Skocz do zawartości
IGNORED

Subiektywny ranking lamp EL34 / 6CA7 / KT77


Severance

Rekomendowane odpowiedzi

Dla świętego spokoju odesłałbym pozostałe i prosił o dobranie pełnej kwadry (zakładając, że firma jest rzetelna i faktycznie mierzy lampy przy dobieraniu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

,,Żyj prawdziwie, kochaj szczerze zanim wszystko śmierć zabierze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2012 o 20:12, Severance napisał:

Bardzo ciekawa lampa o bardzo dynamicznym brzmieniu. Bas niezbyt obszerny, ale za to dobrze zaznaczony, szybki i kontrolowany.

Powyżej opinia o EH 6CA7, zupełnie odmienna niz moje spostrzeżenie. Ja dosłownie zamienił bym te recenzje miejscami.

W dniu 21.02.2012 o 20:12, Severance napisał:

Tung-Sol w zasadzie brzmi troche podobnie do lampy opisanej wyżej z tą róznicą że jest troche mniej detaliczny i lekko traci na przestrzeni

Skoro Tung-sol gra podobnie co lampa z rankingu wyżej "Zamulenie, dobre zejście, wysokie ocieplone" To cos jest nie tak.

W dniu 21.02.2012 o 20:12, Severance napisał:

czuć lekkie "zamulenie" szczególnie w średnicy w stosunku do w/w lamp. Jest jednak dosyć detaliczna i przestrzenna jak na EL34. Dobre zejście i kontrola basu, Wysokie tony rozdzielcze i lekko ocieplone lecz troche wycofane.

Co prawda Tung-sol grają dopiero jakieś 20h, ale w porównaniu do 6CA7 grają jaśniej, z mniejszym zejściem i bez zamulenia.

Co prawda nie podoba mi się takie granie. Wolałbym więcej ciepła i lepszego zejścia na basie dokładnie tak jak kolega o nich pisze.

Czyżby charakter brzmienia miałby się jeszcze diametralnie zmienić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jurher napisał:

Mullardy na preampie już sprawdziłeś? 

Jeszcze nie, dlatego że chciałem wygrzać nowe lampy mocy, aby mieć lepsze porównanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
On 6/13/2021 at 9:17 PM, Lesheck said:

Tak trochę z ciekawości mam pytanie co to są za lampy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20210609_184339[1].jpg

Czy jest to możliwe, że od czerwca (sądzę, że maks 300h) już się mogą kończyć? Zauważyłem kilka dni temu słabszy bas i  przesunięcie tonalne w górę. No i grają jakby trochę ciszej. Włożyłem oryginalne EH i wszystko wróciło do normy. Jestem jeszcze zielony w tym temacie i zastanawiam się czy to można reklamować czy po prostu pech?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2021 o 19:41, Lesheck napisał:

Czy jest to możliwe, że od czerwca (sądzę, że maks 300h) już się mogą kończyć?

Moim zdaniem niemożliwe. Być może przerobiły o wiele więcej godzin niż myślisz (?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, AL said:

Moim zdaniem niemożliwe. Być może przerobiły o wiele więcej godzin niż myślisz (?).

OK. Dzięki. Sklep zaufany: od ponad 10 lat wszystko tam kupuję więc wybiorę się aby sprawdzili co się stało. Może też coś nowego kupię dla porównania. Jakaś alternatywa dla tych stockowych EH EL34? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Lesheck napisał:

OK. Dzięki. Sklep zaufany: od ponad 10 lat wszystko tam kupuję więc wybiorę się aby sprawdzili co się stało.

Cuda wianki dzieją się różne. Tu na forum był kiedyś chłopak, któremu regularnie po miesiącu używania w pewnym wzmacniaczu znanej włoskiej firmy lampy padały, a potrzebował ich ...6. Kupował nowy set, miesiąc mijał i padały. Wzmacniacz sprawdzany wielokrotnie i co ? I nic. To się wkurzył, sprzedał w diabły i poszedł w hybrydę :-)))). Także świat lamp ma swoje tajemnice....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2021 o 19:41, Lesheck napisał:

Czy jest to możliwe, że od czerwca (sądzę, że maks 300h) już się mogą kończyć?

Oczywiście że jest możliwe. I to jest miedzy innymi  powód, dla którego niektórzy wolą lampy NOS EL34 RFT lub Tesli. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Roman_66094 napisał:

Oczywiście że jest możliwe. I to jest miedzy innymi  powód, dla którego niektórzy wolą lampy NOS EL34 RFT lub Tesli. 

 

 

Roman, z całym szacunkiem, jeśli chcesz w ten sposób przepychać "hype" na stare lampy (nie wnikam w jakim i czyim interesie), to ja protestuję. Troszkę współczesnych EL34 przerobiłem, żadne nie padały ot tak sobie. Jeśli rosyjskie lampy padają, jak muchy to być może winy należy szukać w urządzeniu, a nie od razu uderzać w spiewkę, jakie to stare lampy były super, a współczesne to wielkie g...., bo to pójście na łatwiznę. I żeby było jasne - akceptuję fakt, że kiedys lampy robiono porządnie, pewnie były w stanie dłużej trzymać parametry, dłużej żyć. Tyle tylko, że jak się popatrzy na obecne ceny dawnych EL34, to wg. mnie - kosmos i czynnik opłacalności jest mocno, że tak powiem..dyskusyjny. A jak jeszcze dodamy fakt, że kupując za worek srebrników lampy sprzedawane jako NOS wcale nie mamy pewności, czy to faktycznie lampy nieużywane, to już w ogóle robi się ruska ruletka, w której szansa trafienia wygranej jest również mocno wątpliwa. No, ale dobrze, kto chce i ma za dużo pieniędzy - sky is the limit. Podsumowując : gdyby obecnie stare RFT były tańsze, było ich na rynku więcej ( przez co szansa trafienia kasztana mniejsza ), byłaby to alternatywa dla obecnych Made in Russia, a tak....proszę bardzo, kto pierwszy zakręci bębenkiem w Colcie ;-) ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, AL napisał:

Troszkę współczesnych EL34 przerobiłem, żadne nie padały ot tak sobie. Jeśli rosyjskie lampy padają, jak muchy to być może winy należy szukać w urządzeniu, a nie od razu uderzać w spiewkę, jakie to stare lampy były super, a współczesne to wielkie g...., bo to pójście na łatwiznę

Powiem szczerze że nigdy nie używałem lamp mocy ze współczesnej produkcji. Poza KT88 które kupiłem ze wzmacniaczem, nowym, padły mi w ciągu pół roku. Także nie kupiłem nigdy ani jednej lampy mocy, ze współczesnej produkcji.

Zdarzało mi się jednak nie raz, mierzyć lampy ze współczesnej produkcji. Pojawiały się komuś problemy ze sprzętem i nie bardzo było wiadomo gdzie jest przyczyna. Także bardziej od tej strony znam współczesne lampy, niż od strony ich osobistego użytkowania. 

Kupowałem natomiast lampy NOS w tym EL34, nie miałem z nimi nigdy żadnego problemu, ani pod względem trwałości czy jakości. Oczywiście trzeba patrzeć co się kupuje i od kogo. Lampy współczesne, nie leżą w ogóle w kręgu moich zainteresowań.  Nie namawiam też, ani nie odradzam kupowania tych lamp. Cena na pewno ma znaczenie w przypadku tańszych lamp, może to mieć jakieś uzasadnienie.  Ale jak się widzi ceny niektórych lamp współczesnych, to zdziwienie bierze, że tyle ludzie płacą. I tu już przewaga lamp NOS jest oczywista. Bo bywa że są tańsze, to do tego znacznie trwalsze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Powiem szczerze że nigdy nie używałem lamp mocy ze współczesnej produkcji. Poza KT88 które kupiłem ze wzmacniaczem, nowym, padły mi w ciągu pół roku. Także nie kupiłem nigdy ani jednej lampy mocy, ze współczesnej produkcji.

Zdarzało mi się jednak nie raz, mierzyć lampy ze współczesnej produkcji. Pojawiały się komuś problemy ze sprzętem i nie bardzo było wiadomo gdzie jest przyczyna. Także bardziej od tej strony znam współczesne lampy, niż od strony ich osobistego użytkowania. 

Ale wiesz w efekcie to trochę jest tak że głównie znasz negatywne przykłady bo z pozytywnymi nie miałeś kontaktu 🙂

Mam podobne obserwacje co do RFT - to nie jest tak ze muszą każdemu podpasować.

I tak, według mnie te lampy "idą" w stronę "tranzystorowego" brzmienia mając mniej "elementów czarujących" 😉

Nie deprecjonuję ich wartości, sensowności zakupu. Namawiam tylko do większego dystansu, bo z wpisów na forach wynika że ich zakup jest bezdyskusyjnie bardzo dobry i musi być "trafiony" 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia, 6CA7 Electro-Harmonix padały mi jak muchy. Kwadra padała po 6-10 miesiącach (cztery razy taka akcja miała miejsce). Wymiana na lampy innych producentów rozwiązała problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M-K napisał:

Ale wiesz w efekcie to trochę jest tak że głównie znasz negatywne przykłady bo z pozytywnymi nie miałeś kontaktu 🙂

Mam podobne obserwacje co do RFT - to nie jest tak ze muszą każdemu podpasować.

I tak, według mnie te lampy "idą" w stronę "tranzystorowego" brzmienia mając mniej "elementów czarujących" 😉

Nie deprecjonuję ich wartości, sensowności zakupu. Namawiam tylko do większego dystansu, bo z wpisów na forach wynika że ich zakup jest bezdyskusyjnie bardzo dobry i musi być "trafiony" 

Brzmienie to kwestia upodobań i rodzaju muzyki jakiej się słucha. Dużo zależy też od konkretnego wzmacniacza czy zestawu. Są wzmacniacze które grają mało lampowo, wymiana lamp czasem nie wiele to zmienia. Jeśli ktoś preferuje jak napisałeś "czarujące" brzmienie to ogólnie PP czy to na EL34, EL84,KT88 nie jest najlepszym wyborem. Wzmacniacze PP grają na ogół z mniejszym ciepełkiem, niż SE. Rozkład i poziom harmonicznych też jest inny w obu typach układów. Wystarczy że założysz do PP lampy gorzej sparowane o bardziej rozjechanych parametrach i już będą grały nieco inaczej, generując wyższy poziom zniekształceń, możliwe że cieplej w odsłuchu. Dokładnie dobrane lampy w PP sprawiają, że poziom D2 jest na dużo niższym poziomie, co może mieć też wpływ na wrażenie chłodniejszego, precyzyjniejszego brzmienia, przypominającego tranzystorowe. I tak naprawdę to o to chodzi, po to został opracowany układ PP żeby zmniejszyć zniekształcenie, zwiększyć moc i sprawność wzmacniacza, poprawić dynamikę i tłumienie głośników. Z technicznego punktu widzenia, nie jest to wada ale zaleta.      

Spójrz na dwa wykresy wzmacniacz PP i SE które kiedyś robiłem, Różnica w rozkładzie harmonicznych od razu rzuca się w oczy. Wzmacniacz PP ma D2 0,08% przy 1kHz a SE 1% do tego bardziej równe w całym pasmie. 

Oczywiście nie musi to oznaczać że PP brzmi źle, ale na pewno inaczej i zdecydowanie mniej, jest tego czarowania lampowego. Oba rodzaje wzmacniaczy, mają swoich zwolenników. Ja lubię oba typy układów, zarówno PP jak i SE pomimo innej sygnatury brzmienia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 583373596_znieksztauceniaEL84.thumb.JPG.c02015a77efd05f98d953ac0d4a033b6.JPG

            

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, M-K napisał:

Ale poszedłeś w teorię, ale to  ma się nijak do tego co napisałem 🙂

 

 

Kolega Roman jest praktykiem z doświadczeniem i wyjaśnił dlaczego ten sam rodzaj lampy będzie grał inaczej w różnych aplikacjach, nie jest to teoretyzowanie. Ogromna większość użytkowników wzmacniaczy lampowych skupia się by lampy "ładnie grały" . Traktuje lampy elektronowe jak żarówki w żyrandolu by te ładnie świeciły, nie wnikając jakie zmiany wprowadzili do układu lampowca.

Podstawową czynnością jest pomiar lamp mocy i staranne dobranie ich parametrów. Kluczowa kwestia która przekłada się na brzmienie wzmacniacza, kondycja i ich sprawność. Ilu posiadaczy lamp po pracy np. 500 godzin podaje je pomiarom ? Na forum 10 lat temu powszechnie mówiło się o tym, EL34 RFT krążące w sprzedaży większość to przysłowiowy szmelc. Trzeba dużo sztuk posiadać by dobrać kwadrę i mieć jeszcze dużo szczęścia. Przekłada się dla aktualnie kupujących jak "mission Impossible"  Nie ma poprawnych pomiarów i doborów lamp i nie będzie dobrego grania.

 

   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ziemniak58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nie napisałem że teoretyzuje. To ty użyłeś tego słowa.

Sformułowanie:

13 godzin temu, M-K napisał:

Ale poszedłeś w teorię

nie oznacza że facet nie ma praktyki i wiedzy. Przeczytaj może definicje tego słowa.

Natomiast moje ostatnie zdanie brzmi :

W dniu 5.11.2021 o 07:13, M-K napisał:

Nie deprecjonuję ich wartości, sensowności zakupu. Namawiam tylko do większego dystansu, bo z wpisów na forach wynika że ich zakup jest bezdyskusyjnie bardzo dobry i musi być "trafiony" 

 

9 minut temu, ziemniak58 napisał:

Kolega Roman jest praktykiem z doświadczeniem i wyjaśnił dlaczego ten sam rodzaj lampy będzie grał inaczej w różnych aplikacjach, nie jest teoretyzowanie

chodzi mi o tą wypowiedź powyżej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez M-K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ziemniak58 napisał:

Na forum 10 lat temu powszechnie mówiło się o tym, EL34 RFT krążące w sprzedaży większość to przysłowiowy szmelc. Trzeba dużo sztuk posiadać by dobrać kwadrę i mieć jeszcze dużo szczęścia. Przekłada się dla aktualnie kupujących jak "mission Impossible"  Nie ma poprawnych pomiarów i doborów lamp i nie będzie dobrego grania.

ziemniak58 nie ma co strzepić palców, zaraz Cię tu i tak zakrzyczą, że co, jak co, ale RFT uber alles :-). Wg. mnie jest dokładnie tak, jak mówisz, ale co my możemy, jesli w każdym, dosłownie w każdym miejscu, gdzie ktoś nowy spyta się o polecane EL34 jak z bunkra wyskakuje kilku rycerzy z tarczą pod nazwą RFT, a potem długo, długo, długo nic. I żadne rzeczowe argumenty, że AD 2021 cena z kosmosu, że nieznana historia, że prawdopodobieństwo wtopy dużo niż większe nie są w stanie zakłócić ich misji :-)))) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy NOS takie jak EL34 w czasach kiedy były produkowane nie były tanie. Trzeba o tym pamiętać, jeśli bierze się pod uwagę ich cenę obecnie. Jeśli kogoś przeraża cena 1000-1200zł za kwadrę lamp EL34 NOS. To pozostaje obecna produkcja, są tańsze. Obecnie jedna tona węgla kosztuje 1400-1600zł. Jeśli ktoś przetrzymał te lampy kilkadziesiąt lat to nie dziwcie się temu, że nie chce ich sprzedać za czapkę gruszek.

RFT EL34 to lampa kultowa, sprzedawana był pod wieloma innymi markami w całej Europie, za oceanem jako 6CA7. Poznajcie najpierw historie tej lampy, produkcji RFT. Były to lampy od ciężkiej roboty, nagłaśniały radiowęzły zakładowe , kościoły, kina, hale sportowe itp. Była trwała i na tyle dobrej jakości, że pod swoją marką sprzedawał ja np. Telefunken, Valvo,AEG, Siemens i wielu innych. 

Jest to jedna z niewielu, dostępnych jeszcze lamp NOS. Może dlatego bywa polecana, bo jak nie RFT to co? No może jeszcze Tesla, rzadziej ale też można ja spotkać. Mam na myśli oczywiście lampy NOS, pomijam współczesną produkcję. 

Trochę o lampie EL34 RFT 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego?.Że była wykorzystwana w dawnych czasach na ròżnych frontach ale ze wzgledu tylko na trwałość.Jesli chodzi o audio to dupy nie urywa ,jej walory brzmieniowe są przecietne niż to sie przedstawia na forach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja słucham sobie właśnie wzmaka na el34 rft i  jest genialnie. Tak dobrego dźwięku nie miałem z innych wzmacniaczy. Nie wiem jaki wpływ na to mają akurat te rft'ki, bo innego kompletu na razie nie mam.  W każdym razie ciężko mi sobie wyobrazić, że po wsadzeniu czegoś innego mogłoby być jeszcze lepiej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zbyniu 360 napisał:

I co z tego?.Że była wykorzystwana w dawnych czasach na ròżnych frontach ale ze wzgledu tylko na trwałość.Jesli chodzi o audio to dupy nie urywa ,jej walory brzmieniowe są przecietne niż to sie przedstawia na forach.

Żeby wyrobić sobie opinie o brzmieniu lampy, dobrze by było posłuchać jej w różnych aplikacjach w rożnym sprzęcie. 

Chiński wzmacniacze nie są zbyt dopracowane delikatnie mówiąc. Test brzmienia lamp na tym sprzęcie, jest mało miarodajny moim zdaniem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2021 o 07:13, M-K napisał:

Nie deprecjonuję ich wartości, sensowności zakupu. Namawiam tylko do większego dystansu, bo z wpisów na forach wynika że ich zakup jest bezdyskusyjnie bardzo dobry i musi być "trafiony"

O to to. Kolega F...k tym razem ma rację.

Pisałem już w innym wątku, też napaliłem się swego czasu na RFT i kupiłem. Miałem 2 miesiące i sprzedałem bo po prostu mnie rozczarowały. Oczekiwania były duże, mega opisy, kultowe, legendarne a okazało się że nie wpadły mi w ucho zupełnie. Precyzyjnie, detalicznie ale bez magii, za mało lampy w lampie, zbyt szczupłe, wręcz tranzystorowo. Nie było tego czegoś, tego czarowania. Piszę to tak dla równowagi, by pokazać że są również niezadowoleni użytkownicy. Zresztą każdy z nas ma inny system, inne oczekiwania, upodobania i jednemu podoba się Doda a drugiemu Radek Majdan tak więc temat rzeka, nie do ogarnięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2021 o 07:45, ziemniak58 napisał:

Na forum 10 lat temu powszechnie mówiło się o tym, EL34 RFT krążące w sprzedaży większość to przysłowiowy szmelc. Trzeba dużo sztuk posiadać by dobrać kwadrę i mieć jeszcze dużo szczęścia.

No właśnie, też pamiętam jak lata wstecz kiedy naprzykrzałem się różnym forumowiczom i użytkownikom, które EL34 wybrać do pierwszego wzmacniacza, wielu z nich odpisywało, że RFT to już zupełne resztki, przewaga szmelcu więc łatwo dać się naciągnąć, tym bardziej, że cenowo nie są zbytnio przystępne, itd.

Lata minęły, RFT, przez ten czas, były wciąż poszukiwane nie tylko przez nasze piękne grono z tego forum ale też z for całej planety więc siłą rzeczy powinno być jeszcze gorzej z ich dostępnością i właściwościami. Natomiast, prawda jest taka, że czytając opisy handlarzy i nie tylko, lampy RFT to prawie codzienność, jakość, NOS, wciąż wybór a uważać to trzeba i na przejściu dla pieszych.

Zdaję sobie sprawę, że osoby, które mają wiedzę praktyczną, możliwości techniczne weryfikacji i pewnie prawdziwie rzetelne źródła tak jak np.  @Roman_66094nie muszą aż tak obawiać się wtopy, straty pieniędzy i kłótni z handlarzem o to jak z daną sztuką RFT faktycznie jest.

Oczywiście odnosi się to też do innych egzotycznych NOS-ów i nie biorę pod uwagę osób uprawiających hazard zakupowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mickey6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja i jak zwykle w audio - trzeba przetestować u siebie, trochę kasy wtopić i w ten sposób nabrać doświadczenia w temacie 🙂 Miałem okazje słyszeć tylko 3 wzmacniacze na el34 i każdy brzmiał zupełnie inaczej. Ten, który wybrałem (Mastersound Dueventi) oryginalnie był na EH. Dokupiłem zestaw tych RSD (cokolwiek to jest) aby mieć na wszelki wypadek zapas. Dla mnie oba zestawy brzmiały identycznie. 
 

Jak pisze @Mickey6nie mając rozeznania i możliwości technicznych nie będę uprawiał „hazardu zakupowego” Kupuję ze sklepu z możliwością reklamacji / zwrotu. Mam tylko wątpliwości czy warto wydawać 1k-2k na lampy el34 do tego wzmacniacza. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2021 o 19:32, Tomek 1685 napisał:

A ja słucham sobie właśnie wzmaka na el34 rft i  jest genialnie. Tak dobrego dźwięku nie miałem z innych wzmacniaczy. Nie wiem jaki wpływ na to mają akurat te rft'ki, bo innego kompletu na razie nie mam.  W każdym razie ciężko mi sobie wyobrazić, że po wsadzeniu czegoś innego mogłoby być jeszcze lepiej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mnie tez bylo cieżko ,I zmiany słyszalne ,więc skąd wiem że są ròżnice?. Ano stąd że słuchałem u siebie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zbyniu 360 napisał:

Mnie tez bylo cieżko ,I zmiany słyszalne ,więc skąd wiem że są ròżnice?. Ano stąd że słuchałem u siebie .

Wielokrotnie słuchałem różnych wzmacniaczy lampowych PP, czy to na el34, czy kt88. Zawsze bardziej podobały mi się te ma el34, wobec czego taki też zbudowałem. Nie ważne jakie to były wzmaki, ale zawsze pewne cechy brzmienia były do uchwycenia i zawsze były związane z typem użytych lamp. Tak samo jest i w moim wzmacniaczu. Czy będzie grał inaczej, gdy założę do niego EH, czy tung-sol, się zobaczy, jak kupię taki komplecik.

W każdym razie nie spodziewam się jakiejś rewolucji.

Mam jeszcze dwa wzmacniacze, też PP, oparte o lampy końcowe 6v6gt, czyli octal'owy odpowiednik el84. Tutaj mam trzy różne komplety lamp mocy. Niestety żadnych super NOS, tylko współczesne tung-sol, EH i stare 6p6s.

Zamiana niewiele wpływa na to co prezentuje wzmacniacz. 

Zdecydowanie za to słyszę podmianę lamp wejściowych, czy sterujących.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2021 o 19:32, Tomek 1685 napisał:

A ja słucham sobie właśnie wzmaka na el34 rft i  jest genialnie. Tak dobrego dźwięku nie miałem z innych wzmacniaczy. Nie wiem jaki wpływ na to mają akurat te rft'ki, bo innego kompletu na razie nie mam.  W każdym razie ciężko mi sobie wyobrazić, że po wsadzeniu czegoś innego mogłoby być jeszcze lepiej.

Dzięki za rzeczową opinię 😉

4 godziny temu, Tomek 1685 napisał:

Czy będzie grał inaczej, gdy założę do niego EH, czy tung-sol, się zobaczy, jak kupię taki komplecik.

Dokładnie, najlepiej przekonać się u siebie. U mnie np. zmiana Gold Lion KT77 na Tung Sol EL34B jest zawsze znaczna i wyraźna.

Także słyszę różnice w sterujących (rodzina ecc82).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mickey, opisz te różnice między kt77 a TS El34. Niby które lepsze? U mnie Tung-Sol EL34 grają bardzo fajnie, bardzo je lubię, pozamiatały RFT nie wspominając o fabrycznych Shuguang.

Dokładnie, najlepiej przekonać się u siebie. U mnie np. zmiana Gold Lion KT77 na Tung Sol EL34B jest zawsze znaczna i wyraźna.
Także słyszę różnice w sterujących (rodzina ecc82).
.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tomek 1685 napisał:

Zamiana niewiele wpływa na to co prezentuje wzmacniacz. 

Zdecydowanie za to słyszę podmianę lamp wejściowych, czy sterujących.

No i to jest właśnie zabawa w całe to audio :-). Ja dokładnie odwrotnie, powiedziałbym tak

zmiana dźwięku przy rotacjach z EL34 i pochodnymi : 70%

zmiana dźwięku przy rotacjach ze sterującymi : 30 % 

:-))

I bądź tu człowieku mądry :-)

10 minut temu, Wito76 napisał:

Mickey, opisz te różnice między kt77 a TS El34. Niby które lepsze? U mnie Tung-Sol EL34 grają bardzo fajnie, bardzo je lubię, pozamiatały RFT nie wspominając o fabrycznych Shuguang.

Pozwól, że dołożę swoje 3 grosze, bo akurat dokładnie te kwadry zmieniałem swojego czasu :-) KT77 -  detal na poziomie kosmicznym, nieosiągalnym przez żadne inne lampy z rodziny EL 34, przestrzeń we wszystkie strony świetna, ale...No właśnie. Na Yaqinie MS 30 całkowity, ale to całkowity brak basu :-(. Lampy były nowe ze sklepu, ale jakby ktoś skalpelem wyciął niższe częstotliwości. Nie wiem, czy to jakiś przypadek, czy norma, bo rzadko kto pisał o podobnej sytuacji i powiem szczerze do dziś pozostało to dla mnie zagadką. Z bólem serca i duża stratą odsprzedałem je ( Gold Liony ).

Tung-Sol. Dżwięk pieknie wypełniony, jest i mięcho i szczegół, chociaż tu z kolei czasami, nie zawsze brakuje na wysokich. Naprawdę niezłe lampy, które mogą się podobać. Natomiast ja złoty środek pomiędzy obiema lampami znalazłem w lampach 6CA7 od EH, bo te łączą zalety obu powyższych.

W dniu 7.11.2021 o 10:44, Mickey6 napisał:

Oczywiście odnosi się to też do innych egzotycznych NOS-ów i nie biorę pod uwagę osób uprawiających hazard zakupowy.

Mickey - ująłeś to idealnie. Cały świat poluje na stare EL34 w związku z czym wiara, że kupi się za przyzwoite pieniądze dobraną, nie przejechaną na śmierć kwadrę kojarzy mi się z jednym - z naiwnością dziecka, no ale....kto bogatemu zabroni ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.