Skocz do zawartości
IGNORED

Korekcja pomieszczenia w HI-END


jarkog

Rekomendowane odpowiedzi

Tylu jest niezadowolonych z jakosci swojego systemu, a jak pojawia się coś, co sprawia, że muzyka zaczyna się podobać, to kręcą nosem.

Mówienie o akustyce pomieszczenia jest słuszne, ale też w sumie jak najbardziej zgubne. Bo w akustyce pomieszczenia jest nieskończenie więcej opcji i możliwości oraz niewiadomych niż różnych skutków wynikłych z połączenia ze sobą różnej elektroniki (zakładam stałość wybranych kolumn).

Zatem... osiągnąć hi-end w adaptacji akustycznej jest najtrudniej!

Dlatego właśnie korekcja powinna być stałym wyposażeniem każdego wysoko aspirującego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Rewelacyjny wpis. Sądzę, że następny etap to ocenianie brzmienia urządzeń, których się "niemal słuchało". Jesteś już o mały krok ;)

 

Pomieszczenie mam duże i "żywe" akustycznie (duże gołe ściany, brak zasłon, odbicia szaleją). Od lat używam korekcji akustyki w wykonaniu TacTa. Wpływ oceniam jako jednoznacznie pozytywny. Owszem, przy pierwszym kontakcie można mieć wrażenie zbytniego uspokojenia czy utraty "żywości" w muzyce, jednak wystarczy trochę z korekcją posłuchać, a potem ją wyłączyć. Momentalnie staje się jasne, że od tego rozwiązania nie ma odwrotu.

 

Osoby, które z porządną korekcją styczności nie miały, a pozwalają sobie oceniać jej wpływ czy efekty, gorąco zachęcam do przemyślenia sensu ich obecności na forum.

 

Również rewelacyjny wpis... odnoszący się do fragmentu wyrwanego z kontekstu. Oczywiście następny "mały krok", to efektowne naciąganie erystyczne ...

Brak zasłon i w związku z tym, pisanie w kontekście "szalenia odbić", jest hmm ... dziwne ? Zasłonki, to co najwyżej może być ozdoba pokoju i z akustyką nie mają wiele wspólnego. Radzę poczytać w jakim zakresie takie "ustroje" działają, zarówno o zakresie tłumionych częstotliwości, jak i skali tego tłumienia...

Nie wątpię, że korektor może przynieść duże zmiany, wiem to bo próbowałem tego rozwiązania.

Tak jak napisał globtroter (cytat poniżej), należałoby doprowadzić akustykę pomieszczenia do optimum i wtedy kombinować z korektorem.

Jak wspomniałem założenie praktyczne powinno być właśnie takie. Jak najlepiej i najwięcej pasywnie (bez tego się nie da), a resztę aktywnie.

Inaczej to będzie taka sama sprawa, jak stosowanie elektronicznej regulacji trakcji w kiepskim aucie. Najpierw powinno się doprowadzić mechanicznie auto do optimum i ew. wtedy wprowadzać elektronikę.

Obrazowo opisał to L3vy:

Aktywna korekcją możesz regulować głośność poszczególnych pasm, ALE nie masz możliwość ingerowania w prędkość zanikania dźwięku w pomieszczeniu. Jeśli masz długie echo i buczący bas to za pomocą aktywnej korekcji możesz jedynie zmniejszyć jego głośność. Czyli dalej będzie buczeć, tylko ciszej. Przy zastosowaniu odpowiednich ustrojów akustycznych bas będzie szybciej zanikał przez co będzie bardziej dynamiczny, nie będzie się zlewał i będzie bardziej zróżnicowany.

 

Co przyznał założyciel wątku :

 

To co pisze L3VY przekonuje bez wątpliwości. Bo faktycznie w jaki sposób procesor miałby sobie poradzić z generowaniem się fal stojących rezonansów czy z odbiciami. I zwolennicy korekcji sprzętowej chyba powinni mieć to jednak na uwadze.

 

Mógłbym analogicznie napisać, że kto powyższego nie rozumie, niech przemyśli sens udzielania się w zakładce hi-end. Zastanawiam się jednak, czy pomiędzy szanującymi i znającymi się forumowiczami, takie zwroty są na miejscu.

 

Pozdrawiam

Robert

Ps. Poza zakładką hi-end, fajnie jak nawet zupełni nowicjusze piszą. Przecież o to właśnie chodzi w forum, żeby czegoś się dowiedzieć, od bardziej doświadczonych kolegów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z tezą,że najpierw trzeba dostosować akustykę pomieszczenia odsłuchowego pasywnie a potem dopiero aktywnie.Brzmi to trochę dziwnie,takie podwójne pasowanie.Korektor akustyki jak sama nazwa wskazuje,czyni pomieszczenie poprawnym akustycznie a przynajmniej takie zadanie mu wyznaczono i do takiego właśnie zadania został stworzony.Kiedyś założyłem taki wątek o korekcji akustyki,wpisów w nim trochę jest a niektóre prowadzą do takiego wniosku właśnie.

 

palton

 

Co do zadań tego forum...są bardzo różne i bardzo dziwne...też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

modrzew47

Kilka postów wyżej napisano-

 

Aktywną korekcją możesz regulować głośność poszczególnych pasm, ALE nie masz możliwość ingerowania w prędkość zanikania dźwięku w pomieszczeniu. Jeśli masz długie echo i buczący bas to za pomocą aktywnej korekcji możesz jedynie zmniejszyć jego głośność. Czyli dalej będzie buczeć, tylko ciszej. Przy zastosowaniu odpowiednich ustrojów akustycznych bas będzie szybciej zanikał przez co będzie bardziej dynamiczny, nie będzie się zlewał i będzie bardziej zróżnicowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptacja akustyczna pomieszczenia, to niwelowanie przyczyny.

Aktywny korektor niweluje objawy.

Pozdrawiam Arczi

A to nie wszysko jedno?Czy to kij czy drewno?Dwie różne drogi ale prowadzą do tego samego celu...według ciebie.Jedno rozwiązanie likwiduje skutek drugie...przyczyne.

 

modrzew47

Kilka postów wyżej napisano-

 

Aktywną korekcją możesz regulować głośność poszczególnych pasm, ALE nie masz możliwość ingerowania w prędkość zanikania dźwięku w pomieszczeniu. Jeśli masz długie echo i buczący bas to za pomocą aktywnej korekcji możesz jedynie zmniejszyć jego głośność. Czyli dalej będzie buczeć, tylko ciszej. Przy zastosowaniu odpowiednich ustrojów akustycznych bas będzie szybciej zanikał przez co będzie bardziej dynamiczny, nie będzie się zlewał i będzie bardziej zróżnicowany.

Ja wiem co innego o korektorach akustycznych(może się myle)one mierzą akustyke pomieszczeń i dopasowują dźwięk do mierzonej.Nic nie wiem o ściszaniu pasm.Pierwsze słysze i nie twierdze,że słyszałem już wszystko.

 

Teo zdaje mi się używa dość dobrego korektora...może w szerszym zakresie napisze jak to się odbywa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Również rewelacyjny wpis... odnoszący się do fragmentu wyrwanego z kontekstu.

Nie było z czego wyrywać - żadnego sensownego kontekstu stwierdzić się nie dało.

 

należałoby doprowadzić akustykę pomieszczenia do optimum i wtedy kombinować z korektorem.

Błędne podejście. W materiałach do korektora TacT powiedziane jest wprost, by w pierwszej kolejności usunąć z pomieszczenia wszelkie stosowane wcześniej "ustroje". Dopiero potem należy uruchamiać korekcję aktywną.

 

Inaczej to będzie taka sama sprawa, jak stosowanie elektronicznej regulacji trakcji w kiepskim aucie.

Wyjątkowo idiotyczny przykład. A używanie go jako argumentu w dyskusji dotyczącej audio to już idiotyzm do kwadratu.

 

Najpierw powinno się doprowadzić mechanicznie auto do optimum i ew. wtedy wprowadzać elektronikę.

Znaczy, jak mi w samochodzie kończą klocki hamulcowe, to do czasu wymiany powinienem odłączyć ABS? Gratuluję rozsądku.

 

Pozdrawiam teoretyków, co to "niemal" liznęli się z praktyką.

 

Mógłbym analogicznie napisać, że kto powyższego nie rozumie, niech przemyśli sens udzielania się w zakładce hi-end.

Terefere. Zakładka hi-end nie ma niczego wspólnego z rzeczywistym hi-endem. Różni się od stereo jedynie przyjętym tu poziomem akceptacji dla voodoo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Błędne podejście. W materiałach do korektora TacT powiedziane jest wprost, by w pierwszej kolejności usunąć z pomieszczenia wszelkie stosowane wcześniej "ustroje". Dopiero potem należy uruchamiać korekcję aktywną...

 

Myślę, że nawet jak jest tak napisane, to autorzy mają na myśli głównie ustroje rozmieszczone przypadkowo, bez pomiarów, przez samych użytkowników, które znaczącą i wybiórczo mogą powiększać różnice czasów pogłosu (np. gąbki)w danym pomieszczeniu, a nie adaptacje profesjonalne.

 

Korektory DSP, tak jak już wcześniej nie tylko ja pisałem, mogą dokonywać korekcji częstotliwościowej i dynamicznej i nie są w stanie zastąpić korekcji czasowej, pasywnej (wyrównania czasu pogłosu) dokonanej profesjonalnie ustrojami.

 

Pierwszym negatywnym efektem ubocznym korekcji procesorem, bez wyrównania czasu pogłosu pasywnie, może być znaczne spowolnienie dźwięku, poczucie zbyt dużego spokoju, oderwanie basu od reszty pasma, mniejsze zróżnicowanie dynamiczne, gorsza przestrzeń, choć często mylona z lepszą lokalizacją...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano · Ukryte przez Fr@ntz, 19 Czerwca 2011 - brak kultury i trolling
Ukryte przez Fr@ntz, 19 Czerwca 2011 - brak kultury i trolling

...i rozsypanie się całej tej bzdurnej teorii.Teo napisał wyraźnie co trzeba wykonać chyba,że producent TaCTa nie wie co pisze.

 

Teo zapytaj z łaski swojej czy producent rozróżnia adaptacje profesjonalne,bo może jest gupi i nie wie.Oczywiście,że żartowałem.Dopiero byś wyszedł...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza

Dane kontaktowe do TacTa znaleźć można na firmowej stronie. Jeśli ktoś ma życzenie dopytać producenta, co miał na myśli w instrukcji, napisać mu że się myli, lub też wytłumaczyć dlaczego nie zna się na tym co robi, może to zrobić osobiście. Ja tu do niczego nie jestem potrzebny.

 

Oczywiście zachęcam do publikowania na forum treści wysyłanych emaili, miejmy okazję pośmiać się wszyscy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano pośmiejmy się wszyscy :)

 

Technologia Tacta działajaca w czasie rzeczywistym kontra niezliczona ilość elementów przeciwko niej: każdy w innym czasie,inną długośc fali pod innym kontem i w innym miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano · Ukryte przez Fr@ntz, 19 Czerwca 2011 - brak kultury i trolling
Ukryte przez Fr@ntz, 19 Czerwca 2011 - brak kultury i trolling

Miałeś na myśli konto bankowe Tacta może?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Opublikowano · Ukryte przez Fr@ntz, 19 Czerwca 2011 - brak kultury i trolling
Ukryte przez Fr@ntz, 19 Czerwca 2011 - brak kultury i trolling

To śmieszne już jest a nie było jeszcze nirwany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza

Acha.

Ponieważ zwolennicy rozmaitych tzw. pułapek akustycznych mają ze mną problem ;) to jeszcze jedno pytanie:

Ile ciśnienia akustycznego stanowią fale odbite?

 

PS: Był taki wątek w którym szalał dociekliwy Bravo. Tam można poszperać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew47

Nie wiem na ile, jest znana Ci medycyna. Ale leczenie objawowe nie rozwiązuje problemu. Tylko łagodzi objawy i tutaj jest podobnie. Korektor wycisza Ci daną częstotliwość by nie było słychać rezonansu. Poprawna adaptacja akustyczna pozbywa się rezonansu, przez co nie trzeba tej częstotliwości wyciszać.

 

Grzegorz7

Hej powiedz mi czego tak naprawdę oczekujesz? Bo zauważyłem, że permanentnie w sposób nietaktowny drwisz z rozmówcy. Generalnie nie podejmujesz merytorycznej dyskusji tylko starasz się dopiec każdemu, kto wypowiada się w kwestii adaptacji akustycznych. Nie dzielisz się wiedzą z danego zakresu (jeśli ją masz) tylko każdemu chcesz wykazać jej brak. No i to w żaden sposób nie pomaga. O ile dość często zgadzam się z Tobą w pewnych kwestiach tak sposób w jaki ostatnio prowadzisz dyskusję pozostawia wiele do życzenia...

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pogłosu jest to czas, jaki upływa od chwili wyłączenia źródła dźwięku do do chwili gdy natężenie dźwięku zmaleje do jednej milionowej wartości początkowej co odpowiada zmaleniu ciśnienia akustycznego o 60 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i rozsypanie się całej tej bzdurnej teorii.Teo napisał wyraźnie co trzeba wykonać chyba,że producent TaCTa nie wie co pisze....

 

Siła takich argumentów: bo przecież Teo napisał wyraźnie, co mówi 'świadomy' producent! (- swoją drogą chętnie bym cytat z tego co mówi producent, a jeszcze chętniej tego uzasadnienie, o ile jakieś ma, przeczytał - rozumiem, ze Wy je znacie) robi na wszystkich spore wrażenie merytoryczne.

Jak można się spodziewać, pozytywny wpływ korekcji w "gorszych" warunkach, a nawet po "sugerowanym" w instrukcji przez producenta dodatkowym wstępnym ich popsuciu, już nawet głusi usłyszą, a poprawa będzie tak wielka, że nie zwrócą nawet uwagi na pewne kompromisy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

globtroter1: od biedy mogę podeprzeć się jeszcze recenzją RCS z polskiego Audio. Autor zadał sobie trud porównania efektów korekcji TacTem z brzmieniem w profesjonalnie przygotowanym pomieszczeniu odsłuchowym. O ile pamiętam, wobec korekcji pasywnej użył słowa "zdeklasowana". Lub bliskiego odpowiednika tegoż.

 

Napisałem "od biedy", to wiem że to żaden argument. Jak wiadomo, prasa kłamie, podobnie jak ja się nie znam, a producent korektorów pisze głupoty w opisach swoich produktów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Nie zgodziłbym się z tezą,że najpierw trzeba dostosować akustykę pomieszczenia odsłuchowego pasywnie a potem dopiero aktywnie.Brzmi to trochę dziwnie,takie podwójne pasowanie.Korektor akustyki jak sama nazwa wskazuje,czyni pomieszczenie poprawnym akustycznie a przynajmniej takie zadanie mu wyznaczono i do takiego właśnie zadania został stworzony.

 

Ustroje akustyczne powodują wyrównanie pasma, tak więc ilość procentowa sygnału odbitego, jest w całym zakresie zbliżona. Korektor nie potrafi rozpoznać proporcji fal odbitych i fal bezpośrednich z głośników. W miejscu rezonansów, kompensuje więc piki, ale ilość fal bezpośrednich i odbitych będzie nadal miała inne proporcje niż w pozostałym paśmie. W miejscach pików, będzie większy udział fal odbitych, a jedynie suma ilościowa będzie taka sama. Odbicie i związane z nim opóźnienie czasowe, zniekształcają dźwięk.

Korektor ma wyrównywać charakterystykę częstotliwości w miejsc odsłuchu. O ile się nie mylę, dokonuje tego obcinając piki na charakterystyce. Piki te są SUMĄ dźwięku bezpośredniego z głośnika i odbitego. Przyjmiemy, że kolumna przenosi liniowo a podbicia są wywołane przez pomieszczenie. W takim razie można potocznie powiedzieć, że korektor wycisza pewne częstotliwości liniowej wcześniej kolumny i kompensuje to sygnałem odbitym.

 

 

 

Kiedyś założyłem taki wątek o korekcji akustyki,wpisów w nim trochę jest a niektóre prowadzą do takiego wniosku właśnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

globtroter1: od biedy mogę podeprzeć się jeszcze recenzją RCS z polskiego Audio. Autor zadał sobie trud porównania efektów korekcji TacTem z brzmieniem w profesjonalnie przygotowanym pomieszczeniu odsłuchowym. O ile pamiętam, wobec korekcji pasywnej użył słowa "zdeklasowana". Lub bliskiego odpowiednika tegoż.

 

Napisałem "od biedy", to wiem że to żaden argument. Jak wiadomo, prasa kłamie, podobnie jak ja się nie znam, a producent korektorów pisze głupoty w opisach swoich produktów.

 

Teo,

Nikt nie umniejsza celowości i doskonałych skutków korekcji aktywnej.Sam jestem jej gorącym zwolennikiem (osobiście w połączeniu z k. pasywną).

Warto jednak zastanowić się nad jej ewentualnymi ograniczeniami i sposobem ich eliminacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7

Hej powiedz mi czego tak naprawdę oczekujesz? Bo zauważyłem, że permanentnie w sposób nietaktowny drwisz z rozmówcy. Generalnie nie podejmujesz merytorycznej dyskusji tylko starasz się dopiec każdemu, kto wypowiada się w kwestii adaptacji akustycznych. Nie dzielisz się wiedzą z danego zakresu (jeśli ją masz) tylko każdemu chcesz wykazać jej brak. No i to w żaden sposób nie pomaga. O ile dość często zgadzam się z Tobą w pewnych kwestiach tak sposób w jaki ostatnio prowadzisz dyskusję pozostawia wiele do życzenia...

 

Zaprawdę gubię się. Gdzie tu drwię?!:

Acha.

Ponieważ zwolennicy rozmaitych tzw. pułapek akustycznych mają ze mną problem ;) to jeszcze jedno pytanie:

Ile ciśnienia akustycznego stanowią fale odbite?

 

PS: Był taki wątek w którym szalał dociekliwy Bravo. Tam można poszperać...

 

Moje pytania mają za cel wyjaśnienie zagadnień. Na razie dyskusja polaryzuje się. Zaczyna się dyskutować o zjawiskach, których się chyba nie rozumie.

 

Jeśli fala akustyczna odbija się wielokrotnie od ścian, podłogi i sufitu stanowiąc (strzelam) z 80% ciśnienia akustycznego to jaka różnica czy wytłumimy owe fale ustrojem (np. moją ulubioną szmatą;), czy procesorem akustycznym?

 

Może Arczi podejmiesz wreszcie dyskusję a nie będziesz zachowywał się jak malkontent?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że o korekcji pasywnej się tylko teoretyzuje - nikt się jej nie podejmuje na wysokim/profesjonalnym poziomie (bo drogo, przeprowadzki się zdarzają, nie ma kto pomierzyć).

Gdyby dać tanie i skuteczne narzędzie w postaci korekcji aktywnej, to wielu byłoby szczęśliwych (obecne rozwiązania należą raczej do drogich).

 

Ale jak nie tylko co setne, lecz co drugie urządzenie by prawidłowo zagrało (dzięki korekcji), to producenci nie mogliby pisać jak bardzo są lepsi od innych. No i jak to możliwe, że jakieś dodatkowe pudełko lub sam użytkownik może porawić ich wymuskaną i dopieszczoną technologicznie elektronikę?

 

Zazwyczaj o sprzęcie wysokiej klasy mówi się w aspekcie odsłuchowym. Analiza techniczna się włącza dopiero, gdy dziwi (za) wysoka cena.

A tutaj zamiast posłuchać i porównać, to wielu argumentuje, że aktywnie się nie opłaca i nie warto.

 

Powiem inaczej: nawet do słabego wzmacniacza da się dobrać zwrotnicę w kolumnie tak, żeby razem poprawnie i angażująco zagrało.

Jeśli ktoś zakłada, że kupi wszystko najlepsze na świecie (co nie wymaga dopasowania , bo producent nie poszedł na żadne kompromisy), to gratuluję zamożności lub rozbujanych marzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teo,

Nikt nie umniejsza celowości i doskonałych skutków korekcji aktywnej.Sam jestem jej gorącym zwolennikiem (osobiście w połączeniu z k. pasywną).

Warto jednak zastanowić się nad jej ewentualnymi ograniczeniami i sposobem ich eliminacji.

To może zamiast tych merytorycznych sensacji,napisz jaki to rewelacyjny korektor akustyki miałeś wpięty w system,co mówi jego instrukcja a nie odwołuj się do wpisu,który to zamieściłeś

sam a do tego jeszcze wpisu,który meryrtorycznym na pewno nie jest.Dla mnie oczywistym dowodem jest instrukcja Tacta,która nakazuje usunięcie wszelkich ustrojów akustycznych i nie rozróżniająca profesjonalnych od nie profesjonalnych lub mało profesjonalnych i jeszcze innych i nie ma różnicy akurat,że wpisał to zdanie Teo czy ktoś inny.Instrukcje do urządzenia stworzył producent i na sto procent wiedział co robi,rozumiał pewnie też,ze istnieją nirwanowcy,którzy to będą pasywnie kształtować swoje pomieszczenia odsłuchowe i pewnie dlatego napisał"wszystkie adaptacje akustyczne usunąć"i dopiero przystąpić do ustawień.Na pewno nie wziął pod uwagę polskiej wynalazczości i złotych myśli nie pomijając rączek...złotych.

 

palton

Jedno pytanie:Sądzisz,że producent Tacta nie ma wiedzy o pikach i rezonansach a instrukcje obsługi stworzył by utrudnić posługiwanie się nią?

 

Może najpierw należałoby zapoznać się z takową instrukcją a najlepiej z urządzeniem Tacta i dopiero pisać.Tylko tyle.

 

WLM Bo tutaj się utarło,że każdy może pisać i nie ważne co.Śmiech to zdrowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7

Chodziło mi bardziej o szereg wypowiedzi z zakresu akustyki nie koniecznie tylko z tego wątku :).

 

Dyskutować możemy jak najbardziej, byle rzeczowo :).

 

Co do tłumienia fal korektorem akustyki to z tego co wiem to on wyrównuje charakterystykę częstotliwościową. Czasu pogłosu w pomieszczeniu nie zmieni (choć nie do końca ;)). Dodatkowo nie obniża stosunku fal odbitych do wypromieniowanych z głośnika. A adaptacja akustyczna ma za zadnie wyrównać czas pogłosu. Dodatkowo wyrównać charakterystykę częstotliwościową. No i przy pasywnej zmienia się pozytywnie stosunek ilości fal wypromieniowanych przez głośnik do odbitych.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

 

palton

Jedno pytanie:Sądzisz,że producent Tacta nie ma wiedzy o pikach i rezonansach a instrukcje obsługi stworzył by utrudnić posługiwanie się nią?

 

Może najpierw należałoby zapoznać się z takową instrukcją a najlepiej z urządzeniem Tacta i dopiero pisać.Tylko tyle.

 

Wątek nie jest o konkretnym urządzeniu, tylko o wyborze metody radzenia sobie z niekorzystną akustyką. Wiem jedno, są setki b.drogich adaptacji akustycznych i jestem pewien że gdyby korektor był panaceum na akustykę, nie byłoby ich.

Korektor akustyki, może jedynie ściszać, bądź wzmacniać daną częstotliwość, w LINIOWEJ kolumnie (przy rezonansach pomieszczenia, kolumnę można nazwać liniową). Czemu korektor musi zmniejszyć jakiś część pasma ? Dlatego, że w tym miejscu fala jest wzmocniona przez pomieszczenie. Tak więc zmniejsza się ilość sygnału bezpośredniego, a zwiększa udział fal odbitych. Prowadzi to, do nierównomiernej (w zależności od modów pomieszczenia) ilości dźwięków bezpośrednich, w stosunku do fal odbitych.

Być może w Tact-cie wymyślili coś extra na tą przypadłość. Jeśli tak, to napisz proszę co i jak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Może najpierw należałoby zapoznać się z takową instrukcją a najlepiej z urządzeniem Tacta i dopiero pisać.Tylko tyle...

 

Dajcie jakiś odnośnik do tej instrukcji, bo w tych zamieszczonych na stronie Tacta nic o usuwaniu pasywnej adaptacji nie znalazłem, może przeoczyłem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej pytanie do Teo,bo to on jest posiadaczem Tacta.Moje wpisy dotyczą kwestii wypowiadania się definitywnie o czymś czego się nie zna.

"Są setki b.drogich adaptacji akustycznych"-nie może być argumentem na brak istnienia urządzenia,który rozwiązuje tą kwestie abstrachując od sposobu jakim to czyni a w szczególności jeśli nie jest się tego pewnym.Domaganie się do tego instrukcji od osoby posiadającej takową jest...żenujące.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może w Tact-cie wymyślili coś extra na tą przypadłość. Jeśli tak, to napisz proszę co i jak.

O i to jest podstawa wszelkich rozważań o Lyngdorfie. Nie wiemy jakie zaawansowane procesy zachodzą z użyciem tej karty. Na pewna jest to jedno z nielicznych urządzeń konsumenckich tej klasy a więc adaptacje akustyczne mogą zakładać brak takich rozwiązań. Brak wiedzy w tej kwestii jest istotny ale jedno jest pewne efekt jaki daje to autorskie rozwiązanie jest godne podziwu.smilee.gifsmilee.gifsmilee.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.