Jump to content
maryjan

Poczatek przygody, pierwsza lampa kilka pytan.

Recommended Posts

W większości przypadków duże podłogówki są łatwiejsze do wysterowania niż monitory, dla lampy są bardziej przyjazne

Ilu ludzi tyle opini

Opisuję takie zjawisko, które zaobserwowałem, a właściwie usłyszałem.

Otóż do listwy zasilającej wzmacniacz lampowy i odtwarzacz sieciowy podłączyłem ładowarkę z telefonem i w głośnikach pojawił się przydźwięk.

Ciekawostka, czy normalne zjawisko, którego nie mogę sobie wytłumaczyć?

Proszę o wytłumaczenie z punktu widzenia fizyki, a nie o uwagi, że podpinanie tego rodzaju urządzeń jest nieprawomyślne.

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha!

xavian

Panowie, nie wykpicie się taką odpowiedzią.

Takie wyjaśnienie mi nie wystarcza.

Że niby zasilacz wpycha zakłócenia? Przecież napięcie przemienne 50Hz w sieci już jest i następnie jest prostowane i filtrowane przez zasilacz.

Oczywiście wystarczy wyciągnąć ładowarkę z kontaktu i gra muzyka.

Interesuje mnie wytłumaczenie teoretyczne.

Czy jest na sali biegły elektrotechnik ?

11 minut temu, mgrkleszcz napisał:

Że niby zasilacz wpycha zakłócenia? Przecież napięcie przemienne 50Hz w sieci już jest i następnie jest prostowane i filtrowane przez zasilacz.

Tak ale przetwornica DC/DC pracująca z bardzo dużą prędkością przełączania powoduje  zakłócenia elektromagnetyczne generowane do sieci zasilającej oraz do otoczenia.

Więcej na temat zasady i działania zasilaczy impulsowych bez problemu znajdziesz w internecie. 

MrSalieri, to wiadomo, ale nadal nie tłumaczy opisanego zjawiska. Efekt był taki, jak przy ewidentnej pętli masy.

Czyli koledzy, mogę napisać, że efekt przydźwięku w tym konkretnym przypadku nie został teoretycznie wyjaśniony?

Jak działa przetwornica i jak potrafi naśmiecić w instalacjach sieci elektroenergetycznych i podpiętych do nich audio to wiemy, lub możemy się dowiedzieć.

Tu "biega" o coś odmiennego.

Dobra. Już nie drążę.

Dziękuję za uwagę;-)

Może też zakłócać twoja ładowarka przewody sygnałowe będące w pobliżu ładowarki. Mamy w pracy sporo przetwornic częstotliwości tzw falowników do sterowania prędkością silników. Zasada jest taka żeby przewody do silników, z tych przetwornic nie były prowadzone razem z innymi sygnałowymi, sterującymi kablami, a zdecydowanie nie z przewodami które łączą komputery po sieci, bo różne cuda mogą się wydarzyć. Taka przetwornica sieje jak cholera i ładowarka która jest przetwornicą także sieje. Przyłóż telefon do wkładki gramofonowej,co jakiś czas fajne dźwięki lecą na wzmaka . Żaden tu filtr na zasilaniu może nie pomóc, bo sieje dalej po bebechach i kablach sygnałowych 

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)