Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  593 członków

Hegel Klub
IGNORED

Klub HEGEL


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, kocurro napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę, ale dla mnie zbyt jakby to ująć mechaniczne granie tzn. nie zrozum mnie źle, bo nawet teraz z Pandion 2 u mnie jest ok, ale jest trochę jakby zbyt przejrzyście, analitycznie bez emocji jakby materiału odsłuchowego, bo emocje z samego odsłuchu zapewniają i to w 120% Mam nadzieję, że odpowiednio mnie rozumiecie ? trochę męcząco jest jak dla mnie, oczywiście zdaję sobie sprawę, że z odpowiednim źródłem może być tylko lepiej, ale raczej pozostanę przy poczciwej i sympatycznej Julce ? 

No tak to bywa ? nie zawsze lepiej/wydajniej znaczy przyjemniej w odbiorze i relaksująco. Tak miałem z H300 vs H360 i S16H Aries vs Amphion Xenon. W porównaniu 1:1 to nie ma wątpliwości co gra lepiej, ale niekoniecznie faworyt sprawia że mimowolny uśmiech pojawia się na twarzy ? 

Teraz wygrzewam paczki Jacka i naprawdę niesamowite jak kilka kondensatorów może zmienić charakter brzmienia...

"Zły dzwięk zabija dobrą muzykę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zoromoto napisał:

Mam na sprzedaż H300 w idealnym stanie

Czy jesteś w stanie coś napisać, zakładając że przesiadłbym się z mono Audiolaba 8300MB na tego H300 co uległoby poprawie. Aktualnie najbardziej co mam zastrzeżenia co do regulacji głośności w dacu, co prawda działa perfekcyjnie ale niestety zbyt liniowo jak dla mnie. Jak jest z regulacją w H300, czy jest odczuwalny lekki kontur w niskich zakresach głośności?

Niby końcówka mocy to końcówka... jednak H300 to cenowo znacznie wyższa półka... kolumny niskoefektywne, Contour 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria h300 czy H360 po cichu gra rewelacyjnie. Powinna być poprawa. Właśnie Hegle cenie że względu na to że graja świetnie już od niskich poziomów głośności. 

Edytowane przez szczypior88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, m4tech napisał:

Czy jesteś w stanie coś napisać, zakładając że przesiadłbym się z mono Audiolaba 8300MB na tego H300 co uległoby poprawie. Aktualnie najbardziej co mam zastrzeżenia co do regulacji głośności w dacu, co prawda działa perfekcyjnie ale niestety zbyt liniowo jak dla mnie. Jak jest z regulacją w H300, czy jest odczuwalny lekki kontur w niskich zakresach głośności?

Niby końcówka mocy to końcówka... jednak H300 to cenowo znacznie wyższa półka... kolumny niskoefektywne, Contour 20

Z Audiolaba słuchałem jedynie 8000S i to byla delikatnie mowiac przepasc na korzyść nawet H80. Oczywiscie sprzęt leciwy wiec  nie ma co sie czepiać...

O H300 moge mowic jedynie w superlatywach i nie ma mankamentow o ktorych wspominasz.  Regulacja głośności działa płynnie i nawet przy niskich poziomach słychać wszystkie niuanse. Nawet wbudowany Dac jest na niezlym poziomie.

Mialem kilka modeli Hegla ale H300 jak na razie jest moim ulubionym i każdy kto sluchal u mnie był oczarowany jego prezentacją. To bardzo udany model.

"Zły dzwięk zabija dobrą muzykę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2019 o 21:08, kocurro napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę, ale dla mnie zbyt jakby to ująć mechaniczne granie tzn. nie zrozum mnie źle, bo nawet teraz z Pandion 2 u mnie jest ok, ale jest trochę jakby zbyt przejrzyście, analitycznie bez emocji jakby materiału odsłuchowego, bo emocje z samego odsłuchu zapewniają i to w 120% Mam nadzieję, że odpowiednio mnie rozumiecie ? trochę męcząco jest jak dla mnie, oczywiście zdaję sobie sprawę, że z odpowiednim źródłem może być tylko lepiej, ale raczej pozostanę przy poczciwej i sympatycznej Julce ? 

Zrób parę testów zmieniając źródła. Jeśli te pandiony są neutralne to źródłem uzyskasz duże zmiany. Z tego co opisujesz i z tego co lubisz wynika że osiągnąłbys pożądany dźwięk właśnie albo dobrym źródłem albo H200 zmieniając na H300. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Valghor89 napisał:

a jakbys porównał h300 z h200? 

Było o tym pisane wiele razy... Od siebie dodam że oba te modele bardzo cenię. H200 jest bardziej transparentny, analityczny przez co bardziej wymagający dla realizacji nagrań i reszty toru,  h300 spokojniejszy, cieplejszy, bardziej muzykalny z bardziej rozciągniętym basem, rzecz gustu co kto lubi...

"Zły dzwięk zabija dobrą muzykę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, osimar napisał:

Jeżeli można, to ja jeszcze zapytam o różnice między H300 a H360. Obecnie nowy H360 można już kupić poniżej 14 tys. Warto dopłacać w porównaniu do H300?

Też o tym było sporo napisane ? 360 jest dynamiczniejsza i analityczniejsza od 300ki, taki trochę ukłon w stronę H200 co niesie za sobą podobne... hmmm nazwijmy to wyzwania, ale ma jeszcze jakby z 15% dodane na dolnym i na górnym paśmie (jak to niektórzy mówią Videłki), do tego scena 3D i czarne tło. Niby lepsza pod każdym względem, ale... zostawiłem 300kę. Teraz czas sprawdzić 390kę bo mam jakieś takie przeczucie że to może być nawiązanie/rozwinięcie charakteru H300 ? 

"Zły dzwięk zabija dobrą muzykę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem h300 i mam teraz H360. Moim zdaniem akurat H360 jest lepszym wzmakiem. Hegel jako jedna z nielicznych firm nie tylko zmienia design lekko przy nowym modelu ale też rozwija się cały czas. Tak jak pisał kolega Zoromoto H360 ma lepszy bas i holografie i jest jeszcze bardziej gładki na górze. Co do środka to ja uważam że H360 jest rowniejszy. Przynajmniej w moim systemie H360 momentami potrafi zagrać jak lampa. Dziwnie to brzmi może ale naprawdę tak jest. H300 u mnie grał trochę podbijajac wyższy środek i czasami miałem lekki krzyk. Kwestia pewnie zestawienia. H360 gra naprawdę kapitalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zoromoto napisał:

Też o tym było sporo napisane ? 360 jest dynamiczniejsza i analityczniejsza od 300ki, taki trochę ukłon w stronę H200 co niesie za sobą podobne... hmmm nazwijmy to wyzwania, ale ma jeszcze jakby z 15% dodane na dolnym i na górnym paśmie (jak to niektórzy mówią Videłki), do tego scena 3D i czarne tło. Niby lepsza pod każdym względem, ale... zostawiłem 300kę. Teraz czas sprawdzić 390kę bo mam jakieś takie przeczucie że to może być nawiązanie/rozwinięcie charakteru H300 ? 

Zgoda, szybkość, dynamika, scena, lokalizacja źródeł to progres 360 w stosunku do 300. Z tymi widełkami na skrajach pasma to bym polemizował. Dół jak najbardziej, lekko podgrzany, ale góry trochę mało. Generalnie jak dla mnie jedyny problem wzmaków Hegla to dosyć uboga i jednobarwna góra pasma. Tam dzieje się zdecydowanie najmniej. Może dzięki temu jest tak ciepło, pastelowo, niemal lampowo. Ja fanem przebogatej góry nie jestem, ale jak się posłucha innych wzmacniaczy to ten niedostatek jednak czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jacm napisał:

Zrób parę testów zmieniając źródła. Jeśli te pandiony są neutralne to źródłem uzyskasz duże zmiany. Z tego co opisujesz i z tego co lubisz wynika że osiągnąłbys pożądany dźwięk właśnie albo dobrym źródłem albo H200 zmieniając na H300. 

Miałem niedawno Chorda Qutesta, który zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie i zagrał lepiej niż soekris. Szkoda, że nie miałem możliwości posłuchać go z Pandion, ale jest to potencjalnie docelowy dac. Mam jeszcze możliwość pożyczyć od znajomego HD25 co w najbliższym czasie chcę zainicjować i ostatecznie wybrać jednego z nich.

Posiadam H200 Anniversary, więc przedwzmacniacz mam z H300 i nie widzę sensu przesiadki na ten wzmacniacz. Miałem też u siebie H360 kumpla i w porównaniu z moim wzmakiem na pewno jest bardziej powiedziałbym kremowy i plastyczny. W H200A bardzo mi pasuje ta transparentność i ten pazur ?   

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, artdm napisał:

Zgoda, szybkość, dynamika, scena, lokalizacja źródeł to progres 360 w stosunku do 300. Z tymi widełkami na skrajach pasma to bym polemizował. Dół jak najbardziej, lekko podgrzany, ale góry trochę mało. Generalnie jak dla mnie jedyny problem wzmaków Hegla to dosyć uboga i jednobarwna góra pasma. Tam dzieje się zdecydowanie najmniej. Może dzięki temu jest tak ciepło, pastelowo, niemal lampowo. Ja fanem przebogatej góry nie jestem, ale jak się posłucha innych wzmacniaczy to ten niedostatek jednak czuć.

Nie zgodzę się tutaj z Tobą artdm szczególnie z trzecim i czwartym zdaniem jakie napisałeś czyli że H360 ma mało góry i jest ona uboga i jednobarwna. Jak dobrze pamiętam masz pod H360 podpięte kolumny ATC SCM 40 i myślę że to cecha tych kolumn a nie H360. Żeby nie było oczywiście słuchałem ATC SCM 40 z ich firmowym wzmacniaczem i jak dla mnie nie było tam dużo góry brakowało mi jej też.

Dwa lata temu miałem po swoją 360 podpięte AP Sitary 25 i też góry mi brakowało była ona wycofana gdzieś na 2 planie, ale po wymianie kolumn na Xaviany XN 250 Evo jest znakomicie niczego naprawdę na górze, środku czy dole nie brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, u mnie H360 współpracuje z ATC SCM40, ale słyszałem ten wzmacniacz z innymi kolumnami i tam też bogato na górze nie było. Natomiast ATC SCM 40 zestawione np.  z Audia Flight FLS-10 czy McIntosh Ma 7000 pokazują na co je stać i okazuje się, że Hegel H360 nie pozwala pokazać całego ich potencjału. Oczywiście jak zawsze wszystko rozbija się o konfigurację, akustykę i osobiste preferencje. Każdy będzie słyszał i odbierał to inaczej. Dla jednego analogowo i ciepło a dla drugiego buła, dla jednego przejrzyście i dynamicznie a dla drugiego chudo i analitycznie. W każdym bądź razie nie słyszałem jeszcze wzmacniacza Hegla zestawionego tak, aby góra mnie zachwyciła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam ten klub i od niedawna tutaj jestem jako użytkownik Hegla i jestem wręcz zdumiony kulturą i konstruktywna wymiana doświadczeń bez przepychanek. Klub w którym naprawdę można się czegoś więcej dowiedzieć. 

Sorry ze nie na temat ale musiałem to z siebie wyrzucic:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, artdm napisał:

Zgadza się, u mnie H360 współpracuje z ATC SCM40, ale słyszałem ten wzmacniacz z innymi kolumnami i tam też bogato na górze nie było. Natomiast ATC SCM 40 zestawione np.  z Audia Flight FLS-10 czy McIntosh Ma 7000 pokazują na co je stać i okazuje się, że Hegel H360 nie pozwala pokazać całego ich potencjału. Oczywiście jak zawsze wszystko rozbija się o konfigurację, akustykę i osobiste preferencje. Każdy będzie słyszał i odbierał to inaczej. Dla jednego analogowo i ciepło a dla drugiego buła, dla jednego przejrzyście i dynamicznie a dla drugiego chudo i analitycznie. W każdym bądź razie nie słyszałem jeszcze wzmacniacza Hegla zestawionego tak, aby góra mnie zachwyciła.

Panowie, dla mnie H200 brzmiał zbyt analitycznie, brakowało mi też barwy i plastyczności na fabrycznych komponentach. Jak już wcześniej pisałem  wstawiłem zamiast solen scr mkp     audyn true copper max i jestem zadowolony. Przestrzeń też zyskała. Jak komuś brakuje góry, to wystarczy zamiast solen dać mundorfa supreme - grają delikatnie podkreśloną górą. Jak brakuje komuś słodyczy to pozostają kondy na miodzie ? . Trzeba tak dobrać, żeby pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, artdm napisał:

Zgoda, szybkość, dynamika, scena, lokalizacja źródeł to progres 360 w stosunku do 300. Z tymi widełkami na skrajach pasma to bym polemizował. Dół jak najbardziej, lekko podgrzany, ale góry trochę mało. Generalnie jak dla mnie jedyny problem wzmaków Hegla to dosyć uboga i jednobarwna góra pasma. Tam dzieje się zdecydowanie najmniej. Może dzięki temu jest tak ciepło, pastelowo, niemal lampowo. Ja fanem przebogatej góry nie jestem, ale jak się posłucha innych wzmacniaczy to ten niedostatek jednak czuć.

Rzeczywiście niezbyt fortunnie rozłożyłem te proporcje, bo bliżej prawdy było by +10% na górze i +20% na dole, więc to bardziej NIKE niż Videłki ? Generalnie chodziło mi o rozciągnięcie w pasmach co odciążyło średnicę i mimo potęgi basu przekaz wydawał się jaśniejszy, bardziej napowietrzony, rzeczywiście bardziej naturalny, ale... w moim pomieszczeniu bas wyraźnie dominował i momentami męczył, najbardziej brakowało mi właśnie tego dociążenia średnicy, która sprawiała że solówki gitarowe brzmiały obłędnie, co tak naprawdę było dla mnie decydujące. Góra z Amphionami była jak dla mnie ok, za to z Ariesami trochę jej brakowało. Można to jeszcze skorygować zwrotnicą.  Porównywałem te wzmacniacze przez trzy miesiące, ostatnio tydzień grała 300,tydz 360 i tak na przemian i jakoś zawsze przyjemniej mi się wracało do 300ki. Chociaż powiem że wpięcie HD25 do 360ki dało naprawdę fenomenalny efekt i zgadzam się z opinią że to bardziej "wyczynowy" piec.  Tak jak napisałem wcześniej to jak porównać limuzynę (300) z autem sportowym (360), każdy jeździ czym i jak lubi...

To są moje subiektywne odczucia i preferencje w moich warunkach odsłuchowych i reszcie toru, także rozbieżności zdań są dla mnie całkowicie zrozumiałe ?

Przed chwilą sprzedałem H300 więc nowy cel jest coraz bliżej...

6 godzin temu, Szobod napisał:

No i elegancko. Daj znać jak protestujesz bo sam jestem ciekaw ?

Jasna sprawa ? 

"Zły dzwięk zabija dobrą muzykę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2019 o 21:08, kocurro napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę, ale dla mnie zbyt jakby to ująć mechaniczne granie tzn. nie zrozum mnie źle, bo nawet teraz z Pandion 2 u mnie jest ok, ale jest trochę jakby zbyt przejrzyście, analitycznie bez emocji jakby materiału odsłuchowego, bo emocje z samego odsłuchu zapewniają i to w 120% Mam nadzieję, że odpowiednio mnie rozumiecie ? trochę męcząco jest jak dla mnie, oczywiście zdaję sobie sprawę, że z odpowiednim źródłem może być tylko lepiej, ale raczej pozostanę przy poczciwej i sympatycznej Julce ?

 

Edytowane przez jacm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, artdm napisał:

Zgadza się, u mnie H360 współpracuje z ATC SCM40, ale słyszałem ten wzmacniacz z innymi kolumnami i tam też bogato na górze nie było. Natomiast ATC SCM 40 zestawione np.  z Audia Flight FLS-10 czy McIntosh Ma 7000 pokazują na co je stać i okazuje się, że Hegel H360 nie pozwala pokazać całego ich potencjału

To czy góra jest bogata i rozdzielcza wg mnie nie zależy wprost od żadnego pojedynczego ogniwa toru , jest wynikiem zestawienia systemu, takie są przynajmniej moje doświadczenia. Prawdopodobny powód tej sytuacji wg mnie - na górze pasma słuch ludzki jest można rzec najbardziej nieliniowy, żeby było ładnie i bogato "soprany" muszą być dozowane z odpowiednią krzywą której szczyt musi przypaść w odpowiednim miejscu. Gdy krzywe poszczególnych klocków nie "zsumują" się w tym zakresie odpowiednio wówczas nie dostaniemy rozdzielczej góry dla ucha. ? bez względu czy to Hegel czy nie Hegel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, m4tech napisał:

To czy góra jest bogata i rozdzielcza wg mnie nie zależy wprost od żadnego pojedynczego ogniwa toru , jest wynikiem zestawienia systemu, takie są przynajmniej moje doświadczenia. Prawdopodobny powód tej sytuacji wg mnie - na górze pasma słuch ludzki jest można rzec najbardziej nieliniowy, żeby było ładnie i bogato "soprany" muszą być dozowane z odpowiednią krzywą której szczyt musi przypaść w odpowiednim miejscu. Gdy krzywe poszczególnych klocków nie "zsumują" się w tym zakresie odpowiednio wówczas nie dostaniemy rozdzielczej góry dla ucha. ? bez względu czy to Hegel czy nie Hegel

I tu kłania się akustyka, a nie dobieranie "klocka" do "klocka", a na to jeszcze kabli etc.

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zoromoto napisał:

Tak jak napisałem wcześniej to jak porównać limuzynę (300) z autem sportowym (360), każdy jeździ czym i jak lubi...

H300 jest jak saper który tańczy z gracją między minami, mało tego, do tej pory jeszcze na żadną nie wdepnął ?

Prześwietny wzmak, który gra piękną muzykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne są preferencje , będzie siedziało 3 osoby słuchało tego samego i każda może ocenić ten sam zestaw odmiennie .

Dla mnie właśnie Hegel 300H ma złote proporcje a za to wiele wzmaków ma dla mnie za bardzo wyeksponowaną górę .

I to jest w tym najlepsze ludzie są różni różnie słyszą to i sprzęt musi grać różnie .

49 minut temu, CEzAR21 napisał:

H300 jest jak saper który tańczy z gracją między minami, mało tego, do tej pory jeszcze na żadną nie wdepnął ?

Prześwietny wzmak, który gra piękną muzykę.

Cezar Ty pisz do Zorra w wiadomym temacie zanim ktoś to sprzętnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, artdm napisał:

Jeśli pasuje Ci brzmienie H200/200A a chciałbyś progresu to nie H300/360 a zestaw dzielony H20/P20.

Ja już raczej pasuje, bo mam olbrzymią przyjemność z obecnego zestawu ? 

Poza tym nie na ciągłym zasłuchiwaniu się polega życie, przynajmniej moje.. 

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 38

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.