Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  244 członków

Furutech Klub
IGNORED

Klub FURUTECHA


gabler

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, LorDBandit napisał:

Ludzie dają się manipulować. W audio, kosmovoodoo pełno.

Kulinarne porównanie wg S.I.W. 

Zamiast kopiować jakieś „menu”, pozwolę sobie podać fantastyczne nazwy dań, one bowiem mogą mieć nawet dla klubu smakoszy w ... swoisty urok.?

Kupię Exposure xxviii (28) poweramp dual mono 🇬🇧 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LorDBandit napisał:

Co spowodowało, że mnie tak nazywasz?

pytam z ciekawości jak zawsze, tym bardziej, że juz mnie nazywałeś konfidentem i zapowiedziałeś mój koniec.. wszystko w kontekście rozbłysku supernowej gwiazdy - najpierw negowanie produktów Furutecha (tc31), później zapowiedź testu u Pacuły o platformie, teraz kable sieciowe, no i małe Grale po naście tysięcy do kupienia ale za to z fizykokosmiczną myślodramą ?

Bo co sie nie odezwe to musisz swohe 3 grosze czesto niemerytoryczne dodac. Wiesz kto to szeryf lewego pasa? Taki pies ogrodnika tylko na 2 pasmowej autostradzie czy dr. sz ruchu. 

A konfitura byla jak byk, a efekt? Nagroda. No tak to jest. Nieskuteczny byles. Ostatnio we wstępniaku marcowym niechcaca wzmianka ponowna... Caly dobry akapit. Bez reklamy... Przepraszam...

To ze nie jestes targetem nie oznacza ze nie moge sie wypowiedzieć nt ktorego mam jakas wiedze imo. Skad masz wiedziec z kim rozmawiasz. To sie przedstawilem takze dokonaniami. Mam pisać o rzeczach odmiennych od potocznego rozumienia i nie podawac argumentow w tym praktycznych? Proste. Podobno czyny mowia o czlowieku. Ale niektórzy biora to za reklame. Gdyby tam byly tanie druciki mógłbyś powiedziec o podprogowym dzialaniu. A pokazujac tamto zwlaszcza poza zasiegiem, mialo pozamykac usta narzekaczom, malkontentom i pseudospecjalistom. Wiadomo ze to bedzie tylko rozochocac takie osoby ale z reka na sercu nikt inny tutaj mi sie tu nie kojarzy z czepialstwem i osobistymi wycieczkami. Dlatego, tylko z Twojego powodu nie zamierzam sie nie udzielac i dzielić tym czym chce i czym mogem. Kto chce to cos z tego wyciągnie. A kto nic nie rozumie co pisze, to od niego zalezy czy to go zainspiruje, puści to mimo uszu czy będzie zalewac swym konserwatyzmem. Pamietaj ze zawsze staram sie pisać "In My Opinion". IMO.

Choice is yours.

 

Ps. Kup ode mnie ten fantastyczny tsc35. Dobra cena. Dla Ciebie dwie stowki offu dodatkowo. Tylko dla Ciebie.

 

Edytowane przez KonradR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2021 o 15:58, marek s napisał:

To czekam na opis wrażeń. 

Na Soundrebels bodajze sa testy różnych drogich listew i kondycjonerów. Z tego co autor opisywal wnioskuje ze w przeciwienstwie do zrodel koncowka najlepiej idzie mu ze sciany. 

U mnie jak na razie koncowka z 609-tka calkiem, calkiem. Dokladnie sprawdze za pare dni.

U mnie z listwą 609 dużo lepiej niż bezpośrednio do ściany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian_2020 napisał:

U mnie z listwą 609 dużo lepiej niż bezpośrednio do ściany. 

U mnie też, ze ściany dźwięk się rozmywa, jest dynamiczny i jakby grubszy, ale ucieka gładkość, barwa, rozdzielczość, a z tym wiąże się mniejsza muzykalność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marek s napisał:

U mnie też, ze ściany dźwięk się rozmywa, jest dynamiczny i jakby grubszy, ale ucieka gładkość, barwa, rozdzielczość, a z tym wiąże się mniejsza muzykalność. 

Marku, nie jestem zdziwiony. Zamień slowo "dynamika" na "rozmach" i z miejsca tez "rozdzielczosc" skojarzy sie prawidłowo z rozdzielczoscia w bitach 16/24 bity audio lub głębi kolorow w komputerze tez w bitach, a nie powszechnego "szczegolow na gorze". Ta "dynamika potoczna" nagle zrobi sie krzykliwoscia i natarczywoscia. Nie mozna utożsamiać wysokich poziomow sygnalu z dynamika. Tak tez myla ludzie roznice miedzy XLR i RCA. Elektrycznie rozne poziomy sygnalow, a pierwsze co slychac ludziom to "dynamika". A roznice technologiczne to... Odszumienie a to pierwsze co, to odejście przestrzenne szczegółów (glownie w tyl). A nie tzw "dynamika". Jak nie ma efektow odszumoeniowych na piereszym planów to czesto udawany xlr (jak w denonie s10) lub nie natywny xlr we wzmaku (zaraz po wejsciu sygnal jest sumowany i ponownie rozdzielany juz sztucznie na push-pulla).

Piszesz, ze sciana jest rozmyta i "dynamiczna" a listwa sfokusowana, barwna "rozdzielcza" itd. To nic innego jak zdecydowana poprawa odszumienia. Szumy zjadaja szczegoly i pozostaja mocne sygnaly zwlaszcza pozbawione kontekstu niuansow (i wychodzi tzw. "dynamika") a fakt odjecia malych szczegolow w dwoch roznicowych kanalach dalej rozmycie czyli nieprecyzyjna informacje roznicowa, lanie sie dźwięków, zamazywanie wysokich (tzw "rozdzielczosc"). Jak jest wiecej drobnych szczegolow to jest zwieksze zroznicowanie danego obiektu czyli efekt jakbysmy słuchali nie 16 a 24 bitow czyli TO JEST rozdzielczosc, wieksza gradacja obiektu, jak ogladanie fotki 1Mpix a 10Mpix. Dlatego jest gladziej, nie tak kanciate jak przy malym zroznicowaniu. A jak jest gladsze to blizsze naturze, w efekcie technika zchodzi na plan dalszy, gra mniej "audio" i jest rzeczywiscie muzykalniej. Choc wielu pojecie "muzykalnosc" myli z milym ulepkiem lampy, przegladzonona nuda, kontra "nerwowoscia tranzystora"...

Wszystko do góry nogami, ale wynika to z blednych diagnoz.  Jak sa one bledne to ciezko poprawnie nazwac ich opis. Jak dobrze zdiagnozuje sie zrodla, to nagle da sie wszystko bez problemu logicznie, i bez magii, wytlumaczyc...

Jakie argumenty mieli Ci co pisali te recenzje, ze sciana jest lepsza? Chyba ze w scianie gnazdo NCF a listwa to zlodziejka z IKEI. Ale jakie to porownanie to gruszki do jabłek...

Sam błądzilem z ta sciana (4 osobne linie). Ale nie żałuję, bo to koszty wiedzy. Powyzsze co pisalem to nie teoretyczne dumanie to praktyka za wlasne pieniadze.

IMHO...

Ps. Ale daj porządną ścianę do listwy.... To tylko procentuje i ze lichwiarsko to malo powiedziane. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, KonradR napisał:

Marku, nie jestem zdziwiony. Zamień slowo "dynamika" na "rozmach" i z miejsca tez "rozdzielczosc" skojarzy sie prawidłowo z rozdzielczoscia w bitach 16/24 bity audio lub głębi kolorow w komputerze tez w bitach, a nie powszechnego "szczegolow na gorze". Ta "dynamika potoczna" nagle zrobi sie krzykliwoscia i natarczywoscia. Nie mozna utożsamiać wysokich poziomow sygnalu z dynamika. Tak tez myla ludzie roznice miedzy XLR i RCA. Elektrycznie rozne poziomy sygnalow, a pierwsze co slychac ludziom to "dynamika". A roznice technologiczne to... Odszumienie a to pierwsze co, to odejście przestrzenne szczegółów (glownie w tyl). A nie tzw "dynamika". Jak nie ma efektow odszumoeniowych na piereszym planów to czesto udawany xlr (jak w denonie s10) lub nie natywny xlr we wzmaku (zaraz po wejsciu sygnal jest sumowany i ponownie rozdzielany juz sztucznie na push-pulla).

Piszesz, ze sciana jest rozmyta i "dynamiczna" a listwa sfokusowana, barwna "rozdzielcza" itd. To nic innego jak zdecydowana poprawa odszumienia. Szumy zjadaja szczegoly i pozostaja mocne sygnaly zwlaszcza pozbawione kontekstu niuansow (i wychodzi tzw. "dynamika") a fakt odjecia malych szczegolow w dwoch roznicowych kanalach dalej rozmycie czyli nieprecyzyjna informacje roznicowa, lanie sie dźwięków, zamazywanie wysokich (tzw "rozdzielczosc"). Jak jest wiecej drobnych szczegolow to jest zwieksze zroznicowanie danego obiektu czyli efekt jakbysmy słuchali nie 16 a 24 bitow czyli TO JEST rozdzielczosc, wieksza gradacja obiektu, jak ogladanie fotki 1Mpix a 10Mpix. Dlatego jest gladziej, nie tak kanciate jak przy malym zroznicowaniu. A jak jest gladsze to blizsze naturze, w efekcie technika zchodzi na plan dalszy, gra mniej "audio" i jest rzeczywiscie muzykalniej. Choc wielu pojecie "muzykalnosc" myli z milym ulepkiem lampy, przegladzonona nuda, kontra "nerwowoscia tranzystora"...

Wszystko do góry nogami, ale wynika to z blednych diagnoz.  Jak sa one bledne to ciezko poprawnie nazwac ich opis. Jak dobrze zdiagnozuje sie zrodla, to nagle da sie wszystko bez problemu logicznie, i bez magii, wytlumaczyc...

Jakie argumenty mieli Ci co pisali te recenzje, ze sciana jest lepsza? Chyba ze w scianie gnazdo NCF a listwa to zlodziejka z IKEI. Ale jakie to porownanie to gruszki do jabłek...

Sam błądzilem z ta sciana (4 osobne linie). Ale nie żałuję, bo to koszty wiedzy. Powyzsze co pisalem to nie teoretyczne dumanie to praktyka za wlasne pieniadze.

IMHO...

Ps. Ale daj porządną ścianę do listwy.... To tylko procentuje i ze lichwiarsko to malo powiedziane. ?

Ale się rozpisałeś ?

No z listwy jest tym razem lepiej, gdyby jeszcze akustyka była idealna.

Odnośnie Xlr vs Rca. Dla mnie ten pierwszy to dźwięk konturowy, szybsze wybrzmienia, dynamika (lub jakkolwiek się to nazywa), szersza scena. Rca bardziej zaokrąglony, wybaczający, przez co bardziej melodyjny z głębszą sceną, ale nie tak szeroką. W skrócie techniczny/analityczny kontra muzykalny.

Edytowane przez marek s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, marek s napisał:

Ale się rozpisałeś ?

No z listwy jest tym razem lepiej, gdyby jeszcze akustyka była idealna.

Odnośnie Xlr vs Rca. Dla mnie ten pierwszy to dźwięk konturowy, szybsze wybrzmienia, dynamika (lub jakkolwiek się to nazywa), szersza scena. Rca bardziej zaokrąglony, wybaczający, przez co bardziej melodyjny z głębszą sceną, ale nie tak szeroką. W skrócie techniczny/analityczny kontra muzykalny.

Marku ja tak czesto ?

Twoje spostrzezenia nie przecza moim tylko opisuje "miejsce" odszumienia naszych systemów.

jak poziom jest nazwijmy nie wybitny, to ten sam poziom noisefloor dla bardziej podatnego rca na zaklocenia transmisji, doda sie do tego co max potrafi rca. Xlr z natury pomyslu jest sporo mniej podatny na syfy transmisyjne. Suma sumarum na xlr bedzie zawsze lepiej. Gdy noisefloor jest nie niski to porownujac xlr z rca zawsze będziesz widzial duzo wiecej niuansow. gdy noisefloor jest na prawde "pocisnety", to nawet na rca mozesz miec mega duzo informacji. Na xlr bedzie jeszcze wiecej.

Szkopół w tym ze przy malym szumie w roznicy na plan pierwszy nie wysunie sie tzw. "Dynamika" tylko efekty odszumieniowe a to w takim systenie to szczegolowosc, "brylenie", wybarwienie. Wszystko co pisales. Chodzi o odczucia co sie manifestuje, pierwsze wrażenie. W różnych momentach odszumienia te same efekty elektryczne manifestuja sie w inny sposob. U nas, na te chwile, tematu dywagacji nt. barw czy tonalnosci zycia energii nie ma. To jest juz dawno. Teraz to tylko kwestia prezentacji rosnacego poziomu realizmu i ... Coraz bardziej "zwyklego" dzwieku, takiego jak za oknem...

Imo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps.

jako ciekawostke podam ze u kolegi z xlr i rca wrzucilismy na xlr srebrnego naszego xlr na topowych wtykach furu xlr (kolega go zamowil). Na rca podlaczylem moj osobisty rca na srebrze Kondo wtykach wbt Ag i w jeszcze lepszej specyfikacji. Xlr gral super ale na rca najlepsze srebro i to pelne srebro zrobilo robote lepsza w komponowaniu obrazu niz na xlr. Sporo lepsze zroznicowanie wieksza gładkość, plynnosc wybarwienie bardziej bogate w zroznicowaniu. Dokładniej niektore aspekty na xlr byly mocniejsze i na pierwsze ucho atrakcyjniejszy, ale na rca poziom niuansów przestrzennych byl szokujacy.

Okazały sie dwie rzeczy. Pierwsze ze materialami i konstrukcja mozna nadrobic naturalne roznice transmisyjne. Druga to koszt nadgonienia wcale nie jest zaporowy, bo dla mnie xlr to de facto 2 kable rca w pakiecie. Tak samo frubo zrobiony xlr i rca (na tym samym poziomie) to ok. 2x ceny. A roznice... Nie sa 2x.

W życiu malo kto moze sobie pozwolic na Kondo w xlr. Ale w rca jesr do przelkniecia. A to ci robi ten metal jest nie do podrobienia. Wole go miec mniej ale jego, niz wiecej ale wyraznie slabszego w xlr.

No i jak ktos tego doświadczył to 2x sie zastanowi czy wypruwac kieszenie przy wyborze sprzetu aby mieć natywny xlr w calym torze, czy rca ale na ekstremalnej realizacji nie bedzie i lepszy i tanszy suma sumarum...

Ale zeby bylo jasne. Natywny xlr z kablami ekstremalnymi zjedza rca w pierwszych 3 taktach. Mowie tylko ze swieta wyzszosc xlr na rca nje jest swieta i mocno "zalezy" od tego czy cała kasa poszla w elektronike bo kable przeciez nie graja ?

Ogolnie ciekawe temat byl :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, adamek_68 napisał:

Czy miał ktoś możliwość porównania Furutech fi 38r vs LeGo 8075r?

Tak, porównywałem jak iego były jeszcze 2x tańsze od furu. Na kablu oyaide tunami v2 zarobione miałem jedne i drugie.

Furu trochę więcej subtelności, wyrafinowania, gładkości. IeGo bardziej dynamiczne, wiecej barwy i masy/dociążenia.

Zdecydowałem się na iego ze względu na stosunek cena/jakość, teraz już nie jest to tak oczywiste..

Kupię Exposure xxviii (28) poweramp dual mono 🇬🇧 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele po godzinnej walce udalo mi sie zamontowac podwojne gniazdo rodowane furutecha na kablach gigatecha 3x4. Teraz rozumiem ze ktos gdzies napisal ze elektryk bedzie to przeklinal. Faki lecialy przez zacisniete zeby przez pol godziny. Nie pytajcie o nic bo dopiero sie tydzien temu wprowadzilem i brakuje wszystkiego od firan i zaslon poczawszy. Mam nadzieje ze te jeb..... kable sie trzymaja w gniazdach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hoobi napisał:

@KonradR - to co z ta listwa? Bedzie cos, czy brac furutecha 609?

A o czym mowisz? Co znaczy "bedzie cos"?

49 minut temu, Mikelas76 napisał:

Ja pierdziele po godzinnej walce udalo mi sie zamontowac podwojne gniazdo rodowane furutecha na kablach gigatecha 3x4. Teraz rozumiem ze ktos gdzies napisal ze elektryk bedzie to przeklinal. Faki lecialy przez zacisniete zeby przez pol godziny. Nie pytajcie o nic bo dopiero sie tydzien temu wprowadzilem i brakuje wszystkiego od firan i zaslon poczawszy. Mam nadzieje ze te jeb..... kable sie trzymaja w gniazdach. 

Uzywaj tuleje. Dokladniej widly. Ale tylko miedz. Ale swoja droga 10awg to masakra nie wspominajac o 8awg ?

Edytowane przez KonradR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, hoobi napisał:

Moze cos zle zrozumialem, ale wydawalo mi sie, ze bedzie jakis produkt - rozgaleznik - a ze bede zmienial u siebie listwe to pytam, czy cos jest/bedzie do kupienia.

Jesli Ci chodzi o Thundera to pisz priv, zeby nikt się nie czepiał (słusznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ministerolnictwa napisał:

Pozmieniałem trochę u siebie w sieciówkach, w źródło wpiąłem teraz Tarę Labs. Tym samym za połowę ceny nowego sprzedają Furutech CF-080 Damping Ring. Zainteresowanych zapraszam na priv.

Czy ten pierścień pasuje tylko na wtyki IEC Furutecha, czy można z innymi stosować? 

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sir.jax napisał:

Czy ten pierścień pasuje tylko na wtyki IEC Furutecha, czy można z innymi stosować? 

Np wtyki 28/38 mają korpus tej samej wielkości, więc można stosować również w schuko. Pytanie tylko jaki efekt da we wtyczce męskiej, kwestia sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ministerolnictwa napisał:

Np wtyki 28/38 mają korpus tej samej wielkości, więc można stosować również w schuko. Pytanie tylko jaki efekt da we wtyczce męskiej, kwestia sprawdzenia.

A u Ciebie jak wyszło? 

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem cardas audio conditioner - płyn czyszczący i (rzekomo) poprawiający styk powierzchni. Właśnie posmarowałem nim trzy komplety wtyków FI 28/38 R, 48NCF, wtyczki RCA Albedo Monolith, gniazda w kolumnach, gniazda WBT w CD i wzmacniaczu. Najpierw przeczyściłem wszystko płynem VSGO do matryc, soczewek itp. Potem niewielką ilością przetarłem Cardasem, na koniec na suchą szmatką.
Gniazda wacikami, które kiedyś kupiłem na www.joom.com. Są chudsze niż tradycyjne i idealnie wchodzą w gniazda.
Z przymrużeniem oka (i ucha) do tego podchodziłem i nie spodziewałem się tak pozytywnego efektu. To cholerstwo po prostu "działa" korzystnie na dźwięk. Polecam niedowiarkom, koszt niewielki a efekty znakomite. Tych, którzy stosowali Cardasa albo Furutech'a przekonywać raczej nie trzeba.
Ciekawe jak długo taki korzystny efekt będzie się utrzymywał, zwłaszcza na Śląsku gdzie powietrze jak wiadomo do najlepszych nie należy.

Cardas Contact Cleaner.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.