Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja akustyczna - Kraków


dd6

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wreszcie zrobić coś sensownego z akustyką pokoju.

Miejsca nie ma zbyt dużo i nie jest to pokój dedykowany do słuchania muzyki.

 

Czy mógłby ktoś polecić firmę z Krakowa?

 

Nie chcę się tym zajmować we własnym zakresie. Najlepiej by było, gdyby firma przyszła, zaproponowała rozwiązanie i wykonała co trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ile możesz wydać na adaptację?

 

Zdaję sobie sprawę, że to kosztuje, ale podawanie przeze mnie jakichś kwot nie ma sensu.

 

Oczywiście, gdybym chciał wydać fortunę, to bym się najpierw przeprowadził do innego lokum. Pewien umiar i proporcje muszą być zachowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, to ile minimalnie trzeba wydać na taką adaptację, aby to miało sens ?

 

Pytam, bo kiedyś zadzwoniłem do jakiejś lokalnej firmy, która chciała przyjechać i zrobić jakieś "magiczne" pomiary, za co miałem zapłacić ok 3 kPLN netto. Wtedy to zrezygnowałem z myślenia o adaptacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, to ile minimalnie trzeba wydać na taką adaptację, aby to miało sens ?

 

Pytam, bo kiedyś zadzwoniłem do jakiejś lokalnej firmy, która chciała przyjechać i zrobić jakieś "magiczne" pomiary, za co miałem zapłacić ok 3 kPLN netto. Wtedy to zrezygnowałem z myślenia o adaptacji.

To zmień firmę ;),ja zapłaciłem 1500zł za profesjonalne pomiary,oraz porady co,jak,w jakim kierunku dalej powinna iść adaptacja,a także wizualizację dalszych prac.

Na forum masz kolegów,którzy mają i sprzęt,i programy by zrobić to we własnym zakresie,więc pewnie można jeszcze taniej :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wreszcie zrobić coś sensownego z akustyką pokoju.

Miejsca nie ma zbyt dużo i nie jest to pokój dedykowany do słuchania muzyki.

Obawiam się, że możesz mieć kłopot ze znalezieniem rzetelnej firmy, która podjęłaby się całościowo adaptacji takiego (trudnego) pomieszczenia z odpowiedzialnością za wynik końcowy. Będziesz więc prawdopodobnie zmuszony do działania jak kolega powyżej - pomiary/analiza/doradztwo/ + przegląd rozwiązań na rynku pod kątem wyboru konkretnych ustrojów lub projekt i zlecenie wykonania takowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... może się okazać, że będzie jak zwykle: chcesz mieć dobrze zrobione, to zrób sobie sam.

 

Tylko, że ja lubię słuchać muzyki a nie dłubać przy sprzęcie czy w tym przypadku pomiarach, ustrojach itp.

 

Ale jak nie będzie wyjścia, to zajmę się też akustyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co załamywać rąk,pokój dzienny,więc trzeba iść na kompromisy,normalna rzecz.

Czy to,że zamierzasz się zająć akustyką,wynika z tego,że teraz nie jesteś zadowolony z dźwięku?

W pokojach nie dedykowanych moim zdaniem w pierwszym rzędzie trzeba je po prostu normalnie umeblować,nie zostawiając gołej podłogi,czy pustych ścian.

Sporo mebli,czy półek z książkami czy płytami robi swoje,oczywiście nie mówię o meblach wielkości trzydrzwiowych szaf :),choć co kto lubi.

Dopiero potem można coś kombinować z akustyką,jest tyle możliwości "podparcia" się prostymi domowymi ustrojami :).

Może jak wrzucisz fotki pokoju,to będzie łatwiej coś jeszcze doradzić.

Mi na pierwszy rzut oka,nie pasuje ustawienie sprzętu na długiej ścianie,co często powoduje brak możliwości odsunięcia kolumn,czy miejsca siedzenia od ścian.

Ael jak mówiłem pokój dzienny to zawsze jakiś kompromis :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz mieć dobrze zrobione, to zrób sobie sam.

ano tak jest - ta zasada sprawdza się na każdym kroku, niemal w każdej dziedzinie

może nie dosłownie "zrób to sam", ale wiedza o "przedmiocie zamówienia" jest najczęściej niezbędna, aby dokonywać świadomych wyborów i skutecznie kontrolować wykonawcę

z pewnością wówczas, gdy chcemy mieć usługę wykonaną na poziomie, a nie byle jak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to,że zamierzasz się zająć akustyką,wynika z tego,że teraz nie jesteś zadowolony z dźwięku?

Słuchałem w różnych pomieszczeniach kilku systemów. W zasadzie tylko spore pomieszczenia z dużą ilością różnego rodzaju mebli mają same z siebie dobrą akustykę. U mnie największym ograniczeniem jest w tej chwili akustyka, co nie znaczy, że i teraz nie da się słuchac z przyjemnością.

 

Obiecałem sobie, że w systemie nie będę nic ulepszał dopóki nie uporam się z akustyką. Mam przeświadczenie, że na tym polu mogę uzyskać że tak powiem "największą stopę zwrotu".

 

W pokojach nie dedykowanych moim zdaniem w pierwszym rzędzie trzeba je po prostu normalnie umeblować

Z użytkowego i estetycznego punktu widzenia nie potrzebuję więcej mebli. Więc ewentualne domeblowanie traktuję jako częśc adaptacji.

 

Mi na pierwszy rzut oka,nie pasuje ustawienie sprzętu na długiej ścianie,co często powoduje brak możliwości odsunięcia kolumn,czy miejsca siedzenia od ścian.

Jak już siadam specjalnie do słuchania muzyki, to wysuwam kolumny na ponad metr od ściany.

To znacznie poprawia dźwięk. Sprzętu nie da się ustawić gdzie indziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłbym miejscami sofę ze sprzętem RTV, tak by siedząc na sofie móc patrzeć na okno, a jednocześnie tylnią ścianę wygłuszyć i rozproszyć np. jednym ustrojem Avcon, a na okno zaaplikować grube rozsuwane kotary akustyczne. Poza tym lepsze feng shui lepsze jest gdy sofa stoi naprzeciwko okna, by móc parzeć w dal, a nie na ścianę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłbym miejscami sofę ze sprzętem RTV

Była taka próba, ale takie ustawienie odpada ze względw czysto praktycznych. Po pierwsze balkon trzeba czasem otworzyć, choćby po to, żeby umyć drzwi. O ile sofę da się przesunąć, to tv + sprzęt jest w zasadzie nie do ruszenia. Drugi problem jest taki, że tam jest mniej miejsca na kolumny. Szkoda, żeby ludzie się koło nich przeciskali.

 

Ale wszystkie uwagi chętnie przyjmę, zwłaszcza, że nie wiem, czy w końcu sam się nie zabiorę za tę adaptację. Im dłużej ten wątek tu wisi, tym bardziej się ku temu skłaniam.

 

Tak sobie myślę, że ponieważ ściany za słuchaczem nie da się wytłumić, to pewnie trzeba się będzie skoncentrować na ścianie za kolumnami i na suficie. To tak na początek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącze się do tematu, ponieważ również mieszkam w Krakowie i także planuje adaptację akustyczną pokoju (15 m2, na szczęście start wydaje się nie być taki zły).

 

Problemem u mnie są okna, które by trzeba zasłonić czymś bardziej akustycznie poprawnym - i tu pytanie, co można wykorzystać jako wspomniane kotary. Druga sprawa to miejsce pierwszego odbicia, które z jednej strony jest niestety dalej gołą ścianą. Myślałem nad czymś takim (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), tylko pytanie czy to ma sens w 15m2 pokoju, czy raczej po prostu połozyć jakąś piankę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat kotar/rolet/zaluzji lub czegokolwiek innego na liczne okna też mnie bardzo interesuje. Najlepsze to by były elektryczne rolety sterowane pilotem ... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tubatoon

(Konto usunięte)

Chciałbym wreszcie zrobić coś sensownego z akustyką pokoju.

Miejsca nie ma zbyt dużo i nie jest to pokój dedykowany do słuchania muzyki.

 

Czy mógłby ktoś polecić firmę z Krakowa?

 

Nie chcę się tym zajmować we własnym zakresie. Najlepiej by było, gdyby firma przyszła, zaproponowała rozwiązanie i wykonała co trzeba.

 

Cholernie nieustawne pomieszczenie, nie tylko ze wzgledu na akustykę. Sprzęt ma o wiele więcej wolnej przestrzeni z prawej strony (patrząc z sofy), większość dzwięku ucieknie do kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na załączonym zdjeciu widać jak poradził sobie z tym Srojan Ebaen.

 

Wg Srajan Ebaena:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2520-0-30652200-1318506169_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy raczej po prostu połozyć jakąś piankę?

 

Ludzie, co Wy ciągle z tą pianką - pianka/gąbka wytnie Wam tylko wysokie tony - tego pragniecie?

 

Wystarczy zakupić wełnę mineralną - ja zakupiłem PT80 (80 kg/m3) - panele o grubości 10cm. Zastosowałem 10 cm pustkę powietrzną między panelem a ścianą i takie coś absorbuje już od około 50Hz w górę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłbym miejscami sofę ze sprzętem RTV, tak by siedząc na sofie móc patrzeć na okno, a jednocześnie tylnią ścianę wygłuszyć i rozproszyć np. jednym ustrojem Avcon, a na okno zaaplikować grube rozsuwane kotary akustyczne. Poza tym lepsze feng shui lepsze jest gdy sofa stoi naprzeciwko okna, by móc parzeć w dal, a nie na ścianę.

 

 

Sorry za OT, ale dzięki Violet - zainspirowałeś mnie do małego eksperymentu u mnie w pokoju! ;)

 

Ad pytania: zrobiłbym tak, by sofę zaminic miejscem z fotelem a kolumny ustawił tak, by za nimi była druga część pokoju. Może to zadziałać, bo kolumny będą

a) miały z tyłu dość powietrza,

b) pomiędzy nimi nie będzie żadnego stolika, etc. (musi byc przejście)

 

Takie ustawienie mam u siebie w salonie i choć nie mam tam ambicji audiofilskich, to jest b. nieźle - scena jest precyzyjna, głęboka i plastyczna, i to na zupełnie podstawowym sprzęcie.

 

Ludzie, co Wy ciągle z tą pianką - pianka/gąbka wytnie Wam tylko wysokie tony - tego pragniecie?

 

Wystarczy zakupić wełnę mineralną - ja zakupiłem PT80 (80 kg/m3) - panele o grubości 10cm. Zastosowałem 10 cm pustkę powietrzną między panelem a ścianą i takie coś absorbuje już od około 50Hz w górę.

 

 

Przyszło mi na myśl, że taki fajny ustrój możnaby zrobić przerabiając szafki z Ikei - jest taka szafka podzielona na identyczne kwadraty. Część z nich mozna wypełnić wełną (takimi panelami jak pokazał Imacman), na części ustwić płyty, czy inne ozdoby. jesli ktoś szuka (tak jak autor) mebli do akustycznego zagospodarowania pokoju, może być to pomysł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło mi na myśl, że taki fajny ustrój możnaby zrobić przerabiając szafki z Ikei - jest taka szafka podzielona na identyczne kwadraty. Część z nich mozna wypełnić wełną (takimi panelami jak pokazał Imacman), na części ustwić płyty, czy inne ozdoby. jesli ktoś szuka (tak jak autor) mebli do akustycznego zagospodarowania pokoju, może być to pomysł.

 

Też o tym myślę, bo jak żona zobaczyła zdjęcia paneli z wełny mineralnej w wersji wolnowiszącej, to zaczęła mi grozić wyprowadzka razem z całym sprzętem. Muszę pogadać z kimś od wystroju wnętrz, bo kwestie techniczne wydają się być banalne, w przeciwieństwie do estetyki.

 

Zastanawiam się właśnie jak można by w ten lub podobny sposób zabudować ścianę za kolumnami i częściowo wbudować tam właśnie płyty z wełny.

 

I w sumie, to nie wiem, czy jest warto zaczynac od pomiarów, bo w tej chwili słyszę nadmierny pogłos bez mierzenia czegokolwiek. Zresztą taki panel zawsze można potem zastąpić czymś innym.

 

Najważniejsza kwestia, to jak w ogóle zabudowac estetycznie powierzchnię ściany, nie urywając miejsca z pokoju, tzn, sprzęt powinien zostać tam gdzie jest i trzeba by to jakoś obudowac na około lub cos w tym rodzaju. Takie są dylematy jak sie nie ma miejsca.

 

Te adaptacje, które widać na różnego rodzaju zdjęciach, to jest łatwizna. U mnie nie ma gdzie postawić takich elemntów w estetyczny sposób. A przynajmniej nie jest to proste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się właśnie jak można by w ten lub podobny sposób zabudować ścianę za kolumnami i częściowo wbudować tam właśnie płyty z wełny.

 

I w sumie, to nie wiem, czy jest warto zaczynac od pomiarów, bo w tej chwili słyszę nadmierny pogłos bez mierzenia czegokolwiek. Zresztą taki panel zawsze można potem zastąpić czymś innym.

 

Najważniejsza kwestia, to jak w ogóle zabudowac estetycznie powierzchnię ściany, nie urywając miejsca z pokoju, tzn, sprzęt powinien zostać tam gdzie jest i trzeba by to jakoś obudowac na około lub cos w tym rodzaju. Takie są dylematy jak sie nie ma miejsca.

 

Te adaptacje, które widać na różnego rodzaju zdjęciach, to jest łatwizna. U mnie nie ma gdzie postawić takich elemntów w estetyczny sposób. A przynajmniej nie jest to proste.

 

 

Uważam, że w tym ustawieniu niewiele ugrasz, bo brak tu symetrii. Z jednej strony masz ścianę boczną, z drugiej drzwi. Pierwsze co bym zrobił, to zawalczył właśnie o symetrię kolumn. Naprawdę nic nie kosztującym zabiegiem byłoby a) urwać sie wcześniej z pracy i kiedy nie ma żony ustawić kolumny tak, by plecami stały do aneksu kuchennego --> zobaczyć zmiany. Dzięki takiemu ustawieniu miałbyś

a) symetrię,

b) możliwość zaadaptowania ścian bocznych jakimiś ustrojami.

 

Jeśli masz za duży pogłos, to pytanie: czy masz w ogóle dywan? Czy na ścianach sa jakieś obrazy/ zdjęcia? Jesli masz zdjecia/antyramy spróbuj podkleić je od tyłu gąbką, wełną mineralną tak by były bardziej wypukłe + idealnie by między nimi a ścianą była pustka powietrzna. Aby przekonać żonę możesz za tak odsunięte obrazy/ramy wrzucić jakies fajne ośiwetlenie na diodach, nawet na baterię. Może byc fajny efekt (zależy od reszty wystroju).

 

Najpierw musisz określić kierunek zmian, bo jeśli zaczniesz walczyć o akustykę nie tam gdzie trzeba, to małżonka szybko powie 'dość' i nie pozwoli na dalsze eksperymenty, a wtedy możesz zostać w ślepej uliczce. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło mi na myśl, że taki fajny ustrój możnaby zrobić przerabiając szafki z Ikei - jest taka szafka podzielona na identyczne kwadraty. Część z nich mozna wypełnić wełną (takimi panelami jak pokazał Imacman), na części ustwić płyty, czy inne ozdoby. jesli ktoś szuka (tak jak autor) mebli do akustycznego zagospodarowania pokoju, może być to pomysł.

 

Pomysł jest bardzo dobry. Panele PT80 są sztywne i dają się łatwo ciąć na różne wymiary i kształty. Trzeba tylko zachować jedną zasadę najlepiej aby taki panel był oddalony od ściany, wtedy najlepiej działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że w tym ustawieniu niewiele ugrasz, bo brak tu symetrii.

Nie da się zmienić ustawienia. Wszelkie próby się już odbyły. Może jest po prostu mniej miejsca niż się wydaje na rysunku. No i elementem sprzętu jest też pokaźny TV (chętnie bym się go pozbył, ale musi zostać).

 

Sytuacja nie jest idealna, ale to nie znaczy, że mam w związku z tym nic nie robić. Na pewno da się akustykę poprawić. Na razie się rozglądam, co w ogóle jest możliwe, a co nie. Żaden fachowiec z Krakowa się jeszcze nie zgłosił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zmienić ustawienia. Wszelkie próby się już odbyły. Może jest po prostu mniej miejsca niż się wydaje na rysunku. No i elementem sprzętu jest też pokaźny TV (chętnie bym się go pozbył, ale musi zostać).

 

 

 

Ale kto powiedział, że TV musi stać pomiędzy kolumnami? Nie rozumiem trochę podejścia: chcesz poprawić akustykę, a podstawowego zabiegu ze zmianą miejsca nawet w celu eksperymentu nie jesteś gotów wykonać? Ja rozumiem ograniczenia w postaci kompromisów, użytkowości, etc. ale jeśli kolumn nie jesteś w stanie ruszyć, czy w ogóle zmienić ustawienia, to jest to imho takie kręcenei bata z niczego.

Przecież jak firma profi Ci wpadnie, to na pewno zaproponują Ci

a) zmianę ustawienia

b) jeśli nie a) to konkretne ustroje akustyczne na ściany, rogi pokoju, etc. No bo przecież jakimiś środkami ta poprawę trzeba osiągnać. Jak nic nie można zrobić, to imho nie ma co zawracać sobie i firmie głowy, bo czarodziejem nikt nie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściankę z TV proponuję zagospodarować w tym stylu (zabudowa z płyt akustycznych + wełna)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto powiedział, że TV musi stać pomiędzy kolumnami? Nie rozumiem trochę podejścia: chcesz poprawić akustykę, a podstawowego zabiegu ze zmianą miejsca nawet w celu eksperymentu nie jesteś gotów wykonać?

Przecież napisałem wyraźnie, że próbowałem to inaczej ustawić i się nie da, z różnych względów.

 

Bardzo proszę nie proponować mi zmiany ustawienia, bo taka opcja odpada.

 

Co do ustrojów, to jest tylko problem optymalnego wykorzystania przestrzeni i estetyki, na pewno można to zrobic sensownie. Dla mnie wygląd to kwestia kompleksowa całego pomieszczenia, a nie ustrojów widzianych w katalogu. Dla tego sama wiedza z akustyki tu nie wystarczy.

 

Ściankę z TV proponuję zagospodarować w tym stylu (zabudowa z płyt akustycznych + wełna)

Też to rozważam, takie panele akustyczne jako osłona rdzenia z wełny wydaja się być bardziej estetyczne niż wełna pokryta materiałem. Nie wiem tylko, czy jednak wełna z materiałem nie będzie bardziej skuteczna, ale to już jest właśnie pytanie do akustyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jednak wełna z materiałem nie będzie bardziej skuteczna, ale to już jest właśnie pytanie do akustyka.

Zależy, dla jakiej częstotliwości. Sama wełna o tej samej grubości, ale bez płyty będzie bardziej skuteczna wyłącznie w zakresie powyżej 600-700Hz (szacunkowo, w zależności od typu płyt/perforacji). I to dobrze, bo zbyt duże tłumienie (w paśmie średnio-wysokotonowym) nie jest korzystne. W paśmie niskotonowym dzięki zastosowaniu dodatkowej płyty + pustki powietrznej uzyskasz lepsze tłumienie vs sama wełna. W ten sposób można zaplanować zwalczanie rezonansów pomieszczenia. A pasma <300Hz nie sposób "przetłumić". Na obrazku wykresy tłumienia dla płyty z poprzedniej fotki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściankę z TV proponuję zagospodarować w tym stylu (zabudowa z płyt akustycznych + wełna)

 

Fajnie Ci to wyszło. Piotr ile dawałeś za Nidę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci to wyszło. Piotr ile dawałeś za Nidę?

Też mi się podoba, warto było ;-)

Płaciłem 155 brutto/szt, ale mam znajomą w hurtowni

Tu masz cennik www.lafarge.pl/Cennik_Lafarge_Gips_NIDA_SONIC.pdf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem fotki.

 

Sama wełna o tej samej grubości, ale bez płyty będzie bardziej skuteczna wyłącznie w zakresie powyżej 600-700Hz (szacunkowo, w zależności od typu płyt/perforacji).

 

Mi chodzi o to jak to się ma do wełny o grubości 15cm obitej materiałem zawieszonej

10 cm od ściany. W sumie to daje 25 cm. I teraz jakby to porównać do konstrukcji z płytą zamiast materiału, ale o takiej samej sumarycznej grubości? Zastanawiam się, czy jednak wełna z materiałem nie pochłania więcej wysokich, a w niskich w niczym nie ustępuje? To są na razie takie teoretyczne rozważania, nie żebym to chciał od razu instalować. Jeśli pozbędziemy się płyty, to wełny jest więcej...

 

Remlik - a jakie wrażenia dźwiękowe po zainstalowaniu tych paneli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się podoba, warto było ;-)

Płaciłem 155 brutto/szt, ale mam znajomą w hurtowni

Tu masz cennik www.lafarge.pl/Cennik_Lafarge_Gips_NIDA_SONIC.pdf

 

Wielkie dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.