Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny glosnikowe z tylnym otworem BR ustawione blisko sciany


zimnybrowar

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)

Na 99%? ;)

Każde kolumny są w jakiś sposób zestrojone i nie na darmo zaleca się zachowanie pewnych odległości od wylotu BR (często jest to min. 50 cm od ściany tylnej).

W ogóle kolumny powinny mieć wokół siebie jakąś przyzwoitą przestrzeń, by "swobodnie" mogły zagrać - uzyskać równowagę tonalną, by dźwięk się od nich "odrywał", itd. :)

Wsuń sobie kolumnę do samego rogu pokoju, dociśnij BR do ściany, czy też wsuń ją w jakiś mebelek - zobaczysz jaki uzyskasz bas i w ogóle brzmienie - maskara!

Bo dociśnięcie BR do ściany nie jest tym samym, co zatkanie bass-reflexu zatyczką, a i to w mojej ocenie nie jest wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Napisałem swoje zdanie na ten temat :)

Jeśli Tobie odpowiada dźwięk tłuczącego się o ścianę basu, to nie będę z tym polemizował ;)

I to by było na tyle ;)

 

PS Przyznam, że nie spotkałem się jeszcze z takimi kolumnami - z BR skierowanym do podłoża, owszem, tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może odpowiedzcie mi na takie nurtujące mnie pytanie:) JAK MIERZYĆ ODLEGŁOŚĆ KOLUMN OD TYLNEJ ŚCIANY??? Bo zdania są podzielone z tego co czytam gdzieniegdzie na tym forum:) Przyjmijmy że jest to np 30cm od tylnej ściany, mierzymy tą odległość od frontu kolumny (głośników), czy od tylnej ścianki kolumny? :)Spotkałem się z opiniami że te podawane wymiary są mierzone od głośników, jest natomiast jedno ale :) W instrukcji do moich kolumn jest napisane, aby ustawianie kolumn zacząć od odległości 25 cm od ściany tylnej, po czym delikatnie odsuwać do uzyskania odpowiedniego dźwięku. Jednak, aby moje kolumny ustawić w odległości 25 cm od ściany mierząc od głośników, to musiałbym uciąć jakieś 7 cm ich obudowy :) (głębokość kolumn to 32 cm)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest oczywiście taka,że wszelkie pomiary mierzymy,od przedniej ścianki kolumn,oraz od ich środka ( z przodu,jeśli mierzymy bazę,oraz odległości od ścian bocznych).

Wyjątkami mogą byc kolumny,które mają bass refleks z tyłu,wtedy producent może podawać odległości od ścianki tylnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam BR i z tyłu i z przodu:) Jeśli chodzi o bazę to owszem, od głośników. Rozumiem że jeżeli ktoś ma BR z przodu a głębokość kolumny to 25 cm, i podaje że ma kolumny odsunięte od tylnej ściany na 30 cm, to w rzeczywistości ma odsunięte na 5 cm, czyli stoją praktycznie zaraz przy ścianie. Coś tu jest nie tak Panowie;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy z tyłu kolumny występuje jakiś głośnik,lub na przykład bass refleks,producent może zalecać optymalne odległości od ścian,podając parametry liczone od tylnej ścianki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodziło. Nieraz czytam ze ktoś tam ma kolumny odsunięte od ściany na 30,40 czy 50cm, to biorąc taką średnią głębokość kolumn podłogowych ok 25cm (a są i wiele głębsze) pozostaje nam 5,15 i 25 cm odległości tylnej płaszczyzny kolumny od ściany. Jak dla mnie to te dwa pierwsze wyniki wskazują że kolumny nie są odsunięte od ściany praktycznie wcale.

 

Nie żebym się czepiał:) Tak mnie to jakoś intryguje;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Nie o to mi chodziło. Nieraz czytam ze ktoś tam ma kolumny odsunięte od ściany na 30,40 czy 50cm, to biorąc taką średnią głębokość kolumn podłogowych ok 25cm (a są i wiele głębsze) pozostaje nam 5,15 i 25 cm odległości tylnej płaszczyzny kolumny od ściany. Jak dla mnie to te dwa pierwsze wyniki wskazują że kolumny nie są odsunięte od ściany praktycznie wcale.

 

Nie żebym się czepiał:) Tak mnie to jakoś intryguje;)

 

Nie rozumiem, w czym problem? Stefek tak ładnie Ci to wyklarował... :)

Więc jeszcze raz, krótko:

powszechnie przyjęło się, że odsunięcie od ściany za kolumną określa odległość od tejże ściany do ścianki tylnej kolumny - i bez względu na to, gdzie umieszczony jest BR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest oczywiście taka,że wszelkie pomiary mierzymy,od przedniej ścianki kolumn,oraz od ich środka ( z przodu,jeśli mierzymy bazę,oraz odległości od ścian bocznych).

Wyjątkami mogą byc kolumny,które mają bass refleks z tyłu,wtedy producent może podawać odległości od ścianki tylnej.

0

 

 

Gdy z tyłu kolumny występuje jakiś głośnik,lub na przykład bass refleks,producent może zalecać optymalne odległości od ścian,podając parametry liczone od tylnej ścianki.

 

Właśnie nie bardzo ememka twoja wypowiedz pokrywa się z wypowiedzą stefka. Wychodzi na to ze każdy mierzy jak chce, a rozbieżności są spore bo chodzi o całą głebokość kolumny ;) Ty piszesz ze mierzymy odległość od tylnej ścianki kolumny, a stefek że mierzymy od tylnej ścianki jak BR jest z tyłu i gdy producent tak zaleca, a w innym wypadku mierzymy od głośnika:)

 

Więc???:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli odpowiada Ci dźwięk a masz kolumny przy ścianie to czemu nie. To Twój sprzęt i Tobie ma się podobać a że komuś się to nie podoba to jego problem. Ważniejsze aby stworzyć takie same lub podobne warunki akustyczne dla obu kolumn.

A co do mierzenia to najlepiej mierzyć własnym słuchem. A dla estetyki poprawić metrówką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie to dobre co jest dobre, tylko co się komu podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzy się zawsze od czoła kolumny, bo tylko takie dane mają znaczenie z punktu widzenia akustyki. Jeśli na forum ktoś poda odległośc od tyłu kolumny, to jest to informacja bezużyteczna, bo nie można na tej podstawie nic wyliczyć. To co producent pisze w instrukcji, to jego sprawa, piszą inaczej, bo pewnie chodzi o to, żeby użytkownik zrozumiał.

 

Co do bass-reflexu to nie ma znaczenia gdzie się znajduje, chyba że odległość wylotu od ściany jest porównywalna z jego średnicą, wtedy może on ulec delikatnemu przestrojeniu. To oczywiście nie znaczy, że kolumna może być przy ścianie, bo nie może, ale to już niezależnie od tego czy bass-reflex jest z tyłu czy z przodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Właśnie nie bardzo ememka twoja wypowiedz pokrywa się z wypowiedzą stefka. Wychodzi na to ze każdy mierzy jak chce, a rozbieżności są spore bo chodzi o całą głebokość kolumny ;) Ty piszesz ze mierzymy odległość od tylnej ścianki kolumny, a stefek że mierzymy od tylnej ścianki jak BR jest z tyłu i gdy producent tak zaleca, a w innym wypadku mierzymy od głośnika:)

 

Więc???:)

 

Więc:

powszechnie przyjęło się, że odsunięcie od ściany za kolumną określa odległość od tejże ściany do ścianki tylnej kolumny - i bez względu na to, gdzie umieszczony jest BR.

Powszechnie (nie dla pomiarów akustycznych), czyli z reguły w instrukcajch, zaleceniach producentów, ale też np. w wypowiedziach użytkowników na forum.

Nie wiem, co tutaj może być niezrozumiałego?

I stefek o tym w drugim poście napisał, a ja "wyośliłem" Tobie, że powszechnie już nawet nie tylko tak jest, gdy BR jest z tyłu.

Nie mam więcej nic do dodania w tym temacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powszechnie przyjęło się, że odsunięcie od ściany za kolumną określa odległość od tejże ściany do ścianki tylnej kolumny

Do ścianki przedniej, a nie tylnej, głośniki znajdują się na przedniej ściance, a liczy się odległość od ściany źródła dźwięku, to chyba oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ścianki przedniej, a nie tylnej, głośniki znajdują się na przedniej ściance, a liczy się odległość od ściany źródła dźwięku, to chyba oczywiste.

No nie zawsze jest to oczywiste :).

Właśnie jak pisałem niektórzy producenci ,jeśli w ich kolumnie z tyłu występuje bass refleks,lub głośnik wysokotonowy,MOGĄ,podkreślam MOGĄ,zalecać odległości liczone od tylnej ścianki kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Do ścianki przedniej, a nie tylnej, głośniki znajdują się na przedniej ściance, a liczy się odległość od ściany źródła dźwięku, to chyba oczywiste.

 

Następny...

Powszechnie - czyli jak gość na forum pisze, że ma kolumny odsunięte od ściany tylnej 50cm, to na 99,9% jest to odległość od tylnej ścianki kolumny; jak w instrukcji zalecają odsunięcie min. 50 cm, to w 99,9% przypadków mają na myśli odległość od ścianki tylnej.

Ba! Tak samo instrukcja określa odległości boczne, bo instrukcje są do powszechnego użytku, dla ogółu, a nie tylko dla miłośników audio, dla których nieobce są zagadnienia z akustyki i wiedzą, że dla super pomiarów i by oddać "realizm" winno być "od ogniskowych głośników".

Przeciętny Kowalski mierzy od ścianki tylnej lub bocznej i tak nawet mierzą ludzie udzielający się na forum audio.

Obrazowo uzmysłowi Ci to grafika, którą dołączył romeksz (post #13).

Polecam również wyszukać w necie kilka instukcji od producentów kolumn i ogladnąć sobie grafiki tam zamieszczone i odpuścić już może to wałkowanie sztucznie stworzonego problemu...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co kogo obchodzi na forum odległość tylnej ścianki czyichś kolumn od ściany? Przecież taka informacja jest bezużyteczna. Ten dział nazywa się "akustyka" i nie służy analizie instrukcji obsługi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

A co kogo obchodzi na forum odległość tylnej ścianki czyichś kolumn od ściany? Przecież taka informacja jest bezużyteczna. Ten dział nazywa się "akustyka" i nie służy analizie instrukcji obsługi.

 

Przeczytaj może tytuł wątku, potem wszystkie wypowiedzi, zastanów się, po co "bijesz pianę" i wykluwasz się jak Filip z konpi..

A skoro uważasz, że "taka informacja" jest bezużyteczna, to zgłoś to do wszystkich uzytkowników forum, a przede wszytkim do producentów kolumn.

Ja Ci na to nic nie poradzę... ;)

 

PS Również wiem i uznaję, że prawidłowo powinno się mierzyć inaczej - chodziło tylko o wytłumaczenie jak powszechnie się to jednak robi.

Dla mnie temat "czy od przedniej, czy od tylnej ścianki" jest zamknięty" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie jest czasami tak, że jeśli kolumna stoi bardzo blisko ściany ( 1-3 cm ) to b-r inaczej działa, ale w cale nie ma tak strasznego podbicia basów? taka moja mała obserwacja, bez pomiarów. Coś w tym może być?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak zejdę poniżej 80cm (front kolumny - ściana), to słyszę niekorzystne podbicie na basie. I im bliżej ściany tym gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest czasami tak, że jeśli kolumna stoi bardzo blisko ściany ( 1-3 cm ) to b-r inaczej działa, ale w cale nie ma tak strasznego podbicia basów? taka moja mała obserwacja, bez pomiarów. Coś w tym może być?

Dokładnie tak jest jak piszesz, ale własnie dopiero dla odległosci rzędu średnicy kanału br. Dzieje się tak ponieważ tak duża bliskość ściany powoduje przestrojenie częstotliwości rezonansowej bass refleksu.

 

U mnie jak zejdę poniżej 80cm (front kolumny - ściana), to słyszę niekorzystne podbicie na basie. I im bliżej ściany tym gorzej.

Tak jest ponieważ bas odbity od ściany nakłada się na ten promieniowany w kierunku pokoju. Im bliżej ściana, tym większe podbicie. Trzeba pamiętać, że bass rozchodzi się we wszystkich kierunkach, kolumna jest zwrócona do nas, a tyle samo basu idzie do przodu, co i do tyłu. Niemniej zjawisko to jest absolutnie niezwiązane z położeniem otworu bass-refleks.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak piszesz, ale własnie dopiero dla odległosci rzędu średnicy kanału br. Dzieje się tak ponieważ tak duża bliskość ściany powoduje przestrojenie częstotliwości rezonansowej bass refleksu.

Dzięki za potwierdzenie :)

 

Tak jest ponieważ bas odbity od ściany nakłada się na ten promieniowany w kierunku pokoju. Im bliżej ściana, tym większe podbicie. Trzeba pamiętać, że bass rozchodzi się we wszystkich kierunkach, kolumna jest zwrócona do nas, a tyle samo basu idzie do przodu, co i do tyłu. Niemniej zjawisko to jest absolutnie niezwiązane z położeniem otworu bass-refleks.

Naprawdę? Znowu niezgodnie z obiegową opinią, że jeśli b-r z przodu to można dostawić bliżej ściany? W jaki sposób działają te podbicia? jest jakiś orientacyjny wzór na to? ;) faza jest wykręcana mocno?( o czas przebycia podwojonej odległości od przedniej ścianki?) Zatykanie b-r(a) tu pomoże trochę, co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób działają te podbicia?

Hasłem jest tutaj:

 

SBIR (Speaker Boundary Interference Response)

 

Jest dużo informacji na ten temat w sieci. Ogólnie, aby ten efekt ograniczyć należy albo odsunąć kolumny od wszystkich ścian, albo wytłumić śćianę w zakresie niskich częstotliwiści, a tłumienie niskich jest najtrudniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.