Skocz do zawartości
IGNORED

Dobór głośników do monitora


literat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozpocząłem budowę monitorów na bazie posiadanych przeze mnie skorzynek o wymiarach : wysokość 34,5 szerokość 23 głębokość 27 cm. W skrzynkach są już zrobione otwory na głośniki średnicy zewnętrznej 17,5 cm a na górę 10,5 cm oraz wsadzona jest rura na basreflex o średnicy 45 mm i długości 90 mm. Skrzynki są zrobione z 19mm MDF-u. Okazało się iż myślałem, że zbudowanie takiego monitora jest dużo prostsze i niestety na razie naczytałem się dużo, ale mam po prostu teraz mętlik w głowie. Mam zamiar teraz dobrze wytłumić kolumnę (najpierw malowanie specjalną pianką bitumiczną, potem filc o grubości około 0,5 cm i dopiero na to będzie szło wytłumienie (wełna). Prośba moja do wszystkich "budowniczych kolumn" dla nich jest prozaiczna : proszę mi doradzić jakie mam wsadzić tam głośniki oraz może jakaś podpowiedź co do schematu zwrotnicy. Na razie ze względu na koszty szukam jakiś głośników na Allegro i nawet znalazłem człowieka który handluje STX ale nie potrafię zweryfikować czy są lepsze od Tonsila czy nie? Bardzo proszę o pomoc dla laika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol :> sluchaj z czego to ja widze chociarz na budowaniu znam sie prawie w ogole ale widze ze juz spieprzyles ;) lepiej kup sobie te monitory tonsila napewno sie nie zawiedziesz 320zl kosztuja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę kupić vifa D25AG-05 za 80 zł sztuka (nawet nie wiem czy to dobra cena) słyszałem, że to dobry głośnik. Tylko co dobrać do tego na dół. Czy jeżeli wybrałbym Teslę ARN-188-03/8 czy nie byłoby za dużej dysproporcji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze te glosniki by byly dobre do tej kolumny, tesla radzi sobie tak do 2.5kHz calkiem dobrze a Vifa ciagnie od 2kHz w gore tez calkiem sprawnie, przy zwrotnicy o nachyleniu 12dB przy podziale ok 2700-2800Hz powinno byc dobrze, z tym ze jest jedno ale... ta tesla jest glosnikiem dedykowanym do zamknietej obudowy wiec musialbys zrobic cos z tym otworem bas reflex... na oko kolumna ma ok 25l pojemnosci i w takiem skrzynce zamknietej ta tesla bedzie calkiem dobrze sobie pogrywac ;)

 

aha i jedno odnosnie STX... strzez sie tego bo to badziew

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wogole to do tej kolumny polecil bym glosnik Tonsila GDN 18/60, strojony na jakies 40 Hz i z bardzo dobrze wytlumiona obudowa - najlepiej cala welna wypchana zeby byla

 

ten GDN 18/60 stosowany jest w bardzo dobrych kolumnach TLC maestro 70

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pytanie gdzie mogę kupić na necie Tonsila GDN 18/60 bo próbowałem go namierzyć i trochę nie bardzo mi to wychodziło :( Czy sklepy nim jeszcze handlują czy pozostał tylko wtórny rynek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> lierat moze poprostu napisz do Tonsila i sie zapytaj czy istnieje mozliwosc zakupu tegoz glosnika

 

[email protected] - to mail do dzialu handlowego tam powinni wiedziec

[email protected] - to mail do dzialu technicznego jak chcesz sie czegos wiecej dowiedziec o glosniku to napisz tam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam inny problem ale z wyborem typowego głośnika średniotonowego.Chce zbudować słupki na 4 lub 5 głośnikach w obudowie zamkniętej (stąd taka kosmiczna ilość aby osiągnąć przyzwoicie niski bas i zachować dobry impuls oraz naturalność basu na który będą sie składały 2 lub 3 głośniki) lecz zastanawiam się właśnie nad wyborem tychże przetworników.

 

Byłbym wdzięczny za rady w rozsądnych przedziałach cenowych ale ukierunkowanych w jakość dźwięku z górnych rejestrów Hi-Fi. (Co może nie być takie łatwe) Dodam,że soprany będą z przedziału cenowego około 150 zł. za sztuke,może nieco więcej. Dobrze by było aby przetworniki posiadały moc (w swoim paśmie) nie mniejszą od około 100W. (efektywność do około 90 dB)

 

Z góry dziękuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica głośnika średniotonowego nie jest tutaj priorytetem byle oczywiście nie miał 20 cm:) Warunkiem jest dość dobre przenoszenie pasma do 4500 Hz. Zrobiłbym odcięcie 12dB/okt na ponad 4kHz. Ogólnie powinienem ten głośnik nazwaś srednio-wysoko tonowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą Mocą to troszkę przesadziłeś jeśli wepniesz do kolumny tyle głośników to

będziesz miał problem, czym to napędzić. No, chyba, że masz wzmacniacz 300 – 400W.

Jeśli wepniesz 4 głośniki 60W to wystarczy żeby w domu u sąsiada obrazki pospadały.

Masz do wyboru dwie możliwości ARP 150 Tiesli – możesz go kupić w Firmie Dexon

Zagra od 400 do 5000hz i ma własną komorę, co już ułatwia montaż i konstrukcję kolumny.

Około 65 zł. Jest to typowy głośnik średniotonowy i dlatego musi być odcięty od dołu

Inaczej go zniszczysz. Góra wg. uznania możesz wcale nie filtrować lub lekko

przyciąć 6 db/oct. Drugi głośnik to Tonsil GDN 13/50/9. To już wyższa szkoła jazdy.

Kultura brzmienia, przejrzystość, dynamika. Jeden z najbardziej udanych głośników Tonsila

Jest to plecionka z białego włókna szklanego, co daje mu również niezły wygląd.

Takiego głośnika nie powstydziła by się nawet Vifa. Skoro super gra, to i kosztuje – chyba około 160 zł/szt. Chyba, że preferujesz miękkie brzmienie, to daj GDN 13/40/10.

Polipropylen dużo tańszy około 75zł/szt. Zagra mięciutko jak lampa może nadać brzmieniu

Pewną kulturę audiofilskiego brzmienia. Nie wydobędzie jednak tyle szczegółów, co GDN 13/50/9. Słuchanie tego głośniczka jednak nie męczy i jest bardzo relaksujące.

To ten właśnie głośnik jest w kolumnach Tonsilu Maestro 70 a nie jak kolega powyżej podaje 18/60.

Daj znać co wybrałeś a doradzę co co dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czym napędzić (czytaj "o mnie" 920W poboru) ale nie to jest najważniejsze. Biorąc poprawkę na charakter brzmienia mojego wzmacniacza skusiłbym się na głośnik o cieplejszym,miękkim brzmieniu np. ten co podałeś GDN 13/40/10. Wzmacniacz jest sam w sobie bardzo detaliczny co niestety zabija muzykalność. Cena nie jest najważniejsza ponieważ chce złożyć dobre kolumny,a nie sklecić byle co najmniejszym kosztem i jak najszybciej:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl to sobie jeszcze raz, bo robienie kolumn np. 4, czy 3 drożnych wielo głośnikowych jest dość trudne i kłopotliwe.

Przerabiałem to już i stoją teraz w mieszkaniu szafy na 120 cm. Ciągle kłopot z napędzeniem tego kolosa.

Mam Baltlaba 120 W i to nie wystarcza do trochę głośniejszego grania.

Za zwyczaj słucham niezbyt głośno muzyki instrumentalnej i jazzu i to wystarcza, ale jak się chce podkręcić gałkę to się lekko dusi. Twój wzmacniacz na pewno do tego wystarczy, tylko pytanie do czego ci takie natężenie dźwięku skoro zależy ci na jakości i precyzji. No ale to jest twój gust i masz do tego prawo. Jeśli faktycznie lubisz miękko, to załóż te polipropyleny chociaż myślę, że tą plecionkę też można zestroić miękko za pomocą jakiegoś zmiękczającego brzmienie kabla np. Sonic AST 75, lub Van Den Hula, jednak to jest jedna wielka niewiadoma i trzeba by dużo eksperymentować. Pisząc o tym, że gra ostro trochę może przesadziłem. Odnosi się to w skali porównawczej do innych głośników. Ten głośnik

jest praktycznie neutralny. Jednak kupując polipropylen mniej ryzykujesz, bo jest tańszy – najwyżej zrobisz z głośników kilka monitorków i sprzedasz. Musisz sam podjąć decyzję.

Może ktoś inny jeszcze się wypowie.

Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie po to aby osiągnąć niskie częstotliwości z obudowy zamkniętej,a nie B-R. Pozatym te kolumny będą używane również w większych pomieszczeniach. Wiadome jest też,że przy dużym natężeniu traci się precyzje ale nie będą one głównie tak używane lecz do cichego aczkolwiek dynamicznego słuchania z możliwością "przykopu". Wracając do meritum sprawy chciałbym osiągnąć około 25-30 Hz z obudowy zamkniętej.Przy mocy nie mniejszej niż 100W DIN

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.