Skocz do zawartości
IGNORED

Nasze adaptacje akustyczne - galeria


romekjagoda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Grzech76 napisał:

To tu masz link do eps 200

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

O dzięki. Wprawdzie chyba 100 mi wystarczy, ale zapisuję 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem na ściany 4 gąbki piramidki, które zostały mi z bloku. Echo trzepoczące zniknęło
Zmieniłem podstawy kolumn z granitu na klocki sosnowe 30x40x10. Zwiększył się bas i poprawiła się szczegółowość średnicy. Jestem bardzo zaskoczony ta zmianą bo różnica w dźwięku jest ogromna. Co prawda podstawki są wyższe o 5 cm i teraz środek ucha mam na wysokości wysokotonowca. Rozważam Zatem zamówienie u stolarza klocków dębowych.
Z sufitem jeszcze nie walczyłem, gdyż rozkminiam cały czas temat jak to zrobić.
Na ten moment jest bardzo dobrze, ale został mi ostatni problem do usunięcia.
Słucham głównie Black metalu. Gitary są tam wysoko strojone i powstaje jazgot podczas głośnego słuchania muzyki. Głowa jest na wysokości 1,03m, jak lekko się uniose i głowa jest na 1,50m to jazgot maleje. Słychać wszystko, ale następuje delikatne rozmycie basu i złagodzenie jazgotu. Podejrzewam, że spowodowane jest to odbiciami od sufitu na którym nic nie mam .
Chciałbym podobny ale trochę mniejszy efekt osiągnąć podczas słuchania z głową na wysokości 1,03m.
Jak to osiągnąć. Jak przestawić ustroje, które posiadam.
Mikrofon i pomiary na razie odpadają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzech76 napisał:

Słucham głównie Black metalu. Gitary są tam wysoko strojone

Raczej nisko 😉

2 minuty temu, Grzech76 napisał:

Podejrzewam, że spowodowane jest to odbiciami od sufitu na którym nic nie mam

Prawdopodobnie. Daj tam gąbki i już. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Grzech76 napisał:

Nisko to w doom/death, moim zdaniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Ok spróbuję z gąbkami.

Już Black Sabbath pół wieku temu stroili się niżej 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
2 godziny temu, Grzech76 napisał:

Rozważam Zatem zamówienie u stolarza klocków dębowych.

Lepiej jesionowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam i moja adaptacje. 
jeszcze nieskończona a już są efekty super

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1A74B4C7-6E33-4A48-A924-04FBAFC16DEA.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobaja mi sie te panele na tylnej scianie, ale te tylne glosniki sa raczej „bez funkcji“. Tak wysoko i blisko kanapy graja raczej „poza“ sluchaczem (te czerwone)
Czy probowales zamocowac je na bocznych scianach? (te zielone)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są skalibrowane z tym mikrofonem do kalibracji i o dziwo gra to całkiem niezle jeśli chodzi o filmy oczywiście

mam możliwość aby usiąść bliżej i szczerze nie robi to większej różnicy odziwo 🤔

apropo tych wałków szukam czegos co spełni ta sama funkcje a wyglada dużo lepiej, ktoś ma jakieś propozycje ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja tez nie umozliwia cudow.

Ty nie masz siedziec blizej, ty masz siedziec dalej i przede wszystkim na osi

Glosniki sa konstruowane/strojone tak, by brzmialy optymalnie „na osi“, a ty siedzisz z boku pod katem 90° do osi.
Ja nie chce nikogo zmuszac do szczescia, ale raczej nikt nie stawia glosnikow bokiem do sluchacza

Po co ci te „walki“.
Czy usunieciu tych „walkow“ slyszysz roznice

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po usunięciu wałków bas zaczyna dudnić przy wyższych glosnisciach nie jest tak dobrze kontrolowany. Z miła chęcią bym te walki wypieprzył z pokoju ale robią znaczna różnice, a do ozdoby ich tam nie trzymam🤔

a co do głośników na tylnej ścianie to mówię ze nie ma żadnej różnicy czy siedzę przy ścianie czy na środku pokoju o dziwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Po usunięciu wałków bas zaczyna dudnić przy wyższych glosnisciach nie jest tak dobrze kontrolowany. Z miła chęcią bym te walki wypieprzył z pokoju ale robią znaczna różnice, a do ozdoby ich tam nie trzymam

Nie zrozum mnie zle, nie chce tu nic krytykowac albo cie zniechecac, ale z jednej strony nie slyszysz roznicy midzy ustawieniami tylnych glosnikow, ale z drugiej slyszysz roznice w basie (mimo ze dla tego celu te walki sa „malusienkie“), wiec mozna by sie zastanowic, czy to przypadkiem nie jest „autosugestja“. Realne dzialanie tych walkow mozna bardzo latwo sprawdzic za pomoca pomiaru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.04.2021 o 09:23, tomlodz napisał:

Witam,

Powstał wreszcie mój pokój odsłuchowo-kinowy po około półrocznym zgłębianiu tajników akustyki.

Sprzęt jaki stoi w pokoju to: Marantz PM-50, Yamaha DSP-E492, Kef Cresta 2, Wharfedale 9.4, karta muzyczna Prodigy HD2 oraz SUB własnej produkcji na głośniku TONSILA 20 cm, rzutnik Benq W2000.

Pokój wymiary długość 4,5 m, szerokość 3,2 m, wysokość 2,4m. Wymiary optymalne dla modów pomieszczenia przy takiej wysokości. Niestety  jest to poddasze i wyżej się nie dało.

Tak jak widać jest trochę absorberów z wełny Rockslab Acoustic 10cm z pustką powietrzną. Łącznie około 9m2. No i dyfuzory QRD oraz Skyline własnej produkcji styrodur/styropian też około 9m2. Na podłodze bardzo cienka wykładzina żeby praktycznie nie pochłaniała i nie wycięła całej części wyższego pasma.

Powiem tak słuchanie w tych warunkach jest ciekawym doświadczeniem i faktycznie niektóre piosenki brzmią inaczej i słychać dźwięki których wcześniej nie było. Jeśli chodzi o bas to tak do 100 hz jest bardzo OK. Około 100hz robi się dołek niestety i około 70hz jest górka której czas pogłosu jest na szczęście jeszcze krótki. Dopiero około 40 hz jest górka która niestety trochę dudni ale jest to poziom ciężki do ogarnięcia. Jest w planach wstawienie kanapy w której będzie ustrój z wełny i pustek powietrznych wystrojony na niskie częstotliwości z pojemnika na pościel

Największą różnice odczułem w muzyce rockowej której teraz się słucha z przyjemnością przedtem taka muzyka po pewnym czasie męczyła. Również jak to ładnie po angielsku piszą "attack and decay" jest dużo lepszy i ogólnie dynamika jest dużo lepsza. Dodatkowo niektóre dźwięki bardziej odrywają się od kolumn. To co jeszcze jest zauważalne to że mogę słuchać z bardzo wysokimi poziomami głośności, kiedyś nigdy nie udało mi się dojechać do granic możliwości kolumn teraz jest to bardzo możliwe. Wynika to z tego że dźwięk nie jest drażniący powyżej pewnego poziomu tak jak było to kiedyś.

Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś sugestie co można by było poprawić w pokoju jestem otwarty na dyskusję. 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DSC_0354.thumb.jpg.af60fe97e72ad8426e82496f5b9d6a3a.jpg

DSC_0355.thumb.jpg.cb50589ca795a1865b4b81bcea253b1d.jpg

DSC_0356.thumb.jpg.ce0263e2cd08a9b30827fe19d465768c.jpg

DSC_0357.thumb.jpg.37e760b631bc2beafdab7bd4a66da8d0.jpg

DSC_0359.thumb.jpg.858b95f66e30a5adc9adb851f675be25.jpg

IMG20210120114040.thumb.jpg.cbd8fd739375eaffa8251df4f1f09e09.jpg

IMG20210205072555.thumb.jpg.c75c6666d6704d02be90b9efa38b9991.jpg

IMG20210302114909.thumb.jpg.4514a897a2b31fa77bd3ea7d1b28d38a.jpg

IMG20210302114918.thumb.jpg.c37f857217db20efa157eaf97d77dda3.jpg

Witam, mam praktycznie identyczny pokój jeżeli chodzi o boki wymiarowo  jak ty długość 4,5 m, szerokość 3,14 m, wysokość 3,30m. Ja bym na twoim miejscu załączył sobie na kolumnach częstotliwości od 100hz   w dół np. programem VB_Generator usiadł sobie z telefonem lub mikrofonem w miejscu odsłuchu i sprawdził, przy jakich częstotliwościach są dołki, spadki. Później zapuściłbym te częstotliwości i przeszedłbym się po pokoju i sprawdził, w których miejscach w pokoju się kumulują, czyli gzie jest największe natężenie i tam bym wstawił pułapki basowe. U mnie też były góry i doliny okazało się, że praktycznie cała ściana  za kolumnami zwłaszcza dolna części podłoga ściana była tym miejscem. Zrobiłem sobie pułapki basowe na bazie wełny o grubości 50cm grubszych nie mogłem, bo warunki mieszkaniowe nie pozwalały, jak bym mógł, to bym walną całą ścianę aż po sufit   grubość 70-80cm. Ogólnie cała charakterystyka się wyrównała i to bardzo jest bas szybki zróżnicowany punktowy, nic nie dudni itp. Moje pułapki to skrzynie skręcone z płyt meblowych w środku wełna a na front dałem płytę hdf jak polecał pan Bartek Chojnacki. U ciebie widzę, że pułapki basowe  to wełna obita materiałem daj na to płytę hdf nie będzie pochłaniało wysokich. Ogólnie widzę, że masz dużo za dużo absorberów, ja miałem dużo mniej od ciebie i już pokój maiłem przytłumiony. Na boczne odbicia dałbym, jeden duży panel, o wielkości płata wełny, czyli 120cm x60cm i umieściłby go od samej podłogi pionowo, a na drugie dalsze boczne  odbicie wystarczy coś małego jak jasiek. Takie rozmieszczenie jest dużo lepsze od tego co masz teraz, też miałem tak jak ty dwa panele umieszczone na wysokości uszu jednak eksperymenty pokazały, że te drugie rozmieszczenie poprawia czytelności sceny i do tego nie przytłumia dźwięku. Na moje absorbery nie mogą być blisko słuchacza, dźwięk musi być żywy, a zarażam  bardzo czytelny jak w słuchawkach, że słyszymy każdy szczegół. Piszesz też o cienkiej wykładzinie i tu jest znowu błąd, z mojego doświadczenia wynika, że między kolumnami a słuchaczem powinno być coś grubego położone na podłodze i to od ściany bocznej do drugiej ściany bocznej po całości reszta podłogi może być goła. Ja mam u siebie dywan o grubości 1 cm i wystarcza, jeżeli dajesz wszędzie coś cienkiego, to  efekt będzie taki, że najwyższe będą pochłaniane, a reszta będzie odbijana i dźwięk stanie się bez życia nudny. Jeszcze jedną mam propozycję może spróbujesz, chodzi o ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego w pokoju. Mamy pokoje wymiarowo praktycznie takie sam to może u ciebie też się sprawdzi to ustawienie, a że mam fioła na  punkcie idealnego ustawienia i udał mi się to osiągnąć, tak myślę, to podam  ci wymiary na rysunku, może wypróbujesz. Co do narysowanych wymiarów to oczywiście liczymy od przedniej ścianki kolumn i szerokość od gwizdka, a nie obudowy.  Jeszcze jedna sprawa bardzo ważny jest kąt ustawienia kolumn na słuchacza, wymiary podałem na drugim rysunku mam nadzieje, że się połapiesz. Przedstawia on kolumny głośnikowe od góry, długość kolumny  mierzyłem 20cm  myślę, że twoje tyle mają. Mam nadzieje, że coś z tego sobie sprawdzisz i moje pisanie nie było na marne. A ,oczywiście moje sugestie sprowadzają się tylko i wyłącznie do stereo, nie wiem, po co ci subwoofer i dodatkowe kolumny ja na 2 kolumnach ma scenę  3d z dobrym basem i ogólnie jest git.

15.png

2.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daro777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
W dniu 4.10.2021 o 22:31, daro777 napisał:

Witam, mam praktycznie identyczny pokój jeżeli chodzi o boki wymiarowo  jak ty długość 4,5 m, szerokość 3,14 m, wysokość 3,30m. Ja bym na twoim miejscu załączył sobie na kolumnach częstotliwości od 100hz   w dół np. programem VB_Generator usiadł sobie z telefonem lub mikrofonem w miejscu odsłuchu i sprawdził, przy jakich częstotliwościach są dołki, spadki. Później zapuściłbym te częstotliwości i przeszedłbym się po pokoju i sprawdził, w których miejscach w pokoju się kumulują, czyli gzie jest największe natężenie i tam bym wstawił pułapki basowe. U mnie też były góry i doliny okazało się, że praktycznie cała ściana  za kolumnami zwłaszcza dolna części podłoga ściana była tym miejscem. Zrobiłem sobie pułapki basowe na bazie wełny o grubości 50cm grubszych nie mogłem, bo warunki mieszkaniowe nie pozwalały, jak bym mógł, to bym walną całą ścianę aż po sufit   grubość 70-80cm. Ogólnie cała charakterystyka się wyrównała i to bardzo jest bas szybki zróżnicowany punktowy, nic nie dudni itp. Moje pułapki to skrzynie skręcone z płyt meblowych w środku wełna a na front dałem płytę hdf jak polecał pan Bartek Chojnacki. U ciebie widzę, że pułapki basowe  to wełna obita materiałem daj na to płytę hdf nie będzie pochłaniało wysokich. Ogólnie widzę, że masz dużo za dużo absorberów, ja miałem dużo mniej od ciebie i już pokój maiłem przytłumiony. Na boczne odbicia dałbym, jeden duży panel, o wielkości płata wełny, czyli 120cm x60cm i umieściłby go od samej podłogi pionowo, a na drugie dalsze boczne  odbicie wystarczy coś małego jak jasiek. Takie rozmieszczenie jest dużo lepsze od tego co masz teraz, też miałem tak jak ty dwa panele umieszczone na wysokości uszu jednak eksperymenty pokazały, że te drugie rozmieszczenie poprawia czytelności sceny i do tego nie przytłumia dźwięku. Na moje absorbery nie mogą być blisko słuchacza, dźwięk musi być żywy, a zarażam  bardzo czytelny jak w słuchawkach, że słyszymy każdy szczegół. Piszesz też o cienkiej wykładzinie i tu jest znowu błąd, z mojego doświadczenia wynika, że między kolumnami a słuchaczem powinno być coś grubego położone na podłodze i to od ściany bocznej do drugiej ściany bocznej po całości reszta podłogi może być goła. Ja mam u siebie dywan o grubości 1 cm i wystarcza, jeżeli dajesz wszędzie coś cienkiego, to  efekt będzie taki, że najwyższe będą pochłaniane, a reszta będzie odbijana i dźwięk stanie się bez życia nudny. Jeszcze jedną mam propozycję może spróbujesz, chodzi o ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego w pokoju. Mamy pokoje wymiarowo praktycznie takie sam to może u ciebie też się sprawdzi to ustawienie, a że mam fioła na  punkcie idealnego ustawienia i udał mi się to osiągnąć, tak myślę, to podam  ci wymiary na rysunku, może wypróbujesz. Co do narysowanych wymiarów to oczywiście liczymy od przedniej ścianki kolumn i szerokość od gwizdka, a nie obudowy.  Jeszcze jedna sprawa bardzo ważny jest kąt ustawienia kolumn na słuchacza, wymiary podałem na drugim rysunku mam nadzieje, że się połapiesz. Przedstawia on kolumny głośnikowe od góry, długość kolumny  mierzyłem 20cm  myślę, że twoje tyle mają. Mam nadzieje, że coś z tego sobie sprawdzisz i moje pisanie nie było na marne. A ,oczywiście moje sugestie sprowadzają się tylko i wyłącznie do stereo, nie wiem, po co ci subwoofer i dodatkowe kolumny ja na 2 kolumnach ma scenę  3d z dobrym basem i ogólnie jest git.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2.png

Cześć, dzięki za uwagi.

Co do przetłumienia to wydaję mi się że nie jest przetłumiony. To pewnie też zależy od tego jaki ma się sprzet. Mój raczej na brak wysokich nie narzeka więc dla mnie pod tym względem jest OK.

Cienka wykładzina jest bardzo cienka 2 mm z króciutkim włosiem żeby praktycznie nie pochłaniała. Spraqdzałem współczynniki takich wykładzin i wycina tylko bardzo bardzo wysokie tony.  A pomiędzy kolumnami a słuchaczem na podłodze są dywaniki tak zwane Shaggy kudłacze żeby nie było odbić od podłogi.

 

Jeśli chodzi o dźwięk to jak dla mnie ten sprzęt w takim ustawieniu i takiej adaptacji gra czytelniej i bardziej szczegółowo niż całkiem dobre słuchawki. To był dla mnie wyznacznik czy jest ok czy nie.

 

Z ustawieniem kolumn jak będę mieć czas popróbuje.  A SUB i kolumny tylne są do kina które też jest tam uskuteczniane.

 

Jeszcze raz dzięki za rady. c

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam klubowiczów 🙂 

W zeszłym miesiącu w końcu zająłem się tematem akustyki pokoju.  Ustrojstwa akustyczne kupiłem w gdyńskiej firmie Addictive Sound.

W rogach pokoju za kolumnami ustawiłem cztery pułapki basowe. Bezpośrednio za głośnikami po jednym abfuserze.

Ponieważ głośniki wysokotonowe Audiovector SR6  również emitują dźwięk z tyłu "bezpieczniej" było zastosować  panele, które zarówno mają właściwości pochłaniające oraz rozpraszające w szerokim zakresie częstotliwości.

Centralnie na środku ściany za sprzętem zawiesiłem jeden absosrber. Na ścianach bocznych w miejscach pierwszych odbić również po jednym absorberze. Natomiast na suficie dwa absorbey przedzielone dyfuzorem binarnym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kuba7777 napisał:

Witam klubowiczów 🙂 

W zeszłym miesiącu w końcu zająłem się tematem akustyki pokoju.  Ustrojstwa akustyczne kupiłem w gdyńskiej firmie Addictive Sound.

W rogach pokoju za kolumnami ustawiłem cztery pułapki basowe. Bezpośrednio za głośnikami po jednym abfuserze.

Ponieważ głośniki wysokotonowe Audiovector SR6  również emitują dźwięk z tyłu "bezpieczniej" było zastosować  panele, które zarówno mają właściwości pochłaniające oraz rozpraszające w szerokim zakresie częstotliwości.

Centralnie na środku ściany za sprzętem zawiesiłem jeden absosrber. Na ścianach bocznych w miejscach pierwszych odbić również po jednym absorberze. Natomiast na suficie dwa absorbey przedzielone dyfuzorem binarnym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jaki efekt uzyskałeś 🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Timi1987 napisał:

A jaki efekt uzyskałeś 🤔

Pierwszą rzeczą, którą sprawdziłem po zawieszeniu wszystkich paneli było nie uruchomienie sprzętu lecz klaskanie w dłonie w miejscach gdzie ustawione są kolumny. Był tam dotychczas pogłos, występował tzw. efekt echa trzepoczącego. Teraz oczywiście jakiś pogłos pozostał ale całkowicie zniknęły te nieprzyjemne dźwięki trzepotania.

Muszę przyznać, że miałem kilka podejść do pierwszych odsłuchów. Po pierwszym uruchomieniu stwierdziłem, że w skutek choroby (miałem grypę) mój słuch jest jeszcze zaburzony. Odczekałem więc kolejne dwa dni. Po tym czasie jednak miałem dalej te same odczucia jakby coś było nie tak z dźwiękiem. Sprawdziłem wszystkie połączenia kablowe i mimo wszystko wysłuchałem kilku nagrań. Miałem chwilę konsternacji i myśl, że może jednak przesadziłem trochę z ilością tych paneli. Kolumny jakby grały ciszej i czegoś mi brakowało. Byłem nawet trochę zaniepokojony. Następnego dnia odsłuchy rozpoczęłam od samego rana. Zwiększyłem trochę głośność na potencjometrze i włączyłem swoją ulubioną płytę Pink Floyd „Division Bell”. Płytę tę znam doskonale, a pliki są w dobrej jakości HI-RES 24bit – 192kHz. Po przesłuchaniu całej płyty w końcu pojawił się uśmiech na mojej twarzy. Z całą pewnością nic z najmniejszych niuansów, których jest na tej płycie naprawdę dużo mi nie umknęło. Wręcz przeciwnie teraz każdy subtelny dźwięk stał się bardziej czytelny i dłużej słyszalny.

Kolejną płytą była „The Worlds Greatest Audiophile Vocal Recordings” HI-RES 24bit – 96kHz. W nagraniu Spanish Harlem Rebecci Pidgeon głos nabrał jeszcze większego realizmu i subtelności. Stał się bardziej wyraźny i namacalny.

Kolejne płyty to „Random Access Memories” Daft Punk, utwór Get Lucky oraz Depeche Mode płyta „Violator” Remaster 24 bit - 88 kHz. Często słucham tej płyty przy okazji testowania zmian w systemie.
Teraz najwyższy czas by napisać o zakresie niskich częstotliwości gdzie moim zdaniem zmiana jest największa i najbardziej słyszalna. Pierwszym etapem adaptacji akustycznej w moim pokoju było ustawienie pułapek basowych w rogach za kolumnami. Ta zmiana była natychmiast zauważalna. Bas stał się bardziej punktowy, zróżnicowany i lepiej kontrolowany. Wyraźnie głębszy i mocniej zaznaczony w każdym utworze. Bardziej nasycony, a wręcz lekko ocieplony.

W mojej przygodzie „audio”, która trwa już kilkadziesiąt lat oczywiście wymieniłem już wiele kolumn, wzmacniaczy czy źródeł. Jednak cały czas czegoś mi w tym wszystkim brakowało. Określałem to niedostatkiem „muzykalności”. Teraz sądzę, że głównym powodem był właśnie problem z akustyką mojego pokoju. Niestety nigdy o tym nawet nie pomyślałem i wymieniałem ciągle coś w systemie.  Uważam, że od akustyki powinno się zacząć gdyż naprawdę może wnieść dużo dobrego. Znacznie więcej niż wymiana kabli czy sprzętu. Potrzebowałem na osłuchanie się po adaptacji trochę czasu ale teraz mogę stwierdzić, że z pewnością różnica w przekazie muzyki jest dość znaczna. Przynajmniej w moim przypadku zniknął nazwie to „hałas”. Słuchanie nawet kilkugodzinne nie powoduję zmęczenia, a wręcz chce się słuchać jeszcze więcej i więcej. Potencjometr głośności mogę teraz chwilowo ustawić na 75% gdzie nigdy wcześniej nawet nie próbowałem zbliżać do takiej głośności. Scena ma większą głębie i lepszą lokalizację. Słychać znacznie wyraźniej akustykę pomieszczenia nagranej płyty. Dźwięk jest bardziej ocieplony bez cech ostrości, agresywności nawet słuchając AC/DC czy Metalliki.

Moje pomieszczenie pewnie miało duże problemy z akustyką gdyż prawie wszystkie ściany były puste. Tylko na jednej znajdował się obraz. Kolumny też są ustawione w rogach pokoju co mogło wpływać niekorzystnie. Akustyka naszego pomieszczenia z pewnością ma duże znaczenie i jest ważnym elementem, o którym nie powinniśmy zapominać. Oczywiście w każdym przypadku możemy mieć większe lub mniejsze problemy z akustyką dlatego musimy podejść do tego zagadnienia indywidualnie.  W mojej ocenie dopasowanie wszystkich elementów naszych systemów dopiero sprawi, ze poczujemy pełne zadowolenie słuchając naszej ulubionej muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, kuba7777 napisał:

Natomiast na suficie dwa absorbey przedzielone dyfuzorem binarnym

Zazdroszcze. Ja nie dostałem pozwolenia od Pani żony 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Mikelas76 napisał:

Zazdroszcze. Ja nie dostałem pozwolenia od Pani żony 😁

szacun za to , że ulegleś

czasem małżeństwo jest dla audiofila mniej ważne niż system...

a znów kobieta audiofil to ... jednorożec 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.01.2023 o 16:41, Mikelas76 napisał:

Zazdroszcze. Ja nie dostałem pozwolenia od Pani żony 😁

Pewnie też bym nie dostał ale od kilku miesięcy jestem wdowcem i nie ma już kto mi zabronić.

Ale wracając do tematu akustyki po przeczytaniu wszystkich wpisów z wątku „Nasze adaptacje akustyczne – galeria” zacząłem się poważnie zastanawiać nad wykonaniem pomiarów akustycznych pomieszczenia. Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że w przypadku akustyki pomiary są tak ważne i nie jesteśmy w stanie wielu istotnych rzeczy stwierdzić „na ucho”. Tak jak już pisałem na tym forum, że jest to dla mnie nowy temat i niestety człowiek cały czas uczy się na własnych błędach. Teraz jestem już świadomy tego, że od właśnie pomiarów pewnie miałem zacząć i na ich podstawie dobierać odpowiednie ustroje akustyczne. Ale przypuszczam, że tak jak większość z Was miałem w jakimś stopniu ograniczony budżet. Nie sądziłem też, że akustyka pomieszczenia ma tak ogromne znaczenie i wpływ na nasz odbiór muzyki.

Dość szczegółowo w moim  poprzednim poście opisałem jakie zmiany „na ucho” przyniosła dotychczas poczyniona adaptacja oraz jak rozmieszczone są panele akustyczne w pomieszczeniu.

Jestem bardzo ciekawy Waszej opinii na temat zastosowanych ustrojów i ich rozmieszczenia. Czy Waszym zdaniem powinienem mimo wszystko dokonać profesjonalnych pomiarów akustycznych pokoju i dokonać ewentualnej korekty? Proszę również o informację do kogo mógłbym się zwrócić o taki pomiar lub propozycję osób czy też firm gotowych to wykonać. Mieszkam w Chojnicach województwo pomorskie 120 km od Gdańska i około 90 km od Bydgoszczy.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kuba7777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kuba7777 napisał:

Pewnie też bym nie dostał

Przykro mi, życzę wszystkiego najlepszego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać, że zastosowane u mnie panele zostały dobrane przez pracownika ds. akustyki z Addictive Sound na podstawie danych oraz zdjęć mojego pomieszczenia odsłuchowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kuba7777 napisał:

Zapomniałem napisać, że zastosowane u mnie panele zostały dobrane przez pracownika ds. akustyki z Addictive Sound na podstawie danych oraz zdjęć mojego pomieszczenia odsłuchowego.

z ciekawości, możesz napisać którego pracownika? 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

z ciekawości, możesz napisać którego pracownika? 😉 

Oczywiście, że mogę napisać przez Jana Mohr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

z ciekawości, możesz napisać którego pracownika? 😉 

Możesz napisać co Ty sądzisz na temat tej adaptacji?  Jak nie na forum to chociaż na priv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, kuba7777 napisał:

Zapomniałem napisać, że zastosowane u mnie panele zostały dobrane przez pracownika ds. akustyki z Addictive Sound na podstawie danych oraz zdjęć mojego pomieszczenia odsłuchowego.

Bardzo dobre panele wykonują z wełny isover pt80. W przeciwieństwie  do innych firm akustycznych.Dobry wybór. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Fajne macie te pomieszczenia.

Zastanawiam sie tylko dlaczego wiekszosc, jak nie wszyscy z Was ustawiaja sprzet na krotkiej scianie. Jest na to jakies wytlumaczenie, czy to zbieg okolicznosci?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.