Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  593 członków

Hegel Klub
IGNORED

Klub HEGEL


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje za odpowiedzi i reakcję. Wcześniej przygrywały mi Nady c368 i cd 568, i zestaw ten nie ma porównania z H160 jeśli chodzi o jakość przekazu , stąd moje uporczywe dążenie do "perfekcyjnego wedle mnie ułożenia dźwięku". Byłem sceptyczny co do znaczenia okablowania w systemie (ważne aby druty były dobrej jakości), teraz diametralnie zmieniłem zdanie,  cokolwiek z przewodów wpinam/zamieniam , to dźwięk zmienia swój charakter jak kameleon. Całkowicie mnie to zaskoczyło i wytrąciło z utartego sposobu postrzegania stereo. Przed sprzedażą wzmacniacza postaram się głębiej zaznajomić z prawami akustyki, może znajdę receptę na bolączki w tym aspekcie, choć ograniczenia mieszkaniowo - żonowe pewnie staną na przeszkodzie.

Dziękuję za sugestię, wezmę pod uwagę ten kabelek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adunaphel napisał:

Witam serdecznie.

Przejrzałem niemal cały klub Hegla i  nie znalazłem rozwiązania trapiącego mnie problemu na froum, dlatego zwracam się bezpośrednio do forumowiczów. Jako że błądzę po omacku odnośnie doboru przewodów głośnikowych ( brak możliwości odsłuchu we własnym systemie i dwa niefortunne zakupy, podyktowane opisem i recenzjami), to chciałbym zasięgnąć  waszej rady, a szczególnie osób posiadających lub mających dłuższy kontakt z Heglem h160, odnośnie doboru okablowania. Wzmacniacz pracuje tymczasowo jako streamer (brak cd, w planach cdp4a, lub cdp2a, ), wraz z kolumnami Russell K. red 100, których dźwięk bardzo lubię.  Wzmacniacz zestawiałem z przewodami  Melodika Brown sugar, które charakteryzowały się szorstkością przekazu i zubożoną dynamiką, dźwięk był suchy i nasycony sybilantami. Kolejny przewód to Supra Ply 3.4, temperujący górę, ale strasznie degradujący wokale (dźwięk jakby za mgłą czy zasłoną) , niewyostrzony, łagodny, "niekiedy mulasty" , z przesadzonym basem. Ostatni zakup to Tellurium Q Black 2, który niemal idealnie odpowiada mi pod kątem równowagi, jest dobra nieprzesadzona linia basu, "świeży" i detaliczny przekaz , posiada jednak niewielką lecz dokuczliwą cechę, która charakteryzuję się wyostrzoną górą pasma , ostrymi wokalami, gdzieniegdzie do przekazu dźwiękowego wdają się sybilanty, niby wszystko jest ok, lecz z czasem taki przekaz męczy i odbiera przyjemność ze słuchania. Czy odtwarzacze Hegla waszym zdaniem zagrają w sposób niwelujący wyostrzenie górnej średnicy i góry ogólnie? Jeśli nie to czy można tą cechę wyeliminować poprzez okablowanie (xlr)? Czy jest  możliwość wyeliminowania tej niedogodności "kolejnym/innym" przewodem głośnikowym ( wydatek 2000zł max) ? Będę wdzięczny za każdą uwagę i radę.

Może spróbuj Albedo Monolith. Niby srebro ale wg mnie nic nie wyostrzają. Wypożycz bo z tym raczej nie ma problemu...oczywiście akustyka to podstawa...

Edytowane przez bronx99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2019 o 23:48, bronx99 napisał:

Może spróbuj Albedo Monolith. Niby srebro ale wg mnie nic nie wyostrzają. Wypożycz bo z tym raczej nie ma problemu...oczywiście akustyka to podstawa...

Może być, że tu największe znaczenie ma akustyka, której kablami się nie naprawi, bo zawsze będzie coś nie tak.

Mam Albedo Monolith tandem IC i głośnikowy i miałem u siebie przez jakiś czas Hegla H90 i H190, jak dla mnie przekaz był bdb, zwłaszcza w H90, ten drugi jakoś mniej mi leżał. 

Tylko, że u mnie adaptacja, łącznie z sufitem ?

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Jestem na etapie zaznajamiania się z prawami akustyki i staram się zastosować je w swoim pomieszczeniu odsłuchowym, zagadnienie rzeka, więc trochę mi z tym zejdzie. Pierwsze pozytywne  efekty dała zmiana wysokości stojaków pod kolumnami, eksperymentuje z odległością od ścian.  Forsuję możliwość zamieszczenia na ścianach paneli akustycznych, ale z racji ich szpecącego wyglądu ciężko przekonać do tego pomysłu drugą połówkę. Może macie jakieś źródło/sklep gdzie te ustrojstwa można dostać w formie dekoracji bądź np. obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są to zazwyczaj gąbki z jakimiś fikuśnymi wycinankami cnc. 

Działają raczej jako absorbery pochłaniające, pogłos  zniwelują, ale często nadaje im się nazwę dyfuzorów nijak się jednak mają do dyfuzorów shroedera 2D lub 1D.

Zadbaj o poprawne ustawienie kolumn, skręć do osi żeby "patrzyły" na słuchacza, odginaj w przeciwną stronę, zachowaj sensowne odległości od ścian od tylnej najdalej jak możesz sobie pozwolić itd.

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Adunaphel napisał:

Dziękuję za porady. Jestem na etapie zaznajamiania się z prawami akustyki i staram się zastosować je w swoim pomieszczeniu odsłuchowym, zagadnienie rzeka, więc trochę mi z tym zejdzie. Pierwsze pozytywne  efekty dała zmiana wysokości stojaków pod kolumnami, eksperymentuje z odległością od ścian.  Forsuję możliwość zamieszczenia na ścianach paneli akustycznych, ale z racji ich szpecącego wyglądu ciężko przekonać do tego pomysłu drugą połówkę. Może macie jakieś źródło/sklep gdzie te ustrojstwa można dostać w formie dekoracji bądź np. obrazu?

Dyfuzory sa bardzo dobre.

Ja mam taki spacer.png

spacer.png

Moze twojej zonie sie spodoba kto wie ?

A kable sa tak samo wazne jak pozostale elementy calego systemu.

Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd pobłażliwym, lecz nie do końca przychylnym okiem spojrzała tylko na to https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panele-Hexa1/122 , reszta, łącznie z dyfuzorami jest nieakceptowalna , sprawdzi się to w roli do której zostało stworzone, czy tylko "ładnie" wygląda? Jeśli tak to chyba pora sprzedać nerkę ? , a bardzo ją lubię...ona mnie chyba także ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adunaphel napisał:

Jak dotąd pobłażliwym, lecz nie do końca przychylnym okiem spojrzała tylko na to https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panele-Hexa1/122 , reszta, łącznie z dyfuzorami jest nieakceptowalna , sprawdzi się to w roli do której zostało stworzone, czy tylko "ładnie" wygląda? Jeśli tak to chyba pora sprzedać nerkę ? , a bardzo ją lubię...ona mnie chyba także ...

Może poczytaj sobie na początek tą stronę: 

https://pl.ehomerecordingstudio.com/pulapki-basowe/

zaczynając od pułapek basowych itd. Bo zaczynać adaptcję od dyfuzorów to trochę z d..y strony. 

A nie wiem czy nie rozsądniej byłoby w twoim przypadku poszukać właściwych głośników. Tak by było pewnie najtaniej i najrozsądniej.

.......bo wszedłem sobie na stronę producenta i takie teorie, że cienkie ścianki i obudowy głośnika i brak wytłumienia sprawdzają się lepiej od grubych z wytłumieniem jest dość osobliwa. Napewno tak jest taniej dla producenta, ale żeby wmawiać ludziom, że to lepiej brzmi jak obudowa wpada w wibracje....  Obudowa głośnika, to nie gumka w majtkach.

Temat zwrotnic już przemilcze wystarczy wejść na ich stronę.

Edytowane przez MarekP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, shiver07 napisał:

Panowie akustyka przede wszystkim żadne kable nie wprowadzą zmian. Już lepiej zainwestować w wymianę sprzętu lepsze głośniki czy lepszy dac niż wymiana kabli szkoda kasy. 

Ale to jest błąd często powtarzany, ładowanie kasy w lepsze droższe sprzęty bez poprawy akustyki, choćby na podstawowym poziomie.

Co z tego, ze będzie miał lepsze kolumny, jak zła akustyka zrobi swoje i znowu coś będzie nie tak.

14 minut temu, MarekP. napisał:

zaczynając od pułapek basowych itd. Bo zaczynać adaptcję od dyfuzorów to trochę z d..y strony. 

Racja, tylko te półwalce, czy ćwierćwalce to raczej zamiennik pułapki basowej.

Sam mam w narożnikach ćwierc walce o promieniu bodajże 25cm, ale gdybym chciał wyliczyc pułapkę basową na konkretną częstotliwość rezonansową pomieszczenia, to zabrakło by środków i miejsca w pokoju.

Godzinę temu, Adunaphel napisał:

tylko "ładnie" wygląda? Jeśli tak to chyba pora sprzedać nerkę ?  , a bardzo ją lubię...ona mnie chyba także ...

Tak, tylko ładnie wygląda, może zniwelować nieznacznie czas pogłosu nic ponad to, może delikatnie wpłynąć na niektóre aspekty obrazu stereo, ale szału bym sie nie spodziewał.

A na wesoło, to Ty nie zmieniaj nerki, tylko zmień żonę ???

P.S.

Mam takie dwa panele dostałem je w gratisie, chcesz to ci je wyślę po kosztach przesyłki, zrobie foto i ci wyślę na priv.

Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję sir.jax, lecz 2 sztuki raczej furory nie zrobią, z tego co wstępnie wykalkulowałem to potrzebuję kilkanaście tych ustrojstw (może dwie sztuki komuś innemu bardziej się przydadzą) , zamówię zapewne tani zestaw do sprawdzenia efektów wytłumienia i zasadności zakupu drogich wersji,  w pierwszej kolejności zastosuję się do rad Marka P. i rzeczywiście postaram się ogarnąć bas, choć on mi akurat najmniej przeszkadza, mogło by być go mniej i być bardziej zwarty, ale to detale w porównaniu z resztą pasma. Wstępnie wasze rady dają rezultaty, bo podążając drogą " nieustannego przemieszczania" kolumienek i "lataniu z dywanami" uzyskuję zaskakująco różne rezultaty dźwiękowe, od "nie da się tego słuchać", do "puść jeszcze raz bo świetna muzyka" , jak twierdzi 2ga połówka. Głośniki w sklepie z H160 grały urzekająco (i nie tylko z Heglem), stąd tak kurczowo trzymam się tego zestawu, pamiętam ten dźwięk i dzięki waszej pomocy jestem o krok bliżej posiadania go w domu.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękii 

2 godziny temu, Adunaphel napisał:

Jak dotąd pobłażliwym, lecz nie do końca przychylnym okiem spojrzała tylko na to https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panele-Hexa1/122 , reszta, łącznie z dyfuzorami jest nieakceptowalna , sprawdzi się to w roli do której zostało stworzone, czy tylko "ładnie" wygląda? Jeśli tak to chyba pora sprzedać nerkę ? , a bardzo ją lubię...ona mnie chyba także ...

dokładnie dobrze napisane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarekP. napisał:

Może poczytaj sobie na początek tą stronę: 

https://pl.ehomerecordingstudio.com/pulapki-basowe/

zaczynając od pułapek basowych itd. Bo zaczynać adaptcję od dyfuzorów to trochę z d..y strony. 

A nie wiem czy nie rozsądniej byłoby w twoim przypadku poszukać właściwych głośników. Tak by było pewnie najtaniej i najrozsądniej.

.......bo wszedłem sobie na stronę producenta i takie teorie, że cienkie ścianki i obudowy głośnika i brak wytłumienia sprawdzają się lepiej od grubych z wytłumieniem jest dość osobliwa. Napewno tak jest taniej dla producenta, ale żeby wmawiać ludziom, że to lepiej brzmi jak obudowa wpada w wibracje....  Obudowa głośnika, to nie gumka w majtkach.

Temat zwrotnic już przemilcze wystarczy wejść na ich stronę.

Marku przecież kolega wyraźnie zaznaczył na początku, że jego problemem jest góra pasma a ty mu radzisz budowanie całej adaptacji od podstaw znając jego ograniczenia (żona) które posiada większość z nas. Przykładowo jednym dyfuzorem 100x50 w pokoju 16m2 można naprawdę dość mocno zgasić górę no ale, OK niech każdy kombinuje po swojemu.

?

W dedykowanym pokoju można iść na całość i bawić się do woli, pokój dzienny natomiast to są kompromisy i każdy wie na ile może sobie pozwolić.

Kolega musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo któregoś dnia jak przyjedzie do domu z nowymi ustrojami to tylko klamkę pocałuje a na wycieraczce znajdzie wniosek rozwodowy z przypiętym rachunkiem za prąd ?

Tak serio to nawet zwykle gęste kwiaty robią dobrą robotę i metodą prób i błędów można naturalnie ustroić pokój do całkiem dobrego poziomu.

 

Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adunaphel napisał:

Dziękuję sir.jax, lecz 2 sztuki raczej furory nie zrobią

Furory nie, pisalem przecież...ale w miejscu pierwszych odbić kto wie.

Działaj zatem z ćwierćwalcami, później zobaczysz w którą stronę pójdziesz, po nich cudów z basem też nie oczekuj, raczej nie zabiorą ci basu tyle, żeby ci go zabrakło.

@CEzAR21 spokojnie, ćwierćwalce o słusznym promieniu wygaszą troszkę górę.

Z dyfuzorami też bywa różnie, zależy na jaki zakres są obliczone, przekonałem sie o tym calkiem niedawno na dyfuzorze shroedera 2D troszkę inaczej strojonym niż te, co miałem wcześniej.

Pzdr

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sir.jax napisał:

Furory nie, pisalem przecież...ale w miejscu pierwszych odbić kto wie.

Działaj zatem z ćwierćwalcami, później zobaczysz w którą stronę pójdziesz, po nich cudów z basem też nie oczekuj, raczej nie zabiorą ci basu tyle, żeby ci go zabrakło.

@CEzAR21 spokojnie, ćwierćwalce o słusznym promieniu wygaszą troszkę górę.

Z dyfuzorami też bywa różnie, zależy na jaki zakres są obliczone, przekonałem sie o tym calkiem niedawno na dyfuzorze shroedera 2D troszkę inaczej strojonym niż te, co miałem wcześniej.

Pzdr

Wszystko rozumiem, chodziło mi tylko o to, żeby nie robić od razu rewolucji u kolegi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, CEzAR21 napisał:

Wszystko rozumiem, chodziło mi tylko o to, żeby nie robić od razu rewolucji u kolegi.

 

Zgadza się, że pisał o wysokich, tylko te pułapki basowe z pianki pochłaniają także średnie i wysokie. Jak sobie nimi wyklei narożniki, to może się okazać, że problemu już nie ma i nie trzeba wyklejać ścian. Taniej i może załatwić kilka spraw naraz. Wcale nie namawiam do czegoś więcej ale czasem warto poczytać, tak żeby wiedzieć. Po prostu po co zaczynać od najdroższych elementów, skoro baza może załatwić sprawę. W razie niepowodzenia mniejsza strata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MarekP. napisał:

Zgadza się, że pisał o wysokich, tylko te pułapki basowe z pianki pochłaniają także średnie i wysokie. Jak sobie nimi wyklei narożniki, to może się okazać, że problemu już nie ma i nie trzeba wyklejać ścian. Taniej i może załatwić kilka spraw naraz. Wcale nie namawiam do czegoś więcej ale czasem warto poczytać, tak żeby wiedzieć. Po prostu po co zaczynać od najdroższych elementów, skoro baza może załatwić sprawę. W razie niepowodzenia mniejsza strata. 

OK, myślę że najlepiej będzie jak kolega zacznie od kwiatów raz, że za darmo a dwa, że w przeciwieństwie do pianek nie wysuszają dźwięku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2019 o 23:29, zoromoto napisał:

Zawsze można zrobić kolumny ,strojone,celowane pod pomieszczenie i obejść trochę temat i problem  akustyki.

 

 

Zawsze można zrobić kolumny ,strojone,celowane pod pomieszczenie i obejść trochę temat i problem  akustyki.

 

To nie post zoro ,cos mi w telefonie zle sie kliknelo hihi...

Jak by co to sorki Zoro.

Edytowane przez malvern1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, malvern1 napisał:

 

Ja pomiary swojego pomieszczenia robilem urzadzeniem o nazwie APMS-19. 

https://www.sonopan.com.pl/en/products/sound/acoustic-power-measurement-system-apms-19/

Dokladnie pokazuje miejsca w ktorych dzwiek i fala akustyczna jest rozpraszana lub tlumiona .Okazalo sie ze moja adaptacja robiona na tzw.czuja byla do kitu.Mialem za bardzo wygluszone pomieszczenie i dzwiek byl skompresowany.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, malvern1 napisał:

Ja pomiary swojego pomieszczenia robilem urzadzeniem o nazwie APMS-19. 

https://www.sonopan.com.pl/en/products/sound/acoustic-power-measurement-system-apms-19/

Dokladnie pokazuje miejsca w ktorych dzwiek i fala akustyczna jest rozpraszana lub tlumiona .Okazalo sie ze moja adaptacja robiona na tzw.czuja byla do kitu.Mialem za bardzo wygluszone pomieszczenie i dzwiek byl skompresowany.

 

 

 

Ile ta aparatura tak z ciekawości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Adunaphel napisał:

Dziękuję sir.jax, lecz 2 sztuki raczej furory nie zrobią, z tego co wstępnie wykalkulowałem to potrzebuję kilkanaście tych ustrojstw (może dwie sztuki komuś innemu bardziej się przydadzą) , zamówię zapewne tani zestaw do sprawdzenia efektów wytłumienia i zasadności zakupu drogich wersji,  w pierwszej kolejności zastosuję się do rad Marka P. i rzeczywiście postaram się ogarnąć bas, choć on mi akurat najmniej przeszkadza, mogło by być go mniej i być bardziej zwarty, ale to detale w porównaniu z resztą pasma. 

Tak jak pisał Cezar - jak masz problem z wysokimi, to po co chcesz zaczynać od ogarniania basu. 

Sprawdź najpierw wstępnie tutaj wstępnie, gdzie masz najwięcej odbić do ogarnięcia: https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Ja jestem na początku tej drogi, czyli mam dwa pochłaniacze plus dwa absorbery "hybrydowe" i już jest znacząca poprawa, zarówno w jakości dźwięku (w tym wysokie, które są mniej agresywne, ogólnie dźwięk bardziej plastyczny), jak i w scenie. To  są  mniej więcej koszty połowy rca Albedo Monolith. ? Dyfuzory to na razie możesz odpuścić.

A czy pytałeś żonę o opcję z nadrukiem, bo tuż może byłoby łatwiej. ?https://www.mega-acoustic.pl/sklep/fiberstandard-120x60-custom/

Elementarna empatia: nie mów drugiemu, że urządzenie, które ma dopiero tydzień, jest kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.