Skocz do zawartości
IGNORED

Początek przygody z gramofonem - porady, rozterki, pytania


marko_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie Thorens 160 albo 316 to lepsza konstrukcja i "wyższa półka"... Tylko że nie jest łatwo znaleźć egzemplarz w dobrym stanie technicznym, Rega ma tutaj tą przewagę że możesz sobie pozwolić na gramofon nowy lub prawie nowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od tego , ile kasy chcesz przeznaczyc na gramiaka ? Nie zawsze nowy bedzie lepszy od vintagowskich sprawdzonych konstrukcji :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Nie będę się rozpisywał, więc napisze krótko.Jestem na etapie kupna gramofonu.Upatrzyłem sobie Rege Planar 3 z ramieniem RB-300.Wkładka na razie ortofon red ale i tak poszła by do wymiany.Ale mam też możliwość kupienia Regi Planar 3 z ramieniem RB-200 i wkładką LINN-K9.Czy wie ktoś jakie są różnice między tymi ramieniami.Które ma większe możliwości i jest bardziej udane??Czy ta Rega to w miarę dobry gramofon i pozwoli jeszcze na jakiś rozwój, czy lepiej w ogóle pójść np w stronę Thorensa 160...bo Linn Sondek LP12 i Axis jak na razie trochę za drogie dla mnie....

 

Hej Artur,

 

Ogólnie na forach angielskich przeważa opinia, że najbardziej udanym ramieniem od Planara trójki jest RB-300. Jeśli interesuje Cię rozwój, to oczywiście można w tym ramieniu wymienić okablowanie, natomiast najbardziej podatnym na 'upgrade' ramieniem jest RB-250. RB-300 jest na tyle popularne, że często kupuje się Planary, by wyciągnąć same ramię do innego gramofonu.

 

Planar 3 ma taką zaletę, że jest dziecinnie prosty w obsłudze i konfiguracji. Jestem człowiekiem wyjątkowo nietechnicznym, a wszystko ustawiłem w pół godzinki. Wadą Regi jest to, że zajebiście przenosi wszelkie wibracje. Jeśli masz kogoś w UK lub sam tam bywasz, to Regę możesz tam ustrzelić za naprawdę dobre pieniądze, moja mnie kosztowała 130 funciaków :) a wygląda tak, że znajomi myślą, że to nowy gramofon. Ogólnie jeśli znasz język, to poczytaj sobie angielskie fora, kopalnia wiedzy.

 

Aha,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) masz trochę info o ramieniach Rega.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krzysiek

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Powiem tak rozglądam się tylko za używkami.

Te Regi mogę mieć mniej więcej za ok 800-1000 PLN.Ta droższa rega ma już zmieniony silnik na lepszy, bo podobno tam sa jakieś problemy czasami, założony szklany czarny talerz,i prawie nowa wkładkę ortofon red. Natomiast jest tez opcja Thorensa 160 MkII z ramieniem SME 3009 mkII za 1300 , ale bez wkładki.I nie wiem czy jest sens tyle dokładać...a jeszcze trzeba by pewnie wywalić parę stówek na jakąś mądra wkładkę.Nie mam o gramofonach wielkiego pojęcia, więc nie chce na początku...źle zrobić.Na razie mam gramofon BSR taki trochę plastikowy z ramieniem Reloop i jakąś Audiotechnicą niskim modelem i cos mi w tym wszystkim nie gra....jakieś to zamulone i bez polotu....Jeśli chodzi o preamp gramofonowy , to mam preamp Arcama 9C i on ma dodatkowa kartę phono dołożona przez Arcama (była to opcja fabryczna, ale dodatkowo płatna)z wejściem MM i MC przełaczanymi w środku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur musisz sobie rozplanować koszty. Ja podchodzę do tego hobby dość ekonomicznie. W tej chwili mam dwie tanie wkładki w Redze, ale już odkładam na wkładkę DL-110 i myślę przyszłościowo o porządnym phono preampie - w tej chwili mam gramofon podłączony do przedwzmacniacza Rotela.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, koszt kosztami.Wiadomo, że są ważne, ale sęk w tym czy poniesione koszty przyniosą adekwatne wyniki.Ale wydaje mi się , że chyba bardziej skłonił bym się do tej Regi a za to co zostanie plus jakieś 200-300 PLN kupić jakaś mądra wkładkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że nie ma takiego kompendium wiedzy nt. gramofonów podanego w 'pigułce'

 

masz 2 wyjścia, albo kupisz używany w nieznanym stanie ( bo zapewnienia większości sprzedających mogą sobie wsadzić w ... , albo kupisz nowy, ze sklepu )

 

Z kupnem używanego gramofonu to tak jak na loterii, albo trafisz ,albo nie

 

 

przejrzę ofertę allegro, i napiszę Ci PW czym można się zainteresować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Arturc76

Myślę że TD160 + SME będzie lepszym rozwiązaniem niż Rega ale to jest oczywiście Twój wybór. Ja mam TD160+SME 3009vIII+ V15 III. Jest naprawdę dobrze ramię SME jest fajnym, precyzyjnym ramieniem i przy dobrej konfiguracji wystarczy na długo, jest tylko jeden warunek musi to być w dobrym stanie technicznym, a nie rozpieprzone odradzam Ci kupno takiego zestawu od jakiegoś polskiego handlarzyny lepiej poszukać na niemieckim e-Bayu ja swój zestaw kupiłem od Niemca i wszystko było zgodnie z opisem. Jeśli chodzi o TD160 to ja nazywam go LP12 dla ubogich ale w dobrym tego słowa znaczeniu ponieważ budowa i zasada zawieszenia jest niemal taka sama jak w LP12 i w zasadzie do dzisiaj trwają spory kto pierwszy skonstruował a następnie rozpoczął sprzedaż tego typu napędów.

Pozdrawiam,

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.Jednak zdecydowałem się na tego Thorensa 160 z ramieniem SME mkII.Już zakupiony.Rega w końcu była dokładnie w tej samej cenie co Thorens,więc to rozwiało moje wątpliwości.

Teraz , to muszę poszukać jakiejś mądrej igły do tego.I znowu trzeba znaleźć jakiś złoty środek pomiędzy kosztami a jakością.Macie może jakieś ciekawe propozycje, co można by do tego zestawu zaszczepić??

Z góry dzięki za propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moje gratulacje :)!

Jeśli chodzi o wkładkę maże za chwilę ktoś oskarży mnie stronniczość ale sprawa wygląda tak: wprawdzie SME 3009II i SME 3009III to są dwa inne raniona ale na tym ranieniu zagra Shure V15 II lub III to jest kompromis między ceną a jakością tylko ostatnio na e-Bayu osiągają one nadspodziewanie trochę wyższe ceny niż jak dobrze kupisz wkładkę wersję III to do tego igłę Jico SAS. Ale uwaga jeśli cena wkładka i igła zbliżyłaby się do 1kzł to moim zdaniem mógłbyś zainteresować się czymś nowym np. Goldring 1042, Ortofon 2M Bronze. mnie udało się kupić V15 III robionego dla Duala za 250zł plus dodatkowo wydam na Jico SAS i jeszcze mieszcze się w granicach rozsądku za używaną wkładkę. Odszukaj kolegów o nickach belmondo i donic napisz do nich na PW oni mają więcej doświadczenia z tym typem ramion. Na pewno coś Ci jeszcze podpowiedzą.

Jeszcze jedna sprawa Shure V15II i III bo takie słuchałem grają po prostu muzykę może to mało albo aż tak wiele.

Gratuluję jeszcze raz i pozdrawiam.

Paweł

PS

Jest taki wątek nasze ustroje analogowe w tej zakładce jak już będziesz miał maszynę albo jak masz to się pochwal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!!!

Dzięki serdeczne za wyczerpującą odpowiedz.Jestem zobowiązany.Jak tylko dotrze do mnie ta sztuka , to wrzuce fotki.Powinien dotrzeć do mnie gdzieś za 2 tyg.Bo kupił mi go brat poza granicami kraju.Więc już niecierpliwie czekam....bo nie chce tego wysyłać przesyłką i czekam aż przyjedzie autkiem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo dobrze cierpliwość jest cnotą a nie wadą. Tak trzymaj :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę zapytać , czy może ktoś słyszał taką wkładkę jak SUMIKO

BLUE POINT No2 Mam opcję kupienia takiej pawie nowej po kilkunastu godzinach grania za 0k 600 PLN.Czy to jest coś warte??

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokopoziomowa MC ale czy się zgra tym ranieniem nie wiem. Jeśli jest tak jak piszesz, że mało używana i jest to pewne na 100% to około 350zł złociszy mniej niż cena rynkowa to pewnie że wato. Ale powtarzam nie wiem jak to zgrywa z tym ranieniem. W/g vinylengine podatność 15x10-6cm/Dyne to na twoim ranieniu powinna hulać, na początek powinno wystarczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chce 600 PLN za nią .Pochodzenie pewne , bp kupił u kolegi w komisie nową.I miał zakładaną przez niego i grała dwa tygodnie.Tak zapytałem bo niewiedziałem , czy wogóle jest sens sie w to pchac.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Arturc76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowy u siebie pod strzechą bardzo low-endowego systemu audio pt. lampa + analog. Co do lampy to raczej jestem już przekonany co do manty v3(dobra, ze nie jest to do końca lampa) z jej stockowymi kolumnami. Co do analogu, myslałem o Technicsie sl-3300, preampie art dj pre II i systemie grado black, o ile nie burmiłby z techniscem, ew. jakiś ortofon. Planuję słuchać głównie hip hopu i rocka. Co sądzicie o moim wstępnym wyborze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Pomocy!!!!!

Kupiłem w okazyjnej cenie Thorens TD 147 (zupełnie przypadkiem)no bo jak widomo warto z analogu posłuchac wzmacniacz u mnie bardzo kiepskiej masci ale cd gra jak nalezy a z Thorensa dzwiek zupełnie pobawiony basu głupi jestem czy trzeba przedwzmacniacz ? czy z Thorensem cos nie tak!ja wiem że tu sie nie o takie pieniadze modlimy ale pare zdań ktos doswiadczony może napisze chocby na priva? z góry dziekuje.J/.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thorens TD 147 nie jest zły. A jaki phonostage obecnie Kolega użytkuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowy u siebie pod strzechą bardzo low-endowego systemu audio pt. lampa + analog. Co do lampy to raczej jestem już przekonany co do manty v3(dobra, ze nie jest to do końca lampa) z jej stockowymi kolumnami. Co do analogu, myslałem o Technicsie sl-3300, preampie art dj pre II i systemie grado black, o ile nie burmiłby z techniscem, ew. jakiś ortofon. Planuję słuchać głównie hip hopu i rocka. Co sądzicie o moim wstępnym wyborze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Od dłuższego czasu planuję zaopatrzenie się w sprzęt do odtwarzania winyli. Problem w tym, że jestem totalnie początkujący, żadnych gramofonów po babciach na strychu nie posiadam. ;) Chciałbym wiedzieć co muszę kupić aby posłuchać czarnych płyt w miarę dobrej jakości, aby wszystko działało (jedyne co mam to jakieś kolumny po wieży Philipsa ale nie wiem czy opłaca się w to bawić czy kupić nowe-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) i czy zmieszczę się w 1000zł, a może lepiej trochę dopłacić żeby osiągnąć pewien standard?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w nówkach co ciekawego można kupić? Nie chcę się przejechać za 1 razem, hehe. Duże są różnice cenowe między manualami a automatykami? Warto dopłacać?

I jakie firmy brać pod uwagę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymonides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem. Więc jakie minimum trzeba włożyć w nowy sprzęt aby trzymał przyzwoity poziom? Jeśli mógłbyś napisać jak to się mniej więcej rozkłada po poszczególnych elementach zestawu, gramofon, kolumny etc. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem początkującym słuchaczem "asfaltów" i poszukuję gramofonu, który bedzie współpracował z yamaha pianocraft E810.

Do wydania mam na początek 500zł z niewielką górką.

Zdaje sobie sprawę, że musze jeszcze określić kilka innych czynników, ale tak jak napisałem jestem początkujący i otwarty na wszelkie propozycje.

Czy szanowni Forumowicze mogą mi pomóc w tym temacie?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem. Więc jakie minimum trzeba włożyć w nowy sprzęt aby trzymał przyzwoity poziom? Jeśli mógłbyś napisać jak to się mniej więcej rozkłada po poszczególnych elementach zestawu, gramofon, kolumny etc. :)

 

Cześć,

Nikt Ci nie napisze ile za co masz zapłacić nie tędy droga nie można podzielić kosztów np. 30% to 20% tamto a resztę przeznacz no to co masz jeszcze do kupienia w ten sposób nie można upraszczać sprawy, jeśli jesteś całkiem zielony to przeczytaj cały wątek raptem 6 (słownie sześć) stron jest tu mowa o Pro-Jectach bardzo dobre gramofony na początek znajdziesz też wiele innych cennych informacji. To nie jest tak że kupisz i gra nic więcej nie trzeba. Apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia trzeba tylko zacząć jeść.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.