Skocz do zawartości
IGNORED

Awaria NOS-DACa ( premium )


wakutoma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prośba o podpowiedź. Wczoraj po polutowaniu i podłączeniu cyfrówki do przetwornika usłyszałem trzask i od tej pory brak reakcji przetwornika. Co mogło się spalić odbiornik SPDIF czy TDA ? Nic tam więcej chyba nie ma co mogłoby ulec uszkodzeniu. Jestem cholernie zły bo długo walczyłem z analogówką a tu taki klops :-( Dzięki za pomoc.

 

Przy okazji mam pytanie czy jest jeszcze możliwość zamówienia płytek do forumowego DACa na ad1865 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prośba o podpowiedź. Wczoraj po polutowaniu i podłączeniu cyfrówki do przetwornika usłyszałem trzask i od tej pory brak reakcji przetwornika. Co mogło się spalić odbiornik SPDIF czy TDA ? Nic tam więcej chyba nie ma co mogłoby ulec uszkodzeniu. Jestem cholernie zły bo długo walczyłem z analogówką a tu taki klops :-( Dzięki za pomoc.

 

Przy okazji mam pytanie czy jest jeszcze możliwość zamówienia płytek do forumowego DACa na ad1865 ?

 

ponieważ udało mi się usmażyć DACa powiem Ci jak szukałem miejsca usterki.

 

1 Lupa i popatrz czy nie zwartły się jakieś ścieżki, pady ect,

2 Sprawdź napięcia zasilające,

3 Sprawdź czy jakiś element nie grzeje się zanadto,

4 Czasami krótkie zwarcie powoduje, że wariują kondy i np w kostce "zaskakuje" automute.

 

Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wszystko high-end co się świeci......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie. Nos dac premium leżał nieużywany pół roku. Podłączyłem i mam na jednym kanale 0,5V szumu a na drugim cisza. Zasilanie git. Szukałem bezowocnie zwarć. Nic się nie grzeje i nie pali więc też podejrzewam spdif lub daca i nie wiem jak się za to zabrać. Dac jest na podstawce to jeszcze przejdzie wymiana. A kość...

Taki elegancki i nietani dac leży w kącie przez to. Jakieś propozycje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie skorzystam z okazji i proszę o pomoc jakiegoś forumowego fachowca o zdiagnozowanie mojego daca. Jak ktoś ma czas to proszę o info na pw. Odwdzięczę się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ udało mi się usmażyć DACa powiem Ci jak szukałem miejsca usterki.

 

1 Lupa i popatrz czy nie zwartły się jakieś ścieżki, pady ect,

2 Sprawdź napięcia zasilające,

3 Sprawdź czy jakiś element nie grzeje się zanadto,

4 Czasami krótkie zwarcie powoduje, że wariują kondy i np w kostce "zaskakuje" automute.

 

Powodzenia

Dzięki,

ad1 ścieżki raczej się nie zwarły bo niczego wcześniej nie lutowałem.

ad2 wszystko teoretycznie wygląda dobrze:

napięcie zasilania = 9,2v

v_ref = 2,07v

v_dd = 8v

ad3 TDA trochę się grzeje ale to chyba standard

ad4 sorry za głupie pytanie ale jak ją można zresetować ?

Cholera może tylko obluzowało się to gniazdo bnc będę musiał dzisiaj zerknąć. Wylutuję gniazdo i przylutuję na razie cyfrówkę na stałe :-)

 

Oscyloskopu niestety nie posiadam i dokładniejsze analizy odpadają. Chętnie bym skorzystał z opcji I2S ale nie każdy transport niestety ją obsługuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan niski na pinie 28 lub 25 odbiornika SPDIF sygnalizuje poprawny odbiór danych i synchronizację pętli fazowej, można tam podpiąć przez rezystor diodę LED i w ten sposób mieć informację o poprawnej pracy tego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiłem dziś (jeśli to można nazwać naprawą) jednego NOS DAC-a

Uważam że zawiera ona całe stadko błędów :) - nie mój problem, ale zasadniczo nie dziwię się ze się to wam sypie jak choinka na III króli :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiłem dziś (jeśli to można nazwać naprawą) jednego NOS DAC-a

Uważam że zawiera ona całe stadko błędów :) - nie mój problem, ale zasadniczo nie dziwię się ze się to wam sypie jak choinka na III króli :)

 

No to kij w mrowisko... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ile kto chce ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiłem dziś (jeśli to można nazwać naprawą) jednego NOS DAC-a

Uważam że zawiera ona całe stadko błędów :) - nie mój problem, ale zasadniczo nie dziwię się ze się to wam sypie jak choinka na III króli :)

 

Wypadałoby wymienić te błędy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześlijcie (link) schemat to na szybko coś po pisze ...

Proszę bardzo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko,

1. zasilanie ( nie wiem co mają dawać te rezystory ?)

2. Sam TDA1543 to żadne cudo ..

3. W ogóle brak bufora na wyjściu ... ? itd ...

Pewnie gra :) może się to komuś podoba ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko,

1. zasilanie ( nie wiem co mają dawać te rezystory ?)

2. Sam TDA1543 to żadne cudo ..

3. W ogóle brak bufora na wyjściu ... ? itd ...

Pewnie gra :) może się to komuś podoba ...

Ja mam wyjście zupełnie inne niż w oryginale. Filtr analogowy sinx/x i mu-follower lampowy ( 12B4A + 5687 ). W oryginale ta kombinacja Rikenów i BN-ów na wyjściu to dźwiękowa porażka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wyjście zupełnie inne niż w oryginale. Filtr analogowy sinx/x i mu-follower lampowy ( 12B4A + 5687 ). W oryginale ta kombinacja Rikenów i BN-ów na wyjściu to dźwiękowa porażka.

Spoko panowie. To nie uniwersalne urządzenie i nie ze wszystkim może się zgrać, zbudowane według tej samej idei co GC. Należy napisać , że to dźwiękowa porażka, ale tylko w konkretnym przypadku. U mnie gra bardzo dobrze, średnica jest zjawiskowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko,

1. zasilanie ( nie wiem co mają dawać te rezystory ?)

2. Sam TDA1543 to żadne cudo ..

3. W ogóle brak bufora na wyjściu ... ? itd ...

Pewnie gra :) może się to komuś podoba ...

Rezystory zapewniają w połaczeniu z pojemnością filtrację dolnoprzepustową, dodatkowo rezystor w masie separuje ją od uzwojenia wtórnego, a przez to od zakłóceń przenikających przez pojemność między rdzeniem a tym uzwojeniem (uzwojaniami) z sieci.

TDA1543 można zastąpić wieloma innymi 16b/18b DACami, ja np. użyłem 2xPCM56 w swoim projekcie.

Ze względu na brak bufora wyjściowego układ ma dość wysoką impedancję wyjściową (chociaż zawsze można wliczyć to równoległe obciążenie w R konwersji), dlatego pre / bufor wg własnego upodobania można zastosować, choć nie jest to konieczne. Zależy od wzmocnienia napięciowego używanego wzmacniacza, impedancji wejściowej... TDA1543 można też łączyć równolegle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko panowie. To nie uniwersalne urządzenie i nie ze wszystkim może się zgrać, zbudowane według tej samej idei co GC. Należy napisać , że to dźwiękowa porażka, ale tylko w konkretnym przypadku. U mnie gra bardzo dobrze, średnica jest zjawiskowa.

OK masz rację ale radzę jednak pokombinować z elementami w I/V. Mi to zajęło sporo czasu. DCS Puccini to może nie jest ale jak dla mnie wystarczy ;-)

 

Rezystory zapewniają w połaczeniu z pojemnością filtrację dolnoprzepustową, dodatkowo rezystor w masie separuje ją od uzwojenia wtórnego, a przez to od zakłóceń przenikających przez pojemność między rdzeniem a tym uzwojeniem (uzwojaniami) z sieci.

TDA1543 można zastąpić wieloma innymi 16b/18b DACami, ja np. użyłem 2xPCM56 w swoim projekcie.

Ze względu na brak bufora wyjściowego układ ma dość wysoką impedancję wyjściową (chociaż zawsze można wliczyć to równoległe obciążenie w R konwersji), dlatego pre / bufor wg własnego upodobania można zastosować, choć nie jest to konieczne. Zależy od wzmocnienia napięciowego używanego wzmacniacza, impedancji wejściowej... TDA1543 można też łączyć równolegle.

Ja bym chętnie wypróbował AD1865 bo zabawa z lampami w analogówce jest fajna ale niestety czasochłonna ... TDA wymagał zastosowania dosyć egzotycznych baniek. AD powinien chyba być łatwiejszy w aplikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK masz rację ale radzę jednak pokombinować z elementami w I/V. Mi to zajęło sporo czasu. DCS Puccini to może nie jest ale jak dla mnie wystarczy ;-)

W pierwszych kitach od Petera Daniela TDA 1543 były selekcjonowane pod kontem pracy w pasywnym I/V. Większość układów , których próbowałem później przy okazji montażu DACa USB, miało zbyt wysokie THD, trzeba było zmieniać wartości, celem obniżenia zniekształceń i niestety grało to już gorzej ( bardziej zdechlacko)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ile kto chce ?

 

Weź pod uwagę, że koszt przesyłki z TME to 10x cena tego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Witam serdecznie, odświeżam wątek gdyż potrzebuję pomocy. Po 10 latach bezawaryjnej pracy mój nos dac się popsuł. Przedstawię może najpierw co się stało. Przełączałem kable i gdy dotknąłem do cyfrowego od strony daca poczułem jakby lekkie porażenie prądem, po tym fakcie gdy włączyłem daca gra tylko jeden kanał ze strasznymi zniekształceniami i bardzo cicho. Czy jest ktoś z Warszawy, kto mógłby mi pomóc w serwisie ? Ewentualnie może znacie kogoś kto takim serwisem mógłby się zająć ? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na wyjściu dac, kondensator nie powinien być połączony z masą poprzez np. rezystor 100k, to chyba coś nie tak jak jeden koniec kondensatora tak wisi w powietrzu ? Podczas przełączenia kabelków energia tam zmagazynowana mogła coś nabroić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczułem jakby lekkie porażenie prądem,

Odbiornik spdif do wymiany jak pisał traxman , wejście sygnału spdif musi być galwanicznie odseparowane od CD

Różnice potencjałów na różnych klockach audio sięgają nawet setek voltów i to na potencjale masy. Np telewizor z podłączoną anteną satelitarną potrafi wygenerować elektrostatycznie potencjał na masie nawet 100 v w stosunku do uziemionego CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. Transformator Pulse np. Można jeszcze taniej jeśli się ma starą kartę sieciową. Trzeba wydłubać z niej transformator seperujący do spdif też się nadaje sprawdziłem kiedyś działa na pewno

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.