Jump to content
marko_

Początek przygody z gramofonem - porady, rozterki, pytania

Recommended Posts

W dniu 21.12.2018 o 20:49, Krzysztof_70189 napisał:

Hej,

Czy warto robić rzeźbę w gramofonie i zrobić w nim żeńskie wejścia rca z tylu? 

Kolega kiedyś tak zrobił w Dualu. Powstały brumienia. Zna się on dobrze na DIY i zastosował dobre kable i gniazda RCA. Wrócił do kabla z wtykami. Możesz wymienić kable i zastosować firmowe wtyki.

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

6 godzin temu, biniek napisał:

A nie lepiej za taką kwotę dużo płyt  cd kupić :)

Witam wszystkich forumowiczów! 

Jest to mój pierwszy post na forum, w temacie audio jestem początkujący więc z góry proszę o wyrozumiałość ;)

Przechodząc to sedna, stałem się niedawno posiadaczem następującego zestawu:

- gramofon Pioneer PL-225

- wzmacniacz DENON D-100 (UPA-100)

- 2x kolumna głośnikowa SONY SS-RG11

Co sądzicie o takim składaku na początek przygody?

Od czego zacząć, żeby wydusić maks. brzmienia z gramofonu? Podejrzewam, że najsłabszym ogniwem będą kolumny. 

Jakie konkretne elementy byście ewentualnie polecili? 

Witam.Mam pewien problem.Dostałem w prezencie kilka starych płyt.Są w różnym stanie,ale jedna ,na której są nagrania niedostępne nigdzie indziej jest bardzo już zużyta.Nie przeskakuje,ale mocno trzeszczy.Mam zamiar przegrać te nagrania na taśmę korzystając z wysokiej klasy magnetofonu szpulowego.Płytę oczywiście spróbuje oczyścić z tłuszczu ,kurzu itd.

Mam też pytanie:Czy jest szansa,ponieważ płyta była odtwarzana na sprzęcie raczej słabej klasy,że głębiej w rowku zachował się sygnał nieuszkodzony igłą.I jakiej igły ewentualnie użyć,aby coś z tego uratować.

4 godziny temu, Marek-41 napisał:

Witam.Mam pewien problem.Dostałem w prezencie kilka starych płyt.Są w różnym stanie,ale jedna ,na której są nagrania niedostępne nigdzie indziej jest bardzo już zużyta.Nie przeskakuje,ale mocno trzeszczy.Mam zamiar przegrać te nagrania na taśmę korzystając z wysokiej klasy magnetofonu szpulowego.Płytę oczywiście spróbuje oczyścić z tłuszczu ,kurzu itd.

Mam też pytanie:Czy jest szansa,ponieważ płyta była odtwarzana na sprzęcie raczej słabej klasy,że głębiej w rowku zachował się sygnał nieuszkodzony igłą.I jakiej igły ewentualnie użyć,aby coś z tego uratować.

Uszkodzenia zawsze będą ale jak dobierze odpowiedni szlif we wkładce to może być dobrze .

No i płytę najpierw trzeba dobrze umyć :)

Gdzieś na zagranicznych forach czytałem, że ludzie niekiedy używają wkładek AT ze szlifem Micro Line do czyszczenia bardzo brudnych płyt (?!). Być może, ostry szlif i niepotrzebna wkładka pomogą wyskrobać jakieś pokłady syfków... Uważam jednak, że lepiej i bezpieczniej jest jednak porządnie umyć taką płytę, nawet 2-3 krotnie. To powinno usunąć wszelkie zabrudzenia, tłuszcz i pleśń. (pisząc o porządnym umyciu, mam na myśli gruntowne odessanie pod ciśnieniem tego, co zostanie wyciągnięte z dna rowków - myjki typu Knosti tego nie uczynią)

Jeśli zaś płyta jest porysowana mechanicznie, to raczej nie ma szans, aby ją odtworzyć bez trzasków. Pojedyncze i niezbyt długie rysy można jeszcze naprawić, lub choćby zminimalizować szkody. Jednak przetarcia i głębokie uszkodzenia są zwykle nieodwracalne, wręcz odtwarzanie takich płyt może uszkodzić igłę.

Liczę na fakt,że płyta była odtwarzana na sprzęcie,który raczej nie posiadał igły dochodzącej do dolnych warstw rowka i mam nadzieję,że tam ostał się oryginał.Płyta była nagrana pod koniec lat 50-dziesiątych i jest jeszcze monofoniczna.Oczywiście mycie i to kilkukrotne będzie konieczne.

Witam,

po ojcu odziedziczyłem parę jego sprzętów, dokupiłem część swoich i chciałbym spytać Was o opinię co w pierwszej kolejności warto ulepszyć.

Gramofon: Unitra Gs-472 z wkładką ATH91 i przedwzmacniacz Analogis Easy Phono (lepiej gra wejście phono z wzmaczniacza więc jest nieużywany)

Wzmacniacz: Diora WS502

Monitory: Acoustic Energy Evo 1

Ogólnie sprzęt nie gra w mojej ocenie źle, problemy pojawiają się przy nowszych płytach gdzie słychać przestery itd. dodatkowo często brakuje góry w utworach.

Co jest w tym zestawieniu największym problemem i na co warto go zmienić?

Witajcie Szanowni forumowicze

Postanowiłem również rozpocząć swoją przygodę z analogiem proszę Was o radę odnośnie doboru gramofonu i przedwzmacniacza do posiadanego wzmacniacza Atoll in80 oraz kolummy Audio Academy Hyperion 4, słuchana muza to wyłącznie rock i metal niemam pojecia bladego co dobrać aby to brzmiało . Gramofon raczej automat może być używany jak i nowy kwota jaką chcę przeznaczyć to ok 3000 PLN . dziękuję bardzo za podpowiedzi i porady pozdrawiam

Z nowych automatów to raczej bida. Z manuali w tej kwocie można już coś wybrać. Za to w używkach z epoki można już przebierać. I po zakupie najprawdopodobniej jeszcze trochę kasy zostanie. Ja za niecałe 2.000 zł kupiłem coś takiego

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-ma-1-tp4-lub-1-2-cala-7814990058

i jestem zadowolony. 

Wcześniej używałem automatycznego Denona kupinego jako nówka w salonie i Denon nie ma startu. 

Jeśli nie Technics, to do wyboru masz automatyczne Denony, Pioneery, Kenwoody i inne modele ze złotych lat winylu.

Edited by cezar1972

Kino: TV Sony, BR Panasonic, Ampli Yamaha, kolumny Definitive Technology, sub Velodyne, projektor Epson

Stereo: gramofon Technics, CD i wmacniacz Marantz, głośniki Roth, wzmacniacz słuchawkowy Vincent,  słuchawki Sennheiser

A co daje zdjęcie z wkładki ubranka?

Na początku był kłopot bo ubranko nie miało guzików:

5091-TA00200-MC-QUINTET-RED-0.thumb.jpg.6f4861a054e70cd96cab7e0bdad12866.jpg

Gdy jednak coraz więcej osób chciało wkładkę rozbierać, twierdząc że czuje się ona wtedy dużo lepiej, producent dołożył do ubranka guziczki:

139260958_OrtofonQuintetRedjpg.thumb.jpg.c5cc9577d43486039b81e0eafa26ecd7.jpg

Bez ubranka wygląda tak:

052014-Ortofon2-600.thumb.jpg.383e07989abd821bc35f7a4bc8fef4a4.jpg

Nie wiem czy ładniej, ale są tacy którzy twierdzą że lepiej jej się wtedy oddycha?

Może jest tu ktoś, kto już tak postąpił i ma na ten temat zdanie?

Szybkie pytanko.

Dobry preamp gramofonowy do pro-ject rpm 1 carbon + 2m red to ?

Powiedzmy tak do 800 zl.

W planach przeskok na 2m bronze.

18 godzin temu, Bartek Bartoszewski napisał:

PJ Ds .

Bierz nowy jak ci nie przypasuje to zwrócisz :)

A ktory to dokladnie ?

Bedzie duzy przeskok z infery mini? Aktualnie taki preamp posiadam i gra to dla mnie calkiem fajnie .... jednak czlowiek dazy do zmian na lepsze.

5 godzin temu, kwasior21 napisał:

Bedzie duzy przeskok z infery mini? Aktualnie taki preamp posiadam i gra to dla mnie calkiem fajnie .... jednak czlowiek dazy do zmian na lepsze.

Nie słuchałem Mini za to miałem Ds-a i mi się bardzo podobał .

Wiadomo najlepiej to posłuchać u siebie :)