Skocz do zawartości
IGNORED

Dysk NAS / serwer NAS


Marek76

Rekomendowane odpowiedzi

Zdefiniuj daleko. U mnie 3 metry. I ciągle mówimy o seeking. Cicha parta muzyki, dobre wyciszenie. Przypominam cały czas, że hałas JEST parametrem twardych dysków. Dalej nie wiem co serwer ma do pracy wewnętrznej dysku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia, każdy chciałby mieć "święty spokój". Gdy jesteśmy zabiegani, pragniemy wolnej chwili tylko dla siebie. Najchętniej spędzilibyśmy ją w ciszy i samotności, z dala od zgiełku. Jednak jeśli uważasz, że najlepszym pomysłem byłoby zamknięcie się w wygłuszonym pomieszczeniu, mamy dla ciebie złą wiadomość - zapewne nie wytrzymałbyś tam dłużej niż 45 minut.

Najcichsze miejsce na Ziemi znajduje się W laboratoriach Orfield w USA, co zostało potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa z 2004 roku. Z odczytów wynika, iż utrzymuje się tam szum na poziomie -9,4 dBA. Do dzisiaj rekord ten nie został pobity. Komora bezechowa absorbuje 99,99 proc. dźwięków. Jak się okazuje, człowiek nie znosi absolutnej ciszy. Jeśli przebywa w takich warunkach zbyt długo, może nabawić się halucynacji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

0dB – próg czułości słuchu (ciśnienie 20uPa przy 2kHz)

 

10dB – szelest liści na wietrze, cichy oddech

 

30dB – poziom głośności w spokojnym pokoju, w ciągu dnia

 

40dB – poziom głośności spokojnej rozmowy z odległości 1 metra

 

60dB – typowy telewizor z odległości 1 metra

 

80dB – komunikacja miejska

 

90dB – ruchliwa ulica z odległości 10 metrów

 

100dB – młot pneumatyczny z odległości 1 metra

 

120dB – startujący odrzutowiec, próg bólu

 

 

Ayran czy przy cichych partiach wstrzymujesz oddech czy moze te 10dB przestaje Ci przeszkadazac :)

To wszystko po spozyciu wiadomo jakiego trunku tu rodzi siem pytanie z czym Ty go mieszasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tu wszyscy używają ssd? Mam komputery z twardymi dyskami od 1992. Cóż mogę poradzić, że słychać głowice? Zanim postawiłem NAS miałem dwa dyski w htpc: WDC WD50 00BEVT-22ZAT0 i SAMSUNG HM500JI. Pierwszy miał tykającą głowicę, poza seeking nie było go słychać. Samsung lekko szumiał cały czas.

 

Zresztą wrzućcie sobie w google takie hasła:

hard disk seeking noise

 

I od razu dodam, że oba dyski były i są nadal sprawne.

 

Spytam jeszcze: gdzie ty widziałeś dysk twardy z 10db w seeking? Podaj może od razu model abyśmy wszyscy poznali źródło twojego szczęścia.

 

Pytam bo np. mam teraz w laptopie coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W seeking ma niby 22db (ale to jest średnia :) ). Laptopa używam ponad rok, i słychać głowicę z 3 metrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych który poszukują ciszy i bezpieczeństwa danych proponuję następujące rozwiązanie:

 

Zakupu:

  1. Schron lub bunkier, szt. 2, w różnych lokalizacjach z dostępem do szybkiego internetu, najlepiej w różnych częściach Polski, Europy lub świata. Pewne i bezpieczne rozwiązanie.
     
  2. NAS ,szt. 2, 4 dyskowe +
     
  3. UPS ,szt. 2, do podtrzymania zasilana routerów NAS itd
     
  4. Dyski, według potrzeb

Serwery NAS dublują się, są w innych lokalizacjach, mają niezależne zasilanie i po problemie ;)

 

Co do grających kabli to każde kable grają niezależnie od warunków !!!

Jak to sprawdzić:

podłączyć kabel ---> gra

odłączyć ---> przestaje grać

Przypadek?

Nie sądzę!

 

 

@ayran

dziwi mnie z jakim uporem walczysz z grającymi kablami USB szkoda nerwów;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

dziwi mnie z jakim uporem walczysz z grającymi kablami USB szkoda nerwów;)

i nie tylko tym... o ile kable to faktycznie "filozofia" to HDD nie pozostawiają żadnych złudzeń. Jeśli ktoś ich nie słyszy to jest albo głuchy albo ma bardzo dobry dysk w bardzo dobrej obudowie albo coś jest głośniejsze i zagłusza dysk.

 

Swoją drogą nie wiem w czym problem, ja NAS'a trzymam w pomieszczeniu technicznym a player leci z pena.

 

A szum obracnaje płyty nikomu nie przeszkadza :P ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szum obracnaje płyty nikomu nie przeszkadza :P ??

Racja, chociaż mnie bardziej denerwują piszczące układy zasilania impulsowego. Niektóre urządzenia są nie do wytrzymania w nocy:/

 

Wracając do tematu sam zastanawiam się na kupnem serwera NAS.

Co możecie polecić z 2 dyskowych i 4 dyskowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, chociaż mnie bardziej denerwują piszczące układy zasilania impulsowego. Niektóre urządzenia są nie do wytrzymania w nocy:/

 

Wracając do tematu sam zastanawiam się na kupnem serwera NAS.

Co możecie polecić z 2 dyskowych i 4 dyskowych?

Powiedz czego oczekujesz od NASa to coś się wymyśli ze stajni Synology, bo innych nie znam i nie chce znać puki co :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad Synology z racji na oprogramowanie (nie tylko ja będę korzystać ze sprzętu).

Na sam serwer myślałem wydać w granicy 1k-1,5k PLN i z tym związany jest mój dylemat 2 czy 4 dyski ;/

Wiadomo 4 dyski lepsze chociaż na początku myślałem o jednym lub dwóch.

Do serwera chciałem podłączyć przez USB dysk zewnętrzny WD 1TB, także przy jednym dysku 5TB na początek starczy;) Ponadto przy 4 dyskowym można by jakieś RAID 5 zrobić i spać trochę spokojniej:)

Jeżeli chodzi o oczekiwania to n pewno znajdzie się tam muzyka, filmy i zdjęcia.

Jednak nie zależy mi aż tak bardzo na streamie (rzadko oglądam coś na telefonie, a na kompa wolę pobrać z serwera). Nie zastanawiałem się jeszcze jak wygląda opcja streamowania do TV (który jest podłączony do zewnętrznej sieci), wiecie coś o tym?

NAS byłby podłączony do Netii (chodzi mi o konfigurację dostępu z zewnątrz pomimo dynamic IP).

W sieci wewnętrznej i komputera osobistego (z zewnętrznej sieci) chciałbym "zmapować" go jako dysk sieciowy oczywiście zachowując kontrolę użytkowników (czyli dostęp do folderów i dostępną pamięć).

Póki co nie myślę o serwerze poczty i www ale może kiedyś;)

Ważna dla mnie jest praca na plikach tzn gdy dwie osoby otwierają i zmieniają jeden plik. Niestety nie znalazłem jak sprawa się ma serwerach NAS. Super by było gdyby dało się przeglądać historię zmian plików i przywracać wersje coś jak w dropboxie.

Generalnie to tyle chociaż znając życie to pewne rzeczy i tak wyjdą w praniu więc dobrze by było żeby NAS był rozwojowy;)

Też myślałem nad Synology lub Qnap ale nie wiem jak wygląda praca z tym drugim (synology udostępnia live demo DSM 5.0)

NAS będzie eksploatowany przez 6 - 10os.

Dzięki za zainteresowanie;)

Ups, trochę się rozpisałem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

pamiętaj że im więcej danych im więcej ludzi tym większą wydajność potrzebujesz...

 

ds214+ lub DS412+ zobacz jak się zmieścisz finansowo, oba mają dużo ramu, mocy cpu, agregacje linków. Ogólnie zabawki bardzo fajne.

 

co do reszty pytań, nie zawracaj sobie tym głowy, wszystko jest do ogarnięcia i to w bardzo prosty sposób (DSM jest na prawdę bardzo prosty). Streaming mediów też spokojnie, te atomy potrafią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synology to dobry wybór. Częste aktualizacje, wsparcie ,aktywne forum, stabilność pracy.

Na podstawie faktycznego obcowania z wd red mogę powiedzieć, że dysk jest cichy i wart polecenia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Owszem kosztuje i to może być pewną barierą.

Problem dynamicznego IP nie istnieje, gdyż urządzenie rejestrujesz na stronie synology nadajesz nazwę i resztę załatwia system DDNS

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z zewnątrz przeglądasz przez przeglądarkę lub jako klient ftp, a w wewnętrznej przez przeglądarkę, ftp lub jako urządzenie grupy roboczej (sieciowe). Dostęp po LAN lub Wi-Fi instalując modem w usb

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a nawet Bluetooth

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Warto jednak szkielet sieci domowej budować na pełnym wykorzystaniu posiadanych kart sieciowych dlatego moja sieć domowa jest oparta na switchach, urządzenia moblilne wiadomo po wi-fi przez ruter. Możliwości wykorzystania urządzenia jest wiele, wspomnieć można jeszcze o monitoringu, archiwizowaniu danych, stronie www lub aplikacji download station. Wszystko to przy znikomym poborze prądu w stosunku do komputera.

Każdemu możesz przydzielać indywidualne uprawnienia. Problem może być jedynie ogarnięcie tego wszystkiego ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że im więcej danych im więcej ludzi tym większą wydajność potrzebujesz...

 

ds214+ lub DS412+ zobacz jak się zmieścisz finansowo, oba mają dużo ramu, mocy cpu, agregacje linków. Ogólnie zabawki bardzo fajne.

 

co do reszty pytań, nie zawracaj sobie tym głowy, wszystko jest do ogarnięcia i to w bardzo prosty sposób (DSM jest na prawdę bardzo prosty). Streaming mediów też spokojnie, te atomy potrafią.

Jeśli chcemy na intelu to troszkę inne modele: dwa dyski to DS713+ jakieś 1700zł i na 4 dyski DS412+ 2300zł, jednak myślę że do tych zastosowań wystarczy spokojnie DS214+, chyba 1300zł lub DS414, 1700zł. Jest też model dedykowany do multimediów DS214play. Ze streamowaniem radzi sobie każdy model. Te z Atomem na pokładzie są konieczne jak zależy nam na konwersji w locie (wtedy instalujemy program PLEX na serwerze). Większość twoich oczekiwań spełni DSM, co do edycji plików przez kilka osób: na serwerze włączamy blokowanie oportunistyczne, wtedy jak jedna osoba pracuje na pliku druga może go otworzyć tylko do odczytu.

Co do RAID to Synology ma swój fajny system SHR (synology hybryd raid). Istotne w serwerach 4ro i więcej dyskowych. RAID5 daje nam pojemność przy N dyskach - N-1 razy najmniejszy dysk. SHR natomiast daje pojemność suma wszystkich dysków minus największy. Jak to działa:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Daje to możliwość elastycznego powiększania pojemności macierzy wymieniając sukcesywnie dyski na coraz większe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 2 też...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No na 2 też nawet jak masz jeden dysk zakładasz shr tylko jego zalety widać od 3 dysków w górę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

shr to rozwiązanie które nie każdemu jest potrzebne, ilość dysku jako tako nie ma znaczenia, ważniejsza jest wielkość i tu faktycznie SHR może fajnie wykorzystać przestrzeń.

 

mimo wszystko tradycyjna 0/1 w 100% starczy, zwłaszcza że dyski kupuje się raczej takie same.

 

W każdym razie "będzie Pan zadowolony" i z tu się na pewno zgadzamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że w tej kwestii się zgadzamy. Tym bardziej że jak już w innych wątkach pisałem synology może być nie tylko źródłem plików ale też transportem USB. Jak komuś nie odpowiada wbudowana aplikacja to jest możliwość zainstalowania MPD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS214+, chyba 1300zł

Za te 1300 można kupić dwa osobne urządzenia NAS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) po 3 TB każdy = 6 TB, funkcjonalność mniejsza od Synology ale obsługa dużo prostsza i tak nie wykorzystujemy 50% funkcji takiego WD, a co dopiero Synology. W środku znajduja się dyski WD z serii Green. Ciche i oszczędne. Obudowa jest zaprojektowana pod ten model dysku i nie potrzebuje wiatraków, więc są to najcichsze dyski NAS dostępne na rynku.

Wyjmujemy z pudełka, podłączamy pod switch i zasilanie, prosta instalacja, nic nie grzebiemy i działa:)

 

Dlaczego napisałem, że można kupić dwa osobne dyski NAS? Bo nie napisałem, że może ich być nawet 10 jak ktoś chce, do podłączenia wystarczy kolejny wolny port w switchu:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.png

 

i jak wygląda :)

 

To stary interfejs cycu, obecnie wyglada inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

To stary interfejs cycu, obecnie wyglada inaczej.

ja NAS nie używam do muzy a to mi wyskoczyło przez przypadek.. i wygląda spoko.

 

funkcjonalność mniejsza od Synology ale obsługa dużo prostsza

prościej się nie da...

 

Wyjmujemy z pudełka, podłączamy pod switch i zasilanie, prosta instalacja, nic nie grzebiemy i działa:)

no i co tu jest prostsze :P ??

 

Jeszcze jedna rzecz o której nikt nie pisze to awaryjność, czego by się nie miało na synologowy w razie awarii urządzania odzyskanie danych jest bezproblemowe, podobnie migracje między urządzeniami, zmiany dysków itd. A jak to wygląda w WD ?

 

Lanowy raid to jednak nie to samo.

 

W środku znajduja się dyski WD z serii Green. Ciche i oszczędne. Obudowa jest zaprojektowana pod ten model dysku i nie potrzebuje wiatraków, więc są to najcichsze dyski NAS dostępne na rynku.

sam fakt że mają WD green już je dyskwalifikuje. Po za tym tan tutaj trochę chodziło o wydajność a greeny to raczej leniuchy. Częste parkowanie głowic też nie pomaga a skrócona gwarancja jest nie bez powodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od roku, na razie na 2x4TB WD RED004 świetny sprzęt, polecam. UPS był, ale bateria padła i jakoś nie mogę się zebrać do wymiany, parę razy braki w dostawie energii el. nie spowodowały absolutnie żadnych problemów.

Używany w warunkach domowych przez 4 stałych IP użytkowników oraz od czasu do czasu goście na DHCP. Wszystko na switch 1Gb i po kablach, poza dwoma AP.

Działa bez zająknięcia, transfery po 100MB/ bez żadnych problemów, jest z resztą bardzo ładny monitor sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można sobie zobaczyć demo zarządzania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No i skalkulować jak będzie wyglądała pojemność serwera w różnej konfiguracji dysków i RAID.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj trochę chodziło o wydajność a greeny to raczej leniuchy

Przecież dysków zamontowanych w NAS nie podłącza się pod szynę SATA3, przepustowość gigabitowej sieci na dzisiaj to w zaokrągleniu 100 MB/s. Po co wydajniejszy dysk w urządzeniu, jeśli to sieć ma ograniczenia, tak nawiasem ciekawe czy wszyscy którzy kupują dyski NAS zaopatrzyli się chociaż w gigabitowe switche? Inna sprawa to serwer NAS i jego parametry, tutaj może być różnica, twierdzę jednak, że mało istotna przy standardowych zastosowaniach.

Lanowy raid to jednak nie to samo

Nikomu nie mówię, żeby nie kupować sobie dysków spiętych w raid:) Tylko, że do reda to trzeba kupić raczej lustrzanego reda, tu się nie zaoszczędzi, więc jaki sens budować lustrzane kopie na super dobrych, kosztownych i niezawodnych dyskach, to chociaż dajmy szansę na wykazanie się urządzeniu RAID:) Wolna wola, też nie zawsze postępuję racjonalnie. Osobiście wolałbym zaoszczędzić parę groszy i kupić np konwerter bada usb, niż pakować kolejne tysiące w serwer;)

 

w razie awarii urządzania odzyskanie danych jest bezproblemowe

Masz na myśli awarię jednego dysku:), bo tutaj NAS można też potraktować całościowo jako jedno urządzenie, więc jeśli padnie synology to gwarancje zachowania danych zapewnia synology? Jasne, że tak, gdyby nie gwarantowali możliwości odzyskania danych w razie awarii samego NAS to ciekawe ile mniej by sie tych synków sprzedało?;)

Jaki problem z odzyskaniem danych z WD? Dzięki jednodyskowemu urządzeniu kopie cennych danych zapisywanych tylko na dysku NAS z przymusu trzymam w innym miejscu niż właśnie ten NAS, uważam, że jest bezpieczniej, a niech coś się temu urządzeniu stanie (spadnie z półki w szafie, spali się, ktoś ukradnie itp) osobny dysk niedziałający nonstop wytrzyma mi dłużej jako kopia zapasowa (tworzona regularnie) niż najlepszy na świecie lustrzany dysk w raid który z racji ciągłej pracy koniec końców zdechnie i może się zrobić problem:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry NAS może być podstawą domowej sieci. Może to być magazyn, miejsce kopii zapasowych, serwer multimediów, chmura, maszyna do ściągania treści z netu. Serwować nasze pliki na zewnątrz. Synology ma narzędzia dzięki którym możemy korzystać z serwera z zewnątrz nie mając stałego IP, ba, nawet będąc za NATem. Na dodatek sam przygotowuje nasze treści do udostępniania ich na zewnątrz. Np zdjęcia: są wstępnie konwertowane do mniejszego rozmiaru i prezentowane za pomocą bardzo fajnej aplikacji. Dzięki temu ładują się bardzo szybko. Muzyka: Możemy jej słuchać w dowolnym miejscu na świecie, może być w locie konwertowana do MP3. Czyli jeśli mamy kolekcję gęstych plików które za chiny nie przejdą w czasie rzeczywistym przez nasze łącze a chcemy sobie posłuchać w drodze, w hotelu, u znajomego. Nie musimy mieć tego przy sobie (szczególnie jak ktoś ma kilka TB). Mocne modele potrafią to samo robić z filmami. Możemy oglądać sobie film przez net. Serwerowi tylko podajesz jaką masz przepustowość łącza z domu a on przekonwertuje do odpowiedniego bitrate. (tylko modele na atomie).

Jeśli ktoś chce tylko słuchać muzyki w domu na jednym sprzęcie i potrzebuje tylko magazynu to dysk USB wystarczy, może jeszcze drugi na kopię. Można od biedy podpiąć ten dysk pod porządny routerek który też ma funkcję NASa.

Ale do wspomnianych wyżej zastosowań prawdziwy NAS jest niezastąpiony.

 

Dyski green się nie kalkulują po prostu. Są wolniejsze, bardziej awaryjne i mają krótką gwarancję. Jest jeszcze kwestia ich odpowiedniego użytkowania: Jeśli włożysz takie dyski do serwera który pracuje 24h. i taki dysk ci padnie to producent może odmówić naprawy. (wszystko widać w SMART, ilość godzin pracy, stosunek ilości godzin pracy do ilości uruchomień itd.).

To jest właśnie wybiórcze podejście do jakości: Jak ktoś pokaże tu konwerter USB (który "tylko" zamienia USB na SPDIF) za 500zł to jest zachwyt że fajna cena, jak serwer nieporównanie bardziej skomplikowany sprzęt, kosztuje 1000zł to już drożyzna.

To ja powiem tak:

Serwerki typu zyxel są jak karty muzyczne USB creative. Synology to już DAC/streamer np Audiolaba, albo OLIVE.

Piszę zarówno na tym forum jak i na forum Synology i widzę właśnie podchodzenie wybiórcze do jakości uzależnione od tego jakie kto ma hobby :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzadzenie NAS od Western Digital zostalo przez nich celowo wyposazone w dysk green, w razie reklamacji nikt sie nie uchyla od odpowiedzialnosci.

Glowna jego zaleta jest sprzetowe dopracowanie pod katem podstawowych zastosowan w funkcji lokalnego dysku sieciowego, kultury pracy i oszczednosci. Praktycznie w cenie dysku zewnetrznego na usb mozna miec NAS ktory jest cichszy od Synology. Te zalety to dla mnie argumenty zasadnicze, a wiele innych fantastycznych funkcji ktore udostepnia Synology nie jest mi potrzebne. Oczywiscie gdybym mial za darmo do wyboru Synology i WD wybralbym Synology:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

Przecież dysków zamontowanych w NAS nie podłącza się pod szynę SATA3, przepustowość gigabitowej sieci na dzisiaj to w zaokrągleniu 100 MB/s. Po co wydajniejszy dysk w urządzeniu, jeśli to sieć ma ograniczenia, tak nawiasem ciekawe czy wszyscy którzy kupują dyski NAS zaopatrzyli się chociaż w gigabitowe switche? Inna sprawa to serwer NAS i jego parametry, tutaj może być różnica, twierdzę jednak, że mało istotna przy standardowych zastosowaniach.

100 MB/s osiągają dyski tylko przy odpowiednich odczytach, kopanie 10k jpg czy flaców albo ich zapis będzie drastycznie niższy a przypominam że z tego ma korzystać 6-10 osób. I mówimy o nasach które obsługują agregacje linków przez co wąskim gardłem nie jest sieć a wydajność dysków. Swoją drogą z tego co widzę w testach ten WD nawet 75MB/s nie osiąga gdzie to chcesz porównywać do nas'ów które podchodzą pod 200MB/s ?.

 

Wolna wola, też nie zawsze postępuję racjonalnie. Osobiście wolałbym zaoszczędzić parę groszy i kupić np konwerter bada usb, niż pakować kolejne tysiące w serwer;)

no właśnie.. wola wola, kupić i zapomnieć o temacie a nie przejmować się pierdołami i bawić w gadżety.

 

Masz na myśli awarię jednego dysku:), bo tutaj NAS można też potraktować całościowo jako jedno urządzenie, więc jeśli padnie synology to gwarancje zachowania danych zapewnia synology? Jasne, że tak, gdyby nie gwarantowali możliwości odzyskania danych w razie awarii samego NAS to ciekawe ile mniej by sie tych synków sprzedało?;)

nie mam na myśli awarii dysku tylko NAS'u, co firma to inna logistyka zwłaszcza jak się używa firmowych rozwiązań typu SHR,

 

Dzięki jednodyskowemu urządzeniu kopie cennych danych zapisywanych tylko na dysku NAS z przymusu trzymam w innym miejscu niż właśnie ten NAS, uważam, że jest bezpieczniej, a niech coś się temu urządzeniu stanie (spadnie z półki w szafie, spali się, ktoś ukradnie itp) osobny dysk niedziałający nonstop wytrzyma mi dłużej jako kopia zapasowa (tworzona regularnie) niż najlepszy na świecie lustrzany dysk w raid który z racji ciągłej pracy koniec końców zdechnie i może się zrobić problem:)

No więc do ceny podanej nalezy doliczyć drugi dysk i zabawę z tym związaną, rozumiem że masz też w tle jakieś rsync'a który na bieżąco robi kopie ? obciążając tym samym sieć.

 

osobny dysk niedziałający nonstop wytrzyma mi dłużej jako kopia zapasowa

prędzej zdechnie Tobie ten green i go wyrzucisz, dokłądająć grosze kupujesz dyski które są szybsze mają mniej awaryjne konstrukcje i mają 5 a nie 2 lata gwarancji.

 

Dobry NAS może być podstawą domowej sieci. Może to być magazyn, miejsce kopii zapasowych, serwer multimediów, chmura, maszyna do ściągania treści z netu. Serwować nasze pliki na zewnątrz. Synology ma narzędzia dzięki którym możemy korzystać z serwera z zewnątrz nie mając stałego IP, ba, nawet będąc za NATem. Na dodatek sam przygotowuje nasze treści do udostępniania ich na zewnątrz. Np zdjęcia: są wstępnie konwertowane do mniejszego rozmiaru i prezentowane za pomocą bardzo fajnej aplikacji. Dzięki temu ładują się bardzo szybko. Muzyka: Możemy jej słuchać w dowolnym miejscu na świecie, może być w locie konwertowana do MP3. Czyli jeśli mamy kolekcję gęstych plików które za chiny nie przejdą w czasie rzeczywistym przez nasze łącze a chcemy sobie posłuchać w drodze, w hotelu, u znajomego. Nie musimy mieć tego przy sobie (szczególnie jak ktoś ma kilka TB). Mocne modele potrafią to samo robić z filmami. Możemy oglądać sobie film przez net. Serwerowi tylko podajesz jaką masz przepustowość łącza z domu a on przekonwertuje do odpowiedniego bitrate. (tylko modele na atomie).

Jeśli ktoś chce tylko słuchać muzyki w domu na jednym sprzęcie i potrzebuje tylko magazynu to dysk USB wystarczy, może jeszcze drugi na kopię. Można od biedy podpiąć ten dysk pod porządny routerek który też ma funkcję NASa.

Ale do wspomnianych wyżej zastosowań prawdziwy NAS jest niezastąpiony.

zapomniałeś o monitoringu, zaawansowanych uprawnieniach, oraz obsłudze kamer IP, funki rutera i w sumie serwera każdej maści od poczty przez www po active directory.

 

Urzadzenie NAS od Western Digital zostalo przez nich celowo wyposazone w dysk green, w razie reklamacji nikt sie nie uchyla od odpowiedzialnosci.

niektórzy wolą nie reklamować a cieszyć się poprawnym działaniem.

 

a wiele innych fantastycznych funkcji ktore udostepnia Synology nie jest mi potrzebne. Oczywiscie gdybym mial za darmo do wyboru Synology i WD wybralbym Synology:)

dla małego przypomnienia http://www.audiostereo.pl/dysk-nas-serwer-nas_93195.html/page__st__90#entry3133462
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.