Jump to content
IGNORED

Amatorskie zestawy pomiarowe wykorzystywane w adaptacjach akustycznych.

Recommended Posts

Zrobiłem porównanie z włączonym Dirac Live 2.0  i subem w stosunku do pomiarów z korektorem. Moim zdaniem różnica niewielka. Na wykresie w DL 2.0 poprawa akustyki wygląda lepiej niż na wykresie w REW.

z DL on.jpg

Edited by kszyho

Sony TA-FA777ES/ Sony MDS-JA555ES / Sony MDS-JA333ES / Sony ST-D777ES / Sony CDP-XA555ES / Sony CDP-CA80ES / SONY SEQ-333ES / Heco Music Style 900 / Heco Phalanx 302A / Audiolab M-DAC / Onkyo X-B7 / Onkyo D-N9BX/ Aiwa ADN-1 / Sansui SE-88

12 minut temu, xajas napisał:

Dlaczego nie napiszesz ktory kolor jest DIRAC a ktory EQ?
Domyslam sie co jest co.

A jak wyglada trzeci pomiar bez korekcji?

Na obrazku napisałem który jest który.

DL on off korektor.jpg

Edited by kszyho

Sony TA-FA777ES/ Sony MDS-JA555ES / Sony MDS-JA333ES / Sony ST-D777ES / Sony CDP-XA555ES / Sony CDP-CA80ES / SONY SEQ-333ES / Heco Music Style 900 / Heco Phalanx 302A / Audiolab M-DAC / Onkyo X-B7 / Onkyo D-N9BX/ Aiwa ADN-1 / Sansui SE-88

3 minuty temu, xajas napisał:

Sorry, nie doczytalem, mea culpa

Ale trzeci pomiar tez by byl interesujacy.

Czy udalo ci sie poeksperymentowac z innymi docelowymi przebiegami

Zmieniałem krzywą ale przy odtwarzaniu przez DSP to ta zmodyfikowana krzywa grała znacznie ciszej od tej podstawowej nie wiem czemu, czy to wina nowego firmware, bo zrobiłem aktualizację.

To nie wina firmware. To zupelnie normalne

To wszystko zalezy od tego, jak zdefiniujesz docelowy przebieg.

Tutaj przyklad

Czarny - nie korygowany

Czerwony - standard DIRAC

Zielony - wlasny Przebieg1 bedzie glosniejszy niz standard DIRAC

Niebieski - wlasny Przebieg2 bedzie cichszy niz standard DIRAC

IMG_1960.thumb.png.30873b2c31bbb036b3e2a00ac850ebe5.png

Czyli decydujaca jest „wysokosc“, na ktorej zdefiniowales przebieg

Tutaj widac ta roznice glosnosci

IMG_1962.thumb.png.6d5f0cb58559b5367e81c6af5f407455.png

30 minut temu, xajas napisał:

To nie wina firmware. To zupelnie normalne

To wszystko zalezy od tego, jak zdefiniujesz docelowy przebieg.

Tutaj przyklad

Czarny - nie korygowany

Czerwony - standard DIRAC

Zielony - wlasny Przebieg1 bedzie glosniejszy niz standard DIRAC

Niebieski - wlasny Przebieg2 bedzie cichszy niz standard DIRAC

IMG_1960.thumb.png.30873b2c31bbb036b3e2a00ac850ebe5.png

Czyli decydujaca jest „wysokosc“, na ktorej zdefiniowales przebieg

Tutaj widac ta roznice glosnosci

IMG_1962.thumb.png.6d5f0cb58559b5367e81c6af5f407455.png

Podniosłem basy więc wydaje mi się że ciszej nie powinno być.

Basy nie dominuja wrazenia odbieranej „glosnosci“.

To raczej 100-1000Hz. Ten przebieg, ktory jest w tym zakresie podbity, bedzie odbierany jako „glosniejszy“.

Na twoich pomiarach zarowno DL off jak i Korektor jest w tym zakresie lekko bardziej „skrzekliwy“

• 3 months later...
W dniu 1.06.2020 o 19:18, kaibmoz napisał:

Cześć. Zapytam, czy ktoś z Krakowa lub okolic ma zestaw pomiarowy, zna się cokolwiek na tym i chciałby przeprowadzić u mnie podstawowe pomiary? Wszystko do dogadania.

Ja mam i jestem w Krakowa, możesz się odezwać na priv albo mailem [email protected] bo coś mi powiadomienia z tego forum szwankują

www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

• 5 months later...
W dniu 20.12.2019 o 23:07, filipdm napisał:

Ja dalej próbuję oszukać przeznaczenie i nic na tą chwilę chyba już nie wymyślę. Tak aktualnie to u mnie wygląda. Ujdzie to Waszym zdaniem czy lipa totalna?

6.jpg

T60(6).jpg

Witam,

Postanowiłem zrobić pomiary po dłuższej przerwie i wychodzą mi dziwne rzeczy.  Na górze stare pomiary z zeszłego roku.
W sumie nic nie zmieniałem w pokoju a mam teraz jakiś dziwny spadek poniżej 100Hz.
Mam nowego laptopa i się zastanawiam czy to może kwestia ustawień w laptopie albo w REW, albo mi się mikrofon skopał od leżenia. Może coś podpowiecie? Z góry dzięki.

1.jpg

22 godziny temu, filipdm napisał:

Witam,

Postanowiłem zrobić pomiary po dłuższej przerwie i wychodzą mi dziwne rzeczy.  Na górze stare pomiary z zeszłego roku.
W sumie nic nie zmieniałem w pokoju a mam teraz jakiś dziwny spadek poniżej 100Hz.
Mam nowego laptopa i się zastanawiam czy to może kwestia ustawień w laptopie albo w REW, albo mi się mikrofon skopał od leżenia. Może coś podpowiecie? Z góry dzięki.

1.jpg

Problem rozwiązany. Musiałem wyłączyć "ulepszenia audio" w zakładce mikrofon ustawień urządzeń audio w win10.

• 3 weeks later...

Mnie też temat wciągnął i zakupiłem mikrofon umik 1, tyle że wykorzystałem najprostszy sposób na poprawę brzmienia, foobar i wtyczka Room EQ( korzysta z pliku kalibracyjnego umik1 - 90degree), różnica po korekcji  jest znacząca, przede wszystkim eliminacja buczenia basu, poprawa w średnich, ogólnie dużo czyściej w dźwięku. Ciekawi mnie, czy trudne jest uzyskanie takie wyniku z REW + APO, podobno jeszcze rephase jest potrzebny.

Xajas

Dzięki za filmik?, nawet nie wiedziałem, że filtry są importowane  do APO i nie trzeba ręcznie wpisywać. Z tego co się orientuję, taki Room EQ i Dirac korzysta z lepszych filtrów i uzyskuje lepsze rezultaty, chodzi o  filtry FIR 2 czy jakoś tak, czy na ten temat jesteś w stanie coś napisać?

• 1 month later...

Sens Factor =-0.012396dB, SERNO: 7038958

mam 0.7 dB różnicy w porównaniu z @Bogusław_59825 xD o matko jaka tragedia, wiedziałem że w tym Umiku pomiędzy konkretnymi egzemplarzami może być duża różnica, ale aż taka w CZUŁOŚCI?

www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

pytam ponieważ u mnie sens factor jest na -40

a pomiary pokazują wartości absurdalne

ściągałem plik ze strony, podałem numer seryjny, powtórzyłem operację 3 krotnie - dostaje plik cały czas ten sam

po edycji i ustawieniu tego parametru w okolicy zera - wyniki mam zbliżone do tego co widze na różnych materiałach wideo i grafikach zamieszczanych w sieci

staram się postepowac według tego materiału wideo

gdy na "całkowitej ciszy" (tak wiem że to złe określenie) włączam SPL meter - dostaję poziom w granicach 88-95dB

przecież do bzdura

a wyniki pomiarów sięgają wartości jak na wykresie

plik dla 0°

Sens Factor =-2.845dB, SERNO: 7016323
10.054    -4.6804
10.179    -4.5149
10.306    -4.3526
10.434    -4.193

....

plik dla 90°

Sens Factor =-2.845dB, SERNO: 7016323
"Auto-generated 90-degree calibration file for use with nanoAVR DL"
10.054    -4.6804
10.179    -4.5149

....

A może spróbować plik kalibracyjny  innego mikrofonu tylko żeby zobaczyć co się będzie działo ? , może pilk   do Twojego mikrofonu  coś nie tego i trzeba ''reklamować''