Jump to content
Imacman

Amatorskie zestawy pomiarowe wykorzystywane w adaptacjach akustycznych.

Recommended Posts

W dniu 1.11.2019 o 15:47, xajas napisał:

Zrob pomiar osobno dla lewego i prawego kanalu i dla sumy a potem pokaz je rownoczesnie (czyli 3 naraz)

Dopiero dzisiaj mogłem się za to zabrać. Doszły jakieś szafki.
Tak to wygląda na tą chwilę. Czerwony to oba głośniki. Niebieski lewy, pomarańczowy prawy głośnik. 

2.jpg

RT60(1m)2.jpg

Wodospad2.jpg

Dopiero dzisiaj mogłem się za to zabrać. Doszły jakieś szafki.
Tak to wygląda na tą chwilę. Czerwony to oba głośniki. Niebieski lewy, pomarańczowy prawy głośnik. 
2.thumb.jpg.508baa39f5120fbc5d27572d6f911499.jpg
RT60(1m)2.thumb.jpg.1148697be83c68bf4c07b3bb247314fa.jpg
Wodospad2.thumb.jpg.25654720de27d385763068f08d98bd4e.jpg
Przede wszystkim robisz pułapki na rezonanse osiowe które Ci dzwonią. Jak je względnie wykosisz, to poprawi się reszta. Osłabną harmoniczne przez co będziesz miał niższy RT60 w szerszym paśmie. Potem będziesz mógł iść dalej.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

42 minuty temu, arczi87 napisał:

Przede wszystkim robisz pułapki na rezonanse osiowe które Ci dzwonią. Jak je względnie wykosisz, to poprawi się reszta

Jak się za te pułapki zabrać? Chodzi o te rezonanse <100Hz?

Zrobię jeszcze pomiary z innymi odległościami kolumn od ściany. Teraz było koło 1m. Bedę się po kawałku odsuwał i zobaczę czy to podbicie poniżej 100 Hz zmaleje.

Nie ma sensu. Rezonanse są pochodną pomieszczenia nie ustawienia. Owszem ustawienie ma wpływ, ale to większa kosmetyka.

Pułapki robisz na zasadzie RH lub membranowe. Stroisz, ustawiasz i zapominasz. Odpowiednia ilość kasuje górki i dołki (ale bez przesady). Podobnie ma się sprawa z miejscem odsłuchowym i ustawieniem kolumn.

32 minuty temu, arczi87 napisał:

Pułapki robisz na zasadzie RH lub membranowe. Stroisz, ustawiasz i zapominasz

No ja niestety tego sam nie ogarnę. Nie mam pojecią co i jak.

Jakieś ewentualne gotowce, albo sposoby naturalne raczej musiałbym zastosować.

jak Arczi87 pisal, przesuwanie glosnikow niewiele zmieni, ale co wplynie na przebieg mierzonego pasma to przesuwanie fotela do przodu albo do tylu np. co pol metra nowy pomiar.

pulapki i absorbery sa dobre, ale aby skorygowac /pochlonac Peaki 10-15dB musialy by byc BARDZO DUZE i dobrze dostrojone. Czyli albo rezonatory Helmholtza albo rezonatory plytowe (plaskie i mniejsze).

inna skuteczna opcja jest uzycie DSP

Dokładnie, pułapki strojone na 55hz będą ogromne. Oblicz sobie w REW filtry -10dB @ 55hz i -7dB @ 80hz. Filtry wyekportuj do Brutefir i wtedy posłuchaj.

Co do przesuwanae miejsca odsłuchu - najważniejsze to, abyś nie siedział w połowie długości pokoju. Rezonans osiowy na 55hz wtedy będzie najmocniejszy.

Dokładnie, pułapki strojone na 55hz będą ogromne. Oblicz sobie w REW filtry -10dB @ 55hz i -7dB @ 80hz. Filtry wyekportuj do Brutefir i wtedy posłuchaj.
Na 55 Hz wychodzi niecałe 25 cm głębokości. Dla mnie znośne rozmiary. Kwestia tylko powierzchni. Jak pamiętam 120 zł chyba za metr kwadratowy kosztów materiałowych.

Osobiście będę forsować klasyczną adaptację, która przy samodzielnym wykonaniu jest relatywnie tania i minimalizuje fizyczne przyczyny problemu.

Uważam że pozostałe brudy warto korygować cyfrowo ale im mniej tym lepiej.

Arczi,

Piszac o 25cm chodzi Ci o zabudowe rogów pokoju?

Pułapka membranowa na ścianie dla danego rezonansu osiowego. Wełna 20 cm na około 6kPa i membrana na ok 4 kg. Dylatacja między membraną a wełną ok 3cm Montowana na płasko.

25cm na całej scianie w pokoju innym niż dedykowany odsluchowy to sporo i dlatego dsp na basie będzie zyskiwalo na popularności;)

25cm na całej scianie w pokoju innym niż dedykowany odsluchowy to sporo i dlatego dsp na basie będzie zyskiwalo na popularności;)
Cała w salonie nie przejdzie ;-).
Ale moduły o wymiarach płyty wełny mineralnej już bardziej. Dodatkowo masz możliwość mixu różnych elementów.

Ale fakt DSP nie widać ;)

Zrobiłem kolejne pomiary: Kolumny 1,6 od  ściany.

3(160).jpg

RT60(160).jpg

Wodospad6(160).jpg

I jeszcze jedne. Tak to teraz zostawiłem. Jakieś 1.2m od ściany i punkt odsłuchowy trochę dalej niż w trójkącie równobocznym

4.jpg

RT60(4)(115).jpg

wodospad4(115).jpg

Pomiary ciąg dalszy.  Przesunąłem punkt odsłuchu do tyłu i kolumny w kierunku tylnej ściany. Pomiary zrobiłem teraz dokładniej bo mikrofon ustawiłem na wysokości głowy. Wcześnie miałem go na oparciu kanapy. Jak myślicie? Jak to teraz wygląda?

5.jpg

RT60(5).jpg

Wodospad5(160).jpg

W zaleznosci od upodoban, ten peak w okolicach 120Hz moze byc stosunkowo dominujacy. Widac go tez w RT60.
Jesli masz mozliwosc (np. Przez urzycie Equalizer APO), wyprobuj wersje z lekko obnizonym poziomem w tym zakresie czestotliwosci

Posluchaj np. „Scotty“ Allan Taylor. Jego glos, to dla mnie jeden z wzorcow do oceniania neutralnosci brzmienia (np. czy jego glos nie brzmi zbyt nosowo, albo za cienko, albo zbyt basowo, zbyt syczaco,...)

IMG_0927.thumb.png.ca60afd3aa54896d627a0b6ae7adb3f2.png

Albo glos Kohena na plycie Herbie Hancock „River“ nagranie „The Jungle Line“

IMG_0928.thumb.png.85f8cfa90fc1419a76bcbdc00c653e83.png

Wyobraz sobie, jak by brzmial Cohen, gdyby siedzial na przciwko ciebie i rozmawial z toba

3 godziny temu, xajas napisał:

Jesli masz mozliwosc (np. Przez urzycie Equalizer APO), wyprobuj wersje z lekko obnizonym poziomem w tym zakresie czestotliwosci

Nie ma możliwości. Nie mam możliwości korekty.U mnie źródło to cd, gramofon i ostatnio magnetofon😁.

3 godziny temu, xajas napisał:

Posluchaj np. „Scotty“ Allan Taylor. Jego glos, to dla mnie jeden z wzorcow do oceniania neutralnosci brzmienia (np. czy jego glos nie brzmi zbyt nosowo, albo za cienko, albo zbyt basowo, zbyt syczaco,...

Spróbuję, ale tylko z youtube po kablu tak jak sygnał pomiarowy.

Spróbuję, ale tylko z youtube po kablu tak jak sygnał pomiarowy.

Aby zlokalizowac problem i oszacowac potencjalne potencjalne rozwiazania, wystarczy na probe zainstalowac Eqalizer APO i odtworzyc dowolnym playerem (iTunes, Foobar, JRiver,...) kilka plikow przez kabel (jak pomiary), to wtedy wiesz „co jest grane“ i czy warto cos i gdzie poprawiac. A potem mozesz sie zastanowic jak to w twoim Setupie / systemie zrealizowac

Natchniony poczynaniami w tym wątku, sięgnąłem po sprawdzony amatorski mikrofon UMIK-1 i zrobiłem pierwsze, dziewicze pomiary. Zapewne coś tam jeszcze źle wykonuję w samych pomiarach ale przedstawię to co wyszło, z prośbą o komentarz:

1. Pomiary wykonałem z pomocą tego filmiku z YT:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  2. Pokój ustawiony, bez zmian, mikrofon w miejscu głowy podczas odsłuchów.
  3. Pomiar wykonany raz na lewym raz na prawym kanale. Wykresy raczej podobne. Prezentuję poniżej jeden kanał aby wstępnie rozpoznać problemy.

Z tego co na razie wyczytałem i porównałem z tym pomiarem to chyba pokój jest zbyt przytłumiony (RT60). Na to mam lekarstwo raczej szybkie. Najbardziej niepokoi pasmo niskich częstotliwości. Jest to mały pokój 13,5m2 z podłogówkami. Podczas odsłuchów, bas jakoś specjalnie nie doskwiera, aczkolwiek są odczucia, w niektórych nagraniach, że zaczyna dominować:

spl.jpg

waterfall.jpg

RT60.jpg

Edited by h3x_Lukasz