Skocz do zawartości
IGNORED

Subiektywny ranking lamp EL34 / 6CA7 / KT77


Severance
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Backfocus napisał:

OK, a gdzie szukać takich starszych lamp ewentualnie? E-Bay, Aliexpress?

Nie znięchecam, ale...ale delikatnie ostrzegam. Płacisz za coś, co nie wiesz w jakim jest wieku, ile to to tak naprawdę grało ( bo umówmy się, że opowieści o tym, że przeleżały 40 lat w pudełku u dziadka na strychu możemy włożyć międzie bajki ) i co kupujesz. Troszkę temat NOS-ów w przypadku lamp EL34 prześledziłem. Wnioski są raczej mało optymistyczne. O NOS-ach w przypadku akurat tych lamp ( nie wiem, jak z innymi typami ) mogliśmy mówić może jeszcze 10 lat temu, bo :

-  to nie była jeszcze era aż takiej popularności wzmacniaczy lampowych, jak teraz ( podobnie jak vinyli )

-  samo przez się rozumie się, że to było 10 lat wstecz, czas nie stoi, czas ucieka, te zapasy raczej dawno się wyczerpały.

EL34 to nie sterujące 6AK5, w przypadku których JESZCZE możemy mówić o tym, że na rynku NOS-y są, bo nie była to bardzo popularna lampa w audio do czasu wybuchu popularności Yaqinów. To też się zaczyna kończyć....ja bym robił zapasy sensownych sterujących.

No i ostatnia sprawa cena, choć ze swojej natury subiektywna. Może dla kogoś np. 900 za kwadrę EL34 to mało. Dla mnie sporo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SynSama

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena, jak najbardziej istotna, dlatego myslę też o Harmonixach 34 EL za ok. 320 PLN kwadra. Tung Sole ok. 100 PLN droższe. Obie lampy łatwo dostępne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam podpinam się pod zapytanie o różnicę pomiędzy Tung Solami, a Electro Harmonixami :-)!. Ej Panowie, pobudka ! Naprawdę nie ma nikogo, kto już porównywał te popularne i niedrogie lampy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że zależy mi na cieple, wokalach. Chcę uniknąć dalszego rozjaśnienia dźwięku. Ze względu na rodzaj słuchanej muzyki takie parametry jak dynamika, nie są na pierwszym miejscu (raczej wypełnienie, ciepło, "lampowosć".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Backfocus napisał:

Dodam, że zależy mi na cieple, wokalach.

Czytając to co napisałeś teraz, to z opinii spotykanych w necie wydaje się, że powinieneś  ( podkreślam - ja ich nie słuchałem ) iść w stronę współczesnych Mullardów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, Backfocus said:

OK, a gdzie szukać takich starszych lamp ewentualnie? E-Bay, Aliexpress?

Znajdziesz je na allegro, olx lub ebay. Aliexpress to wszystko nowe z chin. 

Ja nie tak dawno kupowałem tesle z 75%-80%mocą lamp za około 50-70 zł. 

RFT również warto poszukać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, gustwao napisał:

RFT również warto poszukać. 

Tak, z pewnością :-). Ludzie mają dziś za mało problemów, żeby jeszcze pakować się na miny w postaci szrotów. Dajta ludzika spokój...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minutes ago, AL said:

Tak, z pewnością :-). Ludzie mają dziś za mało problemów, żeby jeszcze pakować się na miny w postaci szrotów. Dajta ludzika spokój...

To pokaż mi lepiej grającą lampę z nowej produkcji która kosi RFT i jest tak wytrzymała. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Backfocus napisał:

Po długim namyśle zamówiłem Tung Sole :). Zobaczymy, jak zagrają.

Będziesz zadowolony jeśli lubisz ciepłe i muzykalne brzmienie.  Sam używam El34 Tungsol i jest bardzo ok. Chętnie spróbowałbym osławionych RTF, ale potrzeba mi sextetu i raz że drugie to jeszcze nie ma szans kupić 6 dobranych sztuk.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gustwao napisał:

To pokaż mi lepiej grającą lampę z nowej produkcji która kosi RFT i jest tak wytrzymała.

Ja nie mówię, że grają źle ! Odwrócę pytanie :-) Pokaż mi miejsce gdzie można kupić takie lampy z CIENIEM pewności, że nie mają na liczniku 3000 godzin :-). Z tym, że mówimy o pewności bliskiej 100% :-). Acha i w jakiejś sensownej cenie, nie blisko 1000 zł, bo połączenie tych dwóch warunków wydaje mi się niemożliwe, sorry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez AL

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, AL said:

Ja nie mówię, że grają źle ! Odwrócę pytanie ? Pokaż mi miejsce gdzie można kupić takie lampy z CIENIEM pewności, że nie mają na liczniku 3000 godzin :-). Z tym, że mówimy o pewności bliskiej 100% :-). Acha i w jakiejś sensownej cenie, nie blisko 1000 zł, bo połączenie tych dwóch warunków wydaje mi się niemożliwe, sorry.

Sam mam ich chyba ponad 25 szt dokupiłem kilka niecały rok temu, głównie z olx. Oczywiście 100% nie znajdziesz. Ale 70-95% to prawie z każdego źródła i cena za lampę nie przekroczyła 50-110 zł. Sprawdzałem je wszystkie na mierniku i najgorsza miała odczyt 68%. Większość ponad 80%, a trafiały się z 102%

RFT u mnie grają już 3 rok i lampki mają dalej 68% to są długowieczne lampy. 

Jeden komplet RFT śmie twierdzić, że wystarczy na 4 komplety innych nowej produkcji. Więc jak kupisz z nawet pomiarem 60% to i tak przeżyją 2 komplety nowych. Proste 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wystarczy zadzwonić pogadać, pomierzyć itp. 

Trzeba polować, warto. To samo Tesle brązowe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, gustwao napisał:

RFT u mnie grają już 3 rok i lampki mają dalej 68% to są długowieczne lampy. 

Jak ktoś początkujący ( bez mierników ) ma nie dać się zrobić w bambuko ? Tego nie wie nikt :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, AL said:

Jak ktoś początkujący ( bez mierników ) ma nie dać się zrobić w bambuko ? Tego nie wie nikt ?

Zawsze możesz kupić nowe i po roku lub dwóch wymienić na nowy komplet. Nic nie stoi na przeszkodzie, inni co będą rozumieć co napisałem i wybiorą inną opcję. Wszystko zależy jak trafisz. Ostatnią moja transakcji lamp RFT był zakup nowych, a przynajmniej tak wyglądały. Okazało się że po sprawdzeniu lamp dwie szt. Miały odczyt na poziomie 75%. Osoba która mi to sprzedawał zwróciła mi cześć kosztów. Więc można się dogadać są uczciwi ludzie zwlasza w świecie audio. Może tych uczciwych nie na 100% ale na 99% na pewno. 

Jest wiele miejsc gdzie można pomierzyć zakupione lampy wystarczy popytać. Większość osób zrobi to za darmo albo za przysłowiowe piwko. Trzeba tylko chcieć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, gustwao napisał:

Okazało się że po sprawdzeniu lamp dwie szt. Miały odczyt na poziomie 75%. Osoba która mi to sprzedawał zwróciła mi cześć kosztów.

Nie oznacza to że lampy były używane. 75% mają też często nowe lampy a nawet mniej się trafiają. Mierzyłem znajomemu 30szt. fabrycznie nowych zapakowanych lamp EL34  najsłabsza miała 65mA najmocniejsza 101mA. Lampy były z firmy w której pracował, fabrycznie nowe, jako zapas do wzmacniaczy radiowęzłowych.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2020 o 16:55, Walter W. napisał:

niedawno nabytej Jolidy 302B

Świetny wzmacniacz, gratulacje. Napisz proszę, jaka reszta toru? Kiedyś polowałem na ten model, lecz ostatecznie kupiłem "502".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Roman_66094 napisał:

Lampy były z firmy w której pracował, fabrycznie nowe, jako zapas do wzmacniaczy radiowęzłowych.     

No dobra, to znana rzecz, ale ja nie o tym ! Kupując nową lampę wiem, że jest nowa, nawet niech ma 65 mA :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, AL said:

No dobra, to znana rzecz, ale ja nie o tym ! Kupując nową lampę wiem, że jest nowa, nawet niech ma 65 mA ?

A co to za różnica czy nowa mając 65mA, czy używana również 65mA. Tak samo długo pochodzi ?

Sorry jest różnica podstawa była używana ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, gustwao napisał:

A co to za różnica czy nowa mając 65mA, czy używana również 65mA. Tak samo długo pochodzi ?

Sorry jest różnica podstawa była używana ?

Tak, różnica jest ogromna. Bo jeśli nowa lampa EL34  ma 65mA, to po 1000 h najpewniej nadal będzie miała podobną emisję a czasem nawet wyższą i będzie pracowała jeszcze długo. Często, lampa mająca niską początkową emisję, po jakimś czasie pracy, uzyskuję wyższą emisje, ponieważ ma zapas warstwy emisyjnej.  

Natomiast jeśli lampa używana ma 90mA a  jej początkowa emisja była 110mA to taka lampa może być już na wykończeniu i długo nie pochodzi. 

Dlatego należy patrzeć nie tylko na emisję, ale przede wszystkim, czy lampa jest nowa, czy używana. 

Używane lampy nie powinny kosztować więcej niż 30-50% nowej.  

Na pewno znacznie lepsza będzie nowa lampa, która ma 70% emisji, niż mocno używana 90%    

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Roman_66094 said:

Tak, różnica jest ogromna. Bo jeśli nowa lampa EL34  ma 65mA, to po 1000 h najpewniej nadal będzie miała podobną emisję a czasem nawet wyższą i będzie pracowała jeszcze długo. Często, lampa mająca niską początkową emisję, po jakimś czasie pracy, uzyskuję wyższą emisje, ponieważ ma zapas warstwy emisyjnej.  

Natomiast jeśli lampa używana ma 90mA a  jej początkowa emisja była 110mA to taka lampa może być już na wykończeniu i długo nie pochodzi. 

Dlatego należy patrzeć nie tylko na emisję, ale przede wszystkim, czy lampa jest nowa, czy używana. 

Używane lampy nie powinny kosztować więcej niż 30-50% nowej.  

Na pewno znacznie lepsza będzie nowa lampa, która ma 70% emisji, niż mocno używana 90%    

Nie wiem skąd to wiesz, bo ja czegoś takiego nie zauważyłem, a trochę tych lamp przerobiłem w tym 3 komplety nowych starych oraz 2 komplety całkiem nowych z nowej produkcji. 

Robiąc nieraz odczyt zwlasza tych "nowych" nie używanych z niższa emisją niby. Ale może warto przy sprzedaży o tym napisać wtedy wyższa cenę dostaniesz od niedoświadczonych użytkowników ?. Ja nie odważy bym się takich "rzeczy pisać ", żeby nie powiedzieć.... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma identyczny wzmacniacz jak ja. Gra o wiele wiele mniej odemnie, dwoje dzieci, małe mieszkanie w bloku itd.
On kupił po oryginalnych chińskich 6CA7 Electro-harmonix ( nowe z rekomendowanego sklepu ), po roku dwie, jedna po drugiej straciły zupełnie emisję. Dosłownie zero emisji. Dał mi je do sprawdzenia na mierniku. Ja mam EL34 RFT, z nieznaną przeszłością, grają bez zarzutu. Nie pamiętam kiedy regulowałem bias. Mnie się wydaje że taka RFT EL34 z emisją 70% może grać o wiele dłużej od nowej z teraźniejszej produkcji. Jeśli taka staruszka pracowała 3000 godzin i ma jeszcze sporo emisji to można przypuszczać że ta emisja nie spadnie jej nagle z godziny na godzinę. A nowe produkcje, szczególnie te tańsze, to budżetówki. Inne materiały inne prorytety.
Analogią mogą być choćby zwykłe żarówki, nowe mają świecić tyle i tyle...
I jeszcze jedna sprawa. Mam oryginalne chińskie z lepszą emisją jak owe RFT EL34. Jednak jeśli chodzi o dźwięk to nie ma czego porównywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.03.2020 o 17:31, Łukasz_62438 napisał:

Świetny wzmacniacz, gratulacje. Napisz proszę, jaka reszta toru? Kiedyś polowałem na ten model, lecz ostatecznie kupiłem "502".

Słucham zarówno z sieci jak i po staremu, z CD-ka. Odtwarzacz to Sony X333ES, interkonekt Siltech SQ88, głośnikowe to Legacy (nie pamiętam jaki model) a kolumny to Xaviany XN 185 mkII. A jak z sieci to Tidal w wersji Master na Macbooku, USB Furutech i przetwornik C/A Assus Xonar Essence One. Jolida to moja pierwsza lampa, kupiona całkiem niedawno, przypadkowo w sumie. Zresztą przez ostatnie 10-15 lat w ogóle odszedłem od tematu audio i tego forum...Wiadomo- pojawiły się dzieci, dom, tzw kariera... nie było czasu ani sposobności. Ale wróciłem.

A teraz do sedna.

Gold Liony wygrzały się już dzięki dwutygodniowej pracy zdalnej właściciela przez co najmniej 100 godzin, więc mogę opisać moje ostateczne wrażenia.

Po pierwsze - zmiany są spore, ale przebiegały raczej liniowo (oprócz basu, o czym napiszę poniżej). Nota bene - zupełnie inaczej było ze sterującymi Psvane Treasure Mk II - tu był prawdziwy rollercoaster, a dni rozpaczy mieszały się z dniami zachwytu. Stanęło na zachwycie, ale to inna historia... Gold Liony dochodziły do pełni możliwości stopniowo i w sposób bardziej przewidywalny. Z czasem jeszcze bardziej zyskiwała przestrzeń, detal, barwa średnicy i czystość góry. W moim poprzednim wpisie z odsłuchu Lionów po 20 godzinach wygrzewania pisałem, że jest czysto i gładko, bez śladu ostrości. W miarę wygrzewania góra stawała się jeszcze czystsza, jeszcze bardziej kryształowa...Niestety w tej ewaluacji dotarła do punktu, w którym chwilami granicę ostrości zdarza się jej teraz przekroczyć. Wyjątkowo, ale jednak. Czasami przydałoby się więcej delikatności i wygładzenia wysokich tonów, w sumie wolałem ją niewygrzaną, jeśli chodzi o ten aspekt.

Średnica - moim zdaniem bajka. Pod każdym względem. Kropka.

To samo przestrzeń, szczegółowość, spójność całego dźwięku. Na JJ-ach było dużo dźwięku, ale mało muzyki. Na Lionach- jest po prostu muzyka i to przez duże M, jako obraz całości, z jednoczesnym wglądem w mikrodetale. Magiczne połączenie, ale tu się udało.

Bas - no tu się działo najwięcej w miarę wygrzewania. Napisałem poprzednio, że KT77 Genalexa potrafiły zagrać potężnym basem. Bardzo rzadko, ale potrafiły. Niewątpliwie główne cechy tego basu - dokładność (wręcz punktowość) i zróżnicowanie rozwinęły się jeszcze bardziej. Natomiast wolumen, ciężar, objętość (nie wiem jak to opisać, ale chyba wiadomo o co chodzi) - pozostały skromniejsze niż w odniesieniu do JJ EL34, choć różnica jest już mniejsza. Co ciekawe jednak - przyrost ilości basu nastąpił dopiero po 80-90 godzinach wygrzewania i był dość skokowy. Na tyle, że krzątając się w kuchni i słuchając bez zaangażowania po raz setny tych samych utworów z mojej playlisty na Tidal'u, nagle usłyszałem bas, jakiego jeszcze poprzedniego dnia nie było. Ostateczna ocena tego podzakresu nie jest jednak łatwa; z jednej strony bas jest świetnie zespolony z resztą pasma, ma duże zróżnicowanie i z dużo większą łatwością (niż w JJ-ach) można śledzić linię tego podzakresu w słuchanych utworach  -  więc choć basu jest mniej, to w tym przypadku znaczy więcej.  Z drugiej - chyba nieco za rzadko Liony dają poczuć jego ciężką wagę i wypełniają pomieszczenie wibracjami, które ja osobiście tak bardzo lubię. Dwa pytania zasadnicze więc: czy basu mogłoby być więcej? TAK. A czy powinno go być więcej? Mimo uznania jego wysokiej jakości zaryzykuję i napiszę, że chyba TAK. Generalnie niczego mi nie brakuje, ale na kilka godzin słuchania znanych mi utworów zdarzają się może 3-4 razy momenty, gdy oczekuję wyraźnie niższego i pełniejszego zejścia...które nie następuje. Ale tutaj dwa zastrzeżenia: moje kolumny to podstawkowe Xaviany na węglowej 18-tce ScanSpeaka, o niskiej 84dB efektywności, więc dość trudno je zmusić do grania obszernym basem, chyba mocny tranzystor pogoniłby je lepiej niż Jolida. Po drugie - te podstawkowce grają w przestrzeni około 45 mkw (salon+jadalnia+kuchnia), więc znacznie większej niż mają szansę wypełnić dźwiękiem. Z innymi kolumnami, w innej przestrzeni być może Genalexy Gold Liony okazałyby się ideałem. Dla mnie do ideału troszkę jeszcze zabrakło.

PS.Przepraszam za obszerność tych wynurzeń, ale może komuś przyda się taki bardziej szczegółowy opis przed podjęciem decyzji o zakupie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

8 godzin temu, gustwao napisał:

Nie wiem skąd to wiesz, bo ja czegoś takiego nie zauważyłem, a trochę tych lamp przerobiłem w tym 3 komplety nowych starych oraz 2 komplety całkiem nowych z nowej produkcji. 

Robiąc nieraz odczyt zwlasza tych "nowych" nie używanych z niższa emisją niby. Ale może warto przy sprzedaży o tym napisać wtedy wyższa cenę dostaniesz od niedoświadczonych użytkowników ?. Ja nie odważy bym się takich "rzeczy pisać ", żeby nie powiedzieć.... 

Czas pracy się liczy, lampy maja gwarantowany czas pracy, zależnie od typu i producenta. Nowa lampa z 75% emisji będzie pracować np. 3000h zanim straci emisje do dopuszczalnej przez producenta wartości. Podobnie lampa która ma początkową emisję 110% będzie pracowała podobny czas. Jeśli ktoś kupi lampę która przepracowała już swoje a emisję będzie mieć jeszcze dobrą to już długo może się nią nie nacieszyć. Czym lampa mnie pracowała tym lepsza, więcej życia jej zostało. 

Emisja nie jest jedynym kryterium oceny lampy. Po przepracowaniu znacznej ilości godzin pogorszeniu ulegają też inne parametry które mogą już dyskwalifikować lampę z użycia, np. słabe nachylenie, czy prąd wsteczny siatki pierwszej, ewentualnie pogorszenie próżni, wytwarzanie się gazów które już nie mogą być pochłonięte przez geter.

Z lampami jest podobnie jak z silnikiem w samochodzie, jeżeli średnia trwałość silnika wynosi np. 300 tyś. to jak ktoś kupi nowy, ma szansę że tyle przejeździ. Jak ktoś kupi z przebiegiem 250 tyś to już może nie wiele pojeździć. 

Są ludzie którzy sprzedają lampy, po określonym czasie pracy jak już zaczynają się pogarszać parametry i kupują nowe.

Czy zakup takich lamp jest opłacalny? nie koniecznie. Oczywiście są lampy które w stanie NOS są ciężko dostępne lub bardzo drogie wtedy zakup używanych ale w dobrej kondycji lamp możne być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku lamp małej mocy, które bywa ze maja bardzo dużą trwałość.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minutes ago, Roman_66094 said:

 

Z lampami jest podobnie jak z silnikiem w samochodzie, jeżeli średnia trwałość silnika wynosi np. 300 tyś. to jak ktoś kupi nowy, ma szansę że tyle przejeździ. Jak ktoś kupi z przebiegiem 250 tyś to już może nie wiele pojeździć. 

Są ludzie którzy sprzedają lampy, po określonym czasie pracy jak już zaczynają się pogarszać parametry i kupują nowe.

Czy zakup takich lamp jest opłacalny? nie koniecznie. Oczywiście są lampy które w stanie NOS są ciężko dostępne lub bardzo drogie wtedy zakup używanych ale w dobrej kondycji lamp możne być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku lamp małej mocy, które bywa ze maja bardzo dużą trwałość.   

Ja bym za bardzo ludzi nie wprowadzał w błąd i nakręcał na nowe lampy, czyżbyś pod innym nick prowadził sklep z lampami ?

Z lampami bez dobrego odczytu i miernika jest różnie jednka nawet stare RFT zachowują się jak czołg Tygrys. Podobnie jak stary silnik diesla 1.9tdi (jak nie był kręcony licznik) to 250 tyś przebiegu to było pestka. Spokojnie 500 tys. robił a niektórzy rekordziści 800 tys i więcej robili. Właśnie RFT do takich "czołgów" należy. Inne składniki przy produkcji do nich dodawali. Oczywiście były jeszcze lepiej zrobione lampy, "pancerne" do takich należy wcześniejsze z 60 lat Telefunkeny czy GE. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gustwao napisał:

Ja bym za bardzo ludzi nie wprowadzał w błąd i nakręcał na nowe lampy, czyżbyś pod innym nick prowadził sklep z lampami ?

Z lampami bez dobrego odczytu i miernika jest różnie jednka nawet stare RFT zachowują się jak czołg Tygrys. Podobnie jak stary silnik diesla 1.9tdi (jak nie był kręcony licznik) to 250 tyś przebiegu to było pestka. Spokojnie 500 tys. robił a niektórzy rekordziści 800 tys i więcej robili. Właśnie RFT do takich "czołgów" należy. Inne składniki przy produkcji do nich dodawali. Oczywiście były jeszcze lepiej zrobione lampy, "pancerne" do takich należy wcześniejsze z 60 lat Telefunkeny czy GE. 

Nie nie mam sklepu z lampami. Nie twierdzę że nie należy kupować używanych lamp, ale nowa to nowa. Mam na myśli oczywiście lampy NOS z dawnej produkcji. El34 RFT to akurat jedna z najlepszych lamp tego typu, chwalone powszechnie za trwałość. Lamp mocy ze współczesnej produkcji, czy to nowe a tym bardziej używanych, nie polecam i nie używam.  

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, Roman_66094 said:

 Nie twierdzę że nie należy kupować używanych lamp, ale nowa to nowa. Mam na myśli oczywiście lampy NOS z dawnej produkcji.

Myślę że każdy lubi kupować NOSy nowe. Ceny jednak nowych NOSow tak zwariowały, że taniej i praktyczniej jest kupić dwa komplety używek po 65mA -70mA niż komplet nowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, gustwao napisał:

Myślę że każdy lubi kupować NOSy nowe. Ceny jednak nowych NOSow tak zwariowały, że taniej i praktyczniej jest kupić dwa komplety używek po 65mA -70mA niż komplet nowych. 

To wszystko zależy do czego te lampy. Jeśli mamy wzmacniacz za 3 tyś to rzeczywiście 900zł za kwadre EL34 RFT to sporo 1/3 ceny wzmacniacza. Ale jak ktoś ma sprzęt za 10 tyś to już te 900zł nie takie straszne. 

Niestety lampy NOS drożeją i będą drożały, bo będzie ich coraz mniej.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Roman_66094 napisał:

NOS drożeją i będą drożały, bo będzie ich coraz mniej.  

A ja będę się upierał, że NOS-ów w przypadku lamp EL34 już nie ma. Są za to cwaniaki, które jeleniom wciskają, że te lampy były nieużywane, a dziadek płakał jak mu je wyrywali spod poduszki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogia do samochodów i ich silników jest bardzo trafna.
Dziś nawet Volvo przyznało że produkuje samochody które mają jeździć 8 lat i trafić na złom. Po to byś kupił nowy.
Kiedyś renomę firmy budowało się na trwałości ich produktów. Jestem pewien, że taki 2,5L wolnossący Diesel przeżyje nie jedną obecnie produkowaną wyżyłowaną jednostkę napędową.
Oczywiście prawdą jest też to, że taka stara zajechana jednostka nie ma szans z nowym silnikiem.
Trzeba być ostrożnym i z przymrużeniem oka patrzeć na okazje.
Ja mam 14 szt. RFT EL34 i w momencie pozbywania się wzmacniacza pewnie będę też sprzedawał lampy. Czy to oznacza, że są już niesprawne, ledwo zipiące? Nie, to oznacza że już ich nie potrzebuję ... I znów z samochodem analogia, nie każdy sprzedaje samochód w momencie kiedy się już ledwo toczy. Ludzie sprzedają samochody bo się i znudziły albo ich już nie potrzebują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, AL napisał:

A ja będę się upierał, że NOS-ów w przypadku lamp EL34 już nie ma. Są za to cwaniaki, które jeleniom wciskają, że te lampy były nieużywane, a dziadek płakał jak mu je wyrywali spod poduszki...

Mają ludzie, tylko mało kto sprzedaje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.