Skocz do zawartości
IGNORED

Ranking lampy EL84


kuchcik1345
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Włożyłem dziś lampy załączone przez producenta wzmacniacza; Sovtek-i, grają najrówniej, od ER jak i K. Ogólnie to każda z tych lamp ma zalety i wady, największymi wadami wspólnymi dla ER i K jest brak liniowości takiej jak mają Sovtek, przekłada się to jak dla mnie na odpowiednią siłę dla instrumentów w paśmie i komfortowy odbiór, bo muzyka podana jest bez przycieniowań tudzież gdzieś wzmocnień. K bardzo mocno zabarwiają i nadają swój charakter barwy, dosadniejsza góra, powietrze. ER spokojniejsze na górze, sporo dołu, ładna barwa, nasycenie, ale mimo tych fajnych sugestywnych cech co czarują to oszukują bo dziury w paśmie są takie że przy sovtek ze względu na wyrównanie słucha się komfortowo, łatwo. Żeby tak to wszystko połączyć. Ciężka sprawa z tymi lampami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

arcam 23t > synthesis ensemble el84 > excite x16 (mod.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sovtek-i, grają najrówniej, od ER jak i K

Sovtek EL84 jest kontynuacją podstawowej wersji 6p14p podejrzewam że z gorszych materiałów, 6p14p maja pozłacane siatki Sovtek wątpie.

Jak się domyślam jest to wzmacniacz PP?

Trzeba pamiętać że do PP lampy powinny być dobrane parami, nie tylko pod względem emisji to nawet drugorzędna sprawa, bo bias można wyregulować. Bardzo ważne jest nachylenie ( zdolność do wzmocnienia sygnału) obie lampy powinny mieć takie same.

Niestety mało kto mierzy odkładnie nachylenie, ludzie oczekują żeby emisja byłą wysoka, jakby to był najważniejszy parametr.

Lepiej mieć parę o emisji 42mA z idealnie zgranym nachyleniem niż 52mA rozjechane.

Stąd mogą się brać różne opinie o lampach, to tak jakby zaprzęgnąć jednego konia pociągowego a drugiego sportowego do jednego wozu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wieczorem

Jako żem mało doświadczony poproszę o opinię.

Używałem tylko Philips miniwatt, Philips SQ i radzieckich z sygnaturą ER i paru innych.

Jednak na mój gust radzieckie z sygnaturą ER wyszły najlepiej.

Po drodze był epizod z polskimi, z całym szacunkiem dla rodzimej produkcji, ale radzieckie wypadały lepiej.

System to CD Teac CD3, Teac PDH500 i Marantz6000. Kolumny STX Electrino 500 i odgrody wg Lampizatora.

Wzmacniacz SE EL84 na trafach LO i tyle wystarczy.

Dajcie może namiar na jakieś wyczynowe lampy, w które warto zainwestować nawet dla samego porównania.

Za wszelkie sugestie wielkie dzięki.

Co do wzmacniacza to pozostaje, bo taki mały mercedes wyszedł i nie zamierzam go zmieniać.

 

Głuchy jak pień

Zorge

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm to: niewiedza dlaczego gra, a gra - pełnia szczęścia

Audioholizm to: wiedza dlaczego gra, a nie gra -dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze był epizod z polskimi, z całym szacunkiem dla rodzimej produkcji, ale radzieckie wypadały lepiej.

Ja złego słowa o polskich EL84 Polam/Telam nie mogę powiedzieć, postawiłbym je conajmniej na równi z rosyjskimi 6p14p-ER.

Uznane są Telefunkeny EL84 niestety bardzo rzadkie i drogie. Poza oryginalnymi Telefunken, czy Siemens raczej nie widzę konkurencji dla 6p14p-ER

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Witam, powoli rozglądam się za kwadrą EL84 do yaqina mc84l.

Fabrycznie mam w nim zamontowaną kwadrę 6p14p z 1977r(podobne do tych na zdjęciu poniżej), mam wątpliwości czy warto je zmieniać, a jak już to raczej zakup kolejnej kwadry 6p14p mija się trochę z celem.

4hifi poleciło mi lampy Genalex Gold Lion, ale jeden z forumowiczów miał o nich złą opinię... Są też Psvane Art, ale 700zł za kwadrę to trochę dużo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Hej

Temat padł po 4 stronach, aż wstyd 

Dla potomnych coś od siebie subiektywnie 

Ruskie z końcówką er rocznik 90 w rąbie mam 0

Dźwięk z wyjątkową barwa myślę że najbardziej realna jaka słyszałem z el84

Tak naprawdę w całym paśmie nie ma do czego się przyczepić, w moim systemie trosze pomniejsza pozorne źródła. Dobra energia połączona z łagodnym konturem, mimo tego nie gubi detalu 

 

Telam, tutaj dziwna sprawa...

Jak trafisz w kawałek który lubi dzieje się coś więcej, jak by bogatosc w harmoniczne, a czasem wydaje się brudna / szorstka 

Ma swoją ciekawą barwę grania 

Tak samo wypowiem się o scenie dźwiękowej czasem pięknie pokazuje miejsca czasem nie chętnie 

Współczesny JJ gra najbardziej barwnie takie może być złudzenie z powodu miękkiej reszty, wyraźnie łagodzi kontury, ma mniej dynamiki i gra spokojniej

Szeroką scena. Ogółem przyjazna w odbiorze i u mnie równa na basie, nie ma pogrubionej stpy, ale idąc w dół zaczyna luzowac 

Mam jeszcze jakieś ruskie z gwiazdą ale nic specjalnego, szkoda mi czasu na ich słuchanie by je zrecenzować 

Ogólnie w zmacniaczu na ecc81 ecc82 el84 i 211 jest wiele opcji stowzenia synergii między lampami i to zajmuje wiele czasu 

Mój opis skupia się na różnicach tylko między el84 wyciągając wnioski z wielu konfiguracji, inaczej mówiąc jest powtarzalność przez co jest potrzebna wspomniana synergia całości 

Np do ruskiej er przydało by się ecc... co gra trochę większym dźwiękiem 

Do nowej JJ jakąś rytmiczna 12a...7 Sylwania, Jan philips usa

 

W dniu 23.08.2021 o 11:00, Krzychu0304 napisał:

Witam, powoli rozglądam się za kwadrą EL84 do yaqina mc84l.

Fabrycznie mam w nim zamontowaną kwadrę 6p14p z 1977r(podobne do tych na zdjęciu poniżej), mam wątpliwości czy warto je zmieniać, a jak już to raczej zakup kolejnej kwadry 6p14p mija się trochę z celem.

4hifi poleciło mi lampy Genalex Gold Lion, ale jeden z forumowiczów miał o nich złą opinię... Są też Psvane Art, ale 700zł za kwadrę to trochę dużo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Psvane hmm Nie wiem czym się ludzie podniecaja z tymi lampami one robią dobre pierwsze wrażenie, później szybko siadają w każdym aspekcie brzmienia i grają nijak, dość miernie, w lepszym systemie wyraźnie słuchać lipe 😁 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pochwalisz się kolego na jakim wzmacniaczu słuchasz? DIY? Coś komercyjnego? Tak z typów lamp które podałeś to wychodzi mi HAIKU Sensei 211. Trafiłem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2022 o 19:20, zephyr napisał:

A pochwalisz się kolego na jakim wzmacniaczu słuchasz? DIY? Coś komercyjnego? Tak z typów lamp które podałeś to wychodzi mi HAIKU Sensei 211. Trafiłem?

Tak, zgadza się jest to sensei 211

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Odkopuję temat po 2 latach. Co z obecnie dostępnych lamp polecacie i jakie źródło?

Cena do jakości nadal wiedzie prym 6P14P EV i zakup przez ebay?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Uważam, że lampy 6P14P ER (10 000 godzin) i EV (5000 godzin) to absolutnie najlepsze rozwiązanie w relacji jakość/cena. U mnie grają lepiej niż polskie Telam, czechosłowacka Tesla, Philips Miniwatt (ale produkcja z fabryki w Brazylii) czy "rzekomy" Mullard (nadruk Valvo). O ostatnim przypadku piszę "rzekomy" gdyż mimo faktycznie bardzo dobrych parametrów (pomierzonych) i blisko 200 godzin wygrzewania, lampy te wyjąłem ze wzmacniacza bo grają tak, że nie da się tego słuchać. Uważaj więc na tzw. NOSy znanych marek bo widać, że można się naciąć. Wspomniane lampy 6P14P ER i EV są bardzo rozdzielcze, dynamiczne i mają wspaniały bas. Nie wypowiadam się o EL84 z obecnej produkcji bo nie testowałem takowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nie różne warianty 6p16p-.. też zagrały lepiej niż EL84 Valvo w Fisher 100-X oraz oraz klonie samoróbie ANK L-1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam. Powinno być "14" zamiast "16". Nie zauważyłem.  Oczywista oczywistosć, tak jak oczywiście nie mam się za znawcę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.