Skocz do zawartości
IGNORED

Fascynacje jazzowe


Chicago

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że pomyliły Ci się pojęcia. To o czym mówisz, to gust, a nie słuszność, chociaż jak swój gust i to co Ci si podoba nazywasz słusznością, to ok. Ja jednak tak bym tego nie nazwał, ale oczywiście istnieje coś takiego jak słuszność wyboru - i Twój wybór tego czy owego jest z Twojego punktu widzenia słuszny, ale tylko z Twojego. A że pokręciłeś, to już nie moja wina - napisałeś tak: 'Wszystko to co większość uznaje, uznali za naturalnie słuszne', co nie jest prawdą, bo przeważnie większość ani nie postępuje słusznie, ani nie wybiera słusznie. Prostym przykładem jest Ameryka - wybrała ideologię i 'komunizm', ale czy to jest słuszne? Nie jest, ale Ameryka przekona się o tym dopiero wtedy, kiedy będzie za póżno na jakąkolwiek naprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, kolekcja płyt ECM z serii Rarum będzie słuszna - słuszna, ponieważ na dwudziestu płytach zawarta jest kwintesencja muzyki, którą nagrali dla tej wytwórni mistrzowie gatunku i wybrali nagrania do tej serii według własnego uznania. Albo można się z tm zgodzić, albo nie, ale jest haczyk - żeby się nie zgodzić z tą selekcją, trzeba jednak znać dokładnie wszystkie płyty artystów, którzy na przestrzeni lat nagrywali dla ECM. Wtedy słuszność wyboru ma sens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_3550.thumb.jpg.7db428cdd381401fb32bb505893f5213.jpgIMG_3551.thumb.jpg.48680d104af0caf0d55771160281b969.jpgIMG_3552.thumb.jpg.b021f7662162d946c21889fdde6052ff.jpgIMG_3554.thumb.jpg.9d37181b6e972bd2951577684dc4805d.jpgIMG_3555.thumb.jpg.3b8dc1a003d9ab550b01c20c9a34acd4.jpgIMG_3556.thumb.jpg.47b4689d0eb4acf9eda6b9a43246d408.jpgIMG_3557.thumb.jpg.ba158dc5b87bc83c2f3394b991b91e3a.jpgIMG_3558.thumb.jpg.474ce34efa785b0e3780680ffa131096.jpgIMG_3559.thumb.jpg.1b4671b66cb1977b2a42926e03f41159.jpgIMG_3560.thumb.jpg.d5905c9e17268adef6b1b504f0883f7b.jpgIMG_3561.thumb.jpg.a14f54bf86f661ccfa48aaf9c48d9d30.jpgIMG_3562.thumb.jpg.b599803d375e4b52abbf144fa42625fa.jpgIMG_3563.thumb.jpg.25965b38c0a194068eb607c74139d931.jpgIMG_3564.thumb.jpg.f18819093d0db8ba9f2c4dd215cdb41d.jpgIMG_3565.thumb.jpg.54f1e936825c252ea2a96dda8b2bc67d.jpgIMG_3566.thumb.jpg.ba38f8efabde8c80af438929d063a5a0.jpgIMG_3567.thumb.jpg.97bf97480f4ac2588d7695c8528a34e4.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pomyliły Ci się pojęcia. To o czym mówisz, to gust, a nie słuszność, chociaż jak swój gust i to co Ci si podoba nazywasz słusznością, to ok. Ja jednak tak bym tego nie nazwał, ale oczywiście istnieje coś takiego jak słuszność wyboru - i Twój wybór tego czy owego jest z Twojego punktu widzenia słuszny, ale tylko z Twojego. A że pokręciłeś, to już nie moja wina - napisałeś tak: 'Wszystko to co większość uznaje, uznali za naturalnie słuszne', co nie jest prawdą, bo przeważnie większość ani nie postępuje słusznie, ani nie wybiera słusznie. Prostym przykładem jest Ameryka - wybrała ideologię i 'komunizm', ale czy to jest słuszne? Nie jest, ale Ameryka przekona się o tym dopiero wtedy, kiedy będzie za póżno na jakąkolwiek naprawę.
Drogi Marku powiem krótko. Nadal uważam, że to co ja myślę jest słuszne dla mnie. Dla Ciebie jest słuszne co innego i lepiej niech tak zostanie dla dobra naszej znajomości - choćby. Bo siłą i tak świata nie zmienisz. Szanujmy się my - jak zwykli ludzie i słuszność wyborów. A politykę zastawy na boku - przynajmniej w tym wątku choć przykro mi z powodu wydarzeń w USA.




Jeśli nadal uważasz, że powinienem słuchać tego co Ty masz na pułkach to nazwałbym to komunizmem.
Słuszność to wolność wyborów i akurat Ty to powinieneś zrozumieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Marku powiem krótko. Nadal uważam, że to co ja myślę jest słuszne dla mnie. Dla Ciebie jest słuszne co innego i lepiej niech tak zostanie dla dobra naszej znajomości - choćby. Bo siłą i tak świata nie zmienisz. Szanujmy się my - jak zwykli ludzie i słuszność wyborów. A politykę zastawy na boku - przynajmniej w tym wątku choć przykro mi z powodu wydarzeń w USA.




Jeśli nadal uważasz, że powinienem słuchać tego co Ty masz na pułkach to nazwałbym to komunizmem.
Słuszność to wolność wyborów i akurat Ty to powinieneś zrozumieć.

Półkach - rażący błąd mojego słownika w telefonie. Nie mogłem już edytować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piorasz napisał:

Drogi Marku powiem krótko. Nadal uważam, że to co ja myślę jest słuszne dla mnie.

Ale ja nie o tym drogi pioraszu. Nie ingeruję w słuszność Twoich wyborów ani kogokolwiek innego. Zareagowałem jedynie na Twoją tezę o 'słuszności większości jako słuszności naturalnej' i z tym się po prostu nie zgadzam, ponieważ jest to nic innego jak pociskanie kitu. Generalnie wielu słuchaczy uważa, że to czego słucha jest dobre i słuszne. Dla wielu wielu słuchaczy przystępność muzyki i łatwość jej odbioru jest jedynie słuszną drogą i jedynym kryteruim oceny. Dla fana muzyki 'Easy Listening' jakakolwiek trudniejsza, skomplikowana i wymagająca forma muzyczna będzie niesłuszna, nieodpowiednia i nie do przyjęcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie o tym drogi pioraszu. Nie ingeruję w słuszność Twoich wyborów ani kogokolwiek innego. Zareagowałem jedynie na Twoją tezę o 'słuszności większości jako słuszności naturalnej' i z tym się po prostu nie zgadzam, ponieważ jest to nic innego jak pociskanie kitu. Generalnie wielu słuchaczy uważa, że to czego słucha jest dobre i słuszne. Dla wielu wielu słuchaczy przystępność muzyki i łatwość jej odbioru jest jedynie słuszną drogą i jedynym kryteruim oceny. Dla fana muzyki 'Easy Listening' jakakolwiek trudniejsza, skomplikowana i wymagająca forma muzyczna będzie niesłuszna, nieodpowiednia i nie do przyjęcia.
A pozwolisz, że ktoś może obalić teorę jaką Ty wyczytałeś czy też wysłuchałeś? Większość mnie nie interesuje bo (i tu możecie mnie znienawidzić) większość to "głupi" ludzie idący i myślący jak ktoś im podpowie.
Indywidualne myślenie jest przyjmowane jako odstępstwo od normy.
O tym piszę i możesz się z tym nie zgodzić a ja wiesz gdzie to mam?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, piorasz napisał:

Jeśli nadal uważasz, że powinienem słuchać tego co Ty masz na pułkach to nazwałbym to komunizmem.

A to jest już przegięcie z Twojej strony i nawet nie chce mi się tłumaczyć dlaczego. W każdym razie jest to zupełnie nietrafione spostrzeżenie, bo nigdy nie uważałem, że Ty czy ktokolwiek inny powinien słuchać tego co ja słucham - to jest jakaś chora konkluzja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie Panowie. Nie o to mi chodziło. Ja tutaj na forum normalnie pytam, bez ściemy, bez podchodów. Zwyczajnie zapytałem kogoś kto mieszka za oceanem jak odbiera taką muzykę bo nasze doświadczenia wpływają na nasze wybory, gust, oceny. Nic się za tym poza tym nie kryło. Zwykła ciekawość ale Piotrze, też zapytałem na końcu wszystkich co sądzą o tej płycie.

Teraz było zdanie " wazelinki" ale wycofałem się z tego ?

Co do Zawinula to Weather Report to było jedno z moich pierwszych zauroczeń muzycznych więc szkoda komentarza. 

Dzięki za podpowiedź.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, w ciemną sobotę stycznia jaskółka zapowiadająca lepsze czasy, jak powrót do początku: oto skrzynka pocztowa wydała kosztowności, the giant is awakened.

Tak zaczynałem ja (jako słuchacz), tak zaczynał Tapscott. Sesja z Blackburnem bardzo konwencjonalna, jak na tego genialnego pianistę, to niemal wprawki (zdaje się, że poza materiałem i aranżacjami dla Sonny’ego Crissa nie ma innych świadectw jego początków). No i na deser podnoszące na duchu pozdrowienie od samego Bertranda Gastaut, założyciela Dark Tree. Bright moments, zaiste! Dzięki, Bertrand, nawet nie wiesz, jak bardzo ta karteczka była mi potrzebna.

Przypomina się Gaugain: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Ano stamtąd, tym właśnie i tam, za tę cienką granicę.

Te dwie przesyłki listonosz dostarczył równocześnie, koincydencja przypadkowa, ale dająca do myślenia. Jako miłośnik jazzu lubię te klasyczne dźwięki, ograne, zamknięte w określonych ramach. A że później struktury się skomplikowały, rozpierzchły, uniezależniły – cóż, te też lubię, choć inaczej, mniej spontanicznie, z pewnym wysiłkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lech W napisał:

Zwyczajnie zapytałem kogoś kto mieszka za oceanem jak odbiera taką muzykę bo nasze doświadczenia wpływają na nasze wybory, gust, oceny. Nic się za tym poza tym nie kryło. Zwykła ciekawość ale Piotrze, też zapytałem na końcu wszystkich co sądzą o tej płycie.

Wysłuchałem dziś dwa razy płytki 'Brooklyn Eye' i podoba mi się - tak samo mi się podoba jak tysiące innych płyt jazzowych. Był pomysł na płytę, pomysł na skład i co najważniejsze, były pieniądze na to wszystko, więc szczęśliwie projekt doszedł do skutku i fajnie, że tak się stało. Nowe doświadczenie dla Joachima Mencela i nowe wyzwanie, które szczęśliwie zrealizował. Takie coś się ceni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_3546.thumb.jpg.f35556dde34318f09355725f03d8e27e.jpgIMG_3547.thumb.jpg.fc9096d763f7b543e78f59180136f113.jpgIMG_3548.thumb.jpg.c1fe51bbaf6402232ac02d331dd9640e.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest już przegięcie z Twojej strony i nawet nie chce mi się tłumaczyć dlaczego. W każdym razie jest to zupełnie nietrafione spostrzeżenie, bo nigdy nie uważałem, że Ty czy ktokolwiek inny powinien słuchać tego co ja słucham - to jest jakaś chora konkluzja.
No to mamy zgodność - zupełnie nie trafione spostrzeżenie.. I zrozumienie tego co chciałem wyrazić.
Czasem się czegoś uczepiesz. A czasem ja coś nie jasno napiszę - przyznaję. Ale dorośli jesteśmy i chyba się rozumieny? Czy nie ? Jeśli nie chętnie jutro sprostuję bo dziś w Polsce jest grubo po północy.


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi...??? W każdym razie wygląda to tak, że jesteś za, a nawet przeciw ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi...??? W każdym razie wygląda to tak, że jesteś za, a nawet przeciw
Że co? Że u Was jest teraz 17:15 to się napewno nie wykręcę ale u nas jest 00:15 po sobocie - więc się oddelegowuję :)
Papatki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorowych snów i jazzowych uniesień. See you tomorrow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Zwykła ciekawość ale Piotrze, też zapytałem na końcu wszystkich co sądzą o tej płycie.

 


Płytkę "Brooklyn Eye" pierwszy raz wysłuchałem pod koniec ubiegłego roku. Wczoraj drugi raz i jest to bardzo dobra płyta .
Myślę, że to jedna z tych pozycji, która nie może się nie podobać miłośnikom jazzu.

Nie chcę się tu rozpisywać ale poniekąd właśnie dlatego wczoraj się wzburzyłem.
Myślę, że rozumiecie o co mi chodziło - trochę zbyt gwałtownie odebrałem reakcje Marka.

Później Marek w końcu się zlitował i napisał parę słów. Nie mogło być tak od razu?

Proponuję jednak już tego nie drążyć i przejść do porządku dziennego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, tylko ludzie emocjonalni są.... No właśnie, emocjonalni i przez to wrażliwi na muzykę i sztukę tak w ogóle. A tak poza tym kochają życie ? Miłej niedzieli !

PS: Uważam, że w jazzie są utwory i mógłbym wiele wymienić , które są piękne w ten sposób, że nie trzeba nic rozkminić. Po prostu są niebiańsko piękne i nawet ktoś kto nie słucha i nie rozumie jazzu powie: no, no, nieźle... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2021 o 03:23, piorasz napisał:

Płyta "Spirit of Nadir" jest niewątpliwie bardzo ciekawą pozycją. Ilość i wirtuozerja wydobywania dźwięków z perkusji i kontrabasu przechodzi ludzkie pojęcie a w głowie i w sercu rodzi się prawdziwy podziw za kunszt, talent, aranżację no i sam pomysł stworzenia tego dzieła.

Mam inne zdanie na temat tej płyty. Nie słyszę tam żadnej wirtuozerii ani porażającej ilości dżwięków. Słyszę natomiast bardzo oszczędne granie beż żadnej wirtuozerii i bez 'niepotrzebnych dżwięków' - słyszę wręcz minimalistyczne podejście i koncentrację na melodiach Orientu. Muzyka na tej płycie płynie bardzo spokojnie, niespiesznie i kulturalnie. Dżwięki malowniczej perkusji i 'arco kontrabasu' wypełniają ciszę, która razem z parą instrumentów współbrzmi i stwarza nastrój zadumy, refleksji i kontemplacji. Pomysł na taką organiczną muzykę w historii jazzu jest stary, oklepany i wielu jazzmanów zmierzyło się z Orientem nie raz i nie dwa. Oczywiście płyta jest ciekawą pozycją, oryginalną i nie ulega wątpliwości, że może się podobać, ale jakby nie spojrzeć, wykonana jest przez dwóch przesprawnych, świadomych i doświadczonych muzyków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Mam inne zdanie na temat tej płyty.


Miałem na myśli wykonanie utworów na dwa tylko instrumenty, chociaż trudno w ten sposób mówić przy dość rozbudowanych instrumentach perkusyjnych. Biorąc pod uwagę powyższe to właśnie miałem na myśli pisząc o bogactwie dźwięków mimo takiego ograniczenia.
Oczywiście można by powiedzieć, że wszystko już było dlatego osobiście wolę nagrania z przed epoki ale muszę przyznać, że ta płyta zagrana była wg mnie wzorowo i wzorowo nagrana i wzorowo mi się jej słucha.
Nie jest to może jakieś odkrywcze arcydzieło ale j/w.

I jeszcze jedno chciałem powiedzieć. Ja jestem dumny, że w Polsce mamy takich muzyków i bardzo mnie to cieszy. I choć możesz się nie zgodzić to Oni są dla mnie muzykami światowej klasy. Nie mam problemu położyć ich płyt na jednej półce ze współczesnymi, znanymi jazzmenami z całego świata.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, piorasz napisał:

I jeszcze jedno chciałem powiedzieć. Ja jestem dumny, że w Polsce mamy takich muzyków i bardzo mnie to cieszy. I choć możesz się nie zgodzić to Oni są dla mnie muzykami światowej klasy. Nie mam problemu położyć ich płyt na jednej półce ze współczesnymi, znanymi jazzmenami z całego świata.

I ja się cieszę z Twojej dumności, chociaż nie podzielam w jazzie jakichś patriotycznych poglądów, uniesień i branzlowania się narodowym dorobkiem muzycznym, chociażby dlatego, że jazz stał się gatunkiem globalnym i każdy kraj produkuje fantastycznych muzyków, którzy grają lub próbują grać jazz. Zwisa mi to, skąd jest muzyk jak mi się podoba jego muzyka, a różnice jakie dotychczas istniały pomiędzy jazzowymi muzykami amerykańskimi, a europejskimi zacierają się i tworzą jeden organizm - oczywiście pod warunkiem, że nie porównujemy jazzu, w którym kluczową rolę pełni swing, ponieważ do tego specyficznego podejścia do czasu i rytmu nikt jak na razie Amerykanów nie pokonał, ale nie ma się co dziwić, bo przecież to jest ich muzyka i ich rytmiczne korzenie. Z katalogu płyt braci Oleś mam i cenię 'Suite for Trio', 'Walk Song', 'Chamber Quintet, 'Alchemia' i tę z Robem Brownem, czyli 'Live at SJC'.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Zwisa mi to, skąd jest muzyk jak mi się podoba jego muzyka


Oczywiście można tak do tego podejść. Ale można też inaczej jak choćby do naszych skoczków narciarskich, którym wprawdzie ostatnio nie idzie za dobrze ale miło, że nie mają się czego wstydzić na świecie.
Można się też zachwycac kuchnią chińską ale polska kuchnia też nie ma się czego wstydzić na świecie. I myśląc w ten sposób robi się jakoś milej...
Ale Ty raczej nie lubisz się zbytnio pieścić o czym się wielokrotnie przekonaliśmy :)
To nie przytyk Marku, więc nie próbuj mi się obrażać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, ja się trochę pogubiłem w Twoich sądach. Z jednej strony podoba mi się Twoje podejście do prezydentury w USA ( wiemy o co chodzi więc nie wyjaśniam ) a z drugiej strony piszesz, że zwisa Ci skąd i kto jest muzyk i skąd pochodzi. Trochę to dziwne jak na konserwatystę.

Polska to teraz zupełnie inny kraj niż ten , z którego wyjeżdżałeś ( miałeś zapewne rację) i oby ta prawda kiedyś Cię boleśnie nie dopadła.

Pochodzenie i kultura w której wyrastamy ma znaczenie i nie próbuj być takim kosmopolitą bo nigdy nim nie będziesz i to pozytywna konstatacja. Pisałeś kiedyś a też i powyżej, że każdy kraj produkuje świetnych muzyków a to uproszczenie, że aż nieprawdziwe. No niestety jazz w Polsce rozwija się o wiele dynamiczniej niż w paru innych europejskich krajach bo to tez wynika z naszego nastawienia. Dziesiątki jeśli nie setki jazzowych klubów , imprez, wydawnictw. Proszę bardzo, a jakie wątki forum są choćby i na tym portalu widoczne i wysoko ??? Czemu mielibyśmy nie "branzlować" się polskim dorobkiem muzycznym ??? No czemu ??? 

I jeszcze post scriptum: Piorasz ma nawet prawo być dumny ze Śląska a nie tylko z Polski, z lokalnej kultury i osiągnięć a ja jestem dumny z mojego wschodniego grajdoła.

Poszukuję smaczków muzycznych na moim terenie i znajduję je. Więcej nie napiszę bo i tak za dużo słów użyłem i byłem momentami zbyt trywialny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy Lewandowskiego, Małysza i Kubicę - potencjał nie do opisania. A gdzie Maria Curie Skłodowska, Chopin, Moniuszko, Hermaszewski, Hans Kloss... tu nie ma lipy. Można założyć szalik i wywieszać flagę państwową na znak wybitności. Zgadzam się z Tobą jak najbardziej, ale kuchnia polska mi nie leży, oprócz śledzia w oleju i

3 minuty temu, Lech W napisał:

Marku, ja się trochę pogubiłem w Twoich sądach. Z jednej strony podoba mi się Twoje podejście do prezydentury w USA ( wiemy o co chodzi więc nie wyjaśniam ) a z drugiej strony piszesz, że zwisa Ci skąd i kto jest muzyk i skąd pochodzi. Trochę to dziwne jak na konserwatystę.

Polska to teraz zupełnie inny kraj niż ten , z którego wyjeżdżałeś ( miałeś zapewne rację) i oby ta prawda kiedyś Cię boleśnie nie dopadła.

Co to za bzdety? Wypisujesz historie, które dla mnie w świecie muzyki nie istnieją. Wynikają one z polskich kompleksów i ja to rozumiem. Sam fakt istnienia Nowego Jorku jako jazzowej mekki skupiającej jazzmanów z całego świata zupełnie przeczy tym Twoim teoriom. Mnie taka patriotyczna postawa w muzyce zniesmacza i nie mam zamiaru tego dalej ciągnąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Chicago napisał:

Mnie taka patriotyczna postawa w muzyce zniesmacza i nie mam zamiaru tego dalej ciągnąć.

A ja z kolei takie podejście mam totalnie w dupie no i doszliśmy do konsensusu. 

PS: spieram się o idee a nie atakuje osoby. Żeby było jasne. Szacun

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech W
Poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie na chooj słuchasz amerykańskich muzyków jazzowych. Słuchaj  tylko polskich i będziesz miał sprawę załatwioną. Głupoty dzisiaj wypisujesz przepotężne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto płyta z muzyką ,która obecnie najbardziej mnie rajcuje .Płyta o której wspomniałem w wątku o nowościach jazzowych . Joshua Abram's  "Cloud Script " RogueArt 2020 . Nagranie z 2016 r. W składzie oprócz basisty Ari Brown tenor ,Gerald Cleaver perk . i Jeff Parker git . Na krążku sześć kompozycji Abramsa .Stylistycznie to muzyka z kręgu jazzu chicagowskiego , głównie za sprawą Browna .Saksofonisty związanego z AACM , dysponującego pięknym tonem ,wyobraźnią i techniką . Oprócz utworów o korzeniach frytowych mamy także dwie piękne ballady . Muzyka ,która czerpie z całej palety środków współczesnego jazzu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chicago napisał:

W takim razie na chooj słuchasz amerykańskich muzyków jazzowych. Słuchaj  tylko polskich i będziesz miał sprawę załatwioną. Głupoty dzisiaj wypisujesz przepotężne.

Marku, naprawdę nieporozumienie. Słucham dobrych i najlepszych amerykańskich muzyków jazzowych. No właśnie odróżniam ich pochodzenie. Nie rozumiemy się wzajemnie w tym obszarze i zostawmy to. Nie jest to na tyle ważne żeby w kwestiach stricte muzycznych obrażać się. 

Dla mnie jednak jazz skandynawski i jazz polski to jest różnica. A jesteśmy ciągle.w Europie. Ale miejmy to gdzieś. To są sprawy któregoś tam rzędu . Nieważne.

Pozwolisz że oddalę się w celu przesłuchania kolejnej płyty Jackie Mc Lean'a. Bardzo mi się podoba ten gość.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Lech W napisał:

Dla mnie jednak jazz skandynawski i jazz polski to jest różnica. A jesteśmy ciągle.w Europie. Ale miejmy to gdzieś. To są sprawy któregoś tam rzędu . Nieważne.

Tam gdzie po II WŚ pojawiali się w Europie dość często amerykańscy muzycy jazzowi, tam się gra jazz najlepiej. Tak jest w przypadku Skandynawii z fokusem na Danie i Szwecję i tak jest w przypadku Niemiec. My, jako Polska, otworzyliśmy się na import amerykańskich jazzmanów dopiero po upadku komunizmu - od kiedy Amerykanie zaczęli do nas przyjeżdżać i rezydować, od wtedy jazz grany w Polsce nabrał zupełnie innego wymiaru. I nie ma co czarować i zaklinać węża - takie są fakty, tak mówi historia i co najważniejsze, to po prostu słychać. Jeszcze jest jedna istotna sprawa - jakby nie spojrzeć, to w zasadzie wszyscy płacą jazzmanom amerykańskim za przyjazd do Europy i nagranie sesji lub granie koncertów, a nie odwrotnie. Wyzwaniem dla Europejczyków jest amerykańska scena jazzowa - Nowy Jork, Chicago, SF, LA... - dopiero tutaj słychać co jesteś wart.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chicago napisał:

. Wynikają one z polskich kompleksów i ja to rozumiem. 

 

To zjawisko można czasem zaobserować na stronach typu "reteyourmusic".  Płyta ze średnią ocen wskazującą na wybitną - po czym okazuje się, że ocenę wywindowali Polacy dający przeciętnej produkcji maxa ponieważ w składzie wystąpił nasz człowiek znad Wisły  ?   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaranek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie Parker - 'Bebop Live' / Hat Hut Records, 2020 1st Edition, Revisited Series by ezz-thetics

Pomyślałem - wow! Hat Hut Records zabiera się za remastering korzennych rzeczy modern jazzu, co napawa optymizmem w kontekście jakości nagrań, ale niestety - taka sama choojnia jakościowa jaka była, taka jest. Nic nie pomoże wybitnym archiwalnym nagraniom Birda i innym mistrzom jazzu z tego okresu - po prostu fatalnie jeżeli chodzi o audiofilski feeling. Audio jest dalej w ciemnej doopie pod względem odrestaurowania wybitnych archiwalnych nagrań jazzowych - nic się nie zmieniło w tym temacie. Hi-end też jest w doopie biorąc pod uwagę brzmienie takich nagrań i jak na razie nie widać perspektyw na poprawę jakościową takich ważnych płyt. Można sobie kupić sprzęt nawet za bilion dolarów czy też euro, a i tak jakość jest jak z radioodbiornika Góral albo Jubilat mono z dwoma głośnikami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_3569.thumb.jpg.11c0e49634be197763985364dd8d0f11.jpgIMG_3570.thumb.jpg.51c1def4e05aa7038cd8158d8ff2c9d0.jpg

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago
Edyt Zjadacz

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Chicago napisał:

niestety - taka sama choojnia jakościowa jaka była, taka jest. Nic nie pomoże wybitnym archiwalnym nagraniom Birda i innym mistrzom jazzu z tego okresu - po prostu fatalnie jeżeli chodzi o audiofilski feeling. Audio jest dalej w ciemnej doopie pod względem odrestaurowania wybitnych archiwalnych nagrań jazzowych

Prawda..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Фома
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.