Skocz do zawartości
marko_

Początek przygody z gramofonem - porady, rozterki, pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym nic nie zmieniał , ale jeśli chcesz koniecznie zmianę to zmień tylko Ic i przylutuj go bezpośrednio do kabelków wychodzących z ramienia .

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.12.2018 o 20:49, Krzysztof_70189 napisał:

Hej,

Czy warto robić rzeźbę w gramofonie i zrobić w nim żeńskie wejścia rca z tylu? 

Kolega kiedyś tak zrobił w Dualu. Powstały brumienia. Zna się on dobrze na DIY i zastosował dobre kable i gniazda RCA. Wrócił do kabla z wtykami. Możesz wymienić kable i zastosować firmowe wtyki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, biniek napisał:

A nie lepiej za taką kwotę dużo płyt  cd kupić :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów! 

Jest to mój pierwszy post na forum, w temacie audio jestem początkujący więc z góry proszę o wyrozumiałość ;)

Przechodząc to sedna, stałem się niedawno posiadaczem następującego zestawu:

- gramofon Pioneer PL-225

- wzmacniacz DENON D-100 (UPA-100)

- 2x kolumna głośnikowa SONY SS-RG11

Co sądzicie o takim składaku na początek przygody?

Od czego zacząć, żeby wydusić maks. brzmienia z gramofonu? Podejrzewam, że najsłabszym ogniwem będą kolumny. 

Jakie konkretne elementy byście ewentualnie polecili? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.Mam pewien problem.Dostałem w prezencie kilka starych płyt.Są w różnym stanie,ale jedna ,na której są nagrania niedostępne nigdzie indziej jest bardzo już zużyta.Nie przeskakuje,ale mocno trzeszczy.Mam zamiar przegrać te nagrania na taśmę korzystając z wysokiej klasy magnetofonu szpulowego.Płytę oczywiście spróbuje oczyścić z tłuszczu ,kurzu itd.

Mam też pytanie:Czy jest szansa,ponieważ płyta była odtwarzana na sprzęcie raczej słabej klasy,że głębiej w rowku zachował się sygnał nieuszkodzony igłą.I jakiej igły ewentualnie użyć,aby coś z tego uratować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Marek-41 napisał:

Witam.Mam pewien problem.Dostałem w prezencie kilka starych płyt.Są w różnym stanie,ale jedna ,na której są nagrania niedostępne nigdzie indziej jest bardzo już zużyta.Nie przeskakuje,ale mocno trzeszczy.Mam zamiar przegrać te nagrania na taśmę korzystając z wysokiej klasy magnetofonu szpulowego.Płytę oczywiście spróbuje oczyścić z tłuszczu ,kurzu itd.

Mam też pytanie:Czy jest szansa,ponieważ płyta była odtwarzana na sprzęcie raczej słabej klasy,że głębiej w rowku zachował się sygnał nieuszkodzony igłą.I jakiej igły ewentualnie użyć,aby coś z tego uratować.

Uszkodzenia zawsze będą ale jak dobierze odpowiedni szlif we wkładce to może być dobrze .

No i płytę najpierw trzeba dobrze umyć :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzieś na zagranicznych forach czytałem, że ludzie niekiedy używają wkładek AT ze szlifem Micro Line do czyszczenia bardzo brudnych płyt (?!). Być może, ostry szlif i niepotrzebna wkładka pomogą wyskrobać jakieś pokłady syfków... Uważam jednak, że lepiej i bezpieczniej jest jednak porządnie umyć taką płytę, nawet 2-3 krotnie. To powinno usunąć wszelkie zabrudzenia, tłuszcz i pleśń. (pisząc o porządnym umyciu, mam na myśli gruntowne odessanie pod ciśnieniem tego, co zostanie wyciągnięte z dna rowków - myjki typu Knosti tego nie uczynią)

Jeśli zaś płyta jest porysowana mechanicznie, to raczej nie ma szans, aby ją odtworzyć bez trzasków. Pojedyncze i niezbyt długie rysy można jeszcze naprawić, lub choćby zminimalizować szkody. Jednak przetarcia i głębokie uszkodzenia są zwykle nieodwracalne, wręcz odtwarzanie takich płyt może uszkodzić igłę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Liczę na fakt,że płyta była odtwarzana na sprzęcie,który raczej nie posiadał igły dochodzącej do dolnych warstw rowka i mam nadzieję,że tam ostał się oryginał.Płyta była nagrana pod koniec lat 50-dziesiątych i jest jeszcze monofoniczna.Oczywiście mycie i to kilkukrotne będzie konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

po ojcu odziedziczyłem parę jego sprzętów, dokupiłem część swoich i chciałbym spytać Was o opinię co w pierwszej kolejności warto ulepszyć.

Gramofon: Unitra Gs-472 z wkładką ATH91 i przedwzmacniacz Analogis Easy Phono (lepiej gra wejście phono z wzmaczniacza więc jest nieużywany)

Wzmacniacz: Diora WS502

Monitory: Acoustic Energy Evo 1

Ogólnie sprzęt nie gra w mojej ocenie źle, problemy pojawiają się przy nowszych płytach gdzie słychać przestery itd. dodatkowo często brakuje góry w utworach.

Co jest w tym zestawieniu największym problemem i na co warto go zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi