Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

PortalCarAudio

Jak wybrać nawigacje ?

Recommended Posts

Obserwując potencjalnego użytkownika urządzeń nawigacyjnych podczas dokonywania zakupu urządzenia, trudno oprzeć się wrażeniu, że niejednokrotnie czynnikiem decydującym, o tym którą nawigację GPS wybrać - jest ilość dodatkowych „bajerów”. Oczywiście opcje dodatkowe takie jak zestaw głośnomówiący czy odtwarzacz plików MP3 bywają bardzo przydatny podczas podróży, jednak kupując urządzenie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego możliwości nawigacyjne.

 

W sklepie zazwyczaj możemy liczyć na opinię eksperta od car audio i nawigacji - pomoże nam on dobrać model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb w zakresie wyznaczania tras za pomocą urządzeń nawigacyjnych.

 

Co jednak w sytuacji kiedy nie możemy liczyć na opinię eksperta? Wtedy najlepiej kierować się „kluczem”, który zawiera najważniejsze kryteria oceny, które pomogą nam w dokonaniu właściwego wyboru:

 

Pierwszym i najważniejszym kryterium jest dokładność mapy:

 

Dokładność mapy Polski (w przeciwieństwie do niemal perfekcyjnie dokładnych map Europy Zachodniej) często pozostawia sporo do życzenia. Niestety w Polsce wciąż jeszcze nie jest to standardem, że klient ma możliwość dokonania przejazdu „trasy próbnej” z urządzeniem jeszcze przed jego zakupem. Taka procedura jest normą w krajach Europy Zachodniej, dzięki czemu użytkownik ma możliwość zaznajomienia się z urządzeniem GPS i jego możliwościami zanim podejmie ostateczną decyzję o jego zakupie.

Szybkość i precyzja przekazywania komunikatów słownych:

 

Nawigacje mają za zadanie wyznaczanie trasy - nie tylko na mapie widocznej na ekranie, ale również za pomocą komunikatów głosowych. Funkcja ta jest szczególnie istotna, gdy kierowca prowadzi samochód z dużą prędkością lub trasa wyznaczana jest na obszarze, w którym ukradkowe zerkanie na ekran urządzenia jest utrudnione lub nawet niemożliwe - wtedy precyzyjność słyszanych komend bywa nieraz na wagę złota.

1312801265c81e728d9d4c2f636f067f89cc14862c.jpg

Czytelność wyznaczanej trasy na ekranie:

 

Często zdarza się, iż urządzenia są atrakcyjne wizualnie, jednak obraz który pojawia się na ekranie ze względu na niejednoznaczne lub nieczytelne obrazy strzałkowe, nie pozwalają użytkownikowi na szybkie zorientowanie się co go czeka na trasie na kilkadziesiąt metrów - mam na myśli tutaj krzywiznę drogi, zjazdy z autostrady czy też inne elementy, które mogą być decydujące przy sprawnym pokonywaniu trasy (niejednokrotnie w pośpiechu).

 

Dostęp do podstawowych funkcji:

 

W przypadku tego kryterium sprawdzamy przede wszystkim szybkość dostępu do podstawowych funkcji nawigacji GPS. Skomplikowane menu może utrudnić dostęp do potrzebnych informacji i zdecydowanie wydłużyć czas potrzebny na dotarcie do nich np. podczas postoju na poboczu drogi. Ważna uwaga - nie zmieniaj ustawień nawigacji w trakcie jazdy samochodem!

 

Ekran nawigacji:

 

Kluczowym parametrem jest duży, czytelny ekran nawigacji. Zbyt mały ekran utrudnia szybkie zorientowanie się w sytuacji ze względu na to, iż obraz może nie być wystarczająco przejrzysty, a przez to nie dość czytelny. Pochylając się nad tym kryterium trzeba koniecznie zwrócić uwagę z jakiego materiału jest ekran wykonany - materiały niskiej jakości mogą rzutować na jasność i czytelność obrazu, co może być szczególnie dokuczliwe w słoneczny dzień kiedy przyjdzie nam się zmagać z refleksami świetlnymi na ekranie naszej nawigacji.

 

Uchwyt:

 

Podczas jazdy kierowca nie powinien rozpraszać swojej uwagi usiłując zamocować uchwyt, który nie trzyma się przedniej szyby. Warto więc poświęcić chwilę na zbadanie uchwytu urządzenia które zamierzamy kupić. Trzy podstawowe parametry to wielkość uchwytu, łatwość mocowania oraz jego stabilność.

 

System omijania korków:

 

Bardzo przydatną funkcją jest TMC za pomocą którego możemy zaoszczędzić sporo czasu omijając korki. Nawigacja wyposażona w TMC sama wyznacza trasę objazdu. W Europie Zachodniej aktywność tej funkcji jest standardem - u nas jeszcze niekoniecznie…

 

1312801265c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.jpg

 

Wgrywanie map oraz oprogramowania:

 

W perspektywie długookresowej ważna jest możliwość wgrywania kolejnych wersji oprogramowania oraz zaktualizowanych map. W urządzenia GPS nowszego typu jest taka możliwość dzięki dożywotniej licencji, która jest przypisana do danego urządzenia, co pozwala aktualizować mapy na darmo. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych podczas kilkuletniego korzystania z nawigacji.

 

O ile wszystkie powyżej wskazane kryteria zostały przez nas sprawdzone i nawigacja wyszła obronną ręką z takiego testu, możemy przyglądnąć się także innym wariantom które mogą podnieść komfort korzystania z urządzenia.

 

I tak - warto wziąć pod uwagę nawigację, która ma grafikę 3D - dzięki niej obraz wyznaczanej trasy jest bardziej zbliżony do rzeczywistego obrazu co wpływa na jego czytelność (szczególnie podczas jazdy nocą). Obecnie większość urządzeń takich jak telefony komórkowe czy tablety mają ekran dotykowy - to udogodnienie mają również niektóre urządzenia GPS, dzięki czemu szybko i sprawnie można zaplanować trasę. Rozwiązanie to niekoniecznie jest idealne dla wszystkich. Umiejętność posługiwania się ekranem dotykowym wymaga odrobiny wprawy - więc czasem warto zdecydować się na model tradycyjny z gałką pilota. Kolejną opcją dodatkową są bezprzewodowe telefoniczne zestawy głośnomówiące, które można wziąć pod uwagę o ile już nie posiadamy oddzielnego zestawu.

 

Jeżeli jesteś amatorem pieszych wędrówek lub przejażdżek rowerowych - warto sprawdzić czy nasze urządzenie posiada funkcję użytkowania nawigacji w trybie pieszym. Warunkiem korzystania z tej funkcji jest długa żywotność akumulatora wbudowanego w urządzenie - bez niego kilkugodzinne „nawigowane” spacery nie będą możliwe.

 

Dodatkowymi „bajerami” w urządzeniu nawigacyjnym są wszelkiego rodzaju „czasoumilacze” takie jak odtwarzacze muzyki MP3, MP4 , plików WMA, zdjęć czy telewizji cyfrowej. Jeżeli spędzamy w podróży sporo czasu to można się przyjrzeć bliżej opcjom dodatkowym, które mogą nam uprzyjemnić czas spędzany w samochodzie podczas wielogodzinnych tras.

 

Podczas planowania zakupu nawigacji GPS zawsze warto wziąć pod uwagę producenta. Lepiej gdy jest on znany i zapewnia serwis gwarancyjny. Niestety często bywa tak, iż znani producenci oferują nie tylko urządzenia bardzo dobrej jakości, ale równocześnie z górnej półki cenowej. Dlatego też zachęcam do korzystania z wiedzy i opinii specjalistów, którzy doradzą optymalny wybór.

 

Więcej informacji na temat nawigacji GPS znaleźć można w specjalny dziale na www.PortalCarAudio.pl

 

Porady i Artykuły na temat wyboru nawigacji

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.