Skocz do zawartości
IGNORED

Tematyka Bliskiego Wschodu w światowej kinematografii


Chicago

Rekomendowane odpowiedzi

Do założenia tego wątku sprowokował mnie jeden z ostatnio obejrzanych filmów produkcji francusko-kanadyjskiej

z 2010 roku - "Incendies" - polski tytuł to "Pogorzelisko".

Film zrealizowany na podstawie opowiadania Wadji Mouawad'a - "Scorched" (sztuka), w reżyserii Denis'a Villeneuve.

Jest to retrospektywna opowieść ukazująca wewnątrzpaństwowy konflikt w Libanie z roku 1975. Konflikt, którego

podłoże ma nasilająca się skala przemocy między środowiskami chrześcijańskimi i muzułmańskimi i która w finale doprowadza do wojny domowej z eskalacją na cały kraj. Wstrząsająca opowieść o zaskakującym i nieprzewidywalnym

finale. Film pełen trwogi i niepokoju ze znakomitą kreacją Lubny Azabal. Jeden z lepszych filmów jakie ostatnio

obejrzałem. Brawo !!! Moja ocena to maksymalna ilość punktów, niezależnie w jakiej skali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś dla kontrastu, żeby nie było tak smutno. Izraelski film "The Band Visit" - "Przyjeżdża orkiestra"

Wielokrotnie nagrodzony i wyróżniany na wielu festiwalach film izraelskiego reżysera Eran'a Kolirin'a.

Inteligentna komedia opowiadająca historię Egipskiej Orkiestry Policyjnej, która przyjeżdża do Izraela na zaproszenie

nowo otwartego Centrum Kultury Arabskiej, lecz w wyniku nieporozumienia ląduje gdzieś na izraelskiej prowincji.

Znakomite, stonowane, inteligentne kino optymizmu i nadzieji z pokojowym przekazem, podane w komediowej oprawie

z dawką wysublimowanego humoru. Następna perełka do kolekcji !!! Brawo!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarkN

 

Obawiam się ,że w tym wątku będą tylko filmy izraelskie bo Arabowie kręcą wyłącznie kino propagandowe.

Widziałem kilka ciekawych,niestereotypowych filmów izraelskich ale nie pamiętam tytułów.

Jeden opowiadał m.in. o związku homoseksualnym Żyda i Palestyńczyka!Rzecz u Arabów nie do pomyślenia.Bardzo ciekawy obraz Izraela a zwłaszcza Tel Avivu,zupełnie odmienny od stereotypu.Obraz wybitnie antywojenny.No i film Bejrut o załodze izraelskiego czołgu w Libanie,też antywojenny.Takie filmy po stronie arabskiej nie powstają bo nie mogą powstać,tam obowiązuje albo propaganda albo miejscowy boolywood."Przyjeżdża orkiestra" jest u nas na DVD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zgadzam z tą opinią, nie mniej jednak widziałem kilka bardzo dobrych filmów arabskich.

Właściwie interesuje mnie tematyka i forma, a nie produkcja, bo wiadomo że w tamtym świecie

ideologia jest chora. Tak jak kiedyś u nas :) Dlatego też min. "normalni" arabowie kręcą filmy

za amerykańskie, izraelskie i europejskie pieniądze. Mam w myślach parę tytułów, ale widzę, że

zainteresowanie na forum filmowym kinematografią blisko-wschodnią jest znikome. Tylko Ty i ja.

Nie widziałem jeszcze "Bejrut", no i ten temat o związku homoseksualnym Żyda i Palestyńczyka

mnie mocno intryguje. Poszperam w necie, może uda mi się wytropić tytuł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- "no i ten temat o związku homoseksualnym Żyda i Palestyńczyka mnie mocno intryguje."-

 

 

Witam. Bardzo ciekawe filmy,interesujący świat Bliskiego Wschodu. "Pogorzelisko",to znakomity film,podzielam opinię,natomiast tez z pytania,to "Eyes wide open" -"Oczy szeroko otwarte"

 

Prosimy jeszcze o ciekawe tytuły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Ajami - izraelska produkcja z 2009 roku nominowana do Oscara i wyróżniona w Cannes. Dramatyczny obraz układów

na Ziemi Obiecanej, a konkretnie miasta Jaffa. Bezwzględność, okrucieństwo, dramat życia i gangsterskie układy.

Nawet spokojnym ludziom nie związanym ze światem przestępczym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Obraz, który

ukazuje bezsilnośc i brak jakiejkolwiek nadzieji na lepsze jutro wobec wszechobecnych gangów i okrucieństwa życia.

Film o nienawiści, przemocy i wszechobecnych i władczych klanach przestępczych. Bardzo dobre, dołujące i depresyjne

kino. Zresztą w tamtych warunkach nie można chyba zrobić filmu niedołującego !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

The Stoning of Soraya M - irański obraz wyprodukowany za amerykańskie pieniądze. Film dla ludzi o mocnych nerwach! Atmosferę podgrzewa fakt, że jest to historia autentyczna, która o mały włos nie ujrzałaby światła dziennego. Mała irańska wiocha, w której dokonano mordu na niewinnej kobiecie. Pod płaszczykiem wiary, religii, niewierności i tej całej hipokryzji, banda oszołomów ukamieniowała bezbronną i niewinną kobietę. Prostactwo, prymityw, oszołomstwo i zakłamanie, które w swoich brudnych łapach trzyma władzę i decyduje o życiu niewinnych ludzi. Szok! Jestem pod niesamowitym wrażeniem! W pale się nie mieści, że dzieją się takie rzeczy i z punktu widzenia cywilizowanego człowieka jest to po prostu nie do uwierzenia. Film ten koniecznie trzeba zobaczyć, ale od razu ostrzegam, że jest to kino wielkiego niepokoju i absurdalnych obyczajów świata Islamu. Dawno nic tak mną nie wstrząsnęło jak ten irański obraz! Sam film jest świetnie skrojony z kapitalnymi zdjęciami i znakomitą grą aktorów. W rolach głównych oglądamy świetną Shohreh Aghdashloo i Mozhan Marno. Reżyseria: Cyrus Nowrasteh. Scenariusz: Cyrus Nowrasteh, Betsy Giffen Nowrasteh. Zdjęcia: Joel Ransom. Polski tytuł: Ukamieniowanie Sorayi M. Premiera filmu odbyła się w 2008 roku.

 

Pozdr, M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam "Syriana" z Clooney'em. Film może mógłby być bardziej żwawy, ale poza tym świetnie pokazuje tło społeczno-kulturowo-polityczne tego co się działo - dzieje na bliskim wschodzie od kilkudziesięciu lat.

Nie jest to dramat psychologiczny, czy film obyczajowy. Jest to statyczny thriller political fiction z gorzkim wydźwiękiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Ja polecam "Syriana" z Clooney'em. Film może mógłby być bardziej żwawy, ale poza tym świetnie pokazuje tło społeczno-kulturowo-polityczne tego co się działo - dzieje na bliskim wschodzie od kilkudziesięciu lat.

Nie jest to dramat psychologiczny, czy film obyczajowy. Jest to statyczny thriller political fiction z gorzkim wydźwiękiem.

Polecam BABEL z Bradem Pitem z 2006

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sylwek

 

Film niewątpliwie wybitny ale jaki ma związek z tematem wątku?Czyli Bliskim Wschodem?To ze jeden z wątków dotyczy kraju arabskiego?Przecież to Maroko a Maroko to nie Bliski Wsch. tylko tzw. Mahreb.Poza tym wątek tyczy "problematyki bliskowschodniej" czyli stosunków izraelsko-arabskich a film opowiada o braku porozumienie ludzi w ogóle( pozostałe wątki dzieją się w USA i Japonii) stąd tytuł "Babel" w nawiązaniu do bibilijnej wieży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonjour Monsieur Shlomi - reżyseria i scenariusz: Shemi Zarhin.

 

Izraelski film z 2003 roku opowiadający historię ponadprzeciętnego chłopca. Duża dawka humoru, obyczajowości i emocjonalnych doznań. Klimaty dojrzewania, perypetii rodzinnych i systemu edukacyjnego dla wybitnie uzdolnionych. Bardzo dobry i optymistyczny film.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam Żyj i stań się, rewelacyjny film, francusko-izraelski

trailer

dobre także z tych klimatów

Drzewo cytrynowe, Syryjska panna młoda, Taki piękny kraj, podobno świetny jest też Paradise now

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Wreszcie udało mi sie obejrzeć izraelski obraz "Drzewo cytrynowe".Rzeczywiście rewelacja!W niebanalny i obiektywny sposób ukazano skompilkowane relacje żydowsko-palestyńskie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe kino arabskojęzyczne jest w Libanie (warto!), to takie zagłębie kulturalne języka arabskiego, poza nim jest kompletna wiocha. Co innego w Iranie ale to już Persja i inna kultura.

Dość powiedzieć że kino najlepiej przyjmowane w krajach arabskich to nie ciekawe kino irańskie czy libańskie ale bollywood i skrajnie debilne telenowele z emiratów.

Najlepszy festiwal kina arabskiego jest podobno w... Malmo ("największe arabskie miasto w Skandynawii" :D )

 

Patrząc na stopień skorumpowania w krajach arabskich i częstą skrajną niekompetencję localsów ich możliwości w takim przemyśle jak kino (mimo że cyfra ułatwia sprawę) są ograniczone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Iran to też Bliski Wschód( raczej środkowy) to nie można pominąć ubiegłorocznego arcydzieła i zdobywcy Oskara czyli "Rozstania".Film wybitny i bardzo poruszający.Nie wiem czy temat wątku do ogólnie Bliski Wschód czy tylko problematyka arabsko-zydowska.Bo jeżeli to pierwsze to nie można pomijać kinematografii tureckiej.Pisałem o filmach tureckich w swoim wątku"niekomercyjne kino artystyczne".Przypomnę tylko choćby "Miód".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kultura turecka różni się od arabskiej i dojrzałością bliżej im do Iranu niż Arabów (chociaż zupełnie inna). Inna rzecz że jednocześnie powstaje kupa śmiecia ale to normalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj świetny libański film kobiecy

i to nawet w dystrybucji, warto wersję ze ścieżką dźwiękową na cd a i poligrafia świetna:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można.

Liban miał szanse ale cóż... są fatalnie ulokowani, w oku cyklonu więc wszyscy grają na tym "państwie" będącym zlepkiem kilkunastu grup etnicznych, kilku języków, dwóch religii i kilkunastu ich odmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dobre filmy polecacie... LEMON TREE widziałem, i nawet mam swój własny na DVD. Arcyciekawym filmem jest również niedawno przeze mnie obejrzany izraelski dramat - USHPIZIN - z roku 2004 w reżyserii Giddi Dar'a. Wzruszający i mądry film o problemach egzystencjonalnych ortodyksyjnych Żydów i ich symbolice. Polecam gorąco! Następnym niewymienionym jeszcze, i jak najbardziej godnym obejrzenia, jest irański film z 2001 roku - SECRET BALLOT / reż. Babak Payami - komediodramat opowiadający historię dnia wyborów w Iranie, jednak o fakcie tym, nikt nic nie wie!... '-) Również gorąca rekomendacja!

 

7018237.6.jpg?l=12499582140006913223.6.jpg?l=1185190085000

 

Pozdr, M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja odpowiem tureckim filmem "Pewnego razu w Anatolii".Niepokojący,zagadkowy obraz pewnego śledztwa w środkowej Turcji.Niesamowite krajobrazy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja odpowiem tureckim filmem "Pewnego razu w Anatolii".Niepokojący,zagadkowy obraz pewnego śledztwa w środkowej Turcji.Niesamowite krajobrazy!

 

Faktycznie niepokojący i zagadkowy film, dodatkowo bardzo mroczny, chociaż ma w swojej wymowie i komiczne sytuacje. Jeżeli nie widziałeś jeszcze Ushpiziz i Secret Ballot to gorąco namawiam do obejrzenia tych propozycji; bardzo dobre kino!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Or: My Treasure - izraelski dramat obyczajowy z roku 2005 w reżyserii Keren Yedaya. Film, że się tak wyrażę, "brudny", zarówno w formie jak i treści. Ciekawy klimat opowiadający historię i epizod z życia matki prostytutki i jej szesnastoletniej córki. Film przedstawia obraz wegetacji i upadku moralnego dwóch emocjonalnie związanych ze sobą kobiet walczących o przetrwanie i utopijną nadzieję na lepsze jutro. Bezwzględnie mocny film, który niekoniecznie trzeba zobaczyć, chociaż proza życia zawarta w tej opowieści na pewno nie jest błachą i bagatelną historią. Smutny i bolesny film...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

'Omar' - scenariusz i reyseria: Hany Abu-Assad. Palestyński dramat ukazujący odwieczny konflikt izraelsko-palesyński i zorganizowaną machinę służb Izraela nakręcającą spiralę akcji i wkręcającą w jej tryby wybranych i manipulowanych Palestyńczyków. W akcję filmu wpleciony jest sprawnie wątek miłosny i zarys kina akcji. Film mi się podobał, jest realistyczny i jak najbardziej godny obejrzenia i polecenia znajomym. Nominacja do tegorocznego Oskara i wygrana w kategorii Un Certain Regard wraz z nagrodą specjalną Jury dla reżysera na festiwalu w Cannes.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Czy ktoś wie, gdzie można kupić płyty DVD (albo jeszcze lepiej BD), oczywiście z napisami lub lektorem PL pochodzące z bliskiego wschodu, jak Drzewo cytrynowe, Syryjska panna młoda itd?

Z góry dziękuję za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

The Attack - francusko-libański dramat z 2012 roku opowiadający historię arabskiego chirurga - człowieka sukcesu - mieszkającego w Izraelu i zintegrowanego z tamtejszą społecznością, którego piękna żona z niewyjaśnionych powodów dokonuje samobójczego zamachu terrorystycznego w Tel Avivie. Film z przekazem i próbujący odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Spokojna narracja i tempo tego filmu wzbudzają podziw pomimo dramatycznych wydarzeń i oczywiście niełatwej tematyki kulturowej Bliskiego Wschodu. Bardzo dobre kino warte obejrzenia i jak najbardziej polecenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.