Jump to content
Chicago

Fascynacje jazzowe

Recommended Posts

a2763312840_10.jpg

"Szeroki jest człowiek, zbyt szeroki. Ja bym go zwęził." Fiodor Dostojewski

14 godzin temu, soundchaser napisał:

Stephan Thelen - szwajcarski gitarzysta jazzowo-rockowy, avant-prog.
Wkładam tutaj, bo pewnie jego muzykę docenią bardziej miłośnicy jazzu niż prog-rocka.
Inspiracja Robertem Frippem jest widoczna, ale to nie zarzut. Dla mnie to nowe odkrycie.
Nagrał 4 płyty - Fractal Guitar to najnowsza. Działa też w minimalistycznym projekcie: Sonar z Davidem Tornem.

Bardzo lubię tego typu melancholijne gitarowe pejzaże nie pozbawione melodyki, także jeśli koledze przychodzi jeszcze coś w tym typie do głowy to poproszę o propozycje 😉

Dziękuję i pozdrawiam.

• Like 1

10 godzin temu, kocurro napisał:

jeśli koledze przychodzi jeszcze coś w tym typie do głowy to poproszę o propozycje 😉

Skosztuj Nika Bartscha jeśli nie znasz. Nagrał sporo płyt i wszystkie utwory tytułuje numerami modułów.
Jest dość schematyczny i powtarzalny, ale klimatu jego muzyce odmówić nie można.

• Thanks 1

Mam już za sobą Bartschs'a, ale dzięki :-)  

od siebie polecam fenomenalne GoGo Penguin - A Humdrum Star

thumb_4364_750_0_0_0_auto.jpeg

Edited by kocurro
  • Like 1

Chętnie poznałbym Twoją propozycje, lecz niestety nie ma jej w bibliotece Tidala.

Pierwszy Sun Rooms - od zawsze przeze mnie doceniany. Piękna sprawa! Dziś, tak jakby jeszcze piękniejsza.

Parker's Mood

Jason Roebke Octet - 'Cinema Spiral' / NoBusiness Records, 2016

Nie wiem jak przeoczyłem to nagranie, ale jedno jest pewne - 'Cinema Spiral' jest tym, co stare koty lubią najbardziej. Sesja pochodzi z 2014 roku i obejmuje siedem kompozycji lidera - kompozycji dopracowanych w duchu free-improwizacyjnym i doszlifowanych wspólnie przez całą załogę tego fatastycznego lotu , aczkolkolwiek nie pozbawionego pewnych ram, które jak zwykle mówią i informują o przywiązaniu i szacunku dla chicagowskich tradycji. Ośmiu wyczynowych muzyków chicagowskich nagrało dla litewskiej wytwórni genialnie skrojony album - dosłownie. Muzyka co prawda nie rozpieszcza i nie jest przeznaczona dla 'mięczaków', ale jej frytowa nośność i lekkość jest godna podziwu. Nie dziwota, bo jakby nie spojrzeć, to w projekt są zaangażowani najlepsi chicagowscy muzycy sceny free/impro-avant. Słyszę na płyce fascynacje Mingusem i Art Ensemble Of Chicago. Spokojnie dorzuciłbym jeszcze influencje pochodzące od Erika Dolphy i oczywiście orbitę AACM jako podsumowanie całości. Prawie 52 minuty muzyki złożonej z siedmiu części - muzyki gorącej, oryginalnej i kreatywnej w wykonaniu najlepszych! Album ten wydaje się być kontynuacją świetnej płyty nagranej w tym samym składzie w roku 2013 dla Delmark - 'High Red Center - o której to pisałem na forum już lata temu. Jak dla mnie bomba!

https://www.discogs.com/Jason-Roebke-Octet-Cinema-Spiral/release/8754575

R-8754575-1468060190-4658.jpeg.jpg

Parker's Mood

JD Allen - 'Americana (Musings On Jazz And Blues)' / Savant Records, 2016 / Sesja z 2 stycznia 2016 roku

JD Allen - tenor sax, Gregg August - bas, Rudy Royston - perkusja

'Americana' jest czwartą płytą JD Allena dla Savant Records i jak tytuł informuje, jest płytą bluesową, a właściwie należałoby powiedzieć, jest płytą mówiącą o związkach bluesa z jazzem, który to związek bez żadnych wątpliwości jest tak jakby jedną bryłą i jednym organizmem. Blues, jak to określił sam JD Allen, jest bramą zarówno do przeszłości jak i przyszłości amerykańskiej muzyki - jest studnią, z której czerpał i czerpie gospel, jazz, rock, country, rhythm and blues i hip hop. Duch bluesa, czy to subtelny, czy otwarty, w zasadzie obojętnie w jakiej formie użyty, ukazuje się we wszystkich gatunkach amerykańskiej muzyki. I o tym jest ten album - album świetny, porażający szczerością, otwartością i brzmieniem. Poza tym, zniewolił mnie swoją surowością i naprawdę fantastyczną emocjonalnością. Brać i o nic nie pytać 👍

https://www.discogs.com/JD-Allen-Americana-Musings-On-Jazz-And-Blues/release/9407541

R-9407541-1480024539-7113.jpeg.jpg

Parker's Mood