Power Consumption ............ 520 W

 

nie jest wstanie tego glośnika wysterować?

 

swego czasu recenzenci HI-FI używali jako jednego z zestawów referencyjnych do odsłuchów divy na 18W8545 i tego A-400x i nic nie wspominano o jakiś problemach powiem szczerze ze mam mentlik bo jestem np. zainteresowany kupnem głośników na 18W8545 w małym pomieszczeniu odsłuchowym 17m2 i mam pewne wątpliwości.

 

Swoją drogą ja ze swej strony dziekuję za fachową charakterystykę i ocene głosników scan speaka

 

 

Pamiętam Magazyn Hi Fi miał jako sprzęt redakcyjny Pioneera A400 ,zamienili potem po recenzji na A400 X ,1994-1995 rok jakoś w tych latach ,moge odszukac recenzje ,mieli Zollery Imagination, YBA Integree i Monitor Audio Studio 20 na seasach aluminiowych . Kupiłem ten wzmacniacz w owym 1994 roku i był to wogóle model na rynek brytyjski z ich wtyczką sieciową .Klasyczny Pioneer 677, 878 ,777 albo JVC 572 ,662 były dużo lepsze. To słabiutki wzmacniacz gdzie tam do scanspeków. Jak ktoś chce tanio a sterować dobrze to końcwke Rotela RB 980 ,990 , albo szarpnąc się na Krella KAV 300 i ,czasem sa w ogłoszeniach za 3tys złotych .Ten wzmacniacz steruje bez problemu 22cm scanspeaki . Warto zainwestowac w dobry solidny i mocny wzmacniacz zostanie na dłużej w systemie. Warto szukać 3-4 tys można czasem Audioneta SAM V2 upolować,znalazłoby się coś na rynku wtórnym ,warunek - stan techniczny ,wiele jest ogłoszeń zużytego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wczorajszych odsłuchach sprzętu audio gd miałem okazję posłuchać kolumn bodajże CREDO 3 ILUMINATOR razem z wzmakiem końcówką audio gd MASTER-3 250W przy 8 ohm,kolumny zrobione na 4 membranach biernych z tyłu obudowy i na dwóch iluminatorach ,za bardzo to grać nie chciało był kłopot z basem ,po prostu było go mało i był powolny a i średnica nie była zachwycająca ,nie mam pojęcia czemu to tak grało,pomieszczenie było raczej niewielkie może w tym problem bo wzmak to potęga

Edytowane przez gabler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam Magazyn Hi Fi miał jako sprzęt redakcyjny Pioneera A400 ,zamienili potem po recenzji na A400 X ,1994-1995 rok jakoś w tych latach ,moge odszukac recenzje ,mieli Zollery Imagination, YBA Integree i Monitor Audio Studio 20 na seasach aluminiowych . Kupiłem ten wzmacniacz w owym 1994 roku i był to wogóle model na rynek brytyjski z ich wtyczką sieciową .Klasyczny Pioneer 677, 878 ,777 albo JVC 572 ,662 były dużo lepsze. To słabiutki wzmacniacz gdzie tam do scanspeków. Jak ktoś chce tanio a sterować dobrze to końcwke Rotela RB 980 ,990 , albo szarpnąc się na Krella KAV 300 i ,czasem sa w ogłoszeniach za 3tys złotych .Ten wzmacniacz steruje bez problemu 22cm scanspeaki . Warto zainwestowac w dobry solidny i mocny wzmacniacz zostanie na dłużej w systemie. Warto szukać 3-4 tys można czasem Audioneta SAM V2 upolować,znalazłoby się coś na rynku wtórnym ,warunek - stan techniczny ,wiele jest ogłoszeń zużytego sprzętu

 

recenzja co prawda zmodyfikowanego A-400X jest w Hi-Fi 2/99 lub na stronie http://www.hifi.pl/recenzje/modyfikacje/pioneera400x.php jeśli ma Pan dojście do recenzji niezmodyfikowanego A-400X to bardzo bym prosił.

A wracając do recenzji to testowano Pioneera na kolumnach dwudroznych divy ze Scanspeków 18W854 i rewelatora na górze i nic nie wspomniano o tym że A-400X sie zadławił. i nie wydolił wysterować szacownych scanspeków.

Ja wiem że są lepsze wzmacniacze ale moje pytanie brzmi czy A-400 napędzi kolumny dwudrożne typu RLS Nereida II i zagraja na poziome satysfakconujac

początkującego audiofila. wiem że potencjał kolumn jest większy że z lepszym wzmacniaczem pokażą większe możliwości ale niezamożny audiofil z trójką dzieci musi iść na kompromisy. wiem też że takich jak ja jest wielu. Czuję podskórnie że nie trzeba wydawać fortuny aby uzyskać wystarczający dobry dźwiek bo nie raz byłem w szoku słuchając zestawu typu "taka strychnina ale jak to gra!! "

Ludzie z dużą kasą niech próbują dopaść króliczka ktoś musi napędzać ten biznes ale bardzo cenię uczciwe opinie doświadczonych audiofili szanujących też tych bez wielkie kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18W8545 nie był w stanie mi poprawnie wysterować Xindak 6950( 9 ) .

O dziwo Yaqin MC-100B choć to lampa ale w miarę już sobie z nimi dawał radę. Ale też ma odczuwalnie większą moc niż NADy C37X

 

Węglasy zachwyciły mnie kopę lat temu w monitorach Sonus Faber ale te były napędzane końcówką Krella .

Pamiętam też jak gdzieś w latach 90tych trafiłem na okazyjną cenę Technicsa SUA900MKII ( miał być Audio Agile Step ale go nie było a ten Technol miał kilka tygodni , był dobrze oceniany i był za jakieś 30% ceny nowego ). Pamiętam jak siadło brzmienie po podłączeniu Technola w miejsce Krella.

Nie chodzi o jakość ale o dynamikę , szybkość i wykop .

Technol przez jakiś czas napędzał midwoofery Seasa 171XP i świetnie sobie z nimi radził .

 

Wzmacniacz musisz zmienić.

Wszędzie polecam modyfikowane NADy C320 / 320BEE . Za małe pieniądze świetne brzmienie w klasie nowych wzmacniaczy w okolicach 4000zł

Fabryczny , dobry używany wzmacniacz trzeba liczyć ponad 2000zł a do węglasów z drugie tyle .

 

Pamiętaj też to co Ci pisałem na PW

Do dobrych monitorów obowiązkowo dobre podstawki.

A te też kosztują i uważam że pieniądze z podstawek lepiej dołożyć do choćby Ariesów .

Scany z Ariesów napędzisz tańszym wzmacniaczem a i ponoć co do zmiany tweetera można się dogadać .

Edytowane przez muda44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki muda44 za odpowiedź naprawdę liczę się z twoim zdaniem ale wiesz ile kosztują nowe Ariesy jeszcze modyfikowane to chyba już jakieś 10tyś w sumie jestem ciekaw czy ceny producentów kolumn na ScanSpekach spadną po wyraźnej przecenie głośników.

W niedzielę .12 maja sam się naocznie przekonam jadę do kolegi z tego forum z Pioneerem na odsłuch jego kolumn divy zbudowanych na 18W8545 i D2905/9300 z dobrymi komponentami w zwrotnicy kondensatory mundorfa, rezystory mundorfa i mills'a cewki drutowe zwijane z polinku , okablowanie sonus oliva serbro dla niskotonowego 1,2mm2 a dla wysokotonowego 2x 0,4mm2 z tyłu terminale pojedyncze CMC usa srebrzone. są to podłogówki.napędza je wzmacniacz lampowy na 300b-xls 10w jestem bardzo ciekaw szkoda ze nie mam krella dla porównania.

 

jeszcze pytanko czy mozna bez grzebania w zwrotnicy wymienić D2905/9300 na 9500 lub 9700 bo kidyś chyba słyszałem taką opinię. i gdzie można kupić dobrze zmodyfikowanego NADa C320 / 320BEE

Edytowane przez Bogusław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
gdzie można kupić dobrze zmodyfikowanego NADa C320

Proponuje zrezygnować z zaczynania przygody ze Scan Speakami i "modyfikowanymi" wzmacniaczami. Nie będziesz wiedział co będzie powodem ewentualnych problemów a autor modyfikacji z pewnością wykluczy wzmacniacz.

Kup nową 326 (z gwarancją), który może być jakąś podstawą do porównań i poszukiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki muda44 za odpowiedź naprawdę liczę się z twoim zdaniem ale wiesz ile kosztują nowe Ariesy jeszcze modyfikowane to chyba już jakieś 10tyś

Pisałeś mi na PW o monitorach na 8545 i 9300 za 7000zł . A tu dokładając cenę podstawek za 8000zł masz kolumny stojące na całkiem innej klasy przetwornikach i co jest dla Ciebie ważne - napędzisz je tańszym wzmacniaczem.

Modyfikacje możesz sobie zrobić z czasem .

 

jeszcze pytanko czy mozna bez grzebania w zwrotnicy wymienić D2905/9300 na 9500 lub 9700 bo kidyś chyba słyszałem taką opinię.

Zmiany w zwrotnicy obowiązkowe . O ile 9300 jest podobny do 9500 to już 9700 jest wyraźnie innym głośnikiem.

Nie pchaj się w te tweetery to już leciwe i na dzisiaj przeciętne tweetery .

Na dzisiaj dobry Scan to D3004/6600 / 6620 i wersje "R"

 

gdzie można kupić dobrze zmodyfikowanego NADa C320 / 320BEE

Jak będziesz zainteresowany to pisz na PW

Proponuje zrezygnować z zaczynania przygody ze Scan Speakami i "modyfikowanymi" wzmacniaczami. Nie będziesz wiedział co będzie powodem ewentualnych problemów a autor modyfikacji z pewnością wykluczy wzmacniacz.

Kup nową 326 (z gwarancją), który może być jakąś podstawą do porównań i poszukiwań.

Żaden "szary" NAD nie zbliża się jakością brzmienia do modyfikowanego C320/320BEE .

Wystarczy poczytać i popytać w klubie NADa

Ale zostawmy temat NADa bo to klub Scan Speaka :)

 

To że dzisiaj pewne głośniki mocno staniały nie znaczy że dobrze zagrają z byle czym.

Są kolumny tolerancyjne względem pozostałej elektroniki i są też takie które nie zagrają w przeciętnym towarzystwie .

Dlatego jeszcze raz powtórzę - do 18W8545 trzeba mieć bardzo mocny i wydajny prądowo wzmacniacz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki muda44

.

Może powinienem zacząć od moich preferencji muzycznych.

Najważniejsze jest dla mnie muzyka klasyczna z naciskiem na symfoniczną, jestem melomanem i chodzi mi o jak najwierniejsze odzwierciedlenie naturalności brzmień poszczególnych instrumentów. Wyznacznikiem moim jest prawidłowe brzmienie kontrabasu wiolonczeli a także żeby została oddana akustyka sali koncertowej Nie znoszę kliniczności ostrości

blachy czyli trąbki waltornie puzony powinny brzmieć dźwięczne ale nie ostro optuję za ciepłem przekazu i magicznym klimatem koncertów na żywo Nie chodzi mi o szybkość stopy perkusji w koncertach rockowych live.

To tyle i miałem kiedyś do czynienia pracując w Szwecji słuchać godzinami w świetlicy zestawu głośnikoów bazujących na glośniku węglowym podłączonym do wielkiego kombajnu tuner wzmacniacz gramofon. z lat chyba 70/80 tych i byłem tym zestawem oczarowany godzinami słuchałem nawet nie wiem czy to był Scanspeak i który ale Szwecja Dania blisko to musiało być to. I tak mi został sentyment do węglowca i dlatego moje poszukiwania skierowałem w tym kierunku. dzięki za wszystkie rady co do Nad-a odezwę się za jakiś czas na PW.

Pozdrawiam

Edytowane przez Bogusław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest dla mnie muzyka klasyczna z naciskiem na symfoniczną, jestem melomanem i chodzi mi o jak najwierniejsze odzwierciedlenie naturalności brzmień poszczególnych instrumentów. Wyznacznikiem moim jest prawidłowe brzmienie kontrabasu wiolonczeli a także żeby została oddana akustyka sali koncertowej Nie znoszę kliniczności ostrości

No to Scan Speak , Usher , Dynaudio , Proac , Spendor czy Vienna to Twoje klimaty .

Vienna Beethoven - najlepsze skrzypce , kontrabas i saksofon jaki z kolumn słyszałem ( tweeter to Scan 9300 wiec dolny zakres jego pracy super ale im wyżej tym słabiej ).

Kolumny na polipropylenie. Kiedyś Scan też miał coś takiego w ofercie .

A co do ostrości to od jakiegoś czasu mam różne kolumny na metalowych głośnikach i nic takiego nie stwierdzam.

Ba ! Stwierdzam nawet że miękkie membrany jakich słuchałem nie były w stanie odtworzyć tak dokładnie muzyki jak dobre głośniki z aluminiowymi membranami. Ale tu reszta sprzetu musi być naprawdę dobrej klasy bo łatwo popaść właśnie w pułapkę ostrości , klinicznosci , suchości i natarczywego brzmienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muda 44

9700 powiadasz,ze to leciwy przecietny tweeter?

Słuchałem go w kilku aplikacjach i tak uważam.

Midwoofery Scan miał od lat dobre ale tweetery średnie. Nie bez powodu Sonus Faber midwoofery Scana łączył z tweeterami Dynaudio .

Seasy 27TBC/G tańsze i uważam że są wyraźnie lepsze od 9300 , 9500 i 9700.

9900 nie słuchałem .

Dopiero D3004/6600 to głośnik wysokiej klasy - na chwilę obecną , bo inne firmy nie stoją w miejscu .

Ale i tak wolę tego tańszego metalowego Seasa.

 

Ponoć " R " Scana jest naprawdę świetny.

Edytowane przez muda44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz słuch bardzo dobrze radzi sobie z częstotliwościami w zakresie mowy, ale skraje pasma już nie są tak czytelne.

Subiektywny odbiór zależy od aplikacji, czyli obudowy, sposobu filtrowania i głośnika średniotonowego.

Można postawić tezę, że im wyższa seria tym lepiej (i drożej...), ale co to jest lepiej?

Jeżeli lepiej w tym zakresie oznacza większą rozdzielczość, odczuwalnie mniejsze zniekształcenia, rodzaj perlistości bez zapiaszczenia, to właśnie tak widzę progres w jakości. Aktualnie słucham muzyki na R3004/662000 i powrotu do doskonałej 9700 nie planuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

czesc!

 

no to i ja zapisuje sie do klubu scan speak'a :)

 

obecnie graja u mnie kolumny na 2x18WU8747T00 + D2905/9900. Wszystko w formie przerosnietych monitorow w ukladzie d'appolito. Glosnik wysokotonowy jest przesuniety "do srodka" wzgledem basow. Z tylu znajdują się dwa wyloty br - symetria ;)

 

Obecnie graja pod Jungson'em ja-88d, a czasami z lampy (4xkt88).

 

pozdrawiam,

jakub

post-20176-0-88704400-1375633544_thumb.jpg

post-20176-0-98133800-1375633696_thumb.jpg

Edytowane przez qbusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"skrzynka" ma 45 litrow... :) glosniki graja w jednej komorze.

 

"skrzynka" ma 45 litrow... :) glosniki graja w jednej komorze.

 

do tego dodam iz sygnal idzie alo droga analogowa z gramofonu rotel rp-1500 po przez przedwzmacniacz McGee (jak dla mnie on lepiej gra od przedwzmacniacza wbudowaneo w jungsona) albo droga cyfrowa poprzez behringer'a deq2496 ktory dzialo jako dac z wejsciem optycznym. W przypadku sygnalu cyfrowego sygnal wychodzi torem zbalansowanym na wzmacniacz. do behringera mam tez mikrofon pomiarowy i pomiary pokazaly pewne problemy z basem ale to wynika glownie z tragicznego pomieszczenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarokar

(Konto usunięte)

Moja opinia będzie bardzo subiektywna, jak dla mnie to są bardzo gładkie ale szczegółowe, wokale bardzo nasycone jak to z tranzystora możliwe, wysokie dźwięczne i czarujące rozdzielczością oraz ilością szczegółów, bas bo to najbardziej Cię interesuje, jak dla mnie to oferuje wystarczające zejście oraz wypełnienie, rozdzielczość i barwa świetna, bardzo szybki, potrzebuje sporo prądu by zagrać byle czym tego nie napędzisz by zagrało. U mnie gra to z Linnem Klout 80W na 8ohm ale prądu mu nie brakuje ma trafo ja talerz 880W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia będzie bardzo subiektywna, jak dla mnie to są bardzo gładkie ale szczegółowe, wokale bardzo nasycone jak to z tranzystora możliwe, wysokie dźwięczne i czarujące rozdzielczością oraz ilością szczegółów, bas bo to najbardziej Cię interesuje, jak dla mnie to oferuje wystarczające zejście oraz wypełnienie, rozdzielczość i barwa świetna, bardzo szybki, potrzebuje sporo prądu by zagrać byle czym tego nie napędzisz by zagrało. U mnie gra to z Linnem Klout 80W na 8ohm ale prądu mu nie brakuje ma trafo ja talerz 880W.

 

Moje gratulacje - kolumny prezentują się świetnie.

W jak dużym pomieszczeniu grają u Ciebie?

Jeśli to nie tajemnica to napisz proszę jaki to w przybliżeniu koszt zbudowanie takich kolumn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarokar

(Konto usunięte)

Moje gratulacje - kolumny prezentują się świetnie.

W jak dużym pomieszczeniu grają u Ciebie?

Jeśli to nie tajemnica to napisz proszę jaki to w przybliżeniu koszt zbudowanie takich kolumn.

 

Dzięki, mnie też się mega podobają, jeszcze brakuje granitu na podstawy i kolców pod moduł niskotonowy ale to z czasem. Kolumny u mnie grają w pomieszczeniu 25m2 otwartym na resztę hacjendy, maja sporo przestrzeni wokół siebie 1,2m od tylnej ściany i sporo od bocznych, grają z dużą swobodą i gładkością nic nie męczy, lubią też grać głośno przy większej mocy dźwięk się otwiera i płynie swobodnie.

Koszt budowy jest niestety spory ba wręcz b. duży, po kolei set głośników 4400, obudowa 2300, zwrotnica i reszta gratów to jakieś 2000-2500 (ja zrezygnowałem z jantzenów superior Z-Cap na rzecz białych mundorfów to wyszło sporo taniej).

 

jeszcze zdjecie

Edytowane przez jarokar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.