Skocz do zawartości
IGNORED

Małymi krokami w kierunku Hi-End


jarkog

Rekomendowane odpowiedzi

Gość masza1968

(Konto usunięte)

Marek, zlituj się proszę.

Ja absolutnie nie bronię Phasta bo jest na świecie setki, jeśli nie tysiące lepszych piecyków lampowych od niego ale sam doskonale wiesz, że Achmed miał jakieś spierdzielone, mikrofonujące i (jak sam napisał) "latające po potrząśnięciu" - jak przepalona żarówka - lampy.

 

Ja bym nie tryumfował po wygraniu wyścigu spod świateł swoim samochodem z BMW M5 z zatartą turbiną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie tryumfował po wygraniu wyścigu spod świateł swoim samochodem z BMW M5 z zatartą turbiną :)

 

Maćku, nie chodzi tu o triumf, ale to, że czasami można się pomylić w ocenianiu, jak zrobił to Kolczas. W pewnych sytuacjach wzmacniacz może zagrać źle lub dobrze - przykładem był Krzyśka Phast. Podałem tu taki przykład. Darek ocenia coś, co kiedyś słyszał, nie mając pojęcia jak to teraz brzmi i od razu dyskwalifikując dany wzmacniacz lub cały system. Poczytaj dokładnie ton jego wszystkich wypowiedzi w tym wątku.

 

Jeszce raz napiszę, że nie wywyższam się tu swoim wzmacniaczem, bo wiem na co go stać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Maćku, nie chodzi tu o triumf, ale to, że czasami można się pomylić w ocenianiu, jak zrobił to Kolczas. W pewnych sytuacjach wzmacniacz może zagrać źle lub dobrze - przykładem był Krzyśka Phast. Podałem tu taki przykład. Darek ocenia coś, co kiedyś słyszał, nie mając pojęcia jak to teraz brzmi i od razu dyskwalifikując dany wzmacniacz. Jeszce raz napiszę, że nie wywyższam się tu swoim wzmacniaczem, bo wiem na co go stać.

Marek, nie chodzi o wywyższanie bo ja bardzo cenię Amplifona.

Widać gołym okiem, że ten wzmacniacz jest walnięty. Można Phastowi zarzucić rozlazły bas ale nie wrzeszczącą górę i jakieś wzbudzania.

Ten sam wzmacniacz (Achmeda) był u Grześka w Tychach i jak mi mówił prywatnie z Minasami grało bardzo dobrze u niego.

Mało tego, na podstawie słuchanie tego konkretnego egzemplarza jak należał jeszcze do Piotrka, wyrzuciłem za okno Accu 450 i zamówiłem swojego pierwszego chwaściora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego, na podstawie słuchanie tego konkretnego egzemplarza jak należał jeszcze do Piotrka, wyrzuciłem za okno Accu 450 i zamówiłem swojego pierwszego chwaściora.

 

Nie twierdzę, że Phast jest zły, to bardzo fajny wzmacniacz i na pewna dużo potrafi, ale spodziewałem się po opisach Darka, że Amplifon nie będzie maił w ogóle startu do Chwasta. Teraz wiem, że trzeba samemu posłuchać, aby wyrobić sobie opinie o jakimś "kultowym" urządzeniu audio.

 

Druga sprawa, co mu Achmed zrobił za "krzywdę", że zagrał tak źle?

 

Wiosną się okaże, bo zaprosiłem go na ponowne słuchowisko i z wielką chęcią posłucham poprawionego Phasta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, wygląda że miał zajechane lampy.

 

Krzysiek twierdził, że od spotkania u Grzegorza prawie nie grał na nim. Bawił się tylko w wymianę kondensatorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

na tych lampach wyjsciowych nie da rady juz sluchac bo robi sie sprzezenie i bas sie ciagnie . chodzenie po pokoju czy stukanie w stol iles metrow dalej wzbudza lampy .

wlozylem ruskie lampy i zadnego wzbudzenia nie bylo .

 

Marek, uwierz - wiem co piszę a nie gdybam :)

Ja już tych Phastów tyle słyszałem. Co drugi wzmacniacz tej firmy przechodzi przez moje ręce i jest testowany / odbierany u mnie.

Znam dobrze te konstrukcje i wiem jak graja na różnych poziomach upgreadu.

 

Nie wiem też jak on te kondensatory polutował.

Lutowanie a lutowanie... a czy zachował kierunkowość?

itd, itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylutowalem te " upgradowe " kondensatory i wmontowalem te co byly i ku mojemu zdziwieniu gora nie poprawila sie . wiedz to musza byc lampy bo zadnej " Krzywdy " chwastowi nie zrobilem bo nic w nim nie grzebalem

chwast gral czasem na jakis tam kolumienkach by mogl troche watow przerobic i to musialo trwac dluzszy czas a proces byl powolny ze nie zaowazylem roznicy ktora sie wydazyla przez ten czas

 

Macieju Kierunkowosc itd itp oczywiscie była zachowana tyle ze okazuje sie ze to nie kondensatory zawinily . a tak na to stawialem . lampy wyjsciowe nowe dac i powinien spiewac ;]

 

 

Wczoraj Phast napewno nie zagral zle przez konfiguracje ale przez problem natury technicznej

u Grzegorza tez mi mikrofonowaly ale to bylo tylko lekkie mikrofonowanie bo te wczorajsze to nawet nie ma co porownywac

od odsluchow w tychach przegraly z 150 h

 

Takie juz walniete lampeczki gdy transportuje sie któryś kilometr i wciaz potrzasaja tez sie wykonczaja wiedz to tez moglo je wykonczyc

 

dla porownania w domu przed tym jak przyjechalem do lodzi nie bylo az takich wzbudzen ale gdy juz przyjechalem do lodzi to nawet mowienie glosno wzbudzalo te lampy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lampa jest jak wino . Czym starsza tym lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby Piwowrczyk sprzedawał amplifona w cenach takich jak wyceniał na zachodzie to problem porównania miałby inny wymiar,cóż jest to błąd marketingowy bo wiele osób zwraca na to uwagę ,ciekawy jestem posłuchać phasta ,który wyraźnie byłby lepszy od amplifona i ile kasy trzeba by w niego wpompować dodatkowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Krzysiek twierdził, że od spotkania u Grzegorza prawie nie grał na nim.

To spytaj Grzegorza jak grał ten wzmacniacz u niego bo ja wiem jak grał u Grześka.

 

 

Jakby Piwowrczyk sprzedawał amplifona w cenach takich jak wyceniał na zachodzie

to problem porównania miałby inny wymiar,

Gdybym w zakupach audio kierował się ceną to bym kupił np BATa albo inną renomowaną firmę.

 

Teraz poluję na wzmacniacz, który kosztuje z drugiej ręki ok 3k zł a rozwala jak chce 5 Phastów i 5 Amplifonów razem wziętych. Tyle są warte Twoje przypuszczenia cenowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do głównego tematu....

Dziś trochę miałem chęci przekonać się czy nawet proste pomiary pokażą jakiś wpływ rozpraszaczy. Część wyniosłem z pokoju. Inne ustroje zostały nieruszone. Meble (nieco przystosowane akustycznie), spora tapczano-sofa, wykładzina z dywanem, 2 fotele, część rozpraszaczy na ścianie za kolumnami, ustrój sufitowy. No i oczywiście podsufitowe skrzynie. A więc jeszcze sporo rzeczy wpływających zostało. Wyszło tak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Myślę że wpływ wyraźny :). Wykres niebieski, ze wszystkimi rozpraszaczami, jest wyraźnie bardziej liniowy. Wygładziłem wykres aby był czytelniejszy dla porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarkog, jak na moje niefachowe oko, to wykres naprawdę nieźle wyszedł - żadnych wyraźnych górek i dolin. Mógłbyś jeszcze wrzucić waterfalle? I zdjęcia jak to teraz wygląda?

pozdrawiam i gratuluję - zawalczyłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W waterfalle będę się bawił jak złożę porządny układ pomiarowy. Obecny jest partyzancki bardzo. I po za środkiem pasma nie za bardzo nadaje się do prezentacji publicznej. Ot tak na razie chciałem się przekonać czy różnice jakieś w ogóle zobaczę. I zobaczyłem większe niż się spodziewałem. Na razie to mi wystarczy. Są większe po wielokroć niż na kabelkach czy lampach które ludzie przecież już słyszą :). A to dowodzi naocznie, że akustyka ma radykalnie duży wpływ na odsłuch :).

 

Jak ktoś nie wierzy, to niech sobie pomierzy różne lampy albo kabelki, czy tam rezystorki, czy kondensatorki i tak samo zrobi porównawczy wykresik. Sam się wtedy przekona o skali zmian :)))).

 

Niestety jeszcze różowo nie jest w najniższym paśmie. Ale chyba nieco lepiej jak na początku drogi. Tu trzeba jeszcze solidnie powalczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie wierzy, to niech sobie pomierzy różne lampy albo kabelki, czy tam rezystorki, czy kondensatorki i tak samo zrobi porównawczy wykresik. Sam się wtedy przekona o skali zmian :)))).

 

Nie wywołuj wilka z lasu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wywołuje:).

Dziś sobie sam to pomierzyłem więc wiem dokładnie jak wykres się zmienia po zmianie 6sn7 szaraka na choćby odpowiednik ruski 6H8C czy Ken-Rada. Nie będą mi tu pitolić o tym że akustyka nie ma znaczenia :). Jak nie słyszą to niech się nie wtrącają. :)

A od dziś jak się komuś zachce tu pitolić to będzie ban bez ostrzeżenia. Dość mam tu bałaganu :). Cierpliwość się skończyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia się wykres po zmianie lamp?

To już niestety nie mieści się w ramach tego wątku :))). Muszę być stanowczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś wkleję w temacie. Wzorując się na Jarku, nałożyłem dwa wykresy pomiaru SPL z początku adaptacji i obecnie. Jest jeszcze trochę do zrobienia, Muszę zlikwidować doliny przy częstotliwości ok 130Hz i 180. Wykresu nie wygładzałem.

 

Kolor zielony - wykres przed adaptacją

Kolor fioletowy - stan na początek grudnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

 

To już niestety nie mieści się w ramach tego wątku :))). Muszę być stanowczy.

Czemu?

Całkiem serio pytam. Jak akustyka pomieszczenia reaguje na zmianę komponentów a nie tylko na rozstawienie dyfuzorów?

Wg mnie (dyletanta w temacie akustyki) dla akustyki to wszystko jedno, bo jeśli nie, to by znaczyło, że trzeba stroić pomieszczenie od nowa przy każdej zmianie np lampy.

 

Co tu nie jest w temacie i wywołuje Twoją stanowczość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak akustyka pomieszczenia reaguje na zmianę komponentów

 

Jak zmienisz miejsce postoju kolumn, to Ci się zmieni efekt SBIR, przesuną się odbicia bezpośrednie, może ulec wzmocnieniu lub osłabieniu dźwięk w zależności do ilu ścian i na jaką odległość zbliżysz lub oddalisz kolumnę. Wątpię, aby miały na o wpływ lampy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Dziś sobie sam to pomierzyłem więc wiem dokładnie jak wykres się zmienia po zmianie 6sn7 szaraka na choćby odpowiednik ruski 6H8C czy Ken-Rada. Nie będą mi tu pitolić o tym że akustyka nie ma znaczenia :)

Pytam odnośnie powyższego wpisu bo Jarek tajemniczo nie wyjaśnił czy coś się w wykresie zmienia czy nie.

Jako, że pomału zbliżam się do remontu i jak wcześniej pisałem, zamierzam zainwestować w akustykę "niewidoczną" to mnie to interesuje (tym bardziej, że lubię zmieniać) i nie doczytuję się tu (jak autor mi zarzucił) rozbieżności z tematem.

 

I nie pytam o zmianę kolumn czy ich miejsca bo to jest oczywiste.

Lampy są tylko przykładem przytoczonym przez Jarka. Równie dobrze może to być wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że pomału zbliżam się do remontu i jak wcześniej pisałem, zamierzam zainwestować w akustykę "niewidoczną" to mnie to interesuje (tym bardziej, że lubię zmieniać) i nie doczytuję się tu (jak autor mi zarzucił) rozbieżności z tematem.

 

Maćku, tak jak już wcześniej pisałem jak przyjedziesz do mnie, to Ci pokaże na własne uszy jak działa adaptacja akustyczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek :). Lampy nie są tematem tego wątku :).

Ale że okres choinkowy to się ugnę nieco, co nie znaczy, że odpuszczam trzymania od teraz wątku w tematyce akustyki :). Wykresy zamieszczę ale jak się będzie próbowac rozwijac dyskusja w tym kierunku to będę chętnych zmieniać tematykę wątku blokował :). Tak więc proszę wszystkich te wykresy potraktować tylko informacyjnie a nie jako próbę zmiany tematu. Wszystkie chęci komentarzy wykresów proszę zatrzymać dla siebie lub próbować sobie w innym dziale czy to w DIY czy stereo czy w jakim własnym wątku może o lampach :))).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu?

Całkiem serio pytam. Jak akustyka pomieszczenia reaguje na zmianę komponentów a nie tylko na rozstawienie dyfuzorów?

Wg mnie (dyletanta w temacie akustyki) dla akustyki to wszystko jedno, bo jeśli nie, to by znaczyło, że trzeba stroić pomieszczenie od nowa przy każdej zmianie np lampy.

Akustyka pomieszczenia zmienia się każdorazowo ze zmianą rozstawienia dyfuzorów.

Ale sama akustyka nie zmienia się gdy zmieniamy komponenty audio :). No chyba że zmieniamy akurat kolumny i zamiast małych monitorów wstawimy ogromne kolumny :))). To wtedy ma prawo zmienić się trochę i sama akustyka pomieszczenia :))).

Powiem tak, elementy systemu czy komponenty tych elementów w postaci np. lamp nie są właściwie powiązane z akustyką. Akustyka pomieszczenia, do puki jej fizycznie nie zmieniać, jest od momentu ukończenia adaptacji stała, niezmienna. Tak więc zmienianie elementów systemu, które wpływają na brzmienie systemu audio, nawet w takim stopniu, że uwidoczni się to wyraźnie na wykresie, nie powoduje zmiany samej akustyki pomieszczenia. Jej parametry jak i odpowiedź pomieszczenia pozostaje niezmienna.

Wzorcowo powinno to wyglądać tak, że pomieszczenie jest tak przygotowane (idealne) że likwiduje niepożądane zjawiska i daje równą odpowiedź w całym paśmie. Jest więc wtedy z założenia neutralne. Jak do takiego pomieszczenia wstawimy równie neutralny system, to mamy to o co powinno biegać. A jak zmienimy lampkę i zauważymy tę zmianę czy to na wykresie, czy słuchowo, to należy przyjąć, że neutralność całości właśnie została przekreślona :)))). Tak to w idealnym neutralnie zespole sprzęt-pomieszczenie moim zdaniem powinno się rozumieć. Ale z drugiej strony, gdy mamy idealne pomieszczenie, to jak przyjąć, że wszelkie zamiany komponentów czy części systemów na inne są w celu podpasowania pod własny gust brzmieniowy, to też jest to odejście od neutralności ale zamierzone :))). I gitara :).

Znów coś nie chce mi zdjęcia załadować. Albo forum albo mój komórkowy internet.

 

No chyba się uda.

Każdy wykres to podwójny pomiar tej samej lampy by sprawdzić czy zestaw pomiarowy mierzy w miarę ok. Dwa pomiary danej lampy pokrywają się całkiem dobrze.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-17560-0-85456600-1355684487_thumb.jpg

 

post-17560-0-31062500-1355684551_thumb.jpg post-17560-0-17484800-1355684587_thumb.jpg

 

Ostatni wykres przedstawia pojedyncze trzy pomiary wszystkich trzech lamp zestawione naraz.

Kolory na ostatnim wykresie lamp nie są adekwatne do poprzednich:). Dobierałem w miarę kontrastowe. Ale i tak nakładając się przykrywały się.

 

Przypomnienie wykresu pomiaru z i bez części ustrojów w pomieszczeniu:

 

post-17560-0-87446100-1355685209_thumb.jpg

 

Skale różnic wpływu zmian samej akustyki jak i podmian lamp chyba widać wyraźnie. Poziom zmian w obu przypadkach jest praktycznie nieporównywalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.