Skocz do zawartości
IGNORED

Dynaudio Focus 160 vs. Harbeth Super HL5


Jakew

Rekomendowane odpowiedzi

Moja rada, może trywialna - posłuchaj sam. Są nawet sklepy, gdzie można posłuchać obydwu zestawów, w tym samym pomieszczeniu, z resztą toru identyczną, i wówczas mamy prawdziwe porównanie. Takiego jeszcze niestety nie uczyniłem, ale słuchałem Dynaudio Focusów 160 i 140 (z Accuphase E-350) - nie zachwyciło mnie to granie, choć było poprawnie i dość żywo. Natomiast Harbethy, właśnie Super HL5, miałem przyjemność słuchać z lampą Cary Audio SLI-80 - jak dla mnie bomba, urzekła mnie cudowna średnica tych kolumn. Z Creekiem Destiny nie było już tak zachwycająco, ale też bardzo fajnie.

 

Mówiąc krótko, ja swój głos oddaję na Harbethy, ale tak jak zaznaczyłem na początku - posłuchaj ich "jedne po drugich", w tym samym pomieszczeniu i z tą samą resztą toru, ja tak zamierzam wkrótce uczynić i zdam relację z wrażeń z bezpośredniego porównania.

 

Dodam jeszcze, że znawcą nie jestem, a moje opinie są, wiadomo - subiektywne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dynaudio Focus i Harbeth to zupełnie inne kolumny. Jeśli szukasz naturalności, posłuchaj koniecznie Harbeth, Spendor, ATC. Do kolumn Harbeth koniecznie podłącz lampę, Cary Audio SLI-80 to świetny wybór, chociaż sugeruję także posłuchać Unison Research S6 (New).

Pozostają Ci tylko odsłuchy, serdecznie zapraszam na porównanie poszczególnych konfiguracji

 

W przypadku pytań służę pomocą

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nie uda mi się posłuchać ich z tym samym torem, z tym większą uwagą czytam Wasze wypowiedzi. Znacie jakiś salon w Warszawie mający i Dynaudio i Harbeth w ofercie? Nie.

 

Na lampę się nie zdecyduję, więc tylko tranzystor, dobry model klasy A/B bo nawet nie klasa A, wchodzi w grę. Fajnie więc że i z Creek Destiny - jak piszesz - zabrzmiało to fajnie, fajniej jak rozumiem niż Focus160 z Accuphase.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To posłuchaj Harbetha na wzmacniaczu Unison Research serii Unico (hybryda lampowa). Naprawdę warto.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Harbeth SHL5 zagra z towarzyszeniem wzmacniacza Musical Fidelity a3 lub a308? Może ktoś wie.

 

Ja nie wiem. Ale zamiast tych MF pomyślałbym nad poczciwym Sugdenem A21a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam jedno zastrzeżenie do Herbatników. Nie są uniwersalne. Może i grają nieco lepiej od Dynaudio ale napewno nie ze wszystkimi gatunkami sobie tak świetnie radzą.

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam drugą uwagę - tym razem do procedury porównania.

Odsłuchiwanie dwóch innych kolumn z tym samym, identycznym torem, w tej samej akustyce i ustawieniu, jest kompletnie NIEMIARODAJNE.

Tymczasem zdecydowana większość audiomaniaków stosuje tą metodę i POLECA (jak widać) jako ROZSTRZYGAJĄCĄ.

Nie od dziś wiadomo, że te grają lepiej z tym i tutaj, a tamte - z tamtym i gdzie indziej:)

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że nie da się porównać 2 kolumn, nie ma kolumn złych i dobrych bo jak to stwierdzić, co miałoby być punktem odniesienia itp.

nie ma lepszego porównania niż wymiana jednego elementu toru, oczywiście najlepiej u siebie w pokoju, ale o to trudno...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że nie da się porównać 2 kolumn, nie ma kolumn złych i dobrych bo jak to stwierdzić, co miałoby być punktem odniesienia itp.

nie ma lepszego porównania niż wymiana jednego elementu toru, oczywiście najlepiej u siebie w pokoju, ale o to trudno...

 

No proszę.

Aż dziw jak ludziska myślom, porównujom, a potem wydają nieadekwatne opinie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zukzuk ma rzeczywiście rację, że posłuchanie kolumn A i kolumn B z tym samym torem nie rozstrzygnie ostatecznie które są lepsze. A tylko rozstrzygnie które są lepsze z towarzyszeniem tego konkretnego toru. Tym niemniej można się wtedy zorientować które głośniki powiedzmy rozjaśniają, a które grają ciemniejszą barwą etc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to takie moim zdaniem ałdiofilskie filozofowanie, ta teza bzykbzykbzyk.

 

Jeżeli ktoś ma takie, a nie inne pomieszczenie, kupiony wzmak lub nawet zestaw stereo, to jak ma porównać wybrane modele kolumn ?

 

Co do kabli w takim wypadku się zgodzę, ale pomieszczenia nie zmieni (ewentualne drobne dostosowanie akustyczne), a amp moze być świeży i wymarzony.

 

Wiadomo, że każde kolumny zagrają najlepiej w innym zestawieniu, ale jak inaczej dobrać kolumny do swojego pokoju i zestawienia, jak nie porównać tych modeli u siebie ?

 

Edit: poprawa błędu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Roksan Caspian M1 CD (mod.SonusOliva) => Roksan Caspian M1 NG => Dynaudio Focus 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam jedno zastrzeżenie do Herbatników. Nie są uniwersalne. Może i grają nieco lepiej od Dynaudio ale napewno nie ze wszystkimi gatunkami sobie tak świetnie radzą.

Pozdro

 

 

To jest wyśmienita przystawka do dania głównego Drogi Mike'u, ale gdzie jest danie główne? Mianowicie - W których gatunkach Harbeth grają lepiej a w których gorzej od Dynaudio? Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to takie moim zdaniem ałdiofilskie filozofowanie, ta teza bzykbzykbzyk.

 

Jeżeli ktoś ma takie, a nie inne pomieszczenie, kupiony wzmak lub nawet zestaw stereo, to jak ma porównać wybrane modele kolumn ?

 

Co do kabli w takim wypadku się zgodzę, ale pomieszczenia nie zmieni (ewentualne drobne dostosowanie akustyczne), a amp moze być świeży i wymarzony.

 

Wiadomo, że każde kolumny zagrają najlepiej w innym zestawieniu, ale jak inaczej dobrać kolumny do swojego pokoju i zestawienia, jak nie porównać tych modeli u siebie ?

 

Edit: poprawa błędu

 

W tym sęk, że w domu masz (zazwyczaj) jeden, może najwyżej kilka wzmacniaczy (miłośnicy, kolekcjonerzy, handlarze i... muzyczni szaleńcy) i do niego oraz reszty, akustyki, upodobań itp. dobierasz kolumny (aczkolwiek zacząłbym od kolumn - są różne szkoły).

Dobierasz takie, które najlepiej współpracują, uzupełniają się ze wzmacniaczem i resztą. Czyli grają z nim najlepiej, ale nie muszą być wcale najlepsze z kandydatów.

Jasne więc jest, że w tym momencie nie wybierasz najlepiej brzmiących kolumn w pewnym przedziale finansowym (cokolwiek by "najlepsze" miało oznaczać). Tylko te, które najbardziej pasują do, wzmacniacza i współgrają z nim.

To samo będzie jak uczynisz odwrotnie (zaczniesz od kolumn). Nie ma czegoś bezwzględnie najlepszego. Jeden bardziej pasuje z tym, drugi z tamtym.

Podobnie jak baby z chłopami SIĘ DOBIERAJĄ:)

Które z Pań są najlepsze? TE, co NAM najbardziej pasują!

Paniał?

 

Gra całość i system! Wiele razy o tym było..

 

Ba.

Okazuje się przeważnie, że nawet TO SAMO - GRA tylko TU I TERAZ.

Wydaje się czasem, że nie ma mądrych na audio-cuda:)

 

A co do tematu.

Herbatniki to klasyka. Dynki w tym temacie raczej ich ich nie zastąpią... Znowu, te pierwsze ustąpią drugim w rocku. Tak mi się zdaje.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię i to, co mówisz ma sens. Ale mam nieodparte wrażenie, że Ty mnie źle zrozumiales.

Generalnie ważne, że dodales ostatni akapit, który niewątpliwie będzie bardziej pomocny ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Roksan Caspian M1 CD (mod.SonusOliva) => Roksan Caspian M1 NG => Dynaudio Focus 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię i to, co mówisz ma sens. Ale mam nieodparte wrażenie, że Ty mnie źle zrozumiales.

Generalnie ważne, że dodales ostatni akapit, który niewątpliwie będzie bardziej pomocny ;)

 

rozumiem doskonale:)

Mamy swój ukochany wzmacniacz:) i... koniec możliwości doboru wzmocnienia. A te najlepsze kolumny mogą nie chcieć z nim grać:(

To samo będzie również z kolumnami.

Paradoks audio!

 

"Mówiąc krótko, ja swój głos oddaję na Harbethy, ale tak jak zaznaczyłem na początku - posłuchaj ich "jedne po drugich", w tym samym pomieszczeniu i z tą samą resztą toru, ja tak zamierzam wkrótce uczynić i zdam relację z wrażeń z bezpośredniego porównania."

 

Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Copyright © Audiostereo.pl

 

Swoje wypociny pisałem odnośnie tego stwierdzenia. A i potem jeszcze ktoś się obruszył, że w ten sposób wybierzesz przecież NAJLEPSZE.

Nie najlepsze, a najbardziej pasujące:)

 

Pozdr.

 

P.S.

Znowu nie temat. Sorry!

 

Oddaję głos na Herbatniki:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje wypociny pisałem odnośnie tego stwierdzenia. A i potem jeszcze ktoś się obruszył, że w ten sposób wybierzesz przecież NAJLEPSZE.

Nie najlepsze, a najbardziej pasujące:)

 

Przytaczaj dokładnie. Nie wybierzesz NAJLEPSZE, tylko to NAJLEPSZY sposób porównania - wymiana jednego elementu u siebie w torze.

No i taki najlepszy sposób pozwoli finalnie wybrać najlepsze ... z tych dwóch :)

 

Na ostatnim AS była ciekawostka - Harbethy 30-tki grały świetnie z creekiem, a wielkie 40-stki na dole jakoś tak nieciekawie, a przy muzyce rokowej wszystko się kotłowało i brakło selektywności, rytmu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak

Miałem focus 140 które zmieniłem na sonus faber amator 1 ( w międzyczasie były contour 1.1 które uważam za lepsze niż nowe focus). Bardzo dobre sonusy sprzedałem bo usłyszałem coś lepszego a mianowicie kolumny projektu Father_Pio na etonie i wstędze founteka. Tydzień temu kupiłem dla porównań harbethy 7es-2.

Średnica zajebista , miałem w domu prawie 30 par kolumn znanych i uznanych producentów i żadne nie miały tak pięknej średnicy jak harbeth. Reszta pasma taka sobie.

Focusów 140 drugi raz bym nie kupił , SF amator 1 i dynaudio contour 1.1 miło wspominam.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytaczaj dokładnie. Nie wybierzesz NAJLEPSZE, tylko to NAJLEPSZY sposób porównania - wymiana jednego elementu u siebie w torze.

No i taki najlepszy sposób pozwoli finalnie wybrać najlepsze ... z tych dwóch :)

 

Czepiasz się.

Może tą wypowiedź nieco nadinterpretowałem. Sorry!

 

Lecz wychodzi, że nadal niejasne jest dla niektórych "szukających", że wymiana jednego elementu u siebie w torze nie jest najlepszym sposobem.

Lepszym (miarodajniejszym) sposobem jest wymiana dowolnie większej ilości elementów, gdzie mamy układ powiedzmy 1 na 3, 4, 5 itd. lub 2 na 2 (kolumny i wzmacniacze) 2x3, 3x3 i tak nieskończenie...

Logiczne - im więcej możliwości, tym więcej szans wybrać najlepsze zestawienie. I tu idziemy w kierunku NAJLEPSZEGO sposobu porównania:)

Problem w tym, że w miarę przyrostu ilości elementów - najlepszy sposób porównania jest awykonalny:) Życie...

Tak więc ten sposób, który się proponuje nie jest najlepszy, ani nie prowadzi do odszukania najlepszych kolumn czy wzmacniaczy.

 

 

Pozdr.

 

Dopiszę, bo w międzyczasie pojawił się wpis.

W tym problem, że większość kolumn ma coś "zajefajne", a resztę często taką sobie, albo gorszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość amidas

(Konto usunięte)

Coś od siebie.

Miałem okazję mieć u siebie Harbethy SHL5 i porównywać z inną konstrukcją lecz nie były to Dynaudio. Dlatego też nie powiem czy duńska firma jest/byłaby lepsza. Za to mogę potwierdzić jedną rzecz. Przyjemność słuchania muzyki na tych kolumnach jest ogromna. Nazywa się to często muzykalnością. Nie są tak szczegółowe jak kolumny które notabene w jeszcze jednym aspekcie "pokonały" Harbethy ale średnica jest na bardzo wyśrubowanym poziomie. Zresztą cały przekaz jest na wysokim poziomie ale jak wspomniałem jest jeden minus. Scena. Ta niestety nie jest już tak przekonująca jak w zestawie który niejako się ostał. Być może to wina jakiegoś niedobranego elementu toru, ale gdyby tak było to druga para kolumn również by cierpiała z tego powodu prawda ??

Niemniej jeśli ktoś ceni muzykalność, i ogólną przyjemność ze słuchania bez faworyzowania jakiegokolwiek zakresu to polecam..nawet gorąco. ;-)

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sytuacja, bo ja mam Vandersteen C1 i się na pewno z nimi nie rozstanę. Dla Harbethów (lub Focus 160) miałbym miejsce na miejsce mających już 14 lat Audience 50 - tutaj oczekiwałbym myślę że słusznie że zagrają po prostu jeszcze lepiej niż Audience 50, a;e również muzykalnie jak te ostatnie.

 

Jak piszesz V1 są bardziej szczegółowe niż SHL5 (tego bym się spodziewał bo V1 są naprawdę szczegółowe...) i tutaj mi pasowałoby jednak trzymać V1 a nie SHL5 przy telewizorze bo koncerty i filmy lepiej słuchać w wyższej szczegółowości. Kwestię sceny H vs.V pozostawię otwartą jako jeszcze niezdecydowaną.

 

Domyślam się z Twojego opisu że Harbethy nie ustępują (jakoś specjalnie) piorunująco szybkim V1 w tym właśnie dynamicznym aspekcie (są SHL5 wszak bardzo muzykalne, a tego nie ma przy ślamazarności).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość amidas

(Konto usunięte)

>>Jakew skoro już wymieniamy spostrzeżenia to pamiętajmy o jednym. Każdy ma swoje oczekiwania i preferencje i w związku z tym inaczej może odbierać dany materiał muzyczny.

Natomiast w konfiguracji (Lavardin IS, Ayon CD-1) w jakiej grały oba modele kolumn przyczym Vendersteen to już model 1Ci, w ogólnym rozrachunku amerykańskie konstrukcje wygrały zdecydowanie. Nie tylko w kreowaniu sceny, prezentacji detali, kontroli niskich częstotliwości i przy całym podziwie dla Harbetha w prezentacji średnicy to Vendersteeny jednak były bliżej naturalności przekazu. Brytyjskie monitory(o ile można tak napisać) moim zdaniem nieco docieplały ten zakres przez co można było nabrać wrażenia lekkiej ospałości. Ale czy poprzez to były "wolne" w ogólnym przekazie??. Raczej nie tyle tylko , że uważam iż one bardziej nadają się do grania akustycznego niż ciężkiego łojenia.

Poza tym Harbethy są bezlitosne dla złych realizacji. Przynajmniej te płyty które u mnie były, a miały być dobre na Harbethach zabrzmiały fatalnie, co nie znaczy że Vendersteeny były "głuche". Owszem na tym zestawieniu także dało się to słyszeć, ale one pokazją to w bardziej łagodny sposób.

I coś co dla Ciebie jest nie jednoznaczne czyli scena.

W moich warunkach V1Ci tworzyły/tworzą szeroką i głęboką scenę, która nie jest napompowana jakby można podejrzewać.

SHL5 grały ładnie w głąb, ale już w szerz nie wychodziły dalej niż boki kolumn. I to jest mój jedyny duży zarzut.

Lecz jak powiedziałem to moje odczucia, w tym systemie i tych warunkach. Może i faktycznie z dobrą lampą Harbethy są trudne do pobicia w danym przedziale??. Nie wiem nie miałem okazji posłuchać.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w lampy to ja nie pójdę (ani w klasę A). A to zdaje się b. dobrze robi Harbethom. Może ja po prostu nie potrzebuję tych Harbethów jak mam Vandersteeny. Dziękuję wszystkim za pomoc!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Może ja po prostu nie potrzebuję tych Harbethów jak mam Vandersteeny. Dziękuję wszystkim za pomoc!

 

Aleosochozi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Roksan Caspian M1 CD (mod.SonusOliva) => Roksan Caspian M1 NG => Dynaudio Focus 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies cierpienia widze nade mną:))

 

"Podjąłem właśnie definitywną decyzję o przerwaniu procesu zakupu głośników Harbeth SHL5"

premier wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.