Skocz do zawartości
IGNORED

DAC-jakość ponad cenę! Czy super drogie DAC-i grają lepiej?


sly30

Rekomendowane odpowiedzi

To niestety prawda że coraz wiecej sprzętów jest produkowana w Azji.

Sami Azjaci chyba nie mają zbyt dobrego mniemania o jakości swojej produkcji,no może poza Japonią, skoro bardzo chętnie wybierają high endowe produkty z Europy i USA. MBL, Burmester, Focal i wiele innych marek swoje największe rynki zbytu mają obecnie właśnie w Azji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Ograniczenia do 48kHz nie są dla mnie przeszkodą bo słyszę do 21kHz i na dłuższą chwilę nie jestem w stanie takich częstotliwości znieść.Pozdrawiam

 

Koniecznie zgłoś to do księgi rekordów bo 21kHz to raczej nie jest zgodne z fizjologią ucha;-) A na poważnie: jak będziesz wypisywał takie dyrdymały to staniesz się mało wiarygodny. Wątek jest bardzo ciekawy i chętnie sam odsłucham kilka naprawdę dobrych przetworników jednak taka "merytoryka" odpycha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zgłoś to do księgi rekordów bo 21kHz to raczej nie jest zgodne z fizjologią ucha;-) A na poważnie: jak będziesz wypisywał takie dyrdymały to staniesz się mało wiarygodny. Wątek jest bardzo ciekawy i chętnie sam odsłucham kilka naprawdę dobrych przetworników jednak taka "merytoryka" odpycha.

 

Jemu się pomyliło, źle zrozumiał. Nie o to chodziło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami Azjaci chyba nie mają zbyt dobrego mniemania o jakości swojej produkcji,

Zależy co jeszcze tak dokładnie przez to rozumieć. :))) Swojej produkcji czy "swojej produkcji".

Np. taka PrimaLuna, fakt, robiona w Chinach ale jak zajrzeć takiej w bebechy to niczego nie można jej zarzucić pod względem jakości wykonania. Sam dźwięk i architektura klocków uzależniona jest już od myśli europejskiej. O awaryjności PrimaLun też jakoś za wiele nie słychać. W Azji mają często linie technologiczne o jakich nam w naszym kochanym Kraju się nie śniło nawet. W jakiej jakości i cenie kontrahent zamówi w takiej otrzyma :). A że rodowici Azjaci chcą swoje własne wynalazki robić byle jak po ja najniższych kosztach to już inna broszka :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiście masz rację.W Azji też produkuje się sprzęty najwyższej jakości. Ale większość produkcji tak ogólnie niestety jest nastawiona na niską ceną a co za tym idzie na relatywnie niską jakość. Coś za coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystkie duze znane firmy produkuja w Chinach,ale tam siedzi kadra i pinuje jakosci wykonania,nikt nie wstydzi sie ze na butach Adidasa jest napis "made in China",to nie oto chodzi,problem w tym ze gospodarka chinska ma zadyszke i przyjdzie taki moment ze nastapi powrot do swoich krajow z produkcja.Ostatnio znana firma japonska produkujaca sluchawki elektrostatyczne "STAX" zostala przejeta przez mala fime z Chin za grosze,tak ze w Japoni tez jest cieniutko!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Koniecznie zgłoś to do księgi rekordów bo 21kHz to raczej nie jest zgodne z fizjologią ucha;-) A na poważnie: jak będziesz wypisywał takie dyrdymały to staniesz się mało wiarygodny. Wątek jest bardzo ciekawy i chętnie sam odsłucham kilka naprawdę dobrych przetworników jednak taka "merytoryka" odpycha.

 

Kilka lat temu sprawdziłem za pomocą płyty z próbkami częstotliwości słuch pewnego mężczyzny (ok. 25 lat) który twierdził, ze słyszy latające nietoperze. Otóż usłyszał on wszystkie częstotliwości aż do zakresu 20 kHz, gdzie skończyły się możliwości płyty (zapis CD).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Kilka lat temu sprawdziłem za pomocą płyty z próbkami częstotliwości słuch pewnego mężczyzny (ok. 25 lat) który twierdził, ze słyszy latające nietoperze. Otóż usłyszał on wszystkie częstotliwości aż do zakresu 20 kHz, gdzie skończyły się możliwości płyty (zapis CD).

 

To był wyjątkiem. Zapis CD obejmuje zdaje się 22.05 kHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

To był wyjątkiem. Zapis CD obejmuje zdaje się 22.05 kHz.

 

 

Był wyjątkiem niewątpliwie, nawet trudno zazdrościć, bo te nietoperze spać mu nie dawały, a nikt inny nie słyszał. Te 20 kHz było akurat najwyższym tonem zapisanym na płycie testowej, to była chyba nawet stara płyta Fadeovera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystkie duze znane firmy produkuja w Chinach,ale tam siedzi kadra i pinuje jakosci wykonania,nikt nie wstydzi sie ze na butach Adidasa jest napis "made in China

Buty to nie sprzęt...

Z jakoscią produkcji urządzeń HiFi w Chinach jest różnie pomimo kadry pilnującej.

Przykładem może być kilka firm znanych marek których produkty musiały wrócić

do naprawy po kilkudniowym użytkowaniu.Nie chcę podawać nazw tych brandów z uwagi na dobro tych firm.

Osobiście byłbym ostrożny z zakupami w Chinach,chyba że będą to adidasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly, coś dla ciebie - now sub Focal EM. Zobacz jak ładnie by się komponował obok twoich kolumn:

 

fsubu3.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe...ale kosmos!! Fajne ale to trzeba by mieć ze 100m2 pokój.

 

W sumie to i 100m2 może być za mało dla takiego zestawu.

Pomijam cenę takiej opcji, ilość potrzebnego miejsca oraz problem ze zintegrowaniem 6 niezależnych subwooferów bo to nie jest jedna wieża basowa tylko

3 niezależne subwoofery jeden na drugim.

Ale Grand Utopie mają tak mocny i głęboki bas z regulacjami że do 100m2 nie potrzeba wsparcia na basie.

Ale do 200m2 to już faktycznie mogłoby coś takiego pasować i mieć sens.

 

Obecnie testuję inne, znacznie tańsze, mniejsze,bardziej przyjazne i w mojej ocenie lepsze wsparcie dla basu do słabszych jakościowo nagrań i cichego słuchania.

Poza tym świetnie wpasowuje się ono w system stereo czego nie można powiedzieć o wielu innych subwooferach.

Opiszę ta opcję za jakiś czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe...ale kosmos!! Fajne ale to trzeba by mieć ze 100m2 pokój.

 

W sumie to i 100m2 może być za mało dla takiego zestawu.

Pomijam cenę takiej opcji, ilość potrzebnego miejsca oraz problem ze zintegrowaniem 6 niezależnych subwooferów bo to nie jest jedna wieża basowa tylko

3 niezależne subwoofery jeden na drugim.

Ale Grand Utopie mają tak mocny i głęboki bas z regulacjami że do 100m2 nie potrzeba wsparcia na basie.

Ale do 200m2 to już faktycznie mogłoby coś takiego pasować i mieć sens.

 

Obecnie testuję inne, znacznie tańsze, mniejsze,bardziej przyjazne i w mojej ocenie lepsze wsparcie dla basu do słabszych jakościowo nagrań i cichego słuchania.

Poza tym świetnie wpasowuje się ono w system stereo czego nie można powiedzieć o wielu innych subwooferach.

Opiszę ta opcję za jakiś czas.

Bylo kupic AA i zapomniec o problemach z basem:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam problemu z basem wynikającego z kolumn. Mam fale stojące wynikające z akustyki pokoju ale już niebawem powinno się to znacznie poprawić.

AA nic by tu nie zmieniło. Gdy bardzo cicho słucham starych płyt, kiepsko nagranych to faktycznie basu jest mniej ale to normalne we wszystkich kolumnach.

Nie mam potrzeby dokładania 6 subwooferów bo i po co?

AA mają swój urok, byłem nawet bliski zakupu Duo ale nie dogadałem ceny, potem przymierzałem się do Trio ale jednak nie do końca mi pasowały brzmieniowo.

Mają swoja specyfikę.Na Jazz i klasykę fajnie ale na pop, rock czy muzę elektroniczną było znacznie gorzej, nieco dziwnie.

Pewnie kwestia przyzwyczajenia. Na pewno dobre kolumny, godne posłuchania ale wolałem Utopie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo kupic AA i zapomniec o problemach z basem:)

A nie odnosisz wrażenia, że AA ujednolicają bas? Tzn. zawsze jest fajny, ale zawsze taki sam, albo przynajmniej podobny.

Kiedyś byłem mocno nastawiony na te kolumny, ale to wrażenie nie dawało mi spokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A nie odnosisz wrażenia, że AA ujednolicają bas? Tzn. zawsze jest fajny, ale zawsze taki sam, albo przynajmniej podobny. Kiedyś byłem mocno nastawiony na te kolumny, ale to wrażenie nie dawało mi spokoju.

 

Gdy ja ich słuchałem to bas był tak potężny i twardy że aż wciskało w fotel. Pierwsze wrażenie było szokujące i spektakularne ale po kolejnych odsłuchach przynajmniej dla mnie stawało się to trochę męczące. Odbierałem to podobnie do basu w klubach na sprzętach typowo klubowych gdzie jest bardzo głośno a bas wali mocno, krótko ale twardo i sucho.

Poza basem jednak nie mogłem się przyzwyczaić do sposobu prezentacji średnicy.Dziwnie ostro było, jakby za mocno dominowała te średnica.

Możliwe że mieliśmy podobne odczucia. Niemniej jednak kolumny AA są bardzo uznane i mają liczną rzeszę wielbicieli i fajnie, jest przynajmniej różnorodnie.

 

Odchodzimy jednak od tematu wątku.Ten wątek jest o DAC-ach a bas, kolumny itd to do innego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego znajomego AA Mezzo miały najgorszy bas jaki słyszałem z hi-endowych kolumn. Jakiś koszmar. Po wystawieniu wysokiej klasy kolumn dynamicznych - jak ręką odjął.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszczególne AA graja jednak róznie stad sa tacy ktorzy sa zachwyceni jak i zniecheceni

mezzo swoim dmuchaniem na basie moze zniechecic do AA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchodzimy jednak od tematu wątku.Ten wątek jest o DAC-ach a bas, kolumny itd to do innego wątku.

Wybacz OT.

O Dac'ach nie mam do powiedzenia nic nowego. Elberoth wybił mi z głowy pomysł na Daca ;)

Aktualnie porównuje DSy przed i po apgrejdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o jakich upgradach mówisz?

W jakim sensie Elb wybił tobie z głowy temat DAC-a?

Sam używa przecież najwyższego dCS-a.

Ty Klimaxa używasz?

Testowaliśmy trochę Klimaxa DSM i gra lepiej niż Akurate DS ale

gdy Akurate pracował tylko jak transport i po cyfrze sygnał wchodził

do MSB Diamond DAC IV to straszliwie rozgromił Klimaxa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o jakich upgradach mówisz?

W jakim sensie Elb wybił tobie z głowy temat DAC-a?

Sam używa przecież najwyższego dCS-a.

Ty Klimaxa używasz?

Testowaliśmy trochę Klimaxa DSM i gra lepiej niż Akurate DS ale

gdy Akurate pracował tylko jak transport i po cyfrze sygnał wchodził

do MSB Diamond DAC IV to straszliwie rozgromił Klimaxa.

Tak, gram na Klimax DS i testuje nową wersje Klimaxa DS II.

Różnice są, ale jeszcze nie jestem pewien, czy w moim systemie jednoznacznie pozytywne.

Gra to pięknie, jak to Klimax, w kwestii lokalizacji i głębokości sceny precyzyjniej od pierwszej wersji, ale mam wrażenie, że balans tonalny przesunął się w górę pasma. Na razie jednak tylko rzuciłem uchem kilka minut. Jest szansa, ze po wygrzaniu ujawni coś jeszczei. Szczegółowo będę mu się przysłuchiwał w w-end.

 

Aktualnie nie stać mnie na DAC, który byłby jednoznacznie lepszy, więc zmiany koncepcji nie biorę pod uwagę.

 

Jak będziesz miał okazję to posłuchaj DSa, DSM to nie to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem że są wersje mk2 DS-ów. Akurate DS II też już jest? Możesz mieć rację że DS lepiej gra niż DSM.

Faktem jest też że dobry DAC to spory wydatek choć są best buy i niebawem o tym napiszę.

Za 30 tys zł można mieć DAC który gra nie gorzej niż inne za 60 tys wzwyż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem że są wersje mk2 DS-ów. Akurate DS II też już jest? Możesz mieć rację że DS lepiej gra niż DSM.

Nowe Klimaxy DS zewnętrznie niczym się nie różnią, dlatego ich wprowadzenie nastąpiło bez większego rozgłosu. Z cech zewnętrznych mają tylko zmienione umiejscowienie przełącznika ON/OFF. W starszych jest z tyłu, przy gnieździe zasilania, a w nowych z przodu jak w innych urządzeniach serii Klimax. Nie wiem szczegółowo, czego dotyczą zmiany, ale polegają na całkowitej wymianie płyty głównej. Fajne jest to, ze nie ma potrzeby odsprzedawania i kupowania nowego urządzenia, bo można poddać je stosunkowo niedrogiemu apgrejdowi... nad którym właśnie się zastanawiam.

 

Ten Akurate którego używasz to juz chyba jest wersja II. Zmiana w Klimaxach pojawiła się całkiem niedawno, już po rewolucji z Akurate.

 

Elberoth wybił mi z głowy większe zmiany, w tym sensie, że usłyszałem jak Klimax zagrał w jego systemie. U mnie nigdy go takim nie słyszałem, wiec dopóki nie zrobię porządku z pozostałymi elementami to rewolucja ze źródłem nie ma sensu. Wymieniłem kable i jestem blisko, ale to dopiero pierwszy krok. Teraz czas na dobór wzmocnienia, a to trochę może potrwać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak to masz racje.

Klimax to bez wątpienia świetne źródło.

Chyba warto zrobić upgrade na mk2.

W tej sytuacji szukanie DAC-a faktycznie nie ma sensu gdy nie masz jeszcze docelowego wzmacniacza.

Dobrze ci Elb doradził.

Wpierw kolumny, potem wzmacniacz.

Powodzenia w poszukiwaniach.

A już wiesz jaki chcesz piec?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie , jaki przetwornik (DAC) lepiej lub przynajmniej nie gorzej zabrzmi od Cambrigde Audio 840 (CA 840 używam tylko jako odtwarzacza płyt cd) w połączeniu z komputerem ?

Z góry dziękuję za sugestie i propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ta zakladka. nie w tym watku. A by cos zagrało wyraznie lepiej musi niestety kosztowac, sporo.

A do komputera bez odpowiedniego przygotowania - modernizacji i wlasciwego systemu nie ma sie porywac.

Zapytaj sie o swoje w zakladce Stereo.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Mam do Was pytanie , jaki przetwornik (DAC) lepiej lub przynajmniej nie gorzej zabrzmi od Cambrigde Audio 840 (CA 840 używam tylko jako odtwarzacza płyt cd) w połączeniu z komputerem ?

Z góry dziękuję za sugestie i propozycje.

Przecież 840 ma wejście na swój przetwornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak to masz racje.

Klimax to bez wątpienia świetne źródło.

Chyba warto zrobić upgrade na mk2.

W tej sytuacji szukanie DAC-a faktycznie nie ma sensu gdy nie masz jeszcze docelowego wzmacniacza.

Dobrze ci Elb doradził.

Wpierw kolumny, potem wzmacniacz.

Powodzenia w poszukiwaniach.

A już wiesz jaki chcesz piec?

Ciekawe kiedy bedziesz mial do testu LAMPIZATOR5, nie moge sie doczekac twojej recenzji w porownaniu do juz przetestowanych DAC!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy bedziesz mial do testu LAMPIZATOR5, nie moge sie doczekac twojej recenzji w porownaniu do juz przetestowanych DAC!!!

 

Ale wiesz że to subiektywna ocena.

Nie jestem profesjonalnym recenzentem a poza tym każdy lubi coś innego.

W miarę lat mam coraz częściej wrażenie że w sprzęcie najwyższej klasy nie ma lepszych i gorszych a są jedynie nieco inne.

Lampizatora 5 mam mieć lada dzień.

Pan Fikus podszedł poważnie do tematu i też jest ciekaw jak wypadnie jego "dziecko".

Pozdrawiam

sly

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz że to subiektywna ocena.

Nie jestem profesjonalnym recenzentem a poza tym każdy lubi coś innego.

W miarę lat mam coraz częściej wrażenie że w sprzęcie najwyższej klasy nie ma lepszych i gorszych a są jedynie nieco inne.

Lampizatora 5 mam mieć lada dzień.

Pan Fikus podszedł poważnie do tematu i też jest ciekaw jak wypadnie jego "dziecko".

Pozdrawiam

sly

Oczywiscie rozumiem ze subiektywna ocena,ale wlasnie takie oceny prawdziwych audiofili sa najcenniejsze,masz doswiadczenie w osluchaniu i w porownaniu,akurat masz w pamieci ostatnie testowane DAC i co najwazniejsze nie piszesz komus za pieniadze,taka bezinteresowna ocena jest dla mnie wazniejsza niz dziesaieciu recenzentow piszacych na zlecenie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.