Skocz do zawartości
IGNORED

Topowy głośnik wysokotonowy.


palton
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mierzac ARTA dwukanalowo, nalezy tylko poprawnie ustalic delay od punktu 300 do impulsu glosnika. Potem juz nie trzeba ustawiac minimum fazy. Minimum phase jest przydatne, gdy stosuje sie pomiar jednokanalowy, aby osiagnac przyzwoita dokladnosc pomiarow, nadajaca sie do projektowania zwrotnicy.

Kiedys uzywalem do pomiarow programu justmls, bedacym dodatkiem do Lspcad. Tam jest dokladnie tak sam zrealizowane ( w pomiarze dwukanalowym ). Z pomiaru usuwa sie tylko delay i to wszystko, chociaz nie ukrywam, ze sa takie przypadki, w ktorych jego poprawne usuniecie jest podchwytliwe. Zazwyczaj jednak korzystam z opcji automatycznego rozpoznawania delay'u ( w Arta ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jak by był taki duży błąd w fazie to by był na moim pomiarze widoczny i tak.

2) Zgadza mi się na 8k jak i nawet na 10k .

3) Pisałeś :

I jasno jest wykazane, jak wielkim, nieakceptowalnym błędem jest używanie minimum phase przy projektowaniu czegokolwiek.

Pokazałem Ci że nawet na podziale 6k działa.

4) Ja również stosuje podział adekwatny do możliwości :)

5)

Faza Visatona B200, rozwinięta. Minimum - żółta, prawidłowa - zielona. Nie ma co dyskutować, wystarczy pokazać.

 

Minimum to nie to samo co "unwrap" :)

 

Klikając Minimum program liczy fazę za pomocą transformaty Hilberta wynikającą z samego kształtu charakterystyki ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Minimum to nie to samo co "unwrap" :)

 

Obie są unwarp. Czytaj ze zrozumieniem. Nawet podpisy pod obrazkiem dodałem, żeby było łatwiej. Pokazałem rozwiniętą, żeby dobrze było widać różnicę.

 

Choc metoda jednokanalowa wydaje sie prosta, to dla mnie ona wiecej komplikuje niz ulatawia

 

Trudno mi wymyślić, co by mogła ułatwić. Brak tego jednego kabla to taki problem?

 

Jak by był taki duży błąd w fazie to by był na moim pomiarze widoczny i tak.

 

W takim razie czemu na Konrada jest, na moim też jest, a na twoim nie ma? Czary?

 

Pokazałem Ci że nawet na podziale 6k działa.

 

A na 9k jakoś nie chce.

 

Klikając Minimum program liczy fazę za pomocą transformaty Hilberta wynikającą z samego kształtu charakterystyki

 

To super. A teraz poczytaj, dlaczego jest to błąd. http://www.bksv.com/doc/17-198.pdf To najważniejsze zdanie jest na dziesiątej stronie i potem kilkukrotnie się powtarza. Z bibliografii wynika, że wiadomo o tym już od lat '70 ubiegłego wieku.

Edytowane przez Father_PiO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi wymyślić, co by mogła ułatwić. Brak tego jednego kabla to taki problem?

Dla niektorych chyba tak :P

Zaczynajac przygode z ARTA, najlepiej od razu sklepac tego prostego Jiga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazałem rozwiniętą, żeby dobrze było widać różnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czary?

Nie wiem jak symulujesz i mierzysz .

Ale jedną z przyczyn może być za niska częstotliwość próbkowania .

MF jest w miarę wiarygodny do częstotliwości fs/4 - gdzie fs to częstotliwość próbkowania .

Wiec pomiar musi być zrobiony przy 96k.

To super

Zdaje sobie z tego sprawę doskonale .

MF może być z czapki dla zakresu gdzie głośnik ma jakiś wielkie "dzwony " ale zwykle nie robi się tam podziału .

No i ja używam takich pomiarów do zgrywania przed wszystkim dołu w 3way .

Ba jak mam podział na 8k to mogę zrobić pomiar normalnie i do niczego mi to nie potrzebne .

Narzędzie jak każde inne , trzeba znać ograniczenia i umieć używać .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Wiec pomiar musi być zrobiony przy 96k.

 

Nie próbkuję inaczej, jak na 96 lub 192 kilo, chyba że bas.

 

MF może być z czapki dla zakresu gdzie głośnik ma jakiś wielkie "dzwony " ale zwykle nie robi się tam podziału .

 

I właśnie tego "zwykle" się czepiam. Po co zgadzać się na błędy, w dodatku takie, które można popełnić nieświadomie. Chyba nie w imię jednego kabla mniej. Wszystko da się zrobić bez MF, "po bożemu", nawet zgrać głośniki dla miejsca odsłuchu oddalonego o 4 metry, tylko trzeba nie być leniem.

Co do nierobienia podziału tam, gdzie dzwony - przebiegi powyżej i poniżej podziału też się liczą. Przynajmniej dla mnie.

 

No i ja używam takich pomiarów do zgrywania przed wszystkim dołu w 3way .

 

A więc przyznajesz, że sugerowanie areczkowi MF przy pomiarze tweetera było co najmniej nieodpowiedzialne.

Edytowane przez Father_PiO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc przyznajesz, że sugerowanie areczkowi MF przy pomiarze tweetera było co najmniej nieodpowiedzialne.

Ja się chyba nie odnosiłem to tego tylko do :

nieakceptowalnym błędem jest używanie minimum phase przy projektowaniu czegokolwiek.

 

 

:)

 

Po co zgadzać się na błędy, w dodatku takie, które można popełnić nieświadomie.

Przy każdej metodzie można zrobić jakiś błąd :)

Ale tutaj zwykle wychodzi jak się zmierzy kolumnę po symulacji .

Ja przy pracach nad zwrotnicą mam cały czas mikrofon ustawiony i po każdej większej rekonfiguracji / czy jak mam jakieś wątpliwość to mierzę żeby uniknąć sytuacji, że coś źle podłączyłem czy nie łączy i słucham zupełnie czegoś innego niż mam schemat ;)

 

Do ustawiania offsetu wykonuje pomiar sumy głośników więc jak mi się pokryje to z symulacją to w zasadzie mam gwarancję, że jest wszystko dobrze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozliwe. Choc metoda jednokanalowa wydaje sie prosta, to dla mnie ona wiecej komplikuje niz ulatawia :)

 

Zależy od hardware'u. Utrudnieniem może być: wejście mikrofonowe mono, stereofoniczne wejście mikrofonowe wymaga dzielnika napięcia dla drugiego kanału, podłączenie mikrofonu do wejścia liniowego wymaga przedwzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

czy ten AUDAX TW025A28 faktycznie taki dobry, że berylowa Scan musi się mieć na baczności :) ? Szukam jakiegoś fajnego projektu monitora - chętnie bym zrobił coś z tym tweeterem - ewentualnie macie jakieś sugestie z jakim midwooferem go połączyć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

mam cały czas mikrofon ustawiony

 

... a zaletą dobrych pomiarów jest to, że nie trzeba nic sprawdzać :-) Jasne, trzeba w sensie takim, czy się nie zrobiło głupiego błędu, ale ja nie muszę mierzyć, żeby sprawdzić, czy mi zwrotnica działa. Tak jak napisał meloV8 - MF nic nie upraszcza, tylko komplikuje.

 

Zależy od hardware'u. Utrudnieniem może być: wejście mikrofonowe mono

 

No ale bez jaj, dobra karta do pomiarów kosztuje 500 zł, już nie dziadujmy. Albo robimy coś porządnie, albo dajmy se spokój.

 

macie jakieś sugestie z jakim midwooferem go połączyć ?

 

Ja właśnie zaczynam go łączyć z 16-cm Satori :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a zaletą dobrych pomiarów jest to, że nie trzeba nic sprawdzać :-) Jasne, trzeba w sensie takim, czy się nie zrobiło głupiego błędu, ale ja nie muszę mierzyć, żeby sprawdzić, czy mi zwrotnica działa. Tak jak napisał meloV8 - MF nic nie upraszcza, tylko komplikuje.

 

 

 

No ale bez jaj, dobra karta do pomiarów kosztuje 500 zł, już nie dziadujmy. Albo robimy coś porządnie, albo dajmy se spokój.

 

 

 

Ja właśnie zaczynam go łączyć z 16-cm Satori :-)

 

 

Napiszesz,np.o jakiej karcie mowa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez areczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Ja mam Steinberga UR22. To Yamaha, więc nie ma problemów z driverami jak z popularną E-MU, ma phantoma do pojemnościówek, wejścia combo (mic-lin), gainy na wszystkich wyjściach i wejściach, ekranowaną obudowę i wyjątkowo silny sygnał na wyjściu mikrofonowym, co ma duże znaczenie przy pomiarze impedancji i TS z rezystorem wzorcowym (bez wzmaka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale bez jaj, dobra karta do pomiarów kosztuje 500 zł

Nie przesadzasz trochę. Do kolumn większość jest dobra. Ja osobiście mierzę na netbooku bo po jak pomyślę że miałbym przestawiać komputer stacjonarny to mi się odechciewa roboty. Owszem wcześniej sprawdziłem charakterystykę samej karty na wejściu mikrofonowym żeby nie było jakiś durnowatych niespodzianek.

Co innego jak chce się mierzyć harmoniczne wzmacniaczy. Tutaj mało która jest wystarczająco dobra.

 

I nie chciał bym być źle zrozumiany. Chcę tylko powiedzieć że na karcie wbudowanej komputer można zrobić dokładnie tak samo dobrą zwrotnicę jak na karcie za 500 zl.

To kwestia nie jakości karty tylko umiejętności i świadomości ograniczeń sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Nie przesadzam. Dobry interfejs i skalibrowany mikrofon to podstawa wysokiej precyzji pomiarów, że nie wspomnę o komforcie użytkowania. Nie bawię się już od dawna w partyzantkę. Głośniki po 1500 za sztukę a 500 na kartę żal? Coś tu jest chyba nie tak.

Edytowane przez Father_PiO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzam. Dobry interfejs i skalibrowany mikrofon to podstawa wysokiej precyzji pomiarów, że nie wspomnę o komforcie użytkowania. Nie bawię się już od dawna w partyzantkę. Głośniki po 1500 za sztukę a 500 na kartę żal? Co tu jest nie tak chyba.

Może jest to uzasadnione jak ktoś co miesiąc robi nowe kolumny. Nie przeczę że fajnie jest mieć dobry sprzęt. Co do samej precyzji pomiarów to największy problem to wpływ pomieszczenia na pomiar. Dalej nie wiem jak ci się udaje w amatorskich warunkach zrobić poprawny pomiar z trzech metrów. Moim zdaniem się nie da chyba że na świeżym powietrzu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Chcę tylko powiedzieć że na karcie wbudowanej komputer można zrobić dokładnie tak samo dobrą zwrotnicę jak na karcie za 500 zl.

To kwestia nie jakości karty tylko umiejętności i świadomości ograniczeń sprzętu.

 

Tak tak, wy, biedujący proletariatowi konstruktorzy, którym nie żal 1000 zł na jeden głośnik, jesteście miszczami akustyki, bo na syfiastym sprzęcie za 10 zł robicie super zwrotnice. Ja jestem leszczem i nic nie umiem, bo mam dobrej jakości sprzęt, który daje precyzyjne i wiarygodne wyniki. A do tego nie używam MP, powodującej błędy. Bo to heroizm wydać 1000 zł na jeden głośnik i opomiarować go badziewiem za 10 zł. A w dodatku narobić sobie błędów przez minimum phase a potem je poprawiać.

Edytowane przez Father_PiO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za 100zl kupilem uzywana m audio transit USB i ta karta spelnia wszystkie wymagania pomiarowe. Robie pomiary na dwoch kompach z XP i W 8.1 bez zadnych problemow. Do tego jig Arta, preamp mpa-102 i skalibrowany B-5.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to juz wszystko wedle potrzeb. Za mpa dalem tez 100zl, wiec uwazam ze interes byl dobry. Transit pod wzgledem parametrow i znieksztalcen jest doskonaly, biorac pod uwage to, ze mierze nim glosniki.

Nie spieszylo mi sie, czekalem spokojnie na okazje kupna w dobrej cenie. W miedzy czasie uzywalem rowniez innych klamotow, wlacznie z mikserami studyjnymi do zasilania mikrofonu. Poza tym wybralem mpa nie bez powodu. Ten preamp ma zasilanie bateryjne, czasami biore caly sprzet pomiarowy w teren i jestem niezalezny od napiecia sieciowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Ten preamp ma zasilanie bateryjne, czasami biore caly sprzet pomiarowy w teren i jestem niezalezny od napiecia sieciowego.

 

A steinberg jest zasilany z USB, które jest zasilane z baterii laptopa :-) Wzmak też na baterie i też nie potrzebuję AC. Widać, ze myślimy w tę samą stronę. MPA za stówkę dobry deal. Ja jeszcze potrzebuję wejść liniowych i bardzo mi się przydaje mocne wyjście słuchawkowe.

 

Jakie pasmo przenoszenia przy nagrywaniu ma Steinberg UR22?

 

Rozsądnie - do 80 kilo. W paśmie 10-40000 mam zrobioną kalibrację razem z mikrofonem, więc tam mam "deskę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jestem leszczem i nic nie umiem, bo mam dobrej jakości sprzęt,

Najwyraźniej coś źle zrozumiałeś w mojej wypowiedzi. Nigdzie nic takiego nie napisałem.

 

Nie uważasz że jesteś troszkę nadpobudliwy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Najwyraźniej coś źle zrozumiałeś w mojej wypowiedzi. Nigdzie nic takiego nie napisałem.

 

Nie, to ja napisałem. Najwyraźniej coś źle zrozumiałeś w mojej wypowiedzi.

 

Nie uważasz że jesteś troszkę nadpobudliwy?

 

Nie uważam. A ty?

 

czy Dayton DC28F ma taką samą kopułkę jak Morel?

 

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam. A ty?

Ja uważam że trochę jesteś.

 

Zastanawiam się dlaczego to napisałeś.

Ja jestem leszczem i nic nie umiem, bo mam dobrej jakości sprzęt, który daje precyzyjne i wiarygodne wyniki.

Ja osobiście tak nie uważam. Uważam jedynie że masz niewyparzoną gębę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A steinberg jest zasilany z USB, które jest zasilane z baterii laptopa :-) Wzmak też na baterie i też nie potrzebuję AC. Widać, ze myślimy w tę samą stronę. MPA za stówkę dobry deal. Ja jeszcze potrzebuję wejść liniowych i bardzo mi się przydaje mocne wyjście słuchawkowe.

 

 

 

Rozsądnie - do 80 kilo. W paśmie 10-40000 mam zrobioną kalibrację razem z mikrofonem, więc tam mam "deskę"

 

 

Do tweeterów jak znalazł.Skoro masz płaściutko w tak szerokim zakresie,to lubię to.

O cholera jest bez kłótni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.