Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  246 członków

Furutech Klub
IGNORED

Klub FURUTECHA


gabler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, tedi02 napisał:

Dzieje się tak ,ponieważ  wraz ze wzrostem średnicy przewodnika ,wzrasta jego pojemność  i pogłębia się efekt naskorkowosci czyli rośnie jego rezystancja ,w efekcie zaczyna się spadek wyższych częstotliwości. To w teorii .

Na pojemność kabla nie ma wpływu sama średnica przewodnika. Ale ok.

A praktyce, wiadomo...

😁

W dniu 21.12.2021 o 14:34, tedi02 napisał:

14 AWG to 2,5 mm2 ,to dużo . 

Skąd to wziąłeś? 

 

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pszczyna napisał:
2 godziny temu, Pszczyna napisał:

Idąc tym potopem to kabel powinien być z jednej litej żyły jak kable doprowadzające w ziemi a są robione ze splotek ! 

Kable w ziemi, to nie audio.

 

17 minut temu, sir.jax napisał:

Na pojemność kabla nie ma wpływu sama średnica przewodnika. Ale ok.

A praktyce, wiadomo...

😁

Skąd to wziąłeś? 

 

Przelicznik awg na mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tedi02

A mierzyłeś kiedykolwiek?

Bo mnie się raczej zgadza z poniższym, a nie  z tym z twojego linka.

Poza tym system miar AWG jest jednolity, nie ma rozgraniczenia dla multistrand, czy Solid Core.

Gdzie nie poszukasz wychodzi jak z tabelki.

https://sklep.delta.poznan.pl/wartosc-awg_l1_aid938.html

https://helukabel.pl/baza-wiedzy/poradnik-techniczny/budowa-drutow-i-przewodow-linkowych-wg-awg/

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge

 

awg.gif

Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2021 o 15:14, sir.jax napisał:

Na pojemność kabla nie ma wpływu sama średnica przewodnika. Ale ok.

Yes Sir 😉

Ciekawostki "dropsa"... Przewodnik (jeden drut o którym mowa) ma pojemnosc, hehe... Moze chodzilo o objetosc bo do pojemosci (capacitance) to sa potrzebne dwa przewodniki z dodatkiem 🙂 wzory ma nia tez sa znane i nie ma tam zadnej średnicy przewodnikow tylko cos innego. Raczej powierzchnia i odległość miedzy nimi. Ich srednica czy grubosc... Nie rzutuje na nic. 

Generalnie gdzies dzwoni ale nie wiadomo gdzie. Cos dziala lub nie, bo chyba tak...

No i mylenie przewodnika z kablem tez powrzechne 🙂 nie zebym sie czepial swiatecznie.

No i gusla co ma grubosc do wiatraka i z jakich powodow sa lub nie sa albo grube przewodniki albo kable...  Fajnie sie czyta te "intuicje" 🙂 czekam na noblowskie powiazanie masy kabla z "szybkoscia kabla"... Biegnacego goscia z nimi na plecach. Wlasnie "szybki kabel" to niby jaki? Co szybko schodzi ze sklepu? 😉

oj wesolo przy żłóbku jest...

Najlepszego swiatecznego Koledzy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sir.jax napisał:

@KonradR

Chyba zauważyłeś, że nie ja wyjechałem z teorią: "grubość przewodnika ma wpływ na pojemność kabla".

Zatem powinieneś do swojej odpowiedzi kogo innego zacytować, a nie mnie😉

Dlatego napisałem "Yes Sir":]

a potem rozwiniecie. Celowo nie pisalem pod właściwym, zeby nie prowokowac itd. 

Kazdy bez problemu to odpowiednio odczyta. Tym bardziej, ze mam wrazenie, ze Ty tez chyba nie chciales wkladac tam kija w szprychy 😉

w sumie to mogłem bez cytatu to zrobic. Na przyszły raz tak zrobię. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2021 o 16:02, sir.jax napisał:

Gdzie nie poszukasz wychodzi jak z tabelki.

W Delta Poznań w opisie się kropnęli, ponieważ napisali we wstępie, że 28 AWG to 0,32mm2 a to nieprawda 😄 

W tabelce już jest prawidłowo. Wybaczam, ponieważ jestem z wielkopolski 😉 Za tabelki bardzo dziękuję.

Edytowane przez slawsim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2021 o 15:31, tedi02 napisał:
W dniu 22.12.2021 o 15:14, sir.jax napisał:

Na pojemność kabla nie ma wpływu sama średnica przewodnika. Ale ok.

A praktyce, wiadomo...

😁

Skąd to wziąłeś? 

 

Pojemność zależy od przenikalności elektrycznej dieelektryka, przekroju, i długości, ja to wszystko  uprościłem.Forumowy mędrzec usiłuje przypisać mi że pisałem o przewodniku solid core😁

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyki nie ma co upraszczac, zwlaszcza jak sie nie ma wyksztalcenia w tym kierunku.

Przewod elektryczny nie jest zadnym kondensatorem nawet w przyblizeniu walcowym, gdyz przez każdą z elektrod jest puszczany prad obwodu elektrycznego. Nie jest on podlaczacy w jednym miejscu.

Co innego to lokalny uklad 2~3 przewodników wzgledem siebie tak jakby zrobic plasterek w poprzek przewodu. To juz idzie raczej rozpatrywać jako uklad który ma lokalna pojemność i pewnien zwiazek przypominajacy kondensator miedzy przewodnikami. A nie chodzi tez o sam kondensator jako taki a straty bedace pochodna takiego ukladu. Natomiast pojemnosc takiego ukladu duzo mowi tyle, ze tym co wiedza co to znaczy i dlaczego tak jest. I czy to dobrze czy to zle tez trzeba wiedziec co stoi za suchymi liczbami.

W szczegoly nie wchodzę, bo nudne i istotne przy robieniu okablowania a niektórzy i tak beda swoje tłuc wedle intuicji i wyksztalcenia.

Zeby bylo jasne, nie mam nic do czyjegos wyksztalcenia ale swoje miejsce w szeregu trzeba znac wedle tego w jakich rzeczach sie ksztalcilismy. Ja sie o murarce nie wypowiadam tylko dlatego, ze mam intuicje z piaskownicy o "mokrym piachu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2021 o 16:02, sir.jax napisał:

@tedi02

A mierzyłeś kiedykolwiek?

Bo mnie się raczej zgadza z poniższym, a nie  z tym z twojego linka.

Poza tym system miar AWG jest jednolity, nie ma rozgraniczenia dla multistrand, czy Solid Core.

Gdzie nie poszukasz wychodzi jak z tabelki.

https://sklep.delta.poznan.pl/wartosc-awg_l1_aid938.html

https://helukabel.pl/baza-wiedzy/poradnik-techniczny/budowa-drutow-i-przewodow-linkowych-wg-awg/

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge

 

awg.gif

Na stronue multicable to wartosci ekwiwalentow. Wszystko sie zgadza w pewnym zaokraglenie.

Na stronie delta i wiki jest dokladniej.

Jak gadasz z elektrykiem to po rozmiarach z multicable. Ale tylko z nim 🙂 bo on zna tylko mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, KonradR napisał:

Fizyki nie ma co upraszczac, zwlaszcza jak sie nie ma wyksztalcenia w tym kierunku.

Przewod elektryczny nie jest zadnym kondensatorem nawet w przyblizeniu walcowym, gdyz przez każdą z elektrod jest puszczany prad obwodu elektrycznego. Nie jest on podlaczacy w jednym miejscu.

Co innego to lokalny uklad 2~3 przewodników wzgledem siebie tak jakby zrobic plasterek w poprzek przewodu. To juz idzie raczej rozpatrywać jako uklad który ma lokalna pojemność i pewnien zwiazek przypominajacy kondensator miedzy przewodnikami. A nie chodzi tez o sam kondensator jako taki a straty bedace pochodna takiego ukladu. Natomiast pojemnosc takiego ukladu duzo mowi tyle, ze tym co wiedza co to znaczy i dlaczego tak jest. I czy to dobrze czy to zle tez trzeba wiedziec co stoi za suchymi liczbami.

W szczegoly nie wchodzę, bo nudne i istotne przy robieniu okablowania a niektórzy i tak beda swoje tłuc wedle intuicji i wyksztalcenia.

Zeby bylo jasne, nie mam nic do czyjegos wyksztalcenia ale swoje miejsce w szeregu trzeba znac wedle tego w jakich rzeczach sie ksztalcilismy. Ja sie o murarce nie wypowiadam tylko dlatego, ze mam intuicje z piaskownicy o "mokrym piachu".

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 wypowiedzi  mądrego człowieka aż się miło czyta ,a przewód zasilający nie jest filtrem 🤣. Kolejny raz cie proszę nie wypowiadaj się w temacie który Ci jest mało znany w praktyce.Kupie sobie to wykształcenie z fizyki ,tak jak ty testy swoich wypocin zrobionych siekierą  i obcegami w kawiarni.🤣 Wesolych świąt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam elementarz i naukę czytania. Kabel nie jest kondensatorem, a nie filtrem. Upraszczanie zagadnien raczej lezy w domenie kogos z szerszym horyzontem niz z waziutkim z gazet popularno-naukowych. Raczej tych pierwszych 😞

Jesli ktos sadzi ze kupi sobie wyksztalcenie jak bilet na pociąg do Krakowa (pewna aluzja do pewnych knajactw) niech juz staje w kolejce do desantu komentatorow w kurwizji. Nie znaja sie a pchaja sie. Symptom bolszewickich czasow...

Do kompletu brakuje wynurzen o chipowaniu trzecia dawka... Tfu... Pierwsza.....

Edytowane przez KonradR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, KonradR napisał:

Ciekawe ilu z Was uzywa widel, tutaj furu...?

Ja używam, tam gdzie mogę, jak wtyczka na to pozwoli.

😛

Ale te od Viborga też nie są złe zwłaszcza, że srebro pod rodem, a nie żaden inny nikiel, albo inne goooowno.

Zaraz się dowiemy, że najlepiej to gołe kable osądzać we wtyczkach. 😁

Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, sir.jax napisał:

Ja używam, tam gdzie mogę, jak wtyczka na to pozwoli.

😛

Ale te od Viborga też nie są złe zwłaszcza, że srebro pod rodem, a nie żaden inny nikiel, albo inne goooowno.

Zaraz się dowiemy, że najlepiej to gołe kable osądzać we wtyczkach. 😁

Tiaa. I zdrapany do "bialej kości" 😉

No i tylko lutowany 🙂 atmosferze Argonu...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Pomyślałem, że tu zapytam, ma ktoś może ścinki głośnikowego Furutecha?

Mogą być nawet same żyły bez zewnetrznej izolacji PCV tylko aby były z tej samej specyfikacji kabla. Chętnie odkupię.

Chcę zmienić wewnętrzne przewody w końcówce mocy i potrzebowałbym 4 żyły 17-20cm gorące i 4 żyły 10-12cm na masę.

Może akurat 🙂

Edytowane przez savitar7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.