Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki LCD 40" - 42"


Bobcat

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie niuanse? I tu i tu masz full-hd, ostrość będzie ta sama, niuanse się nagle nie ulotnią.

Chwilami odnoszę wrażenie, że uprawiasz polemikę dla polemiki.

 

Jakość obrazu jest to pojęcie wielowymiarowe. Aby go opisać trzeba podać sporo parametrów. Tak w pierwszej myśli przychodzi mi do głowy, że chyba 10, może nawet więcej, ale dla potrzeb naszej rozmowy pozostańmy przy tej liczbie. Jestem przekonany, że w 9 całkowicie jesteśmy zgodni. W 10-tym się różnimy, a jest to właśnie nasycenie kolorów. Na co Ty się dąsasz niczym hrabina Dzieduszycka, że skoro w tym jednym nie jesteśmy jednomyślni - to powinienem sobie kupić jakieś badziewie, albowiem ono ma z definicji dające po oczach kolory i nawet nie można ich ustawić inaczej. Radzisz mi abym zrezygnował z pozostałych 9-ciu? Dla tego jednego?

 

Dziękuję, nie skorzystam z tej rady. Nasycenie kolorów jest dla mnie parametrem ważnym, ale nie jedynym i powiem więcej: wcale nie ważniejszym niż pozostałych 9.

 

@ Locoloco

 

Odległość i kasa pozwoli Ci się cieszyć z dobrej jakości telewizorów wielkości 46":

Naprawdę wystarczy mi 40" - 42".

Wyposażenie będziesz miał extra w cenie - nawet jeśli nie potrzebujesz.

W modelach wysokiej klasy 3D i tak będziesz miał już gratis w każdym nowym modelu , czy chcesz czy nie.

To znaczy mówiąc precyzyjnie: będzie to wliczone w cenę, która dzięki tym zupełnie mi niepotrzebnym gadgetom będzie wyższa niż w sytuacji, gdyby ich nie było.

Najwięcej zdecydowanie potrzeb spełnia nowy model Sharpa 46 LE 830.

Z uwagą słucham tych opinii, gdyż moje doświadczenie z marką Sharp jest równe zero. Znawcy tematu powiedzieli mi, że Sharp ma jakieś zupełnie nielogiczne (użyli nawet określenia: debilne) menu i lubi się (bez dania racji) zawieszać. Co o tym sądzisz?

Sharp wprowadził do nich najszybszą matrycę

I znowu: z opinii zasłyszanych wynika, że najlepszą obecnie matrycą jest IPS stosowany przez LG.

będzie się nazywać Quatron II

Czytałem w którychś Płaskich Ekranach i Dobrym Dźwięku test Quattrona. Wcale nie wypadł dobrze. Pomysł Sharpa polega na tym, że z sygnałów R i G tworzy się czwarty tor: Y oraz są czwarte piksele dla Y. Wszystko byłoby dobrze, gdyby otrzymawszy w sygnale źródłowym sygnały R i G oraz tworząc sobie z nich sygnał Y - Quattron wykasował wszystko w kanale R i G do zera. Ale, jak się okazuje, nie wykasowuje w całości. Coś tam zostaje (o ile dobrze pamiętam: ok. 20%), które na samym ekranie, ze zmieszania czerwieni i zieleni daje dodatkowy żółty. W efekcie wszystkie kolory masz tak, jak sobie ustawisz, a żółty będzie zawsze za mocny w proporcji do pozostałych. Nie sposób zbalansować barw.

Z materiałów Sharpa wynika, że pracują nad TV który będzie miał piąty tor: C (Cyan czyli turkus) ze zmieszania G i B. Quinton?

Prawdziwym lekarstwem na przekolorowanie obrazy jest kalibracja obrazu ":

Rozwiąże wszystkie Twoje wątpliwości - cukierkowego obrazu.

Nie zrozumiałeś mnie. Ja lubię przekolorowany, cukierkowy obraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mczaj

 

jeżeli masz niedaleko do trójmiasta to zapraszam na prezentację Sharp`a 40LE705 :)

Porównasz sobie z "chwalonymi" Quattron`ami Sharpa. Sam ocenisz wyższość full LED`a nad krawędziówkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość obrazu jest to pojęcie wielowymiarowe. Aby go opisać trzeba podać sporo parametrów.

Nie zrozumiałeś mnie. Ja lubię przekolorowany, cukierkowy obraz.

 

Bobcat, twoje wypowiedzi są pełne sprzeczności.

Podstawowe wymaganie: przekolorowany, cukierkowy obraz.

Dodatkowe wymaganie: szlachetność obrazu (definicja niejasna)

Inne dodatkowe wymagania – wyostrzony, z podrasowanym kontrastem

 

Nie obraź się, ale to trochę tak jakby chcieć słuchać muzyki disco-polo i jednocześnie zażyczyć sobie, by była piękna i niosła prawdziwe emocje. Albo poszukiwanie do słuchania muzyki disco-polo monitorów Harbetha.

 

Albo disco-polo albo naturalność i szlachetność…

 

@mczaj

 

jeżeli masz niedaleko do trójmiasta to zapraszam na prezentację Sharp`a 40LE705 :)

Porównasz sobie z "chwalonymi" Quattron`ami Sharpa. Sam ocenisz wyższość full LED`a nad krawędziówkami.

 

a gdzie ja o takiej wyższości pisałem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, twoje wypowiedzi są pełne sprzeczności.

Znasz mnie na tyle, że wiesz iż nie jestem obrażalski :). W niektórych sprawach diametralnie i zasadniczo się nie zgadzamy, ale nie oznacza to bynajmniej abym sobie nie cenił Twoich opinii. Albowiem wysoko sobie je cenię i jak może zauważyłeś niektóre z nich zmaterializowały się w postaci moich decyzji sprzętowych.

 

Sorry, ale ja tu nie dotrzegam sprzeczności. Czy naturalny i szlachetny - musi być synonimem zgodnego z rzeczywistością? To jest tak, gdybyśmy powiedzieli, że w malarstwie piękne są tylko dzieła szkoły zwanej realistyczną. Pablo Picasso nie jest piękny? Albo Salvatore Dali? A jak się mają ich obrazy do tego co oglądamy w otaczającym nas świecie?

 

To, że lubię obraz z podkręconymi kolorami, ostry i kontrastowy nie stoi w sprzeczności z wymogiem piękna i szlachetności. Przynajmniej w moim odczuciu. Wydaje mi się, że w Twojej ocenie każde odstępstwo od rygorystycznie pojmowanego realizmu dyskwalifikuje obraz jakościowo. W mojej ocenie - nie. Porównanie z disco-polo jest całkowicie nietrafione.

 

Gdybym wiedział jaki TV chcę to bym nie zawracał głowy na Forum. Problem w tym, że (do czego się otwartym tekstem przyznaję) moja wiedza na temat poszczególnych modeli TV jest bardziej niż skromna. więc słucham mądrzejszych od siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat musisz wziąść pod uwagę, że każdy powie Tobie z reguły to na co sam jest przekonany.

Uważam, że jeżeli chcesz dobry obraz to albo full led Sharpa, albo plazmy Panasonic`a.

 

@mczaj

to moja opinia na temat wyższości, nie Twoja:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wzorzec obrazu jaki chcesz osiągnąć ma jakieś konotacje ze sztuką, najbliżej mu chyba do szkoły impresjonistów, w każdym razie pejzaże powinny być wyświetlane mniej więcej w tym stylu. Ludzkie twarze w sumie też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat IMO wiekszosc kupujacych swiadomie tv/projektory dazy do uzyskania naturalnego obrazu. Nic dziwnego.

 

Wiecej informacji chyba juz nie uzyskasz. Masz podanych kilka modeli wiec do sklepu, wypozyczaj i testuj. W koncu to nie my kupujemy tylko Ty. Moze sam odkryjesz cos nowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wzorzec obrazu jaki chcesz osiągnąć ma jakieś konotacje ze sztuką, najbliżej mu chyba do szkoły impresjonistów, w każdym razie pejzaże powinny być wyświetlane mniej więcej w tym stylu. Ludzkie twarze w sumie też.

wiesz, że Ty masz rację... Sam bym tego trafniej nie ujął. Skoro szukamy paraleli w malarstwie - tak, oczywiście. Impresjoniści.

 

Masz podanych kilka modeli wiec do sklepu, wypozyczaj i testuj. W koncu to nie my kupujemy tylko Ty. Moze sam odkryjesz cos nowego.

W wolnych chwilach będę badał temat. Ciekaw jestem oferty LG 2011. Ma być lada tydzień.

 

Uważam, że jeżeli chcesz dobry obraz to albo full led Sharpa, albo plazmy Panasonic`a.

Plazma - nie. Full Led Sharpa przyjrzę się, choć powyżej w rozmowie z Locoloco opisałem zastrzeżenia, jakie w odniesieniu do niego funkcjonują na rynku. LG 42LE8500 też jest Full Led.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja prowadzi do nikąd.

Wystarczy skorzystać z prezentacji w domu aby okazało się co jest marketingem a co rzeczywistą jakością.

Nie słyszałem o wieszających się telewizorach. O kolorach RGB Y - można długo rozmawiać.

Widać że autorzy cytowanego tekstu nie odrobili zadania. Mowa jest o nowych zupełnie matrycach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja prowadzi do nikąd.

Wystarczy skorzystać z prezentacji w domu aby okazało się co jest marketingem a co rzeczywistą jakością.

Nie słyszałem o wieszających się telewizorach. O kolorach RGB Y - można długo rozmawiać.

Widać że autorzy cytowanego tekstu nie odrobili zadania. Mowa jest o nowych zupełnie matrycach.

Widziałem Sharpy z RGBY i powiem szczerze że wygląda to bardzo nienaturalnie. Nie wiem czy dlatego że materiał reklamowy tak dobrany żeby podkreślał ten żółty kolor czy też po prostu telewizory z tą matrycą trzeba naprawdę dobrze skalibrować.

Jeżli chodzi matryce czterokolorowe to ostatnio czytałem o nowych matrycach bodajże Samsunga. RGB plus białe piksele. I to wydaje mi się rozsądnym pomysłem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja prowadzi do nikąd.

Wystarczy skorzystać z prezentacji w domu aby okazało się co jest marketingem a co rzeczywistą jakością.

Nie słyszałem o wieszających się telewizorach. O kolorach RGB Y - można długo rozmawiać.

Widać że autorzy cytowanego tekstu nie odrobili zadania. Mowa jest o nowych zupełnie matrycach.

Fakt, w domu jeszcze nie oglądałem. W sklepach rzeczywiście żółty wydaje się dawać po oczach nieproporcjonalnie, za dużo w stosunku do innych kolorów. Ale może to wina ustawień i braku należytej kalibracji.

Matryce są zupełnie nowe, gdyż (jako jedyne) z poczwórnymi pikselami: RGBY.

 

Jeżeli chodzi matryce czterokolorowe to ostatnio czytałem o nowych matrycach bodajże Samsunga. RGB plus białe piksele. I to wydaje mi się rozsądnym pomysłem.

A przyjmie się to-to?.

To raczej Sharp od dawna ma ciągoty do mnożenia ilości kanałów kolorów i pikseli. Nie tak dawno były ich TV z odrębnym kolorem Deep Red, gdyż (jak wtedy reklamowali) tylko tak można osiągnąć właściwe odwzorowanie takich odcieni jak czerwone wino lub głęboka wiśnia. Obecnie słuch po tym pomyśle zaginął. Ciekawe, że tylko oni próbują iść tą drogą. Naśladowców brak. Rozumiem, że pomysł, który się nazywa Quattron jest opatentowany. Ale sama idea dodatkowych kolorów? A jakoś nie ma chętnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, Twoją listę mogę uzupełnić modelem z serii 8000 marki Philips - 40PFL8605H lub serii 9000 -40PFL9705H.

Polecam, bo są dość blisko Twoich wymagań, a dodatkowo objęte są aktualnie dwoma niezależnymi promocjami:

1. Upust przy kupnie w wybranych sklepach (500 zł dla TV z serii 8000, 1000 zł dla TV z serii 9000).

2. Możliwość testowania telewizora przez 30 dni od zakupu. Jeśli nie spełni Twoich oczekiwań oddajesz sprzęt do sklepu i otrzymujesz zwrot gotówki.

 

Na mojej skrzynce mailowej - ekspert[malpa]philips.com odpowiadam na wszelkie pytania internautów związane z produktami Philips.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A przyjmie się to-to?.

To raczej Sharp od dawna ma ciągoty do mnożenia ilości kanałów kolorów i pikseli.

Myślę że to bardziej rozsądne niż matryca z dodatkowym żółtym. Przede wszystkim kolor biały można sterować czystą luminancją a nie liczonym sztucznie żółtym. Pozatym dodatkowy biały piksel to dodatkowe stopnie szarość a jak wiadomo telewizory LCD mają z tym problemy. O większej przepuszczalności światła przez taką matrycę nie muszę chyba w wspominać. Myślę też że dodatkowy piksel z powodu tego że nie ma kolorowych pigmentów przepuszcza pełne widmo podświetlenia. Przy RGB pewnie zostaje coś wyfiltrowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kolor biały można sterować czystą luminancją a nie liczonym sztucznie żółtym.

x-P

Pozatym dodatkowy biały piksel to dodatkowe stopnie szarość a jak wiadomo telewizory LCD mają z tym problemy.

x-P

Myślę też że dodatkowy piksel z powodu tego że nie ma kolorowych pigmentów przepuszcza pełne widmo podświetlenia. Przy RGB pewnie zostaje coś wyfiltrowane.

Poczytaj o zakresie barwnym ( color gamut ), poczytaj jaki zakres barwny mają materiały na Blu-Ray i tym samym jaki gamut powinien być na TV.

 

ps. wcześniejszych akapitów nie chce mi się "głębiej" komentować.

 

To raczej Sharp od dawna ma ciągoty do mnożenia ilości kanałów kolorów i pikseli. Nie tak dawno były ich TV z odrębnym kolorem Deep Red, gdyż (jak wtedy reklamowali) tylko tak można osiągnąć właściwe odwzorowanie takich odcieni jak czerwone wino lub głęboka wiśnia. Obecnie słuch po tym pomyśle zaginął. Ciekawe, że tylko oni próbują iść tą drogą. Naśladowców brak. Rozumiem, że pomysł, który się nazywa Quattron jest opatentowany. Ale sama idea dodatkowych kolorów? A jakoś nie ma chętnych.

Panowie z Sharp widzę lubią wciskać niezły kit. Do pokrycia np. aRGB wystarczy "trójkolorowy" filtr czyli RGB ... ale zaraz ... po co TV z takim zakresem barwnym skoro materiały HD są w sRGB (przy TV z szerszym zakresem będziemy mieli nienaturalne przesycenie)

 

- LG. Przyznam, że to moja preferencja, podobno ich matryce IPS są najlepsze.

IPS ma najlepsze kąty (kolory nie zmieniają się pod kątem) ... trochę gorzej z czernią pod kątem. IPS ma dużo niższy kontrast od PVA. Można kontrast podbijać lokalnym wygaszaniem, ale nie lubię tej metody z powodu efektu "halo".

 

ps. kiedy widzę jak wyświetlają OLED w np. telefonach, to dochodzę do wniosku że plazmy i LCD to syf :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. wcześniejszych akapitów nie chce mi się "głębiej" komentować.

Dlaczego. Z chęcią dałbym się oświecić.

 

Może napiszę jak ja to rozumiem. Jeżeli mamy n.p. matrycę ośmiobitową (nie istotne ilu bitami sterowana jest naprawdę matryca to tylko przykład) to każdy kolor sterowany jest ośmioma bitami. Jeżeli teraz poza RGB dochodzi jeszcze biały który sterowany jest również ośmioma bitami to otrzymujemy dodatkowe 256 poziomów jasności poza kolorami wynikającymi ze sterowania pikselami RGB. Czyli zakres kolorów RGB plus dodatkowe 256 stopni jasności wynikające ze sterowania pikselem białym.

 

Inne pytanie czym ma być sterowany biały piksel jak nie składową luminancji. Jaki miałby sens doprowadzenie do białego piksela składowych chrominancji Czyli stygnału Y-R Y-G ewentualnie Y-B. Chciałbym przypomnieć że sygnał RGB zawiera w sobie zarówno składową luminancji jak i składowe chrominancji poszczególnych kolorów.

 

A tak poza tym to mylisz zakres kolorów z widmem światła które jest dla telewizorów LCD, LCD z podświetleniem Led i dla plazmy różne mimo że zakres kolorów może być ten sam. Dla przykładu jak jest różnica wklejam zdjęcie. Niestety kiepskiej jakości.

Ten trójkącik to zakres kolorów a to po prawej u góry to widmo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Kyle

kiedy widzę jak wyświetlają OLED w np. telefonach, to dochodzę do wniosku że plazmy i LCD to syf :]

Sam bym też najchętniej kupił OLED. Niestety w przypadku telewizorów ta technologia rodzi się w bólach. Jeszcze rok temu Samsung zapowiadał szumnie wypuszczenie 42" Full HD OLED na Boże Narodzpoczekalni.Jednak na jesieni nabrali wody w usta i sprawa przycichła. Teraz nic się na ten temat nie mówi i nie wymienia żadnych terminów. Zdecydowałem się więc na LCD, najchętniej Full LED, gdyż nie sposób cały czas siedzieć w poczekalni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę jak ja to rozumiem. Jeżeli mamy n.p. matrycę ośmiobitową (nie istotne ilu bitami sterowana jest naprawdę matryca to tylko przykład) to każdy kolor sterowany jest ośmioma bitami. Jeżeli teraz poza RGB dochodzi jeszcze biały który sterowany jest również ośmioma bitami to otrzymujemy dodatkowe 256 poziomów jasności poza kolorami wynikającymi ze sterowania pikselami RGB. Czyli zakres kolorów RGB plus dodatkowe 256 stopni jasności wynikające ze sterowania pikselem białym.

No właśnie. Jest 8 bitów na kanał (256 odcieni na każdą składową) na blu-ray (a nawet mniej o czym niżej). Po co więc dodatkowy piksel w tym TV?

 

>>> ... w sumie to tych kolorków nawet jest nieco mniej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... od 16 do 235 ... pamiętam że na DVD też tak było. Standardowy monitor w komputerze dostaje pełne 0-255 (x R G B).

 

Inne pytanie czym ma być sterowany biały piksel jak nie składową luminancji. Jaki miałby sens doprowadzenie do białego piksela składowych chrominancji Czyli stygnału Y-R Y-G ewentualnie Y-B. Chciałbym przypomnieć że sygnał RGB zawiera w sobie zarówno składową luminancji jak i składowe chrominancji poszczególnych kolorów.

Po prostu każdy sub-piksel świeci mniej lub bardziej. Jeśli wszystkie świecą jednakową mocą, czyli kolor (RGB)127/127/127 to mamy szary, jeśli 255/255/255 to biały, 0/0/255 maksymalnie nasycony niebieski itd. itd. łącznie 16777216 kombinacji.

 

A tak poza tym to mylisz zakres kolorów z widmem światła które jest dla telewizorów LCD, LCD z podświetleniem Led i dla plazmy różne mimo że zakres kolorów może być ten sam. Dla przykładu jak jest różnica wklejam zdjęcie. Niestety kiepskiej jakości.

Ten trójkącik to zakres kolorów a to po prawej u góry to widmo.

O widmie nic ni wspominałem. A ten trójkąt to właśnie zakres barw jakiegoś wyświetlacza, podobny do przestrzeni sRGB (sRGB to tyle co ze standardu video blu-ray), natomiast cała ta podkowa to zakres barw widzianych przez człowieka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że masz 256 odcieni szarego i końcowy efekt wygląda tak. Powiedz mi w takim razie po co robione są matryce 10 bitowe.011_P1100900.JPG

Nie muszę mówić że przejścia mają być płynne.

 

A ja pisałem o widmie które powinno być jak najbardziej ciągłe i wtedy kolor biały jest odbierany bardziej naturalnie niż jakby widmo byłoby prążkowe.

Zresztą między innymi dlatego krytykowane są lampy energooszczędne.

W Quattronie próbują uzyskać to dodatkowym żółtym a u Samsunga dodatkowym białym. Jeżeli mamy dodatkowy piksel biały to nie mo on żadnych filtrów przez co przepuszcza pełne spektrum światła podświetlenia. Przy RGB wygląda to różnie przy różnych technologiach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że masz 256 odcieni szarego i końcowy efekt wygląda tak. Powiedz mi w takim razie po co robione są matryce 10 bitowe.

Nie muszę mówić że przejścia mają być płynne.

Matryce 10 bitowe dla TV to tylko z powodów korekcyjnych (by wyświetlić te 256 czy tam 220 odcieni bez bandingu, po korekcji choćby gammy do 2,2 - LCD fizycznie nie mają idealnej gammy 2,2, więc by ją uzyskać trzeba korygować elektronicznie). Można też użyć 8 bitowej matrycy i 10 bit LUT ... też nie będzie widać bandingu po korekcji - będzie dithering na niektórych barwach, ale przy 8 bit "podstawie" nie będzie tego widać.

 

ps. Są monitory które wyświetlają 10 bitowy kolor, np. EIZO z serii SX lub CG, ew. NEC z serii PA ... czyli są w stanie wyświetlić 1024 odcienie / kanał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widomo że piksele RGB sterowane są sygnałami RGB. To proste jak zasada działania młotka co zresztą opisujesz. Ale jeżeli masz dodatkowy piksel to musisz go wysterować innym sygnałem. W wypadku żółtego musisz go wyliczyć z sytnału R i G w wypadku białego puszczasz po prostu składową luminancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pisałem o widmie które powinno być jak najbardziej ciągłe i wtedy kolor biały jest odbierany bardziej naturalnie niż jakby widmo byłoby prążkowe.

Zresztą między innymi dlatego krytykowane są lampy energooszczędne.

W Quattronie próbują uzyskać to dodatkowym żółtym a u Samsunga dodatkowym białym. Jeżeli mamy dodatkowy piksel biały to nie mo on żadnych filtrów przez co przepuszcza pełne spektrum światła podświetlenia. Przy RGB wygląda to różnie przy różnych technologiach.

Jeśli chodzi o widmo to faktycznie z świetlówek (czyli m.in. lampy CCFL w LCD) jest ono prążkowe. Przy podświetleniu LED chyba jest lepiej, ale akurat dokładnego pomiaru z LED nie widziałem. Aha ... to poszarpane,nieidealne widmo wynika z podświetlenia, więc nadal nie widzę sensu z istnienia tego czwartego subpiksela (nie sprawi on że widmo będzie ciągłe).

 

Widomo że piksele RGB sterowane są sygnałami RGB. To proste jak zasada działania młotka co zresztą opisujesz. Ale jeżeli masz dodatkowy piksel to musisz go wysterować innym sygnałem. W wypadku żółtego musisz go wyliczyć z sytnału R i G w wypadku białego puszczasz po prostu składową luminancji.

Tylko po co tak cudować. Moim zdaniem nie ma to sensu, czego dowodem są choćby referencyjne monitory graficzne, gdzie jest R,G i B ... i nic więcej. Jedyny "sens" jaki widzę to marketing.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryce 10 bitowe dla TV to tylko z powodów korekcyjnych (by wyświetlić te 256 czy tam 220 odcieni bez bandingu, po korekcji choćby gammy do 2,2 - LCD fizycznie nie mają idealnej gammy 2,2). Można też użyć 8 bitowej matrycy i 10 bit LUT ... też nie będzie widać bandingu po korekcji - będzie dithering na niektórych barwach, ale przy 8 bit "podstawie" nie będzie tego widać.

 

ps. Są monitory które wyświetlają 10 bitowy kolor, np. EIZO z serii SX lub CG, ew. NEC z serii PA ... czyli są w stanie wyświetlić 1023 odcienie / kanał

No to już sobie odpowiedziałeś na pytanie dlaczego 8 bitów to za mało i dlaczego LCD mają z tym problemy. Poza tym jeżeli podciągnie się nieznacznie kontrast to w telewizorze LCD znikają szczegóły w światłach i cieniach właśnie z tego powodu. Problemu tego nie ma w telewizorach plazmowych. Z prostego powodu bo w telewizorze plazmowym ilość odcieni szarości jest i kilka rzędów wielkości większa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już sobie odpowiedziałeś na pytanie dlaczego 8 bitów to za mało i dlaczego LCD mają z tym problemy. Poza tym jeżeli podciągnie się nieznacznie kontrast to w telewizorze LCD znikają szczegóły w światłach i cieniach właśnie z tego powodu. Problemu tego nie ma w telewizorach plazmowych. Z prostego powodu bo w telewizorze plazmowym ilość odcieni szarości jest i kilka rzędów wielkości większa.

W TV plazmowym jest jeszcze ciekawiej. Jak napisaliśmy wcześniej w LCD jest fizycznie np. 256 odcieni ... tak? W TV plazmowym masz 2 "odcienie" ... piksel albo świeci albo nie :] By na plazmie były odcienie to dopiero jest jazda ditheringiem, PWM itd.

 

Co do podciągania kontrastu - w pazmie analogicznie ... też można cyfrowo "przepalić" obraz ... więc pudło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu porównanie widma Quattrona i Zwykłej matrycy przy takim samym podświetleniu.

I o to chodzi w tym całym zamieszaniu z dodatkowymi pikselami.

No i jest ono po prostu ... inne. W kwestii ciągłości natomiast najzwyczajniej nic po tych pomiarach nie widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co tak cudować. Moim zdaniem nie ma to sensu, czego dowodem są choćby referencyjne monitory graficzne, gdzie jest R,G i B ... i nic więcej. Jedyny "sens" jaki widzę to marketing.

Ale piszesz chyba o monitorach kineskopowych bo ja jeszcze nie widziałem referencyjnego monitora LCD i trochę już ich widziałem.

 

No i jest ono po prostu ... inne. W kwestii ciągłości natomiast najzwyczajniej nic po tych pomiarach nie widać.

No jak nie widzisz to radziłbym się udać do okulisty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piszesz chyba o monitorach kineskopowych bo ja jeszcze nie widziałem referencyjnego monitora LCD i trochę już ich widziałem.

EIZO CG243 , NEC PA241W , czy tam monitor broadcastingowy EIZO CG232W

 

No jak nie widzisz to radziłbym się udać do okulisty.

Może napiszę inaczej - widziałem pomiary gdzie wygląda to nieporównywalnie gorzej, a nie tylko "źle"

 

ps. jak nie widziałeś monitorów LCD referencyjnych to radzę udać się do okulisty - mogłem odpowiedzieć w Twoim stylu .... podoba się? uprzejmie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do podciągania kontrastu - w pazmie analogicznie ... też można cyfrowo "przepalić" obraz ... więc pudło.

Owszem przepalić można tylko że w dalszym ciągu cokolwiek widać w światłach i cieniach. W LCD na normalnym ustawieniu brak jest płynnych przejść między stopniami szarości. Widać to szczególnie w cieniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem przepalić można tylko że w dalszym ciągu cokolwiek widać w światłach i cieniach. W LCD na normalnym ustawieniu brak jest płynnych przejść między stopniami szarości. Widać to szczególnie w cieniach.

Jeśli za normalne ustawienie masz na myśli "by market" to oczywiście masz rację. Ja bym na takim profilu nie oglądał ... bo i po co? ... by mieć rażący,nienaturalny obraz z uciętymi odcieniami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EIZO CG243 , NEC PA241W , czy tam monitor broadcastingowy EIZO CG232W

ps. jak nie widziałeś monitorów LCD referencyjnych to radzę udać się do okulisty - mogłem odpowiedzieć w Twoim stylu .... podoba się? uprzejmie?

EIZO akurat widziałem i mogę jedynie stwierdzić że mojemu IBM'owi z 22 calowym kineskopem może jedynie budy czyścić. Ludzie zapomnieli po prostu jak wygląda porządny obraz bo od lat patrzą na LCD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.