Skocz do zawartości
IGNORED

Acoustic ART System


mate_ous

Rekomendowane odpowiedzi

Czy któryś z Kolegów zna możliwości tego systemu? Co prawda spotkałem się z nim w pokoju audiofast'a na zeszłorocznym audio show, ale pokój sam w sobie nie był taki zły akustycznie, a grający w nim sprzęt dawał radę. Ciężko było mi przypisać zasługi dla tych maleństw.

 

Zastanawiam się ile potrafi to cudo i czy po jego odpowiedniej konfiguracji rzeczywiście inne ustroje akustyczne nie są potrzebne?

 

audiofast_acoustic_art_d_max.jpg

 

Podobnego tematu nie znalazłem na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak dla mnie jakiej wyższej klasy voodoo. Nie neguję, że jakiś wpływ na brzmienie to może mieć - ostatecznie, każdy przedmiot wniesiony do pokoju odsłuchowego ma jakiś wpływ na brzmienie - ale biorąc pod uwagę ceny tych produktów, znacznie lepsze rezultaty na pewno otrzymasz inwestując w lepszą akustykę, czy lepszy sprzęt.

 

Chyba że masz już Scarlattiego, Magico Q5, zaadoptowany akustycznie pokój ... wtedy kto bogatemu zabroni :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby było genialne to pewnie bym znalazł więcej opinii o tym systemie, a tu cisza wszędzie. Co do ceny, to jeżeli rzeczywiście dało by się stworzyć rewelacyjną akustykę w każdym pokoju z pomocą tych "kopułek" to cena 14k była by ceną okazyjną. Może właśnie niedowierzanie i patrzenie na ten system jako przedmiot magiczny, hamuje ludzi przed jego zakupem ... ale ja pierwszy tego nie kupię:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z Kolegów zna możliwości tego systemu? Co prawda spotkałem się z nim w pokoju audiofast'a na zeszłorocznym audio show, ale pokój sam w sobie nie był taki zły akustycznie, a grający w nim sprzęt dawał radę. Ciężko było mi przypisać zasługi dla tych maleństw.

 

Zastanawiam się ile potrafi to cudo i czy po jego odpowiedniej konfiguracji rzeczywiście inne ustroje akustyczne nie są potrzebne?

 

audiofast_acoustic_art_d_max.jpg

 

Podobnego tematu nie znalazłem na forum.

 

Hmm... a do czego to ma być? To ma sobie tylko stać, czy do tego trzeba się modlić, albo wypełnić "muzodajną" wodą, ogniem lub inną materią? Bo ogólnie to to wygląda jak jakieś czary i ołtarze do rytualnych obrzędów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała instrukcja montażu:

 

acousticARTdiagramm.jpg

 

Nie chcę nabijać się z tego systemu, nie mając pewności że działa, ale ciężko powstrzymać się od komentarzy:) Mi to osobiście wygląda jak naczynia do sake. Podobno inspiracją do stworzenia tego czegoś, była wyprawa konstruktora na daleki wschód. A jak wiadomo przy alkoholu ma się zawsze ciekawe pomysłu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Co do ceny, to jeżeli rzeczywiście dało by się stworzyć rewelacyjną akustykę w każdym pokoju z pomocą tych "kopułek" to cena 14k była by ceną okazyjną.

 

Faktycznie wygląda to na okazję życia !!!

Trzeba brać i nie zastanawiać się dłużej.

 

pozdr

donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo ile kosztuje zrobienie pokoju odsłuchowego od A do Z i nie jest to kwota mniejsza od tych 14k. Do tego w przypadku przeprowadzki, przymusowej zmiany pomieszczenia na inne itd dużej części wpakowanej kasy nie da się odzyskać tylko trzeba na nowo betonować, kleić, podłączać...

 

Mi ciężko uwierzyć, że ten Acoustic ART załatwi wszystko, ale jestem ciekawy czy poprawa akustyki będzie równa ustawieniu kilku pianek akustycznych za 400zł czy przygotowaniem pokoju za 20k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość sly30

(Konto usunięte)

Witam. Jestem na tym forum nowy ale w temat sprzętu audio bawię się hobbystycznie już 30 lat a temat Acoustic ART firmy Synergistic Research interesuje mnie od kilku miesięcy więc zaciekawiło mnie że pojawił się też na tym forum.

Tak w ogóle to pozdrawiam wszystkich i często zaglądam na to forum czytując różne uwagi, recenzje czy komentarze. Warto posłuchać co na ten czy inny temat myślą inni tym bardziej w temacie sprzętu audiofilskiego w którym od zawsze dużo jest magii, voodoo, wierzeń ale i uprzedzeń, stronniczości itd.

Ale czytując różne opinie można wyrobić sobie pogląd na różne tematy.

 

Od pewnego czasu zgłębiam temat akustyki pomieszczeń odsłuchowych tak nie doceniany w Polsce a może i na świecie. Sam przez lata nie doceniałem zagadnienia a dziś wiem, że jest bardzo ważne!! Oczywiście zawsze najważniejsza jest sama muzyka ale jak już bawimy się w stworzenie jak najlepszych warunków do jej odsłuchu to adaptacja akustyczna pokoju jest najważniejsza. Co z tego, że sprzęt będzie super jeśli w kiepskim pokoju zagra znacznie poniżej swoich możliwości.

Koszt adaptacji akustycznej nie jest mały ale i tak mniejszy niż wypasione okablowanie a efekt znacznie bardziej słyszalny.

Ponieważ mam już pewne doświadczenia z różnymi pomieszczeniami odsłuchowymi to pewne rzeczy wiem. Np to że cały ten polski świat adaptacji akustycznych oparty o różnego typu gąbki, wytłoczki itd to mega ściema i co gorsza nie dość że nie poprawiają akustyki to jeszcze ją psują!!!

Zachodnie firmy akustyczne opracowały różne gęste gąbki dla potrzeb sal studyjnych i rozgłośni radiowych gdzie nie ma mebli a potrzeba zlikwidować pogłos do realizacji audycji z mową jak poezje, wywiady, rozmowy itd, Do tego żeby rozmowa była bardzo wyraźna to walczy się z pogłosem!! Ale już do słuchania muzyki pogłos jest potrzebny. Oczywiście rozsądny pogłos, bez echa ale musi być bo daje przestrzenność brzmienia, żywość nagrań, dużo powietrza, dźwięczność instrumentów itd.

 

Gąbki ewentualnie można użyć w umiarze jak ktoś ma zupełnie pusty pokój z strasznym echem ale w normalnym życiu gdy jest dywan, zasłony, fotel, kanapa itd to miękkich, pochłaniających przedmiotów jest aż nadto i gąbek nie należy więcej dokładać bo tylko popsują brzmienie, zabiją cały system audio!! Warto natomiast stosować dyfuzory, czyli rozpraszacze, które jednak są droższe dlatego ludziom wciska się te gąbki bo tanie i koszt produkcji mały więc można nieźle zarobić!!

 

Szukając różnego typu dyfuzorów natrafiłem na ten dziwny system ART firmy Synergistic Research. Firma znamienita w USA, obok MIT-a, Nordosta, Kimbera i Tara Labs jedna z najlepszych na rynku, bardzo doceniana w USA i od kilku lat na topie. Poza okablowaniem oferują też uznane kondycjonery AC oraz te dziwne akustyczne gadżety. Wpierw jak wy nie dowierzałem, że to może mieć sens ale z drugiej strony znam nieźle rynek USA i wiem, że tak uznana firma wprowadzając na rynek jakiś KIT czyli naciągactwo naraziła by się na poważne problemy i utratę reputacji.

Dlatego dalej szukałem info na temat tego "czegoś". Przeryłem fora w USA, Azji i EU i jakieś opinie ludzi już znam. Sam tego jeszcze nie słuchałem, więc mogę oprzeć się tylko o opinie innych i pewne fakty.Podpytywałem też akustyków o co może chodzić i dowiedziałem się, że pewne metale mają tendencję do wzbudzania rezonansów i że w ogóle całą muzyka to różnego typu rezonanse.

 

Szukałem więc dalej i wiem już, że Ted Denney z Synergistic-a wpadł na ten pomysł odwiedzając z Azji klasztory w których było fajne brzmienie i szukał powodu dlaczego tak jest. Okazało się, że za sprawą różnych rezonujących metalowych przedmiotów, które były w tych pomieszczeniach jak misy "grające", gongi, rzeźby metalowe itd.

Na tej podstawie opracowali ten system ART. Na stronie Fast Audio jest więcej info. Co ciekawe inne firmy też wpadły na podobne pomysły i Synergistic nie jest tu wyjątkiem. Jest francuska firma oferująca coś podobnego za kosmiczne pieniądze bo tam miski są jeszcze mniejsze ale z różnych metali w tym z platyny!! Jest też niemiecka firma Hiend Novum która oferuje jakby talerze o średnicy 36cm które są jakoś specjalnie wytapiane, można zamówić na próbe do domu na 2 tyg i ponoć ich idea wzięła się z jakiejś opery w Wiedniu czy jakiejś wielkiej, starej sali koncertowej gdzie wspaniała akustyka jest spowodowana rzeźbami z mosiądzu jeśli dobrze pamiętam.

 

Wygląda na to, że wprowadzenie do pokoju odsłuchowego metalowych rezonujących przedmiotów działa odwrotnie niż gąbki czyli ożywia to pomieszczenie.

Być może wcale nie muszą to być aż tak drogie dedykowane przedmioty. Może warto popróbować z innymi popularnymi przedmiotami z rezonujących metali jak gongi, talerze perkusyjne czy słynne azjatyckie misy grające.

Pewnie ważne jest ile tego będzie i w jakich miejscach pokoju. Przypuszczam, że chodzi o kluczowe miejsca odbić fali dźwiękowej czyli narożniki, boki po środku ale też front między kolumnami.

 

Można poeksperymentować np z gongami czy blachami perkusyjnymi, w których miejscach i którą stroną. Pewne jest że będą część dźwięków odbijać a część rozpraszać.

Prawdopodobnie w niezauważalny sposób będą się delikatnie wzbudzać poprawiając odbicia i ogólnie dźwięczność całej aury akustycznej pokoju.

 

Sam jestem ciekaw jak to może zadziałać ale pomysł jest ciekawy i wart prób a na pewno sama idea nie zasługuje na wyśmiewanie.

Nie sądzę natomiast, że takie metalowe gadżety akustyczne wyeliminują wady pokoju jak fale stojące, interferencje fal, węzły basowe czy dudnienie.

Myślę, że wpierw należy zrobić możliwie najlepsza adaptację akustyczną pokoju, wyeliminować wady na tyle na ile jest to realne i dopiero wtedy można pomyśleć o dalszym tuningu np przy pomocy takiego systemu ART albo może przy pomocy innych rezonujących metali.

Co do ceny to cóż, jak wszystko co audiofilskie cena jest wysoka. Opinie ludzi którzy słuchali sprzętów w pokojach które były poprawione przy pomocy tego ART są od dobrych do entuzjastycznych. Do testów dostały to też amerykańskie pisma audio i są do poczytania recenzje również pozytywne. Znam ludzi w Polsce którzy tego słuchali i mieli nawet na testy bo Fast Audio z Łodzi chyba ma demo i też zachwalali ale powiedzieli że mając np sprzęt za 30 000 zl to jednak wydanie 14000 za taki bajer jest mało sensowne.Efekt ponoć był ale za tą cene woleli wymienić sprzęt na lepszy. Przypuszczam, że to ma sens jak ktoś ma już poprawnie brzmiący pokój i dobry sprzęt którego nie planuje wymieniać przez najbliższe lata.Wtedy takimi metalowymi bajerami można całość jeszcze poprawić.

 

Pozdrawiam

sly30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly30

 

Możesz za darmo wykonać eksperyment, który potwierdzi, że system działa:

1/ Weź 2 garnki (raczej małe) i umieść je w odległości ok. 1 m. ponad kolumnami.

2/ Nalej do nich po "setce" wody.

 

W moim systemie takie "ustroje" spowodowały poprawę klarowności przekazu, poprawiła się przejrzystość i rozdzielczość średnicy i wysokich tonów. Dodawanie kolejnych garnków miało dalszy wpływ na dźwięk, ale z jakichś powodów raczej negatywny.

 

Miłej zabawy.

 

A tutaj konkurencyjne rozwiązanie, prosto z Azji via Paryż:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sly30

(Konto usunięte)

No właśnie to ta francuska firma o której też pisałem ale nie pamiętałem nazwy. Właściciel jest azjatą ale chyba francuskim...hehehe.

Co do prób z garnkami to pewnie że można spróbować choć gary nie są z rezonujących metali a tu chyba chodzi właśnie o re rezonujące.

Tak czy inaczej popróować zawsze można i mam wrażenie że można uzyskać ciekawe efekty i lepszą akustykę pomieszczenia a tym samym lepsze brzmienie systemu.

 

Ten Acoutic ART to ciekawa sprawa, może i trochę voodoo ale na solidnych akustycznych podstawach znanych w Azji od kilku tysięcy lat.

Pozdrawiam

Sly30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.