Jump to content
IGNORED

Subiektywny ranking lamp EL34 / 6CA7 / KT77

Recommended Posts

Witam. To unison S6. Dziwi mnie to ze po wyłączeniu wzmacniacza i ponownym włączeniu wszystko jest Ok przez jakiś czas. Po tem następna lampa rozgrzewa się zaśmierdziało wyłączam i jest Ok. Mam w zmacniaczu możliwość ustawiania bias. Sprawdzam go i na początku jest Ok. Żadna z lamp nie wychodzi po za polowe zawsze ustawiam wychylenie wskaźnika przed połowa między zielonym a czeronym polem tak wiec?

2 godziny temu, SynSama napisał:

Nie pisz tego głośno. W tym wątku nie wolno wspominać o niczym, co uderzałoby w niezachwianą legendę lamp z czasów Bolka Bieruta, czy innego Gomułki ;-). Zjadą Cię tu za to jak burą sukę....

Bez przesady, nikt nie pisze, że są nieśmiertelne. Nie strasz kolegi.
Są trwalsze i tyle.

47 minut temu, Spiderski napisał:

Witam. To unison S6. Dziwi mnie to ze po wyłączeniu wzmacniacza i ponownym włączeniu wszystko jest Ok przez jakiś czas. Po tem następna lampa rozgrzewa się zaśmierdziało wyłączam i jest Ok. Mam w zmacniaczu możliwość ustawiania bias. Sprawdzam go i na początku jest Ok. Żadna z lamp nie wychodzi po za polowe zawsze ustawiam wychylenie wskaźnika przed połowa między zielonym a czeronym polem tak wiec?

Mam jedną RFT której bias non stop rośnie po włączeniu wzmacniacza. Trwa to różnie, od kilkunastu minut do kilku godzin aż zabezpieczenie wyłączy wzmacniacz. Na początku myślałem, że to coś nie tak ze wzmacniaczem, że biasu nie utrzymuje. Ale po wymianie lampy jest wszystko ok. Kumpel ma tą samą przypadłość, też z RFT i tak samo jak u mnie zmniejszenie biasu na 18-20mA ( typowa to 45mA ) pozwalało działać wzmacniaczowi i grać.

xavian
44 minuty temu, Spiderski napisał:

Sprawdź po rozgrzaniu czy bies jest stabilny. Właśnie tak dzieje się z lampami wypracowanymi. W nowych lampach siatki lamp w tym sterująca są czyściutkie, prady g1 są bardzo małe. W przypadku lamp wypracowanych, materiał katody osadza się na siatce sterującej. Po rozgrzaniu siatka sterująca zaczyna emitować elektrony, powoduje to zmianę punktu pracy (wzrost biasu) i oczywiście prądu anodowego. Zjawisko to, jest szczegółowo opisane w literaturze. W przypadku lamp EL34 dopuszczalny limit prądu g1jest 0,3uA nowe lampy mają prąd g1 ok 0,04- 0,08uA    

• Like 1
23 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

zmniejszenie biasu na 18-20mA ( typowa to 45mA ) pozwalało działać wzmacniaczowi i grać.

Tak zmniejszenie biasu może pomóc, jednak to tylko przedłużenie agonię lampy. Może być też tak, że lampa ma pogorszona próżnie, wtedy również prąd anodowy będzie wzrastał nadmienię.  

5 godzin temu, Spiderski napisał:

Kondensatory sprzęgające są uszkodzone i przepuszczją napięcie stałe ze stopnia sterującego na siatki lamp mocy. W bardzo krótkim czasie zniszczysz sobie lampy mocy. Oddaj wzmacniacz jak najszybceij do serwisu lub pomierz napięcie na siatkach lamp mocy, powinno być ujemne.

11 minut temu, Ricambi napisał:

Kondensatory sprzęgające są uszkodzone i przepuszczją napięcie stałe ze stopnia sterującego na siatki lamp mocy. W bardzo krótkim czasie zniszczysz sobie lampy mocy. Oddaj wzmacniacz jak najszybceij do serwisu lub pomierz napięcie na siatkach lamp mocy, powinno być ujemne.

No nie wiem. SynSama już wydał wyrok, że to stare lampy są winne. Chociaż sam na oczy widział tylko jedną czechosłowacką Tesle.

• Thanks 1
10 godzin temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Mam jedną RFT której bias non stop rośnie po włączeniu wzmacniacza. Trwa to różnie, od kilkunastu minut do kilku godzin aż zabezpieczenie wyłączy wzmacniacz. Na początku myślałem, że to coś nie tak ze wzmacniaczem, że biasu nie utrzymuje. Ale po wymianie lampy jest wszystko ok. Kumpel ma tą samą przypadłość, też z RFT i tak samo jak u mnie zmniejszenie biasu na 18-20mA ( typowa to 45mA ) pozwalało działać wzmacniaczowi i grać.

... nikt nie napisał niczego o możliwości wzrostu prądu siatki sterującej wskutek utraty próżni/ chyba ? /, i w związku z tym o  zwiększającym się  Ia.

4 godziny temu, Lisor napisał:

... nikt nie napisał niczego o możliwości wzrostu prądu siatki sterującej wskutek utraty próżni/ chyba ? /, i w związku z tym o  zwiększającym się  Ia.

Było o tym pisane, ale możliwe też, że jest przebicie katoda- grzejnik. Ja miałem taką lampę, na mierniku wszystko ok, katoda była podłączona do masy, tak samo jak grzejnik. Po włożeniu do wzmacniacza z autobiasem paliło bezpiecznik. Upływność, lub przebicie kondensatorów sprzęgających, też możliwe. Na pewno usterka wymaga zdiagnozowania i naprawy a przyczyn może być wiele.   

1 godzinę temu, Spiderski napisał:

Na drugim kpl lamp które mam nic takiego nie występuje. Czy sugerujecie wywalenie kpl lamp sukcesywnie świecącego jedna po drugiej?

Czyli wina lamp, jedyne wyjście to przetestować na mierniku każdą z osobna.   

15 godzin temu, fafarskid napisał:

No nie wiem. SynSama już wydał wyrok, że to stare lampy są winne. Chociaż sam na oczy widział tylko jedną czechosłowacką Tesle.

Nie wydałem żadnego wyroku. Z opisu problemu tak to wyglądało. Tak więc nie wmawiaj mi rzeczy, które są wyssane  z palca...

a przy okazji, miał ktoś do czynienia z tymi lampami ? 

https://nesstone.com/product/nesstone-premium-hand-selected-el34-6ca7/

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Kochacie tak stare lampy :-). Są na pewno atrakcyjne cenowo. No kto kupuje ? Tylko się nie pozabijajcie :-) Kto pierwszy ten lepszy...

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

14 minut temu, Spiderski napisał:

Roman a jest szansa żebyś przetestował takie lampy lub znasz kogoś do kogo można wysłać takie lampki? Będę wdzięczny 

Popytaj też w dziale diy tam częściej siedzą chlopaki z odpowiednim sprzętem. Przeszukaj forum chwalili się nieraz inni, że mogą pomóc pomierzyć w razie problemów. 

1 godzinę temu, SynSama napisał:

Kochacie tak stare lampy :-). Są na pewno atrakcyjne cenowo. No kto kupuje ? Tylko się nie pozabijajcie 🙂 Kto pierwszy ten lepszy...

Hidden Content

To jeszcze napisz jaką wartość merytoryczną wniosła ta Twoja wypowiedz? Kogo chciałeś ośmieszyć a kogo zrobić mądrzejszego?

Przytoczona przez Ciebie aukcja czego ma dowieść?

1 godzinę temu, SynSama napisał:

Kochacie tak stare lampy :-). Są na pewno atrakcyjne cenowo. No kto kupuje ? Tylko się nie pozabijajcie 🙂 Kto pierwszy ten lepszy...

E tam, droższe się widziało np. 

Hidden Content

A na allegro Philips-y były za 3 tysie ale chyba nikt nie kupił.  

25 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

To jeszcze napisz jaką wartość merytoryczną wniosła ta Twoja wypowiedz? Kogo chciałeś ośmieszyć a kogo zrobić mądrzejszego?

Przytoczona przez Ciebie aukcja czego ma dowieść?

Już piszę. Pokazuje, w jakie obszary absurdu cenowego wchodzą stare dobre EL34....Ślepyś, czy udajesz Kalasanty ? :-)) Co ? Nie kupujesz ? Kurcze, okazja, brać, brać, brać, nie przebierać :-)))))))

1 minutę temu, SynSama napisał:

Już piszę. Pokazuje, w jakie obszary absurdu cenowego wchodzą stare dobre EL34....Ślepyś, czy udajesz Kalasanty ? :-)) Co ? Nie kupujesz ? Kurcze, okazja, brać, brać, brać, nie przebierać :-)))))))

Jeśli to jest dla Ciebie opiniotwórcza aukcja to fakt możesz być zrażony. Sposób w jaki to głosisz jest infantylny.

Dla mnie absurdem cenowym jest to dzieło :

Hidden Content

Towar jest tyle wart ile da za niego klient. Dla mnie znaczki pocztowe to bezwartościowe papierki... inny da się pokroić za unikat.

2 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Towar jest tyle wart ile da za niego klient.

Zgadza się, tylko, że w takim razem Cię spytam. Mało orgazmów nad starymi lampami EL34 nie dostajecie. To ja się pytam Ciebie, gdzie kupić takie lampy w zdrowrozsądkowej cenie. Chyba, że ta jest dla Ciebie rozsądna....

18 minut temu, SynSama napisał:

Zgadza się, tylko, że w takim razem Cię spytam. Mało orgazmów nad starymi lampami EL34 nie dostajecie. To ja się pytam Ciebie, gdzie kupić takie lampy w zdrowrozsądkowej cenie. Chyba, że ta jest dla Ciebie rozsądna....

Odniosłeś mylne wrażenie... Nie jest moim celem przekonywanie Cię...

24 minuty temu, SynSama napisał:

To ja się pytam Ciebie, gdzie kupić takie lampy w zdrowrozsądkowej cenie. Chyba, że ta jest dla Ciebie rozsądna....

Pytanie nie było do mnie ale odpowiem. Oryginalne EL34 Telefunken czy Philips to unikaty i są raczej nie osiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba. Jednak są ludzie którzy są w stanie zapłacić za nie duże pieniądze. Ja nie kupię bo mnie nie stać, ale kto bogatemu zabroni? Nikt też tu nikogo nie namawia, żeby wydawał ogromne pieniądze na lampy NOS. 

Edited by Roman_66094
  • Like 1
1 minutę temu, Roman_66094 napisał:

Ja nie kupię bo mnie nie stać, ale kto bogatemu zabroni? Nikt też tu nikogo nie namawia, żeby wydawał ogromne pieniądze na lampy NOS. 

No i dokładnie nie kupi ich też 99,9% użytkowników tego forum, więc tym bardziej zastanawia mnie - kiego diabła rozwodzić się nad ich genialnością ? 

1 minutę temu, SynSama napisał:

No i dokładnie nie kupi ich też 99,9% użytkowników tego forum, więc tym bardziej zastanawia mnie - kiego diabła rozwodzić się nad ich genialnością ? 

Nie zauważyłem żeby ktoś pisał tu o bardzo unikatowych i drogich lampach.

Większość osób pisała o Teslach czy RFT które są jeszcze dostępne i nie są jeszcze bardzo drogie w porównaniu do unikatów które tu przedstawiłeś.  

• Like 1
  • Thanks 1
4 godziny temu, SynSama napisał:

Nie wydałem żadnego wyroku. Z opisu problemu tak to wyglądało. Tak więc nie wmawiaj mi rzeczy, które są wyssane  z palca...

a przy okazji, miał ktoś do czynienia z tymi lampami ? 

Hidden Content

Ja nie znam

Wyglądają na niedrogie.

Masz zamiar kupić?

Dasz recenzję?

Jak dobre to można wypróbować

W dniu 9.11.2020 o 21:00, Pseudodrummer napisał:

Ja nie znam

Wyglądają na niedrogie.

Masz zamiar kupić?

Dasz recenzję?

Jak dobre to można wypróbować

Może zaryzykuję ;-).