Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  45 członków

Prima Luna Klub
IGNORED

Klub Prima Luny


vik7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Zapraszam wszystkich posiadaczy sprzętu tej marki do podzielenia się na forum swoimi opiniami, odczuciami czy przygodami podczas obcowania z tym sprzętem.

Posiadam Prima Luna Prologue One na lampach EL34 PL / KT 66 Genalex Gold Lion - jest to mój początek przygody z lampą.

Kolumny Studio 16 Hertz Minas Anor Premium.

Szukam odpowiednich kabli (IC + głośnikowe) oraz źródła optymalnego dla tego zestawu.

Na razie gram na kablach srebro DIY i Cambridge Audio D500 ze starego systemu. Chętnie zasięgnę porady i sugestii doświadczonych uzytkowników PL.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam PL Prologue Premium na EL34 - u mnie gra z IC Chord Anthem 2 oraz kablami głośnikowymi Furutech u2T. Miałem w odsłuchu inne kable sygnałowe Chord'a, niższe modele, m. in. Chorus 2 i Cadenza, także Wireworlda, DNM Resona, Crystal Cable Piccolo, Tara Labs, Eichmana i zwykłego Klotza (nie pamiętam dokładnie modeli, cenowo wszystkie były jednak w przedziale 400 - 1300 PLN). Ostatecznie wygrały Anthemy 2 ze względu na dużą spójność i muzykalność.

Jeżeli chodzi o głośnikowe to w odsłuchu były również Resony, Chord Oddysey 2 oraz QED Bronse SE. Długo wahałem się pomiędzy Chordami a Furutechem - ostatecznie ze względu na lepszą przestrzeń, powietrze i spójnośc przekazu wygrał Furutech.

Niby kabel to kabel i wielu uważa, że nie mają wpływu na brzmienie systemu, ale pomiędzy niektórymi kablami które miałem w odsłuchu były bardzo duże różnice w brzmieniu (a w innych przypadkach różnicy nie było w ogóle słychać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam! Też mam PL1, a chwilowo nawet również z KT66 GL. Moje faworytki KT77 GL się zużyły, ale "66" też dają radę. Wracając do tematu - polecam Albedo. Poprzednio używałem miedziaków XLO. Zamiana na komplet Flat 1 & Air 1 podniósła klasę dźwięku o 2 poprzeczki. Bas stał się bardziej sprężysty ale też bardziej barwny i miękki (wiem, brzmi to jak bredzenie, ale tak właśnie jest - miękko i kulturalnie ale z estradowym "wypierdem"). Poza tym pojawiło się w muzyce mnóstwo szczegółów, cyknięć, mlaśnięć, takich drobin, jednak wszystko to na czarnym, smolistym tle, podane bez chaosu, spokojnie i kulturalnie. Albedo miały być taką kropką nad i dla mojego systemu a okazały się jego nadspodziewanym upgradem. Polecam pod rozwagę.

Edytowane przez guru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Orientujecie sie jak, Prima Luna PL Two moglaby zagrac z Focalami 836V?

 

Pozdrawiam

Artur

 

PL2 moim zdaniem wymaga kolumn ze zrównoważoną górą. Zaś Focale z tego co czytałem i słyszałem grają dość konturowo, z podniesioną górą. Obawiam się że takie zestawienie może dać dźwięk dynamiczny wprawdzie, lecz suchy i męczący. A przecież właśnie w nasyceniu i krwistości brzmienia jest cały urok lampy. Do pewnego stopnia można jednak brzmienie podstroić zmieniając KT88 na jakieś bardziej soczyste lampy, np. EL34. Tylko że EL34 to raczej nie do podłogówek. Chyba i w tym przypadku bez własnego odsłuchu się nie obejdzie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem z PL One i Minasami kable głośnikowe i IC Cardas Quadlink. U mnie zagrało to przyzwoicie, ale bez polotu.

Kable chyba mało przejrzyste, brakowało mi "góry" i detali, natomiast środek i bas były dość solidne.

Czekam nadal na przesyłkę z kablami testowymi Albedo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem po tygodniu testów w moim systemie kabli Albedo: sygnałowy RCA Geo i kable głośnikowe Air II. Kable to nowe modele z katalogu Albedo, przesłane od pana Grzegorza. Geo zastąpił IC Flat Gold a nowe Air II zastąpiły poprzednie Air III, których nie ma obecnie w sprzedaży. Kable zagrały z PL naprawdę pięknie. Brzmienie stało się dynamiczne, szczegółowe bez zbytniego wyostrzania (jak w przypadku moich poprzednich kabli ze srebra). Duża przestrzeń, precyzja, detaliczność, bas, a fortepian zyskał piękne głebokie brzmienie. Zdecydowałem się na kabelki Albedo, ponieważ jednak w katalogu cenowym bliziutko jest już do Monolitha zastanawiam się nad jeszcze jedną próbą (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i jestem po próbach z okablowaniem Albedo Monolith (IC + głośnikowy). Grały neutralnie, przestrzennie, niezwykle naturalnie. Ponieważ IC przyjechał niewygrzany do prób, jak również zmieniłem kable zasilające, stąd porównanie do kabli AIR II i Geo może być nie do końca miarodajne. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że bardziej podobało mi się brzmienie AIR II i Geo w moim systemie. Bas był głębszy i bardziej zróżnicowany, jakby te kabelki lepiej się wpasowały (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Panów. Dołączam do Klubu z moją Primaluną Three i Primaluna Five. Połączone Interconnect Fadel Art Aerolink II. Glośnikowe Fatman. Jestem na etapie wymiany lamp. Do tej pory grały u mnie EL34, zamierzam jednak zakupić: I tu pojawia się dylemat KT88 czy KT120 ? Jęsli mógłbym prosić o opinie na temat tych lampek. Pozdrawiam sympatyków PrimaLuny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów. Dołączam do Klubu z moją Primaluną Three i Primaluna Five. Połączone Interconnect Fadel Art Aerolink II. Glośnikowe Fatman. Jestem na etapie wymiany lamp. Do tej pory grały u mnie EL34, zamierzam jednak zakupić: I tu pojawia się dylemat KT88 czy KT120 ? Jęsli mógłbym prosić o opinie na temat tych lampek. Pozdrawiam sympatyków PrimaLuny.

z mojej korespondencji z wlascicielem marki wynikalo ze do moich monoblokow prologue 6 kt 120 nie pasuje. Proponuje upewnic sie co do 5. Ja wkladalem z 5 rodzajow lamp. Kt 77 kt 88 el 34 6l6 dwa rodzaje. Zupelnie nie do pobicia sa 6550. Ja uzywam svietlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 6550 grałem na Amplifonie WL60 ale miałem problem z basem. Nie wiem jak to zagra w PrimaLunie. Co prawda mam WLM Diva Control, ale nie o to chodzi. Bardzo prosiłbym o krótką charakterystykę tych lampek. Gdzieś słyszałem, że KT88 EH grają ciekawie. Producent PrimaLuny na swojej stronie podaje informacje, że wszystkie jego wzmacniacze mogą grać na KT120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem końcówkę mocy, jeśli się nie mylę, to oznaczoną "Five" na lampach KT88.

 

Nie wiem jakie masz kolumny, ale u mnie była nie do opanowania buła na basie. Diva Control tylko to pogłębi. Albo było jakieś niedopasowanie albo ta końcówka jest tak zestrojona. Celuję, że to był problem w paśmie 100 - 400 Hz. Taka charakterystyka dźwięku jest dobra dla monitorów z problemami w niskim paśmie. Jeśli masz podłogówki i występuje u Ciebie opisany przeze mnie problem, to żadne lampy tego nie poprawią.

 

Fajny wzmak, bezobsługowy, tylko u mnie zupełnie nie zagrał. Z lampami tak bywa, że coś im nie pasuje i tyle, dlatego nie przekreślam możliwości uzyskania prawidłowego i oczekiwanego efektu w bardziej sprzyjającej PrimaLunie konfiguracji.

Edytowane przez Wuelem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O sam bas się nie martwię. Końcówka w połączeniu z przedwzmacniaczem gra bardzo fajnie na EL34. Może ciut za słodko. Tak jak pisałem, wcześniej miałem Amplifona WL60 i tam mi brakowało basu przy 6550 ( wspomagałem się Divą ). Kolumny nic nadzwyczajnego, podłogowe Quadrale 7.2. 89db. Do pewnego momentu jest OK, później już słychać, że PrimaLunie brakuje mocy. Stąd też moje zainteresowanie KT88, jest tam 42 watt, EL34 jest znacznie słabsza a KT120 to już 60watt. Amplifon grał u mnie na 6550 i mocy nie brakowało do napędzenia tych kolumn. Interesuje mnie też brzmienie KT88, słyszałem, że jest bardziej tranzystorowe, lecz oprócz jazz-u , małych składów, słucham również szerokiego spektrum a PrimaLuna jest bardzo elastyczna w tym aspekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana EL34 na KT88 czy nawet na KT120 nie zwiększy mocy tego wzmacniacza ja jeśli nawet to tylko o parę watów. To że wstawisz 60 watową KT120 zamiast 27 watowej EL34 nic nie da bez zmiany impedancji obciążenia tychże lamp. Mówię tutaj o mocy mierzalnej natomiast może trochę poprawić dynamikę i trzymać bas "mocniej za mordę".

Edytowane przez amplifon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana EL34 na KT88 czy nawet na KT120 nie zwiększy mocy tego wzmacniacza ja jeśli nawet to tylko o parę watów. To że wstawisz 60 watową KT120 zamiast 27 watowej EL34 nic nie da bez zmiany impedancji obciążenia tychże lamp. Mówię tutaj o mocy mierzalnej natomiast może trochę poprawić dynamikę i trzymać bas "mocniej za mordę".

Nie wiem czy dobrze rozumuję - PrimaLuna Five ma 36 wat mocy. Puszczając sygnał przez przedwzmacniacz Primaluna Three (który dodatkowo go wzmacnia - 5AR4), podłączając kolumny pod 4 ohmy na KT 88, które mają 42 waty zyskuję dynamikę, kontrolę basu i 6 wat więcej. Czy to wystarczy do moich Quadrali 7.2 ? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumuję - PrimaLuna Five ma 36 wat mocy. Puszczając sygnał przez przedwzmacniacz Primaluna Three (który dodatkowo go wzmacnia - 5AR4), podłączając kolumny pod 4 ohmy na KT 88, które mają 42 waty zyskuję dynamikę, kontrolę basu i 6 wat więcej. Czy to wystarczy do moich Quadrali 7.2 ? Pozdrawiam.

 

No źle rozumiesz przedwzmacniacz nie powoduje wzrostu mocy wzmacniacza!!!!!!

Wstawiając KT88 zamiast EL34 do tego wzmacniacza może będziesz miał kilka watów więcej ale założenie że będzie ich dokładnie 6 z równania 42-36=6 to bzdura.

przypuszczam że może to być około 4-5w o wszystko. Sztywność basu może być większa tylko dlatego że KT88 jest wydajniejsza prądowe i mają niższą impedancję wewnętrzną.

A czy to wystarczy do Quadrali wiem

Edytowane przez amplifon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No źle rozumiesz przedwzmacniacz nie powoduje wzrostu mocy wzmacniacza!!!!!!

Wstawiając KT88 zamiast EL34 do tego wzmacniacza może będziesz miał kilka watów więcej ale założenie że będzie ich dokładnie 6 z równania 42-36=6 to bzdura.

przypuszczam że może to być około 4-5w o wszystko. Sztywność basu może być większa tylko dlatego że KT88 jest wydajniejsza prądowe i mają niższą impedancję wewnętrzną.

A czy to wystarczy do Quadrali wiem

Chodziło o przyrost dynamiki z przedwzmacniacza, nie mocy oczywiście. No to jednak przyrost mocy na KT88 jest. No to pytam się fachowca czy nie lepiej KT120 (60 wat) ? Mają pozytywne opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Umów wypożyczenie na test srebrnych kabli Albedo. Według mnie przy ich cenniku nic lepszego zrobić nie możesz do Prima Luny.

A propos kabli Albedo miałem u siebie głośnikowe Versus'y, które ku zdziwieniu mojemu i mojego przyjaciela, który je przywiózł nie pasowały do systemu przejaskrawiały dźwięk. Z jego Accuphase DP-700 i tranzystorową integrą E-450 i kolumnami Art Emotion owszem jak ulał. Choć on już poszukuje wzmacniacza lampowego :)

 

Z kolei jeśli chodzi o interkonekt proponuję wypróbować: Stereovox HDSE, Vespa, Colibri lub SEI-600 i wybrać wedle uzyskanego efektu i zasobu portelika :)

 

Dołączam się do klubu z zestawem PrimaLuna ProLogue Eight (lampy firmowe czasem zamiana 12AX7 na Psvane 12AX7-T), DiaLogue One (2 x EAT ECC803S Diamond, 2 x Psvane 12AU7-T, 4 x Shuguang 6CA7 Treasure zamiennie z 4 x EAT KT88 Diamond), WLM Diva Monitor, interkonekt Stereovox Vespa zamiennie HDSE, kable głośnikowe DIY, kable zasilające DIY, kondycjoner sieciowy DIY - wszystko made in wojan23 - brzmienie, które wyleczyło mnie z dalszych poszukiwań jakiegokolwiek komponentu zestawu stereo. :)

Edytowane przez bezimienny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam chetnie dolacze do klubu posiadam:

 

Primaluna Prologue 2 oraz lampy:

 

4x Genalex kt88 nowa produkcja , 2x 12au7, 2x 12ax7

4x ElektroHarmonix kt88, 2x 12au7, 2x 12ax7

4x ElektroHarmonix el34

4x Orginalne, 2x 12au7, 2x 12ax7

2x Ei12ax7 nos

2x RCA clear top 12au7 nos

2x Ultron 12au7 nos

2x Haltron 12au7 nos

2x National 12ax7 nos

2x Psvane 12ax7-t

2x Psvane 12au7-t

1x Philips miniwat 12ax7 nos Holland szkoda ze tylko 1x

najlepiej brzmiacy zestaw to :

el34 elektroharmonix

12au7 Rca clear top

12ax7 Ei

interkonekt Mit shotgun s3.3

kable glosnikowe Mit shotgun s3.3 Bi-wiring

kolumny kef q500

rega rp3 (ortofon 2m red )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chyba niewiele się tu dzieje więc postanowiłem się tu przywitać, u mnie integra Primaluny gra z monitorami Grahama i chociaż kupiłem ją z dodatkowym zestawem KT120 to tak mi się podoba barwa EL34, że 120'stki są cały czas w pudełku, jeszcze niewypróbowane.

 

primaluna.jpg

"Few are those who can see with their own eyes and hear with their own hearts." A.Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Co do samego brzmienia poniższy wpis może będzie pomocny:

 

Czołem! Ja trochę eksperymentowałem. Moja Prima Luna ma układ autobiasu i akceptuje chyba wszystkie oktalowe lampy mocy. Probowałem następujących: EL34 Prima Luna, 6L6GC =C=, KT77 Gold Lion, KT66 Gold Lion a następne w kolejce czekają KT90 EH. Wpływ lamp na brzmienie wzmacniacza jest znaczący. W przypadku EL34 i KT77 wygląda to tak:

 

Góra pasma

- EL34 - nieco wycofana, łagodna, niemęcząca, przyjemna

- KT77 - otwarta, rozdzielcza, szczegółowa, mnóstwo powietrza, drobin dźwiękowych, kiedy potrzeba - "dzwon"

Środek

- W obu lampach dość podobny - gęsty, nasycony, bogaty, może w KT77 nieco czystszy, bardziej klarowny a w EL34 "przybrudzony"

Bas

- EL34 - duży wolumen, uprzywilejowany średni bas, niski słabo obecny, dobra barwa, słaba definicja, średnia motoryka

- KT77 - bas dużo bardziej zwarty i sprężysty, wolumen mniejszy ale zejscie znacznie glębsze, super barwa, dobra definicja, bardzo dobra motoryka - stopa sama tupie do rytmu

Przestrzen itp

- EL34 - scena szeroka, głębia śladowo zaznaczona

- KT77 - scena obszerna, lepsza lokalizcja, perspektywiczna głębia, powietrze wokół instrumentów

 

Podsumowując - El34 czarują środkiem, brzmią ciepło, łagodnie - dobre do rozjaśnionych głośników, np. monitorów S520 Usher'a, z którymi zgrywają się wyśmienicie. Jednak przy bardziej zrównoważonych głośnikach może już być tego relaksu zbyt dużo. KT77 dają przy zrównoważonych głośnikach brzmienie o 2 klasy lepsze we wszystkich jego aspektach. To połącznie basu 6L6GC, środka EL34 i wysokich jakich próżno szukać gdzie indziej. Krótko mówiąc - moje ulubione lampy, najlepsze jakie dotąd u mnie grały i jedne z najlepszych jakie w ogóle słyszałem.

"Few are those who can see with their own eyes and hear with their own hearts." A.Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam.

Chciałbym dołączyć się do tematu.

Jeśli ktoś posiada PrimaLunę Dialogue HP. Prosił bym o krótkim streszczeniu tego wzmacniacza (moje kolumny niskoskuteczne 84dB).

Jakis czas temu odsluchiwalem Prologue Premium EL34. Pięknie grało ale z innymi kolumnami dlatego odpuścilem zakup tego wzmacniacza.

Teraz pojawil się w dobrej cenie HP więc podchodzę drugi raz do PrimaLuny.

Jak sobie poradzi z wymagającymi kolumnami? Wiem, że to jest bardzo elastyczny wzm. , w którym można zastosować praktycznie każde lampy co będzie miało wpływ na brzmienie i dynamikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.