Skocz do zawartości
IGNORED

Nasze adaptacje akustyczne - galeria


romekjagoda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz wyraźnie słyszalny pogłos to zazwyczaj należy wstawić pochłaniacze o powierzchni 10-20% całkowitej powierzchni pomieszczenia (podłoga+sufit+ściany+powierzchnie pomieszczeń przylegających jeśli są inne pomieszczenia połączone).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

A jak pomieszczenie "zjada bas" to da się adaptacją go odzyskać...?

A dokładniej chodzi o odzyskanie energii dołu z za kolumn, przesunięcie tej energii w stronę odsłuchu...

Jakieś panele za kolumny czy lepiej subem dołożyć tej Energy...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, jak najbardziej, przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nawet 22dB udało się odzyskać. Kwestia dodania suba (po adaptacji) zależy od tego ile basu są w stanie wygenerować kolumny. Na tych pomiarach kolumnami grającymi były 2 drożne kolumny, przez to widać że nawet po adaptacji tego basu jest mniej niż reszty pasma. Zakup większych trójdrożnych kolumn załatwił sprawę.

Jak teraz bas się kotłuje za kolumnami i dokupisz sub to będzie jeszcze bardziej łomotało za kolumnami, więc problemu nie wyeliminujesz, możesz tylko częściowo go zakryć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak pomieszczenie "zjada bas" to da się adaptacją go odzyskać...?

A dokładniej chodzi o odzyskanie energii dołu z za kolumn, przesunięcie tej energii w stronę odsłuchu...

Jakieś panele za kolumny czy lepiej subem dołożyć tej Energy...

Możliwości odzyskania są ograniczone, chyba że mówimy o pomieszczeniu, które jest nieszczelne, ale ogólnie to masz ciśnienie akustyczne wytwarzane przez głośniki w danej kubaturze, dodatkowo wzmocnione przez rozkład rezonansów. Zjawisko "zjadania basu" wynika zwykle z tego, że samo ciśnienie akustyczne, które są w stanie wytworzyć przetworniki niskotonowe dla danej częstotliwości jest za słabe, plus albo nie występuje rezonans, lub słuchacz znajduje się w węźle modu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy w systemie został prawidłowo zgrany subwoofer ? Znajduje się on fizycznie tak na oko 2m za kolumnami. Dodatkowo sam subwoofer w wyniku wbudowanych filtrów też charakteryzuje się większym opóźnieniem nawet ponad 10ms co dodaje dodatkowo do dystansu ponad 3m. Charakterystyka jest nadal mocno poszarpana i daleka od preferowanej krzywej domowej (house curve) gdzie charakterystyka na basie powinna iść w górę min o 9dB w stosunku do średniego poziomu. Jak w systemie stereo bez procesora można czasowo zgrać subwoofer z kolumnami ? Czy próbowaliście przesuwać trochę miejsce odsłuchowe by poprawić charakterystykę na basie ?

Poniżej przykład mojego systemu przed i po właściwej integracji subwoofera. (pomieszczenie 36m2 otwarte)

post-2491-0-89262600-1490308559_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tom.O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Strasznie tu cicho ostatnio :) Skorzystam zatem i "pochwalę" się swoją adaptacją. Pomysł na wykorzystanie pomieszczenia w piwnicy pod audio przyszedł niestety trochę za późno i pewnych ograniczeń, które się stworzyły na etapie budowy nie dało się już wyeliminować ale wydaje się że efekt już osiągnięty idzie w dobrym kierunku. Nie jest to jeszcze ostatnie słowo ale teraz jest przerwa na gromadzenie funduszy i zrobienie ostatniego "skoku" czyli wielkiego dyfuzora 2D albo skyline na przedniej ścianie.

 

Jako że pomieszczenie ma funkcje audio-wideo to nie mogę po prostu zawiesić ustroju na ścianie ale musi być on na otwieranych skrzydłach. To, oraz wielkość (na całą ścianę) robi koszt, więc na parę miesięcy muszę się wstrzymać. W międzyczasie własnym sumptem zrobię ścianę tylną - planuje na niej szeroki na ok 1,2m dyfuzor 1D a na reszcie ściany przykleję kamień elewacyjny (naturalny łupek). Pomiary pokazują że tłumić pomieszczenia nie ma już raczej potrzeby, raczej trzeba opanować niskie częstotliwości, dlatego będą jeszcze 4 strojone rezonatory - 2 w tylnych rogach i na ścianach na wysokości kolumn (wtedy kolumny pewnie trochę odsunę od ścian bocznych).

 

Ciekawy jestem Waszych opinii na temat tego co już jest i co dalej planuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-47655-0-54524900-1492720402_thumb.jpg

post-47655-0-82297100-1492720408_thumb.jpg

post-47655-0-56222500-1492720422_thumb.jpeg

post-47655-0-84324800-1492720436_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-47655-0-96446500-1492721728_thumb.jpg

post-47655-0-54011800-1492721733_thumb.jpg

post-47655-0-52512600-1492721737_thumb.jpg

post-47655-0-86216900-1492721741_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Z pomiarów wynika że nie było tak źle przed. Ciekawsze byłoby pokazanie jak się zmienił profil pogłosu w szczególności Initial Time Delay Gap.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedii może nie było, tzn jak na puste pomieszczenie piwniczne :) ale jednak pogłos był słyszalny a bas się ciągnął. Teraz jest nieporównywalnie lepiej. W planie jest jeszcze zredukowanie czasu pogłosu w okolicy 60Hz, wyrównanie charakterystyki, zobaczymy czy się uda tymi planowanymi 4 rezonatorami. Mają mieć dosyć duży litraż więc liczę na to że się uda, mając na uwadze to co zostało osiągnięte przy pomocy rezonatorów wbudowanych w przednia półkę.

 

Poproszę o taką analizę ukierunkowaną na Initial Time Delay Gap. NIe ja robiłem te pomiary i mam nadzieję, że na podstawie danych zebranych taką analizę będzie się dało zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bazie tak uśrednionego wykresu nic konkretnego nie da się określić oprócz tego że czas pogłosu na niskich składowych jest nadmierny, co wiadomo bez jakiegokolwiek pomiaru. Pomiar musi być możliwie selektywny bez jakichkolwiek filtrów tercjowych czy uśredniania. Należy go podać z dokładnością przynajmniej do 1Hz w zakresie pomiarowym do 200Hz. Adaptację zawsze zaczyna się od korekcji niskich częstotliwości. Kto konkretnie to projektował i co było źródłem sygnału testowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymon1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiem, że nic nie wiem:)

Poproszę o wizualizację pomiaru w takim zakresie jak podałeś. Zobaczymy, czy i co z tego wyjdzie.

Źródłem sygnału testowego był wielki głośnik:) z którego wydobywał się sygnał testowy od najniższej częstotliwości dla mnie jeszcze niesłyszalnej do najwyżej, już niesłyszalnej. Ale pies uciekł :)

 

Pomysł na zarys ogólny pochodził niezależnie z dwóch źródeł. Pierwsze to właściciel salonu audio z, jak mniemam, dobrze przygotowanym pomieszczeniem odsłuchowym. Drugie źródło to wykonawca adaptacji. Pomysł był taki, że po pomiarach trzeba opanować tony średnie i wysokie tłumiąc przy okazji trochę niższych składowych a na końcu zająć się już konkretnymi niskimi częstotliwościami przy pomocy strojonych ustrojów.

 

Nie wiem czy to jest zgodne ze sztuką czy nie. Z efektu jestem zadowolony ale wiem że jeszcze trochę jest do zrobienia. Wiem też że pomieszczenie jest jakie jest i idealnie nigdy raczej nie będzie. Jest to rozwiązanie w pewnym sensie kompromisowe, żeby nie przesadzić kosztowo (propozycja wykonawcy szła trochę dalej ale nie zdecydowałem się na gruntowaną ingerencję w istniejącą zabudowę). I tak już wyszedłem poza zakładany budżet, ale tak to już bywa że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł był taki, że po pomiarach trzeba opanować tony średnie i wysokie tłumiąc przy okazji trochę niższych składowych a na końcu zająć się już konkretnymi niskimi częstotliwościami przy pomocy strojonych ustrojów.

 

 

Pomysł wręcz powiem- idiotyczny, adaptacje akustyczną zaczyna się w odwrotnej kolejności niż tą którą podałeś (niskie częstotliwości na początek)... resztę ogarniesz kilkoma sklejonymi deskami (qrd) i materacem ze starego łóżka. A Tak w dalszym ciągu została Ci najdroższa "zabawa" o ile ktoś ma pojęcie co robi...

 

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł wręcz powiem- idiotyczny, adaptacje akustyczną zaczyna się w odwrotnej kolejności niż tą którą podałeś (niskie częstotliwości na początek)...

Święte słowa.

 

Moze poprostu sie nie zna

Ponoć projektował to profesjonalista?

 

Czyli wiem, że nic nie wiem:)

Poproszę o wizualizację pomiaru w takim zakresie jak podałeś. Zobaczymy, czy i co z tego wyjdzie.

Źródłem sygnału testowego był wielki głośnik:) z którego wydobywał się sygnał testowy od najniższej częstotliwości dla mnie jeszcze niesłyszalnej do najwyżej, już niesłyszalnej. Ale pies uciekł :)

 

Pomysł na zarys ogólny pochodził niezależnie z dwóch źródeł. Pierwsze to właściciel salonu audio z, jak mniemam, dobrze przygotowanym pomieszczeniem odsłuchowym. Drugie źródło to wykonawca adaptacji. Pomysł był taki, że po pomiarach trzeba opanować tony średnie i wysokie tłumiąc przy okazji trochę niższych składowych a na końcu zająć się już konkretnymi niskimi częstotliwościami przy pomocy strojonych ustrojów.

 

Nie wiem czy to jest zgodne ze sztuką czy nie. Z efektu jestem zadowolony ale wiem że jeszcze trochę jest do zrobienia. Wiem też że pomieszczenie jest jakie jest i idealnie nigdy raczej nie będzie. Jest to rozwiązanie w pewnym sensie kompromisowe, żeby nie przesadzić kosztowo (propozycja wykonawcy szła trochę dalej ale nie zdecydowałem się na gruntowaną ingerencję w istniejącą zabudowę). I tak już wyszedłem poza zakładany budżet, ale tak to już bywa że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

To w końcu robisz to na własną rękę czy komuś płacisz bo już zgłupiałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrążę temat w takim razie trochę bardziej. Czyli wg Was na początek należy wsadzić w pomieszczenie pułapkę basową strojoną na konkretna częstotliwość, następnie wprowadzić ustroje szerokopasmowe i redukować czas pogłosu w całym zakresie? Czy zmieniona w ten sposób charakterystyka pomieszczenia nie wpłynie na inny rozkład częstotliwości problematycznych w dolnym paśmie? Pytam bo wydaje mi się że możliwości są tylko dwie:

1 wpłynie - jeżeli tak to wtedy trzeba przestroić pułapki basowe na inną częstotliwość - czyli podwójna robota.

2 nie wpłynie - wtedy kolejność nie ma znaczenia. W takim jednak przypadku, w sytuacji gdy adaptacja ma być spójną całością, może sensownym rozwiązaniem jest dopasowanie mniejszych w swoich rozmiarach pułapek do reszty adaptacji niż odwrotnie? Tym bardziej, że dyfuzory tak czy inaczej powinny być umieszczone tam gdzie są, czyli w miejscach pierwszych odbić.

 

Może jest jeszcze trzecia możliwość i kolejność ujarzmienia najpierw dolnego pasma faktycznie ma znaczenie.

 

Pytam, bo chciałbym się czegoś nauczyć i poznać konkretne uzasadnienie takiej a nie innej kolejności działania. Pracuję nad tym pomieszczeniem z profesjonalistą ale jak widać koncepcje są różne. Chciałbym poznać argumenty za i przeciw żeby wg własnej logiki ocenić. Fachowcem nie jestem w tej dziedzinie ale wydaje mi się, że jestem na tyle rozgarnięty żeby zrozumieć logiczne argumenty i przyznać rację. Tylko chciałbym te argumenty poznać bo na razie samo stwierdzenie że pomysł jest "idiotyczny" i że kolejność powinna być odwrotna niewiele mi mówi:) Dodam jeszcze że oprócz efektu w postaci poprawy parametrów akustycznych zależało i dalej zależy mi na estetyce i dlatego materac i kilka sklejonych desek jako ustroje nie za bardzo mnie satysfakcjonują...:)

 

Chciałbym abyście oceniając negatywnie nie zawyrokowali jedynie że coś jest złe "bo tak" ale podali konkretne argumenty dlaczego tak myślicie. To w oczach innych użytkowników forum na pewno jeszcze bardziej podniesie Wasz wizerunek jako naprawdę znających się na temacie i przysporzy w przyszłości, przynajmniej niektórym z Was którzy zajmujecie się tematem profesjonalnie, nowych klientów. Ja już jestem stracony dla Was jako klient, adaptacja jest zrobiona, "mleko się wylało" więc nie wykorzystam za darmo Waszej wiedzy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciałbym abyście oceniając negatywnie nie zawyrokowali jedynie że coś jest złe "bo tak" ale podali konkretne argumenty dlaczego tak myślicie.

 

Jeżeli Pan profesjonalista dostał przelew i zostawił Cię tylko z "pomiarem" w postaci tego pdf-a to o czym tu rozmawiać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Pan profesjonalista dostał przelew i zostawił Cię tylko z "pomiarem" w postaci tego pdf-a to o czym tu rozmawiać?

 

Zostawmy na razie Pana profesjonalistę na boku :) to czy i jakie wykresy mi dostarczy nie ma chyba nic wspólnego z teorią że najpierw przy adaptacji zajmujemy się niskimi częstotliwościami a dopiero później stosujemy ustroje pochłaniające i rozpraszające. Niezależnie od tego co i jak jest u mnie zrobione chciałbym się dowiedzieć (i może inni, mniej biegli w temacie tak jak ja) dlaczego taka kolejność jest prawidłowa, z czego to wynika i jakie konsekwencje spowoduje zrobienie tego odwrotnie.

 

To jest forum - dyskutujmy i uczmy się. Stawianie jakiejś tezy bez argumentów na jej poparcie nie jest dla mnie dyskusją. Chyba, że mówimy o jakichś oczywistościach typu, że jak słońce świeci to jest jasno. Ale mam wrażenie, że nie z taką oczywistością mamy tutaj do czynienia:) zapraszam zatem do prawdziwej dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawmy na razie Pana profesjonalistę na boku :) to czy i jakie wykresy mi dostarczy nie ma chyba nic wspólnego z teorią że najpierw przy adaptacji zajmujemy się niskimi częstotliwościami a dopiero później stosujemy ustroje pochłaniające i rozpraszające. Niezależnie od tego co i jak jest u mnie zrobione chciałbym się dowiedzieć (i może inni, mniej biegli w temacie tak jak ja) dlaczego taka kolejność jest prawidłowa, z czego to wynika i jakie konsekwencje spowoduje zrobienie tego odwrotnie.

 

To jest forum - dyskutujmy i uczmy się. Stawianie jakiejś tezy bez argumentów na jej poparcie nie jest dla mnie dyskusją. Chyba, że mówimy o jakichś oczywistościach typu, że jak słońce świeci to jest jasno. Ale mam wrażenie, że nie z taką oczywistością mamy tutaj do czynienia:) zapraszam zatem do prawdziwej dyskusji.

Najpierw wykonujemy adaptację na niskie składowe ponieważ rezonatory i/lub absorbery na częstotliwości w zakresie poniżej 200Hz wymagają szczególnie dużo przestrzeni.

Dokonanie korekcji fali o długości rzędu metrów jest o wiele trudniejsze niż zakresu średnio-wysokotonowego. Dodatkowo w/w ustroje na bas ukrywa się za panelami zewnętrznymi ponieważ nie są zbyt atrakcyjne wzorniczo.

Ewentualna korekcja działania takich ustroi jest niezwykle utrudniona jeśli nie mamy do nich bezpośredniego dostępu.

Wykonanie w pierwszej kolejności korekcji zakresu średnio-wysokotonowego skutkuje tym, że nie ma później miejsca ani możliwości umieszczenia paneli na niskie składowe w optymalnych miejscach, Najsilniejsze działanie "pułapek basowych" występuje bezpośrednio na ścianie lub suficie gdzie występują określone mody pomieszczenia (zgodnie z przebiegiem strzałki fali stojącej dla określonej częstotliwości).

Zabudowa na tzw "pałę" samych narożników to nie jest rozwiązanie problemu. Linearyzację charakterystyki można uzyskać poprzez likwidację modów podstawowych pomieszczenia. Dzięki temu pozbywamy się "dziur" w paśmie powstałych w miejscu węzłów fal. Dodatkową korzyścią jest osłabienie rezonansów będących wielokrotnością częstotliwości bazowej, którą poddajemy korekcji. Całość ma wpływ na wyższe harmoniczne i zmienia charakterystykę wyższego zakresu pasma.

Temat jest naprawdę szeroki i wymaga sporego doświadczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymon1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wykonujemy adaptację na niskie składowe ponieważ rezonatory i/lub absorbery na częstotliwości w zakresie poniżej 200Hz wymagają szczególnie dużo przestrzeni.

Dokonanie korekcji fali o długości rzędu metrów jest o wiele trudniejsze niż zakresu średnio-wysokotonowego. Dodatkowo w/w ustroje na bas ukrywa się za panelami zewnętrznymi ponieważ nie są zbyt atrakcyjne wzorniczo.

Ewentualna korekcja działania takich ustroi jest niezwykle utrudniona jeśli nie mamy do nich bezpośredniego dostępu.

Wykonanie w pierwszej kolejności korekcji zakresu średnio-wysokotonowego skutkuje tym, że nie ma później miejsca ani możliwości umieszczenia paneli na niskie składowe w optymalnych miejscach, Najsilniejsze działanie "pułapek basowych" występuje bezpośrednio na ścianie lub suficie gdzie występują określone mody pomieszczenia (zgodnie z przebiegiem strzałki fali stojącej dla określonej częstotliwości).

Zabudowa na tzw "pałę" samych narożników to nie jest rozwiązanie problemu. Linearyzację charakterystyki można uzyskać poprzez likwidację modów podstawowych pomieszczenia. Dzięki temu pozbywamy się "dziur" w paśmie powstałych w miejscu węzłów fal. Dodatkową korzyścią jest osłabienie rezonansów będących wielokrotnością częstotliwości bazowej, którą poddajemy korekcji. Całość ma wpływ na wyższe harmoniczne i zmienia charakterystykę wyższego zakresu pasma.

Temat jest naprawdę szeroki i wymaga sporego doświadczenia.

 

Dziękuję, to jest dla mnie wartościowa odpowiedź i takie argumenty przyjmuję.

W moim przypadku sufitu nie chciałem i nie za bardzo mogłem adaptować. Jest już dosyć nisko i była już zrobiona zabudowa a przeróbka nie mieściła mi się w budżecie. Przy swoich wymiarach (wysokość) i innych ograniczeniach (ciągi instalacyjne rur do ogrzewania powietrznego) nie będzie to nigdy pomieszczenie referencyjne. Sufit jest ocieplony styropianem przykrytym warstwą tynku, takiego jak na elewacjach - nie wiem czy to dobrze czy źle:) Gdybym o takim przeznaczeniu pomieszczenia (audio/KD) pomyślał na etapie budowy pewnie inaczej by to wyglądało. Ale jest jak jest i tak musi zostać:) dopóki nie wygram w totka i nie zrobię generalnej rewolucji w piwnicy:)

Poza sufitem mam ciągle sporo miejsca na ścianach na wysokości kolumn i tam są przewidziane kolejne strojone rezonatory o dużym litrażu (na całą wysokość pomieszczenia, o szerokości ok 20 i głębokości ok 30 cm) oraz w okolicach tylnych narożników. Dodatkowo zacząłem się zastanawiać nad zrobieniem podestu dla drugiego rzędu siedzeń dla potrzeb kina domowego. Taki podest też, w miarę potrzeb, można wykorzystać na pułapkę/rezonator.

Mam nadzieję że taka objętość wystarczy do opanowania niskich składowych.

Będę wdzięczny za uwagi, czy te plany są ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy postawienie wełny po bokach subwoofera ma jakikolwiek sens?

Poniżej przedstawiam jak to wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy postawienie wełny po bokach subwoofera ma jakikolwiek sens?

Poniżej przedstawiam jak to wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Oczywiście, będzie mu cieplej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy postawienie wełny po bokach subwoofera ma jakikolwiek sens?

 

Tak, jak najbardziej -częstotliwości niskotonowe poniżej <100 Hz są już dookolne -więc częściowo wpłynie to na poprawę niskiego pasma -w jakim stopniu? Polecam darmowy REW ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy postawienie wełny po bokach subwoofera ma jakikolwiek sens?

Poniżej przedstawiam jak to wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jak? Ma to sens czy moge sie tego pozbyc?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wielblad :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wielblad :)

 

Tu masz dobry "materiał" jeżeli chciałbyś mieć w przyszłości wielbłąda...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak? Ma to sens czy moge sie tego pozbyc?

 

akustycznie dla basu nie ma sensu, ale dla zwierząt domowych jak np. kotek filemon jak najbardziej.

 

Jak teraz bas się kotłuje za kolumnami i dokupisz sub to będzie jeszcze bardziej łomotało za kolumnami, więc problemu nie wyeliminujesz, możesz tylko częściowo go zakryć.

 

Zgoda ale jakby postawić za kolumnami głośnik basowy i odwrócić go w fazie oraz tak filtrować pasmo albo przy pomocy equalizera modelować pasmo by niemiłe rezonansy nie zostawały pobudzane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek213
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Mam prośbę o poradę jaki ustrój zastosować. Chodzi o ścianę za słuchaczem. Niestety kanapa na której siedzę podczas odsłuchu jest przesunięta do samej ściany i za głową zostaje 25 cm. Chciałbym zminimalizować bezpośrednie odbicie od ściany bo jak za głowę postawię poduchę z kanapy to jest o niebo lepiej. Pytanie czy rozpraszanie czy pochłanianie a może jedno i drugie na raz. Proszę o nakierowanie na dobrą drogę jaki ustrój zbudować i z czego, bo lubię DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.