Skocz do zawartości
IGNORED

THORENS


robbit

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

Taka pomocna stronka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) może nie wszyscy ją znają:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 3 Thorensy:

- 160 Super (niestety nie mam już żadnych zdjęć)

- TD 320 oraz

-- TD 521

 

Każdy z nich jest super. Konstrukcje proste i duzo części na eb...ayu. Warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11786-0-65084800-1343944846_thumb.jpg

post-11786-0-40677200-1343944934_thumb.jpg

post-11786-0-12073400-1343945405_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

W okresie maksymalnego rozwoju firmy szczytowymi konstrukcjami były 3xx i 5xx, i jest to wiedza powszechnie dostępna. Wcześniej za model wysokiej klasy uważany jest 124, ale to jest stary idler, coś dla wyznawców. Natomiast tanie deski z kiepskimi półautomatycznymi ramionami były masówką, przeznaczoną do konkurowania z firmami japońskimi. Dlatego z pewną irytacją zdarzało mi się obserwować dyskusje, w których jakiś świeżutki posiadacz uproszczonego modelu sprzed 20 lat atakował wszystkich, którzy doradzali mu zakup jakiejś trzysetki, jako snobów nienawidzących tanich ("uczciwie wycenionych") urządzeń. Przedmiotem sporu było, czy warto wydać około 1500-2000 zł na gramofon, czy raczej zadowolić się urządzeniem za 300 zł. Odpowiedź brzmi: zależy, o co nam chodzi. Jeśli chcemy uzyskać możliwie najlepszy dźwięk z Thorensa, to kupujemy starą 321 z ramieniem np. SME, lub 520-kę na ramię 12 cali, ewentualnie (jeśli jesteśmy bardzo zamożni) ich współczesne kontynuacje, czyli model 350 lub 550. Natomiast jeśli nas na to nie stać, lub jeśli jakość dźwięku nie stoi na pierwszym miejscu, można zadowolić się jakimś prostszym urządzeniem. Warto tylko brać pod uwagę, że oryginalne ramiona Thorensa były przeciętne i wyposażone dodatkowo w zbędną mechanikę, która z czasem może się popsuć lub rozregulować. Dlatego zresztą w topowych modelach umożliwiano montaż ramion innych firm. Automaty były na rynek bardziej masowy, zaś opcja z ręcznymi ramionami raczej dla ludzi, którzy bardzo dokładnie wiedzą, czego chcą. Topowe Thorensy są dość kosztowne i nie trzeba sie wstydzić, jeśli ktoś nie bardzo może sobie na nie pozwolić. Mnie na przykład na model 550 nie stać, i raczej nigdy nie będzie, chociaż chętnie posłuchałbym go w połączeniu np. z ramieniem SME V-12.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

521 też do tanich nie należy - ceny nie schodzą poniżej 2000zł. Do tego oczywiście ramie, 12 calowe, bo jaki byłby sens posiadania tego modelu montując 9-calowe, więc cena za ramie też od 2000zł w góre.

Donic - nadal używasz tych gramofonów? Zmieniałeś coś w 160tce? Ciekaw jestem jak wypadał w porównaniu do 321.

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Donic - nadal używasz tych gramofonów? Zmieniałeś coś w 160tce? Ciekaw jestem jak wypadał w porównaniu do 321.

 

pzdr

 

TD521 używam cały czas i pewnie będę używał jeszcze bardzo długo, bo nie słyszę powodów, aby go zmienić. TD321, lekko zdekomplletowany (bez silnika) leży na strychu, gdyż w tym TD521, gdy go kupiłem, był uszkodzony silnik i musiałem przełożyć z TD321 (to były dokładnie te same silniki). Kiedyś myślałem o 2 gramofonach lecz po przejściu na TD521 z 12" ramieniem nie widzę już takiej potrzeby, chociaż kiedyś na pewno skompletuję i złożę tego TD321.

 

W moim TD160 Super nie zmieniałem praktycznie niczego z wyjątkiem próby wymiany sprężyn na linnowskie. Powróciłem jednak do oryginalnych, gdyż linnowskie były zbyt sztywne.

 

Porównać brzmieniowo TD160S z TD321 raczej nie mogę, gdyż grały u mnie w zupełnie innych konfiguracjach:

 

- TD160S to było "lekkie" SME 3009 II Impr. plus wkładka MM Reson Reca (modyfikowany Goldring 1042) plus preamp MM Graham Slee Reflex (doskonały preamp MM nota bene),

 

- TD321 to bylo "ciężkie" SME 3009 II plus wkładka MC Benz Micro Wood plus preamp RCM Sensor.

 

Na pewno jedno pamiętam, czyli poziomowanie TD321 w porównaniu do TD160S, to czysta przyjemność i krótki zabieg. Z TD160S bardzo się męczyłem. Trzeba było podnosić cały gramofon do góry, gdyż śruby były od spodu i nawet jeżeli w pozycji podniesionej było już okey [poziomo], to po położeniu na stolik coś tam już było przekoszone. I cała zabawa się powtarzało. Poziomowanie zajmowało mi dużo czasu, aby osiągnąć idealny poziom. W TD3xx/5xx śruby do regulacji są od góry i trwa to 3 sekundy.

 

pozdr

donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Kiedy będziesz robił silnik w 321 spróbuj może opcji Oriin Live? Oni proponują upgrade silników i zasilaczy, dostajesz ich silnik prądu stałego i zewnętrzny zasilacz z elektronicznym wyborem prędkości obrotowej. Może nie jest to tanie ale powinien być postęp w porównaniu ze starym silnikiem i zasilaczem wtyczkowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wtyczkowy w TD3xx czy TD5xx jest OK - tam jest tylko trafo.

Dodatkowo w gramofonach tych są układy z generatorami częstotliwości , bo tak się tam zmienia prędkość.

Progres zatem jest wątpliwy.

 

Podobnie czasami można spotkać super hiper puszkę jako upgrade do tych Thorensów ... a wewnątrz jest tylko trafo, kondek ... kosztuje kilkaset $ ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem wnikać w te upgrady OL lecz w przypadku silników wychodziło mi, iż silnik prądu zmiennego stabilizowany częstotliwością (rozwiązanie Thorensa) jest lepszy (nie gorszy) niż silniki prądu stałego oferowane przez OL.

 

pozdr

donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...
  • 3 tygodnie później...

Witam .

Ponieważ już jestem po zakupie modelu TD 158 i ogólnie jestem zadowolony ,choć zdaje sobie sprawę że do tych najwyższej klasy nie należy .

Mam jednak pytanie ?

Mam wrażenie iż niecały dzwiek jest wyeksponowany ,wysokie tony bez zarzutu ale niektóre są tak jakby gdzieś bardzo daleko .

Nie wiem czy dobrze to wyrażam ,ale po prostu płyty które znam od lat ,a odtwarzane na naszym wiekowym już Bernardzie nagle stały się uboższe .

Czy to jest wina wkładki w tym modelu i czy ewentualnie mógłbym ja wymienić na taką w granicach 400 zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest podany tylko typ igły DN 251 S ,wkładka oryginalna do tego modelu .Może nie potrafię tego odczytać .

Stary Bernard służył mi 30 lat ,nie interesowałem się sprawami technicznymi ,Uwielbiam muzykę ale raczej jestem zielony w innych sprawach .Nie rozumiem także pytania co to jest . ..pre

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest podany tylko typ igły DN 251 S ,wkładka oryginalna do tego modelu .Może nie potrafię tego odczytać .

Stary Bernard służył mi 30 lat ,nie interesowałem się sprawami technicznymi ,Uwielbiam muzykę ale raczej jestem zielony w innych sprawach .Nie rozumiem także pytania co to jest . ..pre

Pre to jest przedwzmacniacz gramofonowy , Dn 251 to tania wkładka chyba przez Audiotechnicę wykonana - warto wymienić bo pewnie też igła mocno zjechana .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to była wkładka robiona dla Duala przez Audio Technicę. Jak napisał Bartek. Dual sam wkładek nie robił. Przynajmniej ja nie słyszałem o tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już jestem po zakupie modelu TD 158 i ogólnie jestem zadowolony ,choć zdaje sobie sprawę że do tych najwyższej klasy nie należy .

Nowy czy używany kupiłeś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Gramofon jest nowy ,kupowałem w Katowicach w salonie Top Hi-fi & Video Design .Salon specjalistyczny ,zaprezentowano mi go w kabinie odsłuchowej ,ale podłączono do takiej aparaturki o której można tylko pomarzyć ,więc szedł jak burza .

Wkładka jest raczej oryginalna Typu MM ,gramofon nie posiada przedwzmacniacza .

W salonie powiedziano ,że jeśli bym kiedyś chciał coś wymienić ,to tylko całą wkładkę ,bo żadna inna igła nie pasuje .

Myślałem że może to kwestia wzmacniacza i kolumn ,ale raczej nie, bo zarówno Cd jak i kasety chodzą bez zarzutu.

Może po prostu jak będę znowu w Katowicach podejdę do salonu i zapytam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.