Skocz do zawartości
IGNORED

Nasze adaptacje akustyczne - galeria


romekjagoda

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Kazik II napisał:

Specjalny głośnik zwłaszcza wszech kierunkowy  o znanych parametrach, chyba jest dobrym narzędziem do pomiarów charakterystyki i interpretacji pola akustycznego w całym pomieszczeniu.

pomiary w różnych miejscach pomieszczenia z jednego głośnika też taki obraz dadzą

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, do sciany bocznej dochodzi tylko czesc fali dzwiekowej z normalnego glosnika wiec po co mierzyc odpowiedz z glosnika w kuli, ktory promieniuje wprost w jej kierunku. Pomiar subwooferem tez jest dla mnie bez sensu, bo jest on skrajnie zaburzony jego lokalizacja. To ze niski bas nie ma lokalizacji jest czesto mylone z tym, ze subwoofer moze stac gdziekolwiek. Czasami zmiama lokalizacji o pol metra daje diametralną różnicę w ilości basu, więc jaki ma sens pomiar z jego wykorzystaniem skoro w zestawie docelowym nigdy nie bedzie on wykorzystany. Zastanawialem sie przez chwilę czy ten pomiar kulą i subwooferem to nie jest jakis trolling :-) Wg mnie taki pomiar kompletnie nie ma sensu pod kątem użytkowania normalnych zestawow.

Miał ktokolwiek z Was realną styczność z taką metodą pomiaru akustyki pomieszczenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo zastanawia mnie jakie doświadczenie i wiedzę macie w tym temacie że tak zaparcie krytykujecie zarówno moją metodę jak i metodę @Acoustic Lab. To już zakrawa na jakieś żarty... fachowcy robią źle, Wy wiecie lepiej. Bo tak, bo mi się wydaje. Opisaliśmy dwie metody, różne, obie zapewne poprawne, dwa różne podejścia. Acoustic Lab woli źródło wszechkierunkowe i tak analizuje akustykę, ja wolę bardziej konkretne pomiary systemem docelowym i subwooferem. Zapewniam Was że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że umieszczenie głośnika niskoczęstotliwościowego ma znaczenie....

Rozwijając temat mojego suba - robię zazwyczaj dwa pomiary, jeden z subem w miejscu kolumn a drugi sub w rogu. Ten sub w rogu to jest najgorsze możliwe miejsce, pokazujące wszystkie możliwe do wykazania rezonanse pomieszczenia w danym punkcie odsluchowym, które potem weryfikuje z tym co pokaże sub umieszczony w miejscu kolumn i same kolumny. A potem jeszcze z modelem komputerowym... Same rezonanse mogą zmienić amplitudy, ale częstotliwości - nie. Pomiar źródłami referencyjnymi, tak jak kula wszechkierunkowa albo mój sub studyjny czy monitory których używam jak w pomieszczeniu nie ma sprzętu, ma dwie funkcje - możliwość pominięcia charakterystyki kolumn na wynik pomiaru i zaprojektowanie wnętrza w sposób uniwersalny. 

O tym,  co robię stawiając sub w miejscu odsłuchowym i biegając z mikrofonem i uszami po pokoju to już Wam nie będę mówił. Bo to zapewne będzie trolling. Ale przeczytajcie czasem np. czym jest zasada wzajemności w akustyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się w takich przypadkach zastanawiam, skąd tu ludzie wiedzą więcej i lepiej od tych, którzy się tym zawodowo zajmują czyli mają chyba wiedzę i na pewno praktykę, a człowiek robiący (jak rozumiem) z tego doktorat musi udowadniać, że nie jest wielbłądem... 

O, o wilku mowa, i to samo napisał ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Opisaliśmy dwie metody, różne, obie zapewne poprawne, dwa różne podejścia. Acoustic Lab woli źródło wszechkierunkowe i tak analizuje akustykę, ja wolę bardziej konkretne pomiary systemem docelowym i subwooferem

a czy czasem JBN nie prezentuje 3 metody skoro zabrał głos

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest polska i tu każdy jest lekarzem filozofem i zna się na wszystkim najlepiej ? swoją drogą to każdy jest uprzedzony do fachowców mnie osobiście trzęsie jak maja jacyś u mnie zawitać ale akurat na akustyce znam się jak świnia na gwiazdach ? wiem tylko że mam mocny  pogłos przy około 200hz reszta była by do przeżycia , skorzystam z usług Acoustic Lab bo przedstawił ciekawą propozycje oraz cenowo jest to do zaakceptowania , podobnie jak wielu użytkowników tego działu nie mam kupy pieniędzy żeby z dnia na dzień  wywalić na komplet ustroi ale będę wiedzieć na czym stoję po wstępnej adaptacji i z czasem kompletować wszystko , jestem niecierpliwy ale mimo wszystko mam ważniejsze priorytety finansowe bo nie ma co ukrywać adaptacja to spory koszt , jeśli chce się by również to wyglądało estetycznie .

I w żadnym bądź razie nie neguje samoróbek bo miałem okazje słuchać muzyki w pokoju adaptowanym domowymi sposobami po najniższej lini oporu w sensie finansowym i wizualnym i powiem , że grało tam świetnie i u mnie pewnie przy zaawansowanej adaptacji ciężko było by pewnie to osiągnąć 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, slawek.xm napisał:

pomiary w różnych miejscach pomieszczenia z jednego głośnika też taki obraz dadzą

Co innego wyjdzie wykorzystując MBL-a, odgrodę lub zestaw tubowy.

Pomieszczenie poprawnie zaprojektowane, powinno z każdym zestawem głośnikowym zagrać poprawnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kazik II napisał:

Pomieszczenie poprawnie zaprojektowane, powinno z każdym zestawem głośnikowym zagrać poprawnie.

teoretycznie i z punktu widzenia profesjonalisty i Bartek i Mirek i Ty macie 100%racji

ale wg mnie jesli chcesz miec hi -end to akustyke pomieszczenia niestety musisz skorygowac do konkretnych kolumn tak by kolumny z pokojem były "jednością"

mozecie się z tym nie zgadzać

poza tym to twierdzenie w cytacie moge obalić jednym kuriozalnym przykładem

wyobrazasz sobie czterodrożne  D'appolito w powiedzmy 12 metach kwadratowych?

z dwunastocalowymi wooferami...

najlepiej zaaranzowane 12m2 nie sprosta raczej takim kolumnom ?

dlatego uogólnianie w tym wypadku nie jest najlepsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyobrazasz sobie czterodrożne  D'appolito w powiedzmy 12 metach kwadratowych?

z dwunastocalowymi wooferami...

najlepiej zaaranzowane 12m2 nie sprosta raczej takim kolumnom

 

Chetnie bym tych 15“ w 12 metrow posluchal

 

7b3dd56d1087fabc7fffeb236ed50bef.jpg

 

fd13d3408f4a5518aee83e8dd4087666.jpg

 

a796db7cd06771d5f775b910dcbec958.jpg

 

1f9fe155dfc63547cbab27f08123808e.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xajas napisał:

Chetnie bym tych 15“ w 12 metrow posluchal

najlepiej z hornami basowymi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie u mnie akustyka jest na razie na takim poziomie jak widać na zdjęciach , powiedzcie czy na ścianie za rowerem dać też panele pochłaniające takie jak na suficie czy pochłaniająco-rozpraszające bo od tej ściany słyszę jeszcze dudnienie, pokój ma 2m x 3m , powiem tylko że trójkąty w rogach dały poprawę jak i ta wełna na suficie, kolumienki to Canton Fonum 330 i NAD 326 MUDA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20190824_092201.jpg

IMG_20190824_092040.jpg

IMG_20190824_092024.jpg

IMG_20190910_171238.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakladam, ze siedzisz na kanapie pod rowerem.

Rozpraszacz za toba przy takiej malej odleglosci nie ma sensu. Jesli wogole, to absorber, taki jak na suficie.

 

A 100 razy wazniejsze, to przestawic/obnizyc glosniki na wysokosc uszu i skierowac w twoja strone :-)

 

Jesli nie mozesz ich obnizyc, to koniecznie nachyll i skieruj je w twoja strone. Siedzisz extremalnie poza osia, co mocno zmienia przebieg pasma (silny spadek srednich i wysokich tonow)

 

Czy uzywasz komputera jako zrodla muzyki?

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzisz extremalnie poza osia, co mocno zmienia przebieg pasma (silny spadek srednich i wysokich)

 Popatrz tutaj 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

829a05d4f0f81baf5af50974a9a70197.jpg

 

 

Dlatego masz podbite niskie tony, odbierasz to jak „dudnienie“

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2019 o 18:18, barni napisał:

Zastanawialem sie przez chwilę czy ten pomiar kulą i subwooferem to nie jest jakis trolling ?

Cały wywiad był szczery, za to poprawiłeś mi humor swoim postem ?

Krótko odnośnie mojej metodologii pomiarów:
- mierzę z suba, bo lepiej pobudza niskie częstotliwości i łatwiej scharakteryzować podbicia (to o czym pisał @Bartek z Mega-Acoustic), oraz czasami zdarza się że klient myśli o zmianie kolumn na większe i z obecnymi jest OK, a z większymi może być źle na basie. Ekstremalnym przypadkiem były pomiary w pokoju podobnym z powyższych zdjeć (z postu @xajas). Kolumny fizycznie się zmieściły do pokoju, więc klient był szczęśliwy i tak słuchał, tylko jedna częstotliwość się mocno wzbudzała na basie. W pomiarach wyszło że jest to 36Hz, a żaden rezonans nie wypadał w tej częstotliwości. Na pomiarze z suba nie było tego podbicia na 36Hz. Okazało się że bass refleks tych kolumn był strojony na 36Hz i dlatego podbicie było tak duże, że sporo przewyższało wszystkie mody pokoju  - dlatego mierzę z suba.

- mierzę z kuli, bo równomiernie wypełnia pomieszczenie dźwiękiem, a od kilku lat co raz więcej jest systemów audio w domach ustawionych w salonie połączonym z jadalnią, kuchnią, hollem, klatką schodową i korytarzem na piętrze. Dźwięki latają wszędzie, jak spadnie łyżeczka w kuchni to aż kłuje w uszy. Dlatego trzeba oprócz adaptacji salonu zastosować odpowiednio komponujące się pochłaniacze w pozostałych połączonych pomieszczeniach, żeby pogłos nie wracał do salonu degradując brzmienie systemu, ale też żeby żyło się przyjemniej i bardziej komfortowo. 

- dodatkowo wykonuję również pomiary z kolumn klienta, jednak głównie operam się na pomiarach z kuli i suba, bo znam charakterystyki tych urządzeń, przez co jestem w stanie bardziej poznać akustykę pomieszczenia. 

Tak na marginesie to ponad połowa moich klientów zmienia kolumny co 2-3 lata, więc robienie akustyki typowo pod jeden model kolumn moim zdaniem nie ma za bardzo sensu.

EOT.

@keray Jest opcja postawić głośniki poniżej, ewentualnie na parapecie lub na standach przed nim? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Acoustic Lab

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja postawić głośniki poniżej, ewentualnie na parapecie lub na standach przed nim? 

47 minut temu, Acoustic Lab napisał:

 

@keray    Nie ma opcji przestawienia głośników

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez keray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



pokój ma 2m x 3m


Jako stary paramedyk, kojarzę. Blok z płyty, lata siedemdziesiąte. Tam jeszcze chyba wnęka na szafę jest.

Trudne pomieszczenie, próbowałbym w poprzek - ale gwarancji żadnej nie daję, po prostu kombinuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Acoustic Lab napisał:

Tak na marginesie to ponad połowa moich klientów zmienia kolumny co 2-3 lata, więc robienie akustyki typowo pod jeden model kolumn moim zdaniem nie ma za bardzo sensu.

W moim wpisie, właśnie to miałem na myśli.

W dniu 1.10.2019 o 23:59, slawek.xm napisał:

ale wg mnie jesli chcesz miec hi -end to akustyke pomieszczenia niestety musisz skorygowac do konkretnych kolumn tak by kolumny z pokojem były "jednością"

W poprawnie zaaranżowanym pomieszczeniu, problem dopasowania do konkretnych kolumn stworzy dużo mniej kłopotów przy wymianie zestawów.

Sale koncertowe projektują pod np: kwartet smyczkowy, a reszta niema prawa zabrzmieć ?

Robi się sale o zmiennej geometrii z regulowanym czasem pogłosu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie Rzym a gdzie Krym:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, slawek.xm napisał:

gdzie Rzym a gdzie Krym:)

Ja nie Twardowski ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Nie chce na razie zakładać nowego tematu bo być może umrze na starcie więc spytać chciałem najpierw się tutaj...

Więc do rzeczy mam pokój 3,20x5,10x2,50m chce zainstalować sobie mala salke kina domowego, pytanie tyczy się tlumienia/rozpraszania. Podejrzałem na jednej ze stron jak robili u kogoś adaptacje ściany przedniej ( ta za sprzetem ) oraz bocznych w sensie pochłaniania i moje pytanie jest takie czy dając np na boczne ściany wełnę mineralna grubości 10 cm a na tą za sprzętem 20 cm coś to da? Było by to do wysokości 150 cm później chce półki 50cm zamontować na płyty i nad nimi resztę wyłożyć też wełna mineralna, dodam też iż będę robił sufit obniżany do okoła i chce w nim zamontować Atmos-y, następnie ściany boczne na długości połowy pokoju chciałbym wyłożyć gipsem ozdobnym takim jak kamień piaskowca na zewnątrz budynków i pomalować na czarno... 

Czy taki zabieg polepszy odbiór kina? Prosiłbym o jakąś pomoc czy to dobrze sobie wymyśliłem? 

Oraz pytanie o zabezpieczenie wełny?, wiadomo że będzie konstrukcja drewniana więc wpadłem na kilka pomysłów na zakrycie tej że wełny 

1. Kupić materiał (derme czy jakoś takoś to się zwie) i na to czarny materiał wszystko mocowane za pomocą zszywacza tapicerskie do łat.

2. Kupić i przykręcić regips a następnie obrobić zaprawą i pomalować na czarno. 

3. Kupić płytę OSB i przykrecić, pomalować na czarno a na to jeszcze czarny materiał

Które z powyższych punktów będzie najlepszym zabezpieczeniem przed pyleniem oraz nie pogorszy akustyki. ..

Z góry bardzo dziękuję za podpowiedź oraz pomoc 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to sobie wymyśliłeś.

Ad.1. Najlepsza opcja. Im bardziej tkanina będzie przewiewna tym więcej dźwięków przez nią przejdzie i zostanie pochłonięte w wełnie.

Ad.2. GK będzie odbijać dźwięki i tylko bas przepuści do wełny, więc będziesz miał na średnicy i wysokich niemal zerowe pochłanianie.

Ad.3. OSB też będzie odbijać, czyli efekt taki sam jak wyżej.

Gdybyś zdecydował się na pomoc kogoś kto się zna to można obliczyć ile i jakiego pochłaniania jest potrzebne i w których miejscach to miałbyś lepszą akustykę niż metodą zrobię na gotowo i zobaczymy jaki to da efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 28.10.2019 o 12:53, Martin Rejek napisał:

3. Kupić płytę OSB i przykrecić, pomalować na czarno a na to jeszcze czarny materiał

nie wiem czy chciałbyś siedzieć w takim pomieszczeniu, OSB to syf, ewentualnie MFP a najlepiej coś ze Steico, chyba mają płyty akustyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, fetek said:

OSB to syf ...

Możesz jakoś rozwinąć tę myśl? Co konkretnie jest syfne w OSB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, avilla napisał:

Możesz jakoś rozwinąć tę myśl? Co konkretnie jest syfne w OSB?

głównie to potężne ilości chemii, po za tym jest ciężka i w przypadku stosowania wewnątrz wadą może być duży opór dyfuzyjny.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, fetek said:

głównie to potężne ilości chemii, po za tym jest ciężka i w przypadku stosowania wewnątrz wadą może być duży opór dyfuzyjny.

 

 

 

 

W płytach OSB już od dłuższego czasu nie stosuje się szkodliwych klejów, teraz takie płyty muszą spełniać wymagania standardów, które są dosyć restrykcyjne. 

A opór dyfuzyjny mają duży ze swojej natury - materiału bez dziur. Ciężko to uznać za ‚syfność’ - to naturalna cecha.

Poczytaj trochę i poznaj temat zanim się tak kategorycznie wypowiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, avilla napisał:

W płytach OSB już od dłuższego czasu nie stosuje się szkodliwych klejów, teraz takie płyty muszą spełniać wymagania standardów, które są dosyć restrykcyjne. 

A opór dyfuzyjny mają duży ze swojej natury - materiału bez dziur. Ciężko to uznać za ‚syfność’ - to naturalna cecha.

Poczytaj trochę i poznaj temat zanim się tak kategorycznie wypowiesz.

Płyty meblowe też muszą spełniać normy a mimo to powodują uczulenia, w skrajnych sytuacjach choroby.

Płyta OSB, ze względu na zawartość formaldehydu (przypominam że jest rakotwórczy), ma ograniczenia w zakresie stosowania w pomieszczeniach wewnętrznych przeznaczonych na pobyt ludzi. Można ją stosować w ilości maksymalnej do 1 metra kwadratowego płyty na 1 metr sześcienny pomieszczenia. Tu rygor miał być zwiększony, nie śledzę tematu od dawana więc nie wiem czy coś uległo zmianie.

Oczywiście masz płyty OSB i MDF w klasie E1 czyli ~0,1 mg/m3 ale w Polsce dla pomieszczeń w kat A dopuszczamy maksymalnie 0,05 mg/m3.

W krajach gdzie buduje się bardzo dużo domów drewnieniach nie używają tego typu płyt. Dzisiaj masz bardzo szeroką gamę produktów drewnopochodnych dedykowanych do konkretnych rozwiązań.

Temat jest bardzo obszerny a technologi wykonywania ścian jest bardzo dużo i nie mam zamiaru na ten temat filozofować. Niektórzy już dorośli do nie stosowania OSB i styropianu w budownictwie szkieletowym a szkoda bo fajnie gnije i dobrze się pali.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.12.2019 o 09:55, fetek napisał:

Płyty meblowe też muszą spełniać normy a mimo to powodują uczulenia, w skrajnych sytuacjach choroby.

Płyta OSB, ze względu na zawartość formaldehydu (przypominam że jest rakotwórczy), ma ograniczenia w zakresie stosowania w pomieszczeniach wewnętrznych przeznaczonych na pobyt ludzi. Można ją stosować w ilości maksymalnej do 1 metra kwadratowego płyty na 1 metr sześcienny pomieszczenia. Tu rygor miał być zwiększony, nie śledzę tematu od dawana więc nie wiem czy coś uległo zmianie.

Oczywiście masz płyty OSB i MDF w klasie E1 czyli ~0,1 mg/m3 ale w Polsce dla pomieszczeń w kat A dopuszczamy maksymalnie 0,05 mg/m3.

W krajach gdzie buduje się bardzo dużo domów drewnieniach nie używają tego typu płyt. Dzisiaj masz bardzo szeroką gamę produktów drewnopochodnych dedykowanych do konkretnych rozwiązań.

Temat jest bardzo obszerny a technologi wykonywania ścian jest bardzo dużo i nie mam zamiaru na ten temat filozofować. Niektórzy już dorośli do nie stosowania OSB i styropianu w budownictwie szkieletowym a szkoda bo fajnie gnije i dobrze się pali.

 

 

 

Pracowałem swego czasu w Norwegii, sporo OSB się tam przerabia, w większości w szkieletówce. Robione były również jako surowe wykończenie w (uwaga) przedszkolach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mati82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mati82 napisał:

Pracowałem swego czasu w Norwegii, sporo OSB się tam przerabia, w większości w szkieletówce. Robione były również jako surowe wykończenie w (uwaga) przedszkolach. 

W Norwegii masz inne przepisy, o ile mnie pamięć nie myli E1 możesz walić ile chcesz i gdzie chcesz. U nas też budują z OSB, ocieplają styro i wszyscy żyją (jeszcze :D). OSB jest dobre na kornika, skuteczność gwarantowana.

Stosowanie OSB w szkieletówce to przeżytek, są dużo lepsze rozwiązania i materiały. To co piszesz jest po prostu smutne i takie "codzienne", kolejny do potęgi ignorowany temat to montaż okien na piankę.

90% ludzi ma to gdzieś, śpi z komórkami na ruterach wifi, potem tylko mają zdziwko że im coś urosło albo spać nie mogą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fetek napisał:

90% ludzi ma to gdzieś, śpi z komórkami na ruterach wifi, potem tylko mają zdziwko że im coś urosło albo spać nie mogą.

i do tego jeszcze się szczepią...

Rozumiem, że śpisz w klatce Faradaya? Głęboko pod ziemię, w wykutej skale... która promieniuje falami Gamma i Radonem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.