Skocz do zawartości
IGNORED

Pieniądze a brzmienie


stachukubik

Czy aby grało dobrze musi kosztować?  

381 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy aby grało dobrze musi kosztować?



Rekomendowane odpowiedzi

Jak najbardziej się zgadzam z opinią, że sprzęt musi być dobrany i zbalansowany z pomieszczeniem: pomieszczenie - dzwięk i jego rodzaj; pomieszczenie - rozmiar dzwięku; pomieszczenie - gabaryty sprzętu audio. Uważam, że we wszystkich trzech aspektach musą być zachowane odpowiednie proporcje. Nie wyobrażam sobie dzwięku z dwóch mono końcówek BAT'a w szesnasto, dwudziesto metrowych pomieszczeniach, albo ciemno brzmiącego systemu w ciemno brzmiącym pomieszczeniu. Brzmi to dziwnie, i wygląda karykaturalnie ;) Balans!

 

Zapomniałem dodać. Jeszcze jest ważny czynnik temperaturowy ;) Tutaj również odpowiedni balans: pomieszczenie i temperatura w nim panująca.

 

Pozdr, M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mozna smialo konkludowac, ze przygotowanie odpowiednich warunkow dla drozszego sprzetu mozna doliczyc do ceny samych klockow.

A to swiadczy o tym ze drogi sprzet jest w uzytkowaniu jeszcze drozszy niz sam jego zakup, ale i duzo lepszy od tanszego wstawionego do przypadkowego pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mozna smialo konkludowac, ze przygotowanie odpowiednich warunkow dla drozszego sprzetu mozna doliczyc do ceny samych klockow.

 

Jak już gdzieś tam wyżej wspominałem, pacjent dysponujący wolnymi środkami w kwocie rzędu 50-100 tysięcy tylko na audio,

zwykle ma już gdzie mieszkać i nie interesują go ani problemy natury jak to zagra w 9-10 metrowej klitce,

ani rozpatrywanie kwestii czy za 10-20 tysięcy da się złożyć system, który w takich warunkach zagra niewiele gorzej.

Dla mnie to jest jakiś zupełnie abstrakcyjny przykład wzięty z czapki, taki sam jak dajmy na to debata na temat

czy warto kupić porsche cayenne turbo do wożenia ziemniaków na bazar, skoro tyle samo worków się mieści na pace tarpana.

Jeśli kogoś stać na audio za 50-100 tysięcy, to raczej nie musi się z nim gnieździć na 9-10 metrach,

a jeśli kogoś stać na porsche za 400-500 tysięcy, to też nie sądzę, żeby musiał sprzedawać z niego ziemniaki na straganie.

Dlatego uważam, że cała ta dyskusja, to jest takie tam sobie ględzenie o niczym i naginanie kulawych teorii do rzeczywistości,

a nie faktyczne problemy z jakimi musi się borykać audiofil dysponujący pokaźnych rozmiarów workiem pieniędzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już gdzieś tam wyżej wspominałem, pacjent dysponujący wolnymi środkami w kwocie rzędu 50-100 tysięcy tylko na audio,

zwykle ma już gdzie mieszkać

 

Zwykle.

 

Kilka razy spotkałem się z przewymiarowaniem - sprzęt kupiony na aukcjach, za duży do pomieszczenia, ale była okazja a klocek legenda, to właściciel go nabył. Spotkałem się z wysokiej klasy sprzętem w bloku z płyty. Kolega ukrył przed żoną jego prawdziwą wartość. Słuchać się go nie dało, bo zakłócała winda.- Za te klocki + wartość obecnego mieszkania, miałby domek pod miastem. Wybrał hi end w bloku. I czasami jak oglądam zdjęcia o ustrojach, to całkiem często poważne sprzętu stoją w mało poważnych pomieszczeniach.

 

Dlatego we wszystkim potrzebna jest równowaga i rozsądek. Nie da się przyspieszyć. Jeżeli mamy kiepskie pomieszczenie, to nie drapmy się wyżej że sprzętem. Najpierw lepiej powalczyć o zmianę mieszkania a dopiero wówczas rzucać się na sprzęt za dużą kasę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parantulla - otóż i to, sam bym tego lepiej nie ujął.

 

Z tym wożeniem ziemniaków na targ cayennem to nie jest tak do końca nierealne. Znam zamożnego rolnika który jeździ kosztownymi limuzynami, posiada nowe maszyny rolnicze, a uprawia tylko skrawek pola, które sobie zostawił żeby mógł: "Sieje, bo ja lubię siać. Lubie siać i zbierać." Być może idzie go później spotkać s-class na targu z bagażnikiem pełnym kartofli.

 

Therion - mówisz o przypadku, który jest wyjątkiem od reguły. To nie jest normalne, żeby na siłę wpychać drogie klocki do bloku i ukrywać się z tym przed żoną. Taka sytuacja oznacza, że osobnik żyje w strachu przed własnymi myślami, częściowo ukrywa swoją pasję, wstydzi się przed żoną - ogółem z motyką na słońce. Są i tacy, pewnie, ale to wyjątek.

 

Okazja, aukcja, klocek legenda - skąd ja to znam. Z grubsza same takie kupuję, jak wiadomo legendy przemijają, nie mniej jak przerobisz 10 wzmacniaczy legend, posłuchasz i następnie przywrócisz ją na rynek to czegoś się dowiesz. Istnieje też szansa, że któraś z tych legend wpasuje się w system, całkiem spora zresztą co mogę potwierdzić osobiście. Właśnie wyczekuję kuriera z kolejną legendą, niestety nie kupioną okazyjnie, ale legenda to legenda - trzeba płacić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

<<Z tym oburzaniem nie bardzo wiem kto i co.

Przchodząc do naszej dyskusji opiszę swoje doświadczenie ze sprzętem i pomieszczeniami.

 

Docelowe pomieszczenie gdzie słucham ma koło 14m,to moje lokum i tylko moje do słuchania,miałem wybór to pomieszczenie i spokój,lub pomieszczenie koło 30 metrowe i ciągły konflikt,wiadomo z kim:)

Był czas że słuchałem zestawu Amplifon-Arcam73-Triangle Trio,to zestawienie w 14m dawało dużo satysfakcji z odsłuchu.Był dzień kiedy przeniosłem na kilka godzin zestaw do 30 metrowego saloniku,w skrócie zagrało lepiej o klasę.

 

Następnie trafiłem graciorki Pioneera,jak nowe,kupiłem z ciekawości,pomyślałem pograją sobie w sypialni z Infinity Beta.Przyszedł dzień gdzie z ciekawości podłączyłem ten zestaw w pomieszczeniu gdzie grał Amplifon.

 

Cóż teraz napisać,zagrało oczywiście inaczej,posłuchałem kilka dni wertując kolejne płyty i Amplifon z Triangle poszły do ludzi.

Ten dżwięk w jakimś stopniu gra nawet lepiej od tamtego zestawu,ale przenosząc go na kilka godż do 30m gdzie Amplifon zagrał swietnie,tu już tak wesoło nie jest,przede wszystkim brak precyzji,ale w 14m dziwnie to wszystko się zatarło.

 

<<Jest tak czy nie jest?

<<Chyba właśnie nie.

 

 

<<Jeszcze raz mój post i wrażenia z odsłuchu dla tych co znajdą się już na forum.

Początkujący miłośniku Audio gdy twoje pomieszczenie odsłuchowe jest wielkości rzędu 8-14m,dysponujesz kwotą powiedzmy 20,000zł

chcesz zakupić nowy sprzęt,zastanów się 10 razy czy zagra w twoim lokum lepiej od tego za 10,000zł.

Doradzam odsłuch,może zostanie Ci sporo gotówki w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

Zawsze, na każdym poziomie kwotowym, gdy człek ma jakąś granicę budżetu zaczyna się szukanie tzw okazji. Ma to miejsce dla MP3 za stówkę, dla sprzętu za 5 tys, 10, 20 ale także za 100 tys. choć paradoksalnie w mniejszym stopniu. Zawsze też się człek później pociesza jaki jest fajny bo jego empetrójka gra jak za 300, sprzęt za 5 tys gra jak za 10 tys i tak dalej. Czyli patrzy na tych co dali więcej jak na frajerów, a ten co dał 100 000 pln to już kompletny imbecyl.

 

Tylko, że ten co kupił za 100 000 patrzy na resztę z pobłażaniem :)

 

Ale jest też odwrotnie. Każdy kto kupił mp3 za 300 wcale nie uważa, że ta za 100zł jest lepsza, ten co ma sprzęt za 10 tys nie uzna tego za 5 tys. za równie dobry. Z różnych przyczyn. Można je mnożyć, a całośc mojego grafomańskiego wywodu sprowadzić do reguły:

 

Kazdy kierowca, który mnie wyprzedza to pirat drogowy i wariat, każdy, który jest dla mnie zawalidrogą to niedojda, niedzielny kierowca i powinni mu zabrać prawko.

 

Nie do końca się zgodzę z ograniczeniem metrażu. Dobry fizjologiczny dźwięk, niesłuchany głośno może przynieśc więcej radości niż z "płaskich" kolumnienek dobranych gabarytowo do pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<Jeszcze raz mój post i wrażenia z odsłuchu dla tych co znajdą się już na forum.

Początkujący miłośniku Audio gdy twoje pomieszczenie odsłuchowe jest wielkości rzędu 8-14m,dysponujesz kwotą powiedzmy 20,000zł

chcesz zakupić nowy sprzęt,zastanów się 10 razy czy zagra w twoim lokum lepiej od tego za 10,000zł.

Doradzam odsłuch,może zostanie Ci sporo gotówki w kieszeni.

 

Tak, tylko 8 a 14 to po odliczeniu mebli jest praktycznie dwa razy więcej, a 14 to już jest w zasadzie tyle samo co 15-16,

a 15-16 z kolei to już jest w zupełności wystarczający metraż do postawienia przyzwoitych głośników,

nawet trójdrożnych podłogówek jak kto lubi i nic im nie będzie, ani głośnikom, ani słuchaczowi.

Tyle tylko że przyzwoitych głośników, zwłaszcza trójdrożnych podłogówek, zwyczajnie się nie da kupić za mniej niż 10.000zł

i od tego należałoby rozpocząć dyskusję, zamiast brnąć w jakieś dziwaczne teorie oparte na surrealistycznych przykładach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko 8 a 14 to po odliczeniu mebli jest praktycznie dwa razy więcej, a 14 to już jest w zasadzie tyle samo co 15-16,

a 15-16 z kolei to już jest w zupełności wystarczający metraż do postawienia przyzwoitych głośników,

nawet trójdrożnych podłogówek jak kto lubi i nic im nie będzie, ani głośnikom, ani słuchaczowi.

Tyle tylko że przyzwoitych głośników, zwłaszcza trójdrożnych podłogówek, zwyczajnie się nie da kupić za mniej niż 10.000zł

i od tego należałoby rozpocząć dyskusję, zamiast brnąć w jakieś dziwaczne teorie oparte na surrealistycznych przykładach.

Zgoda co do metrażu.

Pytanie tylko, czy w 15m2 konieczne są trójdrożne kolumny. Przypuszczam, że to pewnei uproszcznie, bo wiele jest bardzo dobrych konstrukcji dwu-drożnych (2,5 też), które w takim metrażu dadzą dobrą ilość i jakość basu. Ale to takie tylko uszczegółowienie, choć nie każdy musi się z nim zgodzić. Podobnie zresztą mam małe zastrzeżenie co do pułapu 10K jako minimum na używane kolumny dobrej jakości, ale być może malo slyszałem w życiu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

<<Kolega parantula,męczy Cię jakaś mania prześladowcza?

Wszystko musi kosztować wielkie pieniądze według Ciebie,kolumny szczególnie,minimum to 10,000zł za używane!

najlepiej jak będą kosztował 20,000,co ja piszę 50,000 minimum.

Samochody to Porsche-Ferrari,żaden inny.

Młody doczytałem jeszcze jesteś więc marzyć trzeba,może się spełni.

 

Następna sprawa,nie podważaj tego co napisałem o brzmieniu,ja tego doświadczyłem przy odsłuchach!

ale jak można przeczytać ty wiesz lepiej! słyszałes wszystko na odległość.

Nie wiem jakiego słownictwa trzeba użyć by dotarło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej go żadna mania nie prześladuje, wzorcowe brzmienie zaczyna się od ok. 10k za kolumny używki, wystarczy trochę posłuchać. W większości przypadków kolumny za 20k będą obiektywnie lepsze od tych za 10k - nie ma się co łudzić, że taniej równa się lepiej bądź prawię tak samo.

 

Rydzu, skoro opierasz całą swoją wiedzę o to jedno doświadczenie, na które kładziesz tak wielką wagę, a jest ono oparte o dwa przypadkowe systemy wstawione do małego pomieszczenia, to nie ma się co dziwić, że nie kumasz cha-chy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

Amnes byłbym głupcem żeby wypisywać tu listę zestawów które odsłuchałem czy to u siebie,znajomych i cholera wie gdzie jeszcze.

Przeczytaj sobie jeszcze raz co napisałem,co zrobił zestaw Amplifon-Triangle w większym pomieszczeniu,a co zrobiło się z dżwiękiem w mniejszym lokum,przy tych samych zestawieniach sprzętowych!

Nie pisz mi o kumaniu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mam to znowu czytać, skoro to doświadczenie nie ma wartości merytoryczniej w naszej dyskusji pieniądze - brzmienie. Jakbym wstawił JBL'e 250 Ti i resztę zabawek z salonu do swojej sypialni z pewnością zagrałyby zgoła odmiennie (gorzej) niż w przepastniejszym pomieszczeniu. Czy to oznaczałoby, że to konkretne zestawienie sprzętowe w porównaniu z podłączonymi dwukrotnie tańszymi monitorkami 2-way 1000 Ti niewarte jest wydanych na nie pieniędzy? Nie. Oznacza tylko tyle, że wielkie kolumny z dużą rurą z tyłu się do niego nie nadają. A jak wyglądałaby sytuacja w tejże sypialni z Focalami mini utopia? Ja nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że utarłyby nosa 1000 ti jak i 250 ti a może nawet zgrałyby się z resztą systemu, bo czemu i nie? Oczywiście są kilkukrotnie droższe, ale jak już wszyscy wiemy regułą jest, że cena idzie w parze z jakością i nie ma innego sposobu jak wydanie większej kwoty pieniędzy by poprawić brzmienie systemu. Oczywiście wszystko musi być spasowane do siebie wzajemnie, bo sama cena klocków nie sprawi, że zagrają lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że przyzwoitych głośników, zwłaszcza trójdrożnych podłogówek, zwyczajnie się nie da kupić za mniej niż 10.000zł

 

Oj, kupi sie, kupi..., i to bardziej niz przyzwoite. A tak 3-4 lata temu nawet za polowe tej kwoty rowniez - akurat kupowalem juz nie jedna pare, wiec troche sie orientuje jakiej jakosci brzmienie mozna osiagnac za jakie kwoty - oczywiscie mowa o uzywkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się, no ale jakie jest to podstawowe brzmienie. Jak Wy to widzicie, a raczej słyszycie?

Bo kolumny za 10 000 za sztukę używki, to już raczej powinien być bardzo dobry dźwięk a nie podstawowy w założeniu że system współgra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie to dobre co jest dobre, tylko co się komu podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry dźwięk musi kosztować, ale nie musi kosztować krocia. Natomiast jest wiele przykładów tanich sprzętów, które grają bardzo dobrze, zadowalająco i wiernie.

 

Powyżej pewnego pułapu cenowego, jak już ktoś roztropnie zauważył, zaczyna się snobizm, wybujały marketing, przesadny design, etc, co nie oznacza, że nie chciałbym mieć takich sprzętów, bo chciałbym. Ach, gdybym tak miał wolne 500 000zł......

 

Sądzę, że do 100 000zł można uzbierać naprawdę zadowalający na lata system.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Sądzę, że do 100 000zł można uzbierać naprawdę zadowalający na lata system.

 

Eeeee, no jak tak, to luzik...

 

BTW

HALO, ZIEMIA !!! ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Roksan Caspian M1 CD (mod.SonusOliva) => Roksan Caspian M1 NG => Dynaudio Focus 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<Kolega parantula,męczy Cię jakaś mania prześladowcza?

 

Męczy mnie czytanie i pisanie w kółko tego samego, dlatego proponuję dać sobie na luz i rozejść się w pokoju,

a sam temat umieścić w dziale "Opowieści z mchu i paproci" czyli tam gdzie jego miejsce. To tyle, dobranoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dobry dźwięk musi kosztować. Ale chyba nie zaczynałeś od sprzętu za 100 000 za system. Jeśli tak to mnie popraw. I na pewno nie było tak że kiedyś miałeś inne sprzęty i ten dźwięk co miałeś z innych klocków był zawsze do dupy. Tylko że kiedyś też Ci się podobał choć czegoś może brakowało. I gdzie jest własnie ten początek dobrego brzmienia. I o tym piszmy. Jaki to był ten w miarę dobry system dzięki któremu np. już znajomym szczęki opadały że tak gra a niema korektora. A nie o tym że kolumny za ileś tam są lepsze od tych tańszych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie to dobre co jest dobre, tylko co się komu podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry system grający nie musi kosztować 100 ani 500 tysiaków.

Dobry system grający nie musi nic kosztować.

Bo można dostać go w prezencie! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, że dużo ostatnich postów zostało tu wyciętych (?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.