Skocz do zawartości
IGNORED

Fascynacje jazzowe


Chicago
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja Wam podrzucę trochę jazzu ze skandynawi

Espen Eriksen Trio - 2 LP "What Took You So Long/You Had Me At Goodbye"

Tłoczenie : Rune Grammofon.

"You Had Me At Goodbye" wydali w 2010, teraz wydali swoją drugą długogrająca płytę, i spakowali to razem na ładnym 180 g. tłoczeniu, gruba okładka, wysokiej jakości koperty antystatyczne.

Dużo przestrzeni, piękne dzwięki, taki skandynawski spokojny klimat. Nie mamy tutaj ekspresji i tego czegoś co ma ( miało ) E.S.T ale bardzo bardzo przyjemny jazzik.

Instrumenty brzmią fantastycznie !!!

Idealna płytką na tą porę roku.

 

Mamy tu m.in ukłon w stronę PL "Komeda" - odrobili chłopaki pracę domowe.

 

Sprawdźcie sami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dominic2509
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nu Jazz made in France

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna muza, ten ksylofon czy jak to się nazywa jest super.

Tak, masz rację , Shazz produkuje te dżwięki z klawiszy.Pierwsza płyta z napisem jest super i warto ją mieć.

Druga jest trochę komercyjna z wokalem i świetnie nadaje się na imprezy.

 

A to słyszałeś ? Jeśli nie to koniecznie must have.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to inny projekt muzyczny jednego z FLANGER - Senior Coconut i jego orkiestra.Fajna zabawa ale i niezłe aranże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Magnepan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcyciekawy projekt - Pionierzy nujazzu i acid jazzu UFO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wątek się rozruszał i tętni jazzowym życiem, jednak prosiłbym o więcej wypowiedzi na temat ciekawych płyt, koncertów czy też innych wydarzeń jazzowych. Wystarczy opis, okładka płyty, swój komentarz, wrażenia... itd. Maniakalne wklejanie filmików z jutiub nie jest tym, o co mi chodzi w tym wątku. Proszę mnie żle nie zrozumieć, ale od wklejania swoich ulubionych piosenek jest wątek np. "co wam gra..." To jest tylko propozycja i jeżeli uważają Państwo, że istnieje jednak potrzeba wklejenia z jutiub następnych pięciu tysięcy piosenek to proszę bardzo. Uważam też, że zdecydowanie za mało się mówi o wspaniałych jazzowych latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Ten okres to prawdziwa wylęgarnia dobrej muzyki, a i całe lata siedemdziesiąte to też przecież niewątpliwie poważna jazda, nie wspominając już o najważniejszym okresie jakim był bibop, czyli początek modern jazzu. Zachęcam do odkrywania tych okresów, które przecież są całą kwintesencją dobrego jazzu. Fokus skierowany tylko na współczesne, niejednokrotnie słabe produkcje, nigdy nie zaprowadzi Was moi drodzy do naprawdę wartościowej muzyki i będziecie się wiecznie kręcić w kółko z tworami jazzopodobnymi czy też innymi przypadkami easy listening...

 

Pozdr, M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarkN, wątek się nie rozruszał a został ROZRUSZANY, bo samo nic się nie dzieje.Jazz lat 50 + jest w zasiegu ręki dla

każdego melomana na dodatek zremasterowany i w cenie 22 zł, wystarczy pójść do Media M. Przypomnę że wątek zatytułowany jest Fascynacje jazzowe - moje odkrycia.To co pokazuję z youtuba to często nieznane kapele i wykonawcy nujazzu i jak widać dla większości melomanów i uzytkowników tego forum pozostają nieznani.Forma pokazania slajdu,koncertu czy twarzy wykonawcy

jest własciwa moim zdaniem ,gdyż kazdy będzie mógł sam sobie poszukać więcej informacji w necie.

Przecież chodzi o muzykę tak naprawdę w końcowym rozrachunku aby więcej osób poznało takich czy innych artystów siedząc

wygodnie przed monitorem. Ale żeby zaproponować to czy tamto należy wiedzieć że taka muza w ogóle istnieje, a to już jest

wyższa szkoła jazdy nieskromnie mówiąc.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnepan! Co masz do powiedzenia na temat jazzu w zasięgu ręki... bo tego tekstu, wybacz nie rozumiem. Zaskocz mnie czymś pozytywnym i podaj jakieś przykłady. Trochę wiem, ale chciałbym więcej. Ineresuje mnie bibop, cool, hard bop i free. Bardzo interesują mnie też rozmowy na temat formy, improwizacji, przestrzeni, timingu i rytmu. Ponadto interesują mnie płyty wydane w czasach współczesnych, ale przez muzyków, których twórczość ewoluowała właśnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Czy możesz podać coś konkretnego... Byłbym wdzięczny.

Np. płytka taka jak poniżej: piękne mainstreamowe nagranie drummera Pete La Roca w towarzystwie Jimmy Owensa, Dave Liebmana, Lance Bryanta, Ricky Forda, George Cablesa i Santi Debriano. Miałeś styczność z tą płytą...??? Dodam, że nagrana została przez inżyniera Jima Andersona w słynnym Clinton Studio. Na pewno znasz to nazwisko i wiesz jakie płyty zrealizował ten człowiek, bo to chyba jeden z najlepszych inżynierów nagrań na rynku jazzowym!

 

51iGfCgmEPL._AA160_.jpg

 

Pozdr, M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnepan

Moze pomyliles watki....Czaem sie zdarza....Nic strasznego.

Te wklejiki z jutuba...to co to jest....Bo nie rozumiem intencji....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojtek41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchajcie tego! Swing Blues JAAZ & Paris All Star Blues - A tribute To Charlie Parker! Thi is it! Nie ma żartów!... '-)

 

61pUR2iaGzL._SL500_AA300_.jpg

 

... albo ta płytka!... Nie sądziełem że Wayne Shorter ma w swoim dorobku płytowym taki shit! I nie chodzi mi przecież o to, żeby obrażać Dostojnika Jazzu; szanuję wszystko co zrobił i co robi. Jest to Artysta wielkiego kalibru! Niewielu takich jest!

Niestety, muzyka na tej płycie nie broni się! Oj Wayne Wayne Wayne! Słaba płytka, słaba! I jeszcze jaki tytuł... ATLANTIS!... '-) Ta muzyka jest taka sama jak ta okładka!... '-)

417F73J1V7L._AA160_.jpg

Pozdro, M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że proponujesz starych ramoli jak powyżej.

Pete La Roca to nie mój idol - krótko na scenie muzycznej -tylko 3 albumy.Dlaczego tylko 3 a nie 10 czy 15 jak to zazwyczaj bywa.

Co do realizacji nagrania nie mam zdania bo nie posiadam w/w krązka, ale jesli chcesz znać moje zdanie która wytwórnia jazzowa nagrywa i tłoczy świetne płyty to powiem :CONCORD best of the best.Jesli cos posiadasz włącz i posłuchaj.

MarkN nie będę wartościował co jest dobrym jazzem a co nie ale pomyslę aby założyć nowy wątek o klimatach które lubię -nujazz i acid jazz gdyż widzę że niewiele osób zna kogokolwiek z tego nurtu jazzu a szkoda bo moim zdaniem są to artyści godni poznania.

Pozdrawiam

 

Te wklejiki z jutuba...to co to jest....Bo nie rozumiem intencji...

Towarzystwo wzajemnej Adoracji jak widzę.Jak nie rozumiesz to pozostań w niewiedzy bo tak będzie lepiej .To nie jest dla ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Magnepan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomita płyta z 1980 roku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Spotkanie takich osobowości dało efekt w postaci żywiołowego spektaklu, w którym swoboda, lekkość, improwizacja i dynamika odgrywają pierwszoplanową rolę. Znam tę płytę od dawna i nigdy mi się nie znudziła. Zresztą albumy Pablo Records takie bywają.

 

A co do DVD McCoya, cóż tu powiedzieć... Żeby połowa tych dzisiejszych pseudogwiazdek i celebrytów zobaczyła, jak pracują artyści - świat byłby ciekawszy, podczas gdy robi się głupszy. Czuć atmosferę i zaangażowanie. Z przyjemnością się ogląda i słucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SzuB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapewne znają wszyscy fani jazzu , przynajmniej powinni znać,tak dla przypomnienia

Ludovic Navarre aka ST.GERMAIN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnepan >

 

Załóż oddzielny wątek ze swoimi atrakcjami,bo ten zrobił się mało przejrzysty.

Wp..asz się wszędzie ,gdzie tylko możesz :).

W jednym z wątków gość zapytał się o utwór z Audio Show,dostał ode mnie odpowiedź,ale oczywiście za chwilę jaśnie Magnepan musiał coś wrzucić z youtuba zupełnie od parady :).

Jak założysz własny wątek tam wsadzaj co Ci się podoba,chętnie wtedy zapoznam się z tym czego słuchasz.

Dołączam się do prośby stefka.

Widzę, że panu Magnepanowi wydaje się, że się zna na dżezie:) Tematem są fascynacje jazzowe, a nie przykłady nagminnego samplowania kilku charakterystycznych dźwięków trąbki itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecąc Concordem zajrzałem w okno... i zobaczyłem to:

 

51EeoVqpvPL._AA160_.jpg41DRFA8J66L._AA160_.jpg51sqDctJeXL._AA160_.jpg41R8KYY3S0L._AA160_.jpg

 

Niestety moi drodzy, może to się będzie wydawać nieco snobistyczne, ale jestem jak najbardziej za wartościowaniem jazzu i w ogóle całej muzyki! Dobre nagranie jest zawsze dobrym nagraniem i zawsze się obroni!

 

Magnepan > gdyby nie ramole, jak nazwałeś Charlie Parkera, Wayne Shortera czy też Pete La Roca, nie słuchałbyś obecnie swoich piosenek. Te nazwiska to jest elementarna wiedza i jako słuchacz jazzu, wierzę, że wiesz o czym rozprawiam. Pomysł z własnym wątkiem o tematyce Acid i Nu wydaje mi się bardzo rozsądny. Chętnie poczytam o najwybitniejszych osiągnięciach tego gatunku. Ze swojej strony polecam Count Basic i płytkę Movin in the Right Direction z 1996 roku. Całkiem niezły Kwas!

 

4168CDQPS0L._AA160_.jpg

 

 

Pozdr, M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mam obawy przed pisaniem w tym wątku, nie chce wypisywać oczywistych tytułów, ale ostatnio wpadła mi ciekawa płyta - Herbie Hancock/Don Cherry - Kawaida. Oprócz świetnej zawartości muzycznej dla mnie jest to esencja szukania rzadkiej muzyki na winylu. Trochę "afrykańskich" klimatów a'la Mwandishi, ale bez elektroniki, momenty bardziej zbliżone do wcześniejszych płyt Herbiego. Myśle, że godne polecenia.

Z jeszcze rzadszych tytułów - Greg Goodman - A similar review. Właściwie rzadnych informacji w sieci na temat artysty. Bardzo mocne free na solo piano, momentami fortepian perforowany. Wytwórnia też niewiele mówi - Beak Doctor.

 

Wspomniałeś wcześniej o słabej płycie Shortera - niestety prawie wszyscy wykonawcy mieli gorsze albumy, to co robił Chick Corea (płyta Tap Step itp.) lub Hancock (Feets don't fail me now) to jeszcze niższy poziom. Jedyne, kto moim zdaniem trzymał poziom to Miles Davis do roku 1974 - mam prawie wszystkie płyty do tego okresu i nie ma rozczarowań. Te z lat 80 bywają różne, irytuje mnie elektroniczna perkusja, to zabija muzyke. Rytm jest czymś bardzo żywym, idealna rytmiczność nie jest w ludzkiej naturze. To skoro przy rytmie i perkusji jestem - Tony Williams - Angel Street - świetna, mało znana, hard-bopowa płyta. Niby koniec lat 80', ale grają jak za starych dobrych czasów:)

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że proponujesz starych ramoli

To zobacz, Magnepana, jak ci starzy ramole grają. To jest jazz, to jest podglebie, to jest tradycja. Zmarły kilka dni temu Brubeck tak dawał trzy lata temu:

 

Wklejam, bo tego się nie da opowiedzieć. Ci twoi smętni poganiacze cudzych nut mogą "starym ramolom" buty zelować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SzuB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale okropny dźwięk mają te syntetyczne wiolonczele. A kosztuje to krocie. Basista troche bez "time'u" gra. Po za tym OK.

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszły piątek i wczoraj, Chicago celebrowało 50 urodziny jednego z najsłynniejszych puzonistów chicagowskiej sceny awangardowej. Solenizantem jest Jeb Bishop. Impreza odbyła się w najlepszym miejscu na świecie - chicagowskim Green Mill. Byłem na sobotnim koncercie i muszę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych imprez w tym roku. Tradycyjnie trzy sety, ale w tym przypadku, trzy sety w odmiennych składach. Kwintet, kwartet i na koniec deser, czyli sekstet, ale jaki sekstet! Pierwszy set zagrali w składzie: Jeb Bishop / puzon; Kent Kessler / bas; Frank Rosaly / perkusja; Jeff Parker / gitara, i gościnnie, członek Hamid Drake's Bindu-Reggaeology: Jeff Albert / puzon. Set drugi to kwartet i następni przyjaciele J. Bishopa czyli: Dave Rampis na saksofonach (tenor i alt); Nate McBride / kontrabas; Tim Daisy / perkusja. Bopowe formy, dużo grania free, kontrapunktowe jazdy puzonów, puzonu z saksofonem i kosmiczny timing sekcji rytmicznych. Z każdą chwilą temperatura koncertu się podnosiła, aż doszła do momentu wrzenia w secie trzecim. Na scenę wyszli: Hamid Drake, Ken Vandermark, Joe Mc Phee, Josh Abrams i ponownie Jeff Parker. Zaczęli od kompozycji Dona Cherry, a w jego rolę wcielił się Joe Mc Phee, który grał na kieszonkowej trąbce. To co się działo, przeszło moje najśmielsze oczekiwania i najpiękniejszym elementem tego wszystkiego jest fakt, że przy tak energetycznej muzyce i niesamowietej dawce emocji, muzycy nie grali głośno, co jest klasą najwyższych lotów. Wojciech Iwaszczukiewicz powiedziałby: to był czad! Ja mogę tylko dodać: jazda na maxa, bez trzymanki!

Dodakowo była to również piąta rocznica ślubu J. Bishopa, tak że celebracja była podwójna. Prawdopodobnie wyjdzie płyta z tego koncertu, tak przynajmniej mi się wydaje. Sampler z tego wydarzenia był dostępny w barze za jedyne pięć baksów. Płytka zatytułowana jest: Jeb Bishop Birthday Sampler! December 7&8, 2012 at Green Mill Chicago. Trzy składy i jako ciekawostka, pierwszy kwartet na samplerze nagrano we Wrocławiu, 20 listopada 2008 roku, przez Kubę Suchara. Drugi skład to trio ze studia Strobe Recording w Chicago - 31 pazdziernik 2011, natomiast trzeci, to słynny klub Hideout i live performance z Drake'm, Parkerem i Abramsem - 14 lipiec 2010.

 

jeb-bishop-20123-300x247.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że są próby oporu wobec zalewu nu. Aż strach było zglądać, bo wszędzie ostatnio nu.

To nie zaglądaj przez dziurkę od klucza tylko słuchaj.Za twardogłowy jesteś na NU lub za stary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za twardogłowy jesteś na NU lub za stary.

 

To scena muzyczna, a nie polityczna.

 

Pogubiłeś się w wątkach i dobrych obyczajach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To scena muzyczna, a nie polityczna.

 

Pogubiłeś się w wątkach i dobrych obyczajach.

Piano, nie wystepuj w roli adwokata osób trzecich.Nie ma takiej potrzeby.

 

Dla podtrzymania wątku : Roberto Fonseca - jeden z ciekawszych pianistów ostatnich lat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Magnepan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.