Skocz do zawartości
IGNORED

skosy a akustyka pomieszczenia


klemens

Rekomendowane odpowiedzi

mam pokoik na poddaszu który chciałbym nagłośnić jakims miłym dla ucha systemem stereo - problem (a może to wcale nie problem) polega na tym że ma on kształt zbliżony do "namiotu" skosy z obu stron odcięte niskimi ściankami do wysokości ok. 50 cm, okna połaciowe. Głośniki musiłaby z konieczności stać pod skosem, a kanapa (miejsce odsłuchowe) pod skosem przeciwległym - szczytowa wysokość pokoju to ok. 230 cm (sufit jest "do szpica"), odległość od jednej do drugiej ścianki to ok. 6-7 m (ale znaczna część jest raczej ze względu na wysokośc raczej nieużytkowa), szerokość pokoju ok. 5 m. Czy w pomieszczeniu o takich warunkach akustycznych mozna uzyskać przyzwoity dźwięk ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem o akustyce pomieszczen wynikalo, ze nachylone sufity poddasza sa wrecz swietnym rozwiazaniem z punktu widzenia akustyki. Takze 2 moich kolegow budowalo swe tubowe odsluchy wlasnie na poddaszach i efekt byl swietny. O czywiscie, potrzebne jest przyzwoite wytlumienie pomieszczenia ale na to chyba beda warunki skoro to adaptacja. Nachylone sufity zapobiegaja skutecznie powstawaniu fal stojacych.

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Moje doświadczenia potwierdzają wpis poprzedni, im pokój mniej przypomina sześcian tym lepiej, fajnie jest jeżeli istnieje płaszczyzna symetrii ale nie jest to konieczne. W twoim pokoju będzie trzeba prawdopodobnie wygłuszyć trochę szczyty i podłogę. Będzie extra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za opinie a jak z odległoscią od sciany (skośnego sufitu) czy głosniki powinny byc oddalone czy mogą stać pod skosem - wtedy dół głosnika będzie dość oddalony ale za to góra (mysle o podłogówkach) będzie blisko ściany a własciwie sufitu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pasuje to Klemens za Boga do Twojego ukladu, ale to jest np. IMHO optymalne ustawienie z moim skosem. Kosztowalo mnie to podniszczeniem parkietu jezdzacymi meblami i tygodniem cichych dni z Moja Piekna.

 

Notabene, ja rowniez uwazam, ze kiedys, w "prostopadloscianie" bylo lepiej.

[obrazekLUKASZ-133505_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniej więcej chodzi mi o taki układ - czy moze tak byc i czy fale dżwiękowe nie zwariują w takim otoczeniu... sorry za jakość ale rysowałem to pod wordem...

[obrazekLUKASZ-133509_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemens: Skompletuj nastepujacy sprzet: mikrofon, magnetofon z wejsciem mikrofonowym, woltomierz (lub od bidy wskaznik wysterowania w magnetofonie), plyte z probkami czystych tonow i szumow rozowych o roznych czestotliwosciach, zapuszczaj i lataj z mikrofonem po pokoju - zabawa na kilka dni, po ktorej spokojnie uznajesz ze wplyw pomieszczenia odsluchowego jest duzo wiekszy niz wszystkie elementy toru poza kolumnami.

 

Twoj uklad troche przypomina moj. Najwiekszy klopot widze tu w tym, ze za glowa sluchajacego bedzie o kilkanascie cm od tego cholerny skosu... U mnie jest z tym problem. Jak siadam na stolku przed kanapa jest niezle, na kanapie - gorzej. Wytlumacz tylko pieknej, zeby kanape wywalic na srodek pokoju!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę do przodu można przesunąć - ten pokój to mój gabinet do pracy gdzie rządy pięknej nie sięgają ;)) mam tam tylko biurko, komputer, półki z książkami (na ścianach wolnych od skosów) no i tę małą kanapę która jest dość lekka i mogę sobie ją nawet suwac w tę i z powrotem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynym rozwiązaniem jakie widzę jest położenie osi kolumny - miejsce odsłuchu wzdłuż skosu , tak aby linia najwyższej wysokości stanowiła oś symetri

Proponowana na szkicu pozycja jest szczerze mówiąc tragiczna , chodzi bowiem o odbicia od tylnej ściany , które kierowane są wprost na słuchacza i zaburzają odbiór pozornej sceny dźwiękowej.

i nawet ogromne wytłumienie za kanapą nic nie da.

Proponowany przeze mnie układ ma niestety swoje niedociągnięcia w postaci wąskiej sceny ( baza to 2,5 m)

a i przy tym ustawieniu koniecznie wygłuszyć sufit przy kolumnach ( zwłaszcza po bokach ze skosami ) pianką poli - uretanową najlepiej piramidki

Sam adoptuę pomieszczenie 5,5x 4,20 ale u mnie najniższy punkt to 1,7 a najwyższy 2,4 i skos jest tylko jednostronny.

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram dodo, ja mam bardzo podobny pokoj do klemensa, z odwroconymi proporcjami i wyzsza scianka ok1,4m., wymiary 6,2x4m, wykonczenie sufitu ok.80cm prostopadle do podlogi, taka trumna :)

Zdecydowanie ustaw kolumny wzdluz skosu, wstepne odleglosci obliczysz programikiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Jak dobrze spasujesz wytlumienie to powinno zagrac pieknie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam pokój ze skosami.

 

moja rada... głośniki mogą stać pod skosami, ale jak najdalej od powierzchni ściano-sufitu. U mnie nad głośnikiem jest jakieś 90 cm przestrzeni do sufitu. To powoduje że głośniki stoją daleko od ścian i oczywiście wymaga głośników o odpowiednio skorygowanym efekcie baffle-step. Zwykle w ciemno można wybrać 2.5 drożne.

 

Od odległości miejsca odsłuchowego od ścian ważniejsze jest chyba wytłumienie za głową.

 

Też przychylam się do twierdzenia, że akustyka pomieszczenia i głośniki są najważniejsze, a modyfikacje reszty toru na poziomach powyżej 2kpln za klocek to kosmetyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cała teoria asymetrycznego ustawianie kolumn a poddasza jak najbardziej nadają się do jej wdrożenia – może któryś z kolegów redaktorów przytoczyłby właściwe wyjątki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro o akustyce mowa to zapytam-czy ktoś z Was próbował zabudowywać naroża pomieszczenia? (chodzi mi to o tradycyjny sześcian)?

[obrazekLUKASZ-133922_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.