Skocz do zawartości
Imacman

Budowa panela absorbującego na bazie wełny mineralnej

Rekomendowane odpowiedzi

W Waszym przypadku jest to welna, u mnie gabka, ktora zostala mi po izolacji od sasiadow, jeszcze pomysle czy nie kupic welny, bo ma troche lepsze parametry w nizszych czestotliwosciach, ale Copopren z ktorego korzystalem jest chyba troche wygodniejszy w uzyciu.

Poszukam kalkulatorow w wolnej chwili bo zaciekawilo mnie to, ewentuanie rozpatrze opcje sandwich 4cm/80kgm plus 2cm/160kgm.

Edytowane przez marcin-vlc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poszukam kalkulatorow w wolnej chwili bo zaciekawilo mnie to, ewentuanie rozpatrze opcje sandwich 4cm/80kgm plus 2cm/160kgm.

Tu masz jeden z kalkulatorów:

http://www.stanleyhallstudios.co.uk/pacalc/

160kgm

Zdradź mi proszę, co to za materiał o gęstości 160kg/m3?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w zasadzie to samo co ten moj tylko gesciejszy http://www.metrasoni.es/pdf/Copopren_150.pdf, dokladnie to jest 150kgm3, zanim sprawdzilem, bylem przekonany, ze to 160 bo tak mi powiedzieli w sklepie. Dziekuje za kalkulator, w sumie to fajnie bylo by zalozyc temat przypiety na gorze na stale z kalkulatorami, widzialem juz mnostwo w tym watku, glownie od Ciebie.

Na stronie, ktora zalinkowalem jest niezla oferta tego typu materialow, jako ciekawostka dwa linki:

http://www.metrasoni.es/html/absorbentes.html

http://www.metrasoni.es/html/aislantes.html

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytając na temat paneli absorbujących dokopałem się do informacji, że efektywność takiego panelu zwiększa się wraz z otwartą powierzchnią, co jest logiczne i w efekcie dużo ludzi nie wykonuje żadnych obudów. W związku z tym mam pytanie o pustkę powietrzną. Jaka jest różnica w efektywności działania panelu z otwartą pustką powietrzną a tych z zamkniętą?

Mam na myśli jakieś konkretne informacje, bez "gdybania".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podaj jakieś konkretne przykłady z wymiarami to Ci odpowiem, bo tak jak teraz napisałeś to nie rozumiem czy chodzi o panel z wełny mineralnej z pustką z anim i bez czy o panele perforowane czy o coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dalej wydaje mi się, że wytłumaczyłem dobrze, ale jeszcze raz w takim razie.

Pisząc o panelach absorbujących mam na myśli szerokopasmowe absorbery zbudowane na bazie wełny mineralnej. W moim przypadku wełna będzie miała 15cm i będzie oddalona od ściany tworząc pustkę powietrzną. I tu pojawia się pytanie. Jaka jest różnica pomiędzy zwykłym oddaleniem paneli od ściany a obudowaniem ich wraz z pustką powietrzną np. drewnem.

Obudowując panel tracimy powierzchnię absorbującą, ale być może tylko zabudowane powietrze zwiększa efektywność absorbera? Przeczytałem już naprawdę dużo na temat tych absorberów, nie tylko w języku polskim, ale niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Dołączam prosty rysunek.

post-13967-0-82743000-1333994405_thumb.png

Edytowane przez zipon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie byłem pewien czy przypadkiem nie chodzi Ci o pustkę powietrza w wielootworowym RH.

Obudowując boki zmniejszasz powierzchnie pochłaniającą absorbera. Oddalając wełnę od ściany zwiększa się jej współczynnik pochłaniania - zabudowa boków nie ma na to wpływu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak sam stwierdziłeś i potwierdził to Kolega Mirek, zabudowa ogranicza boczną absorpcję. Z tego co wiem w większości domowych studiów nagraniowych w celach oszczędnościowych i montażowych stosuję się panele bez bocznej ramki. Ustrój bez ramy mniej waży i łatwiej go zamocować do np sufitu. Natomiast w pomieszczaniach mieszkalnych lepiej to wygląda z ramkami, ale to jest tylko moje zdanie.

Część osób robi perforowane ramki boczne.

post-11945-0-16323400-1334042784_thumb.jpg

post-11945-0-10917000-1334042796_thumb.jpg

post-11945-0-92539900-1334042806_thumb.jpg

post-11945-0-12301500-1334042815_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadam 4 panele 50cm x 100cm x 10 cm z wełny Techrock 100 (100kg/m3) Oddam w dobre ręce za przystępną cenę, bo obecnie ich nie używam i zajmują tylko miejsce w piwnicy. W razie zainteresowania proszę o kontakt: houek(małpa)o2.pl

post-5580-0-61623000-1334172087_thumb.jpg

post-5580-0-00924100-1334172176_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie byłem pewien czy przypadkiem nie chodzi Ci o pustkę powietrza w wielootworowym RH.

Obudowując boki zmniejszasz powierzchnie pochłaniającą absorbera. Oddalając wełnę od ściany zwiększa się jej współczynnik pochłaniania - zabudowa boków nie ma na to wpływu.

Witam.Zbudowałem 4 panele z PT-80, z Twoją pomocą.Są one w ramkach,10cm bez pustki powietrznej, a z tyłu jest dana płyta pażdzieżowa.Ma ona jakiś wpływ na działanie takiegi panela.??

Będę wdzięczny za wyjąśnienia na ten temat ,bo widzę że większość buduje takie panele z pustką pow. i bez płyty z tyłu panela.Jestem z nich zadowolony bo różnice są dość znaczne na+,tylko bym chciał być w temacie jaki wpływ mają te elementy o których napisałem powyżej.Dzięki za dotychczasową pomoc co dała dużo dobrego w efekcie końcowym tego projektu.Imacman także dzięki za konsultacje.

Pozdrawiam Mariusz.

P.S czy po bokach kolumn panele dosunąć do samego rogu ściany, czy dać im trochę przestrzeni 20-30cm, a same rogi zostawić w spokoju??

Ustawienie od ścian mam około 10 cm odległości.Myślałem że już trochę wiem na ten temat czytając wpisy, ale każdy ma inne pomieszczenia, i trochę inaczej buduje te panele i rozmieszcza.

Będę wdzięczny za wyaśnienia, przynajmiej będę trochę w tym temacie mądrzejszy??

Edytowane przez kiza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ustawisz taki panel w odległości np 10 cm od ściany to w zakresie tłumienia niskich częstotliwości będzie działał podobnie jak tak samo ustawiony panel bez tej płyty paździerzowej. Dla niskiego basu taka płyta jest przeźroczysta. Średnie tony i wysokie będą tłumione bez zmian, bo współczynnik pochłaniania 10 cm panela z PT80 dla 500-1000Hz jest równy prawie 1.

Ciesze się, że mogłem pomóc i jesteś zadowolony z tej pomocy i z efektów, które uzyskałeś małym nakładem sił i środków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ustawisz taki panel w odległości np 10 cm od ściany to w zakresie tłumienia niskich częstotliwości będzie działał podobnie jak tak samo ustawiony panel bez tej płyty paździerzowej. Dla niskiego basu taka płyta jest przeźroczysta. Średnie tony i wysokie będą tłumione bez zmian, bo współczynnik pochłaniania 10 cm panela z PT80 dla 500-1000Hz jest równy prawie 1.

Ciesze się, że mogłem pomóc i jesteś zadowolony z tej pomocy i z efektów, które uzyskałeś małym nakładem sił i środków.

Witam, dzięki za wyjaśnienia.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panel z pustką powietrzna korzystniej działa na tłumienie niskich częstotliwości stratność poprawia się przy zwiększeniu tej pustki i praktycznie robi się ją nawet z pustką o głębokości 40cm!

Powyżej tej głębokości staje się to nieuzasadnione ekonomicznie gdyż przyrost efektywności jest znikomy.

Jestem za panelami z pustką gdyż są one "bardziej szerokopasmowe" co za tym idzie korzystniejsze-liniowe jest widmo fal odbitych.

Jak by Ci się chciało jeszcze popróbować z pochłanianiem basu to polecam naklejenie bezpośrednio na wełnę samoprzylepnej aluminiowej folii reklamowej (można kupić arkusze 70cm x1metr)

.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panel z pustką powietrzna korzystniej działa na tłumienie niskich częstotliwości stratność poprawia się przy zwiększeniu tej pustki i praktycznie robi się ją nawet z pustką o głębokości 40cm!

Powyżej tej głębokości staje się to nieuzasadnione ekonomicznie gdyż przyrost efektywności jest znikomy.

Jestem za panelami z pustką gdyż są one "bardziej szerokopasmowe" co za tym idzie korzystniejsze-liniowe jest widmo fal odbitych.

Jak by Ci się chciało jeszcze popróbować z pochłanianiem basu to polecam naklejenie bezpośrednio na wełnę samoprzylepnej aluminiowej folii reklamowej (można kupić arkusze 70cm x1metr)

Rafaell.s bardzo dziękuję za zainteresowanie i zachęcenie do dalszych poszukiwań (o tej foli jeszcze nie słyszałem, pewnie gdzieś się przewija w tematach, ale wszystkiego człowiek nie jest w stanie przeczytać?).

Dzięki pozdrawiam Mariusz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafaell.s bardzo dziękuję za zainteresowanie i zachęcenie do dalszych poszukiwań (o tej foli jeszcze nie słyszałem, pewnie gdzieś się przewija w tematach, ale wszystkiego człowiek nie jest w stanie przeczytać?).

Dzięki pozdrawiam Mariusz.

W instytucie Fraunhofera stwierdzili ze długie fale można zamienić w ciepło tylko przy takiej kombinacji folii z wełną gdyż inaczej wełna jest dla nich przeźroczysta.

jak widać proste sposoby sa najlepsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, ale najpierw trzeba posiadać odpowiednią wiedzę żeby te sposoby wykożystać, w moim przypadku muszę wrócić do szkoły i się pilnie uczyć.

Pozd. Mariusz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, ale najpierw trzeba posiadać odpowiednią wiedzę żeby te sposoby wykożystać, w moim przypadku muszę wrócić do szkoły i się pilnie uczyć.

Pozd. Mariusz.

Na tym forum będzie to trudne jest strasznie zachwaszczone i trudno odróżnić ziarna od plew; warto poszukać odpowiedniej literatury i poczytać!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mimo plew jest tu kilku kolegów (nie będę robił reklamy) z dużym zasobem wiedzy i chętnych do pomocy, a nie do wyśmiewania.Dla niektórych to forum to rozrywka, zabicie czasu.Dla mnie źródło wiedzy i pomocy.

Już nie raz bym się wtopił finansowo i popadł w stres żeby nie pomoc innych.Także częściowo przyznaję Tobie rację i jednak będę bronił honoru forum.Oczywiście lektóra przeczytana ze zrozumieniem napewno jest bardziej miarodajna niż zadawanie pytań nie będąc w temacie, tylko przedstawiać problem, ale tutaj można zdobyć pobieżną wiedzę i w danym temacie który nas interesuje potem doszlifować lekturą.

Także przyznaję częściową rację koledze (nie da się tego ukryć, jeżeli chcemy mieć ziarno musimy oddzielić je od plew-czasami to trudne).

Pozd.

P.S.Chyba trochę zaśmieciliśmy wątek??

Edytowane przez kiza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W instytucie Fraunhofera stwierdzili ze długie fale można zamienić w ciepło tylko przy takiej kombinacji folii z wełną gdyż inaczej wełna jest dla nich przeźroczysta.

A w innej nie ?

Proszę was akustyka to nie voodoo. Wszystko od papieru pakowe po sklejkę działa na podobnej zasadzie. Generalnie ruch powietrza generowany przez fale jeśli jest w jakikolwiek sposób absorbowany to efektem jest wystąpienie ciepła.

Teraz konkretnie co do folii to możemy rozpatrywać jej działanie w 2 przypadkach. W pierwszym owinięcie panelu folią działa na zasadzie reflektora. Jej struktura powoduje że duża część wysokich częstotliwości jest zwyczajnie odbijana. Przez co działanie panelu z wełną zaczyna się dużo niżej niż samej wełny. Stąd jego oddziaływanie powoduje że panel efektywnie działa (strzelam) od 800 Hz w dół, zamiast od 20 KHz. Kolejna rzeczą jest to, że zostaje ona wprawiona w rezonans. Co może dodatkowo tłumić pewien zakres częstotliwości. Ale jak już wspomniałem jej niska masa i brak szczelnej objętości za nią powoduje że nie jest to powód by traktować ją jak ustrój membranowy. No i to nie spowoduje że będzie to ustrój działający w bardzo niskich częstotliwościach.

Klasyczny ustrój membranowy działa na zasadzie szczelnej pustki za sklejką. Wylicza się odległość sklejki od ściany i grubość sklejki. Dla porównania dlaczego folia nie może być ustrojem membranowym podam konkretny przykład dla 50 Hz Będzie to sklejka o grubości ok 127 mm i pustka powietrzna o głębokości około 20 cm. Dodatkowo możemy w tej przestrzeni umieścić wełnę mineralną która utworzy nam pewien pik na charakterystyce ustroju w okolicach 100 Hz może trochę poniżej.

Jak widać masa powierzchniowa jest zupełnie inna dla sklejki o grubości 127mm a dla foli aluminiowej o grubość dużo mniejszej niż milimetr. Więc działanie foli wraz z wełną mineralną opisywał bym tylko w kategorii lustra akustycznego dla pewnych częstotliwości.

Pozdrawiam Arczi

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak widać proste sposoby sa najlepsze ;)

Metoda z folią jest stara i znana - podam przykład pułapki basowej (tubetrapa) zrobionej z profilowanej rury z prasowanej wełny mineralnej z warstwą foli aluminiowej. Patent polega na tym, że zostawią się tą folię na pewnym odcinku obwodu tej rury - folia pełni rolę reflektora dla wysokich częstotliwości.

Druga moja uwaga - chcą sprawdzić jak dany materiał jest akustycznie przeźroczysty, wystarczy owinąć nim kolumnę głośnikową i posłuchać jakie tony wyeliminował.

post-11945-0-96595400-1334473368_thumb.gif

post-11945-0-49768900-1334473388.gif

post-11945-0-97997300-1334473395_thumb.jpg

post-11945-0-49202300-1334473402_thumb.jpg

post-11945-0-30024400-1334473409_thumb.jpg

post-11945-0-40581800-1334473421.gif

post-11945-0-44117300-1334473437_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ależ Panowie w instytucie Fraunhofera nie takie rzeczy robili-uwierzcie :) metoda z resztą opatentowana tak że może być Imacman zonk po uruchomieniu produkcji.

Co do ekranu poprawnie zaliczonego do membranowych wic w tym konkretnym przypadku polega na tym że:

1.Aluminium w Cienkiej! folii jest typu miękkiego!!! i minimalnie pochłania,przepuszcza a nie odbija dźwięki (mowa o wysokich tonach). Jak Wam mówi coś oznaczenie PA2r4 to tego typu jest to aluminium; miękkie plastyczne łatwo zginane w palcach które ma zupełnie inne właściwości akustyczne (w uderzeniu jest głuche) niż aluminium używane w lotnictwie (uderzcie kawałek, dzwoni jak cholera!)

2.Wełna jest połączona klejem z folią i dopiero wtedy folia na niskie częstotliwości działa jak element stratny. Proszę mi nie pokazywać elementów do ocieplania rur wełna tam jest o bardzo małej gęstości i nie ma efektu odbioru energii poprzez masę i zamieniania jej w ciepło!

3.Folia aluminiowa przez swoją mała grubość jest mocno przeźroczysta dla wyższych tonów ale przez dużą powierzchnię na fale o dużej długości staje się ciśnieniową zaporą.i tak to sobie u Fraunhofera wymyślili.

Tak w ogóle to ja trochę liznąłem praktyki, uruchamiałem np. całą linie produkcji ekranów akustycznych które do niedawna robiło się to tak i wiem jak to wygląda od strony praktycznej. Obecnie jest tam nowoczesna linia której z wiadomych powodów nie mogę pokazać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

metoda z resztą opatentowana tak że może być Imacman zonk po uruchomieniu produkcji.

O jakiej produkcji mówisz? Ja osobiście robię wszytko na swoje potrzeby i żadne patenty mi nie przeszkadzają bo mam swoje patenty :)

Proszę mi nie pokazywać elementów do ocieplania rur wełna tam jest o bardzo małej gęstości i nie ma efektu odbioru energii poprzez masę i zamieniania jej w ciepło!

Według Ciebie jaka tam jest ta bardzo mała gęstość? Po drugie sama gęstość to nie wszystko. Są produkty, które przy gęstości 48kg/m3 przy odpowiedniej grubości panela uzyskują współczynnik absorpcji powyżej 1 w całym paśmie, włączając 125Hz. Przykładem jest wełna mineralna OC703 (Owens Corning)

OC703, plain 6" (152mm) on wall 3.0 pcf (48 kg/m3)

125Hz - 1.19; 250Hz - 1.21; 500Hz - 1.13; 1kHz - 1.05; 2kHz - 1.04; 4kHz - 1.04

Edytowane przez Imacman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Są produkty, które przy gęstości 48kg/m3 przy odpowiedniej grubości panela uzyskują współczynnik absorpcji powyżej 1 w całym paśmie, włączając 125Hz. Przykładem jest wełna mineralna OC703 (Owens Corning)

OC703, plain 6" (152mm) on wall 3.0 pcf (48 kg/m3)

125Hz - 1.19; 250Hz - 1.21; 500Hz - 1.13; 1kHz - 1.05; 2kHz - 1.04; 4kHz - 1.04

No cóż dobrze to wygląda według pomiarów robionych według amerykańskich norm ASTM C423 dane są zawyżone w porównaniu z europejskimi normami pomiarów ISO 354

Tak że pasowało by to jakoś przeliczyć i wtedy może się okazać że krajowe materiały są również dobre :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak że pasowało by to jakoś przeliczyć i wtedy może się okazać że krajowe materiały są również dobre :)

Proszę bardzo - Isover Multimax 30 - wełna bardzo zbliżona do OC703

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrzuć wykres bo nie mogę u nich na stronie znaleźć.

Niestety Isover tego nie podaje, ale zaprzyjaźnione wiewiórki z Forum dźwięk.org oraz estrada i studio donoszą, że jest to odpowiednik amerykańskiego OC703.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety Isover tego nie podaje, ale zaprzyjaźnione wiewiórki z Forum dźwięk.org oraz estrada i studio donoszą, że jest to odpowiednik amerykańskiego OC703.

Takich wiewiórek jest dużo inne np. chwalą sobie PAROC SLAB 100 i też danych akustycznych nie podają, innych z resztą też! (robiłem kiedyś dla nich narzędzie do przemysłowego cięcia wełny-sakramencko niewdzięczna czynność!).

Czyli jak to w życiu bywa do innych celów używamy materiałów przeznaczonych do czegoś innego :)

Kiedyś np. Heil do swych głośników wysoko tonowych używał folii która była używana do pakowania orzeszków dla linii lotniczych. Problem zaczął się wtedy gdy produkcji zaprzestano-samo życie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi