Jump to content
IGNORED

Akkus, kolumny nie tylko do składania

gutekbull

Recommended Posts

Właśnie wróciłem od konstruktora kolumn firmy Akkus pana Witolda Albeckiego. Słuchałem trzech par kolumn. Dwie wolnostojące o symbolach 1240.2-R1 (zestaw na głośnikach PHL Audio 1240 i Raven R1) i CQ-95-44-12 z (głośnikami Accutona C95-T6,C44-8,C12-6). I kolumny podstwakowe C95-ART2

(oparty na głośnikach Accuton C295-T6 i ART-2) Miałem na odsłuchu swój sprzęt i przyznam się podobały mi się konstrukcje pana Witolda. Najlepiej wypadły podstawkowe, odniosłem wrażenie,że to najbardziej dopracowana konstrukcja grały bardzo precyzyjnie,szczegółowo ze sporym basem-chyba jeden z lepszych jaki słyszałem z kolumn podstawkowych.W ogóle nie grały jak monitory to znaczy w pomieszczeniu około 20m (beznadziejna akustyka-w trakcie urządzania-pusty) stworzyły spore ciśnienie i potęgę dźwięku. Srednica nasycona,lekko wyeksponowana góra tego pasma (to spostrzeżenie Andrea 29) ,bogata i może troszkę sucha . Bardzo dynamiczne i przestrzenne. Cena chyba ok. 8000zł. Panowie miałem B&W Nautilusy 805 i muszę przyznać,że C95-ART2 w niczym im nie ustępowały. Były różnice,ale klasa dźwięku ta sama. Z kolumn stojących ,które były głównym celem mojej wyprawy do Wejherowa podobały mi się CQ-95-44-12 , ale chyba nie do końca dopracowane-to były prototypy, konstruktor zapewniał,że końcowa wersja będzie miała grubsze ściany z MDFu co z kolei wpłynie(mniejsze drgania) na średnicę bo na razie słyszeliśmy z Andreą 29 wyraźne przybrudzenie średnicy.I w wersji ,którą słyszeliśmy były zamontowane niskośredniotonowe głośniki Ushera co miało wpływ na mniejszą cenę-ok.8000zł. Kolumny 1240.2-R1 raczej nie były w moim typie choć grały poprawnie, ale z dużym basem nie do moich 18m2. Miałem też okazję porównać moje 10 letnie CD Accuphase z SACD (nie pamiętam marki) i panowie CD wyszło bez kompleksów.Jak jesteście ciekawi to wieczorem wrócę do tematu, a był tam prototyp końcówki mocy ..............???

chyba w nastepna sobote ja sie tam wybiore... konstrukcje wygladaja ciekawie, a jelsi dobrze brzmia i samemu mozna skladac lub kupic gotowe, tym lepiej. Andrea juz wczesniej mi wspominal, ze mu przypadl do gustu monitor Akkusa...

->gutekbull

Jestem ciekaw! Napisz.

Ja także słyszałem trochę dobrego o konstrukcjach p. Albeckiego, a z tego, co wyczytałem, to zainteresowały mnie te same podłogowce, co i Ciebie. Wybieram się od jakiegoś czasu do Akkusa, ale ciągle mi sie nie udaje. Mam dość daleko... No i pociągiem nie zabiorę swojego sprzętu :(

Czy p. Albecki uzasadniał jakoś zmianę niskotonowego z T6 na Ushera? Wydawać by się mogło, że cały sens oryginalnej konstrukcji polegał na zastosowaniu tego samego rodzaju membran we wszystkich przetwornikach...

"Miałem też okazję porównać moje 10 letnie CD Accuphase z SACD (nie pamiętam marki)"

Jest to SHANLING SCD-200

Swoją drogą nie chce mi się wierzyć, żeby Twój CD miał coś do powiedzenia przy tym Shanlingu.

js => jaka jest wartość tego klocka SHANLING SCD-200 ,nie znam tej marki.

Klocki zagrały na podobnym poziomie. Testowliśmy płytę hybridową Norah Jones "Come away with me".

SACD był bardziej dźwięczny,selektywny,dźwięki były bardziej dopieszczone-okrągłe, ale też cukierkowate, jakoś tak sztucznie przesłodzone.Nie podobało mi się to.To można usłyszeć w tańszych modelach CD grających ciepło-słodko, ALE NIE BLISKO PRAWDY !!!

Spodziewałem się usłyszeć znacznie więcej z SACD, a tu nic takiego nie miało miejsca, wręcz odwrotnie odniosłem wrażenie, Accuphase był bliższy prawdy-bardziej naturalny.Faktura głosu N.Jones bardziej naturalna-"chropowata".Przede wszystkim odniosłem wrażenie ,że SACD odchudził dźwięk,pozbawił go "tej mięsistości"-wypełnienia-to się bardzo wyrażnie słyszało. Na pewno dźwięk SACD SHANLING SCD-200 może się podobać, dla mnie było za słodko, wręcz efekciarsko.

ZAWSZE TWIERDZIŁEM, ŻE JEŚLI TRĄBKA MILESA DAVISA BRZMI GŁADKO-BŁYSZCZĄCO TO ZNACZ, ŻE COŚ JEST NIE TAK , ci co go sluchają wiedzą o co chodzi :-))

Dodam tylko uprzejmie, że w sumie to sporo konstrukcji można w Wejherowie odsłuchać ( BAAARDZO DZIĘKUJEMY p. Konradowi za poświecony czas i cierpliwość, zwłaszcza, że byliśmy dość upierdliwymi petentami, hehe).

COAXów nie było :-((( "Trochę się ich sprzedało" wyjaśnił pan Konrad.

* * *

To tak jak z serem edamskim, (koniecznie z Górowa Iławeckiego): "mamy tu wiele innych, lepszych" zachęcała ekspedientaka. Odpowiedziałem, że dzielę sery na edamski (z Górowa) i resztę świata, a to, że go nie było (bo się sprzedał) o czymś świadczy, nie ?

Kto chce - nich eksperymentuje i szuka, kto znalazł najlepszy (nawet jeśli tylko pod swój gust) dźwięk, ten swoje wie.

To tyle.

* * *

Ciekawi mnie, jak ewoluował (?) mój gust od czasu pamiętnej wystawy AS'02 i "odkrycia" przeze mnie Akkusa.

Teraz jestem bardziej (może) wymagający, oblatany ale i konkretny. Jednak wtedy też byłem ;-) Wystarczająco.

a tego chromowanego wzmaka - naleśnika chciałbym mieć po wsze czasy u siebie. To konstrukcja dual - mono i co jakiś czas widzę ją w różnych konfiguracjach na wystawach. (Szkoda, że duet Burdjak&Sikora się rozpadł.)

Pozdr.

PS. W tym roku stoisko Akkusa zapowiada się interesująco za sprawą dwóch (?) nowych urządzeń z... półki.

Ale nie będę paplą, bo nie wiem czy byłoby to po myśli panów z Akkusa, a nie zamierzam być niczyim rzecznikiem ;-)

Krótko: jeśli tylko oni mieliby się wystawić - przyjeżdżam :-)))

Moge rowniez polecic produkty Akkusa. Akurat mi przypadl do gustu dwudrozny model na Audaxach (areozel plus tytan). Kolumny graja bardzo otwartym i zywym dzwiekiem, dalekie sa jednak od krzykliwosci. Ich główna cecha to szczegółość i bliska, naturalna srednica. Bardzo dobry jest bas, gdzie naprawde slychac klase konstruktora. Jest przede wszystkim konturowo i inaczej niz przyzwyczaic sie mozna w konstrukacjach bass-reflex. Mimo stosunkowo niskiej efektywnosci 87db, latwo graja z moimi lampami (6C33C single ended 11W i KT88 UL single ended 7W). Fakt, ze pomieszczenie nie jest za duze, 12m, ale wczesniej mialem tuby 94db a z Akkusami wcale nie jest ciszej.

Podsumowujac, po zainstalowaniu Akkusow, stwierdzilem, ze to jest to i koniec ze zmianami kolumn. Teraz "mecze" sie tylko ze wzmacniaczami i cd. Na warsztacie jest juz single ended na gm70 a nad moim heliosem zbieraja sie czarne chmury :-)))

-> frisky: fajne "o mnie" ;-))

Masz rację ;-) Też poszedłem po rozum do głowy ;-)

* * *

Wszystkim polecam kolumny Akkusa, by sprawdzili, co warte. Zastanawia mnie czemu w prasie o nich taka cisza ? Za dobre dla konkurencji ;-)) ? Czy może Akkus sam sobie toruje drogę (podobnie jak parę innych firm), nie dając zarobić prasie.

Zważywszy na ceny ich produktów, nie chciałbym, by były one z jakiś powodów jeszcze droższe.

Pozdr.

• 2 years later...

Na AS'02, nie było dla mnie fajniejszego brzmienia...

Nie mam pojęcia jak ewoluowałem z gustem czy krytycznością zmysłów od tamtej pory...

A ponieważ szukam kolumn podstawkowych dla siebie, zapytam wprost.

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma podstawkowe COAXy Akkusa i mógłby umożliwić mi ich odsłuch w jego systemie ?

Pozdrawiam.

Dla przypomnienia, chodzi o te brzydale :) /na PHL TWX 1240 (przytaczam przetworniki z pamięci - mogłem się pomylić)/:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-26-100002288 1178643396_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.