Skocz do zawartości
IGNORED

Dysk NAS / serwer NAS


Marek76

Rekomendowane odpowiedzi

"Podpinam to normalnie do komputera poprzez router wi-fi i heja?"

 

Podpinasz Nasa do routera przez lan albo Wifi , jak kto woli.

Logujesz się na konsoli Nasa i wpisujesz dane sieci - jeśli masz statyczne IP z routera to przepisujesz numer ,jeśli dynamiczne (DHCP) to odznaczasz DHCP. Router sam przypisze numer IP twojemu NAsowi.

Jeśli przez wifi to wiadomo, hasło do sieci i już.

 

"Do nasa podpinam np odtwarzacz sieciowy lanem i już?"

Można ale ja podłączyłem przez USB przetwornik i tak korzystam z NAsa.

 

"Jak sie odbywa zapis danych na nasie? Np po wrzuceniu jakiegoś pliku na pc musze go przekopiowac na nasa?"

Można w ten sposób , chyba najbardziej popularny ale można też inaczej.Dla przykładu jak masz jakiś dysk z muzyka to możesz go podpiąć pod Nasa jako zewnętrzny bank i korzystać z niego.jest to o tyle praktyczne ,że możesz go przenosić a Nasa mieć na stałe w domu.Kombinacji jest wiele ,zależy co komu potrzeba. Ja korzystam z Nasa w RAID 1 (macierz), mam dwa dyski zsynchronizowane (ochrona danych) a do tego UPSa .Mam też dysk przenośny , tzw. roboczy na którym to przenoszę materiał do Nasa. Dysk mam mobilny ,nosze go to pracy ,do znajomych a NAS zawsze w domku ,bezpieczny.

 

"Taki serwer normalnie działa przy wyłączonym pc? Czyli mogę słuchać np muzyki bez właczania wszystkiego dookola?"

Dokładnie TAK, to ogromna zaleta tego systemu. Bez ekranów,włączania, wyłączania ,skrzynek i hałasu. Zarządzasz muzyka z tabletu (aplikacja Audio Station - działa na Androidzie,na Win oraz Win Mobile) i z niej uruchamiasz utwory ,włączasz ,wyłączasz ,przeskakujesz ,przewijasz ,ściszasz itd to jest player..Natomiast jak chcesz popracować na NASie siadasz przed kompem i logujesz się do Nasa i podobnie jak w okienkach mieszasz do woli z plikami ,kopiujesz ,budujesz katalogi wszystko identycznie jak w Windzie.

 

Zajrzyj na stronę Synology - maja bardzo fajne tutoriale ,wszystko ładnie widać co i jak.

 

Kurde, nie używałem NASa przez jakieś 6-8 tygodni i wszystko się rozkonfigurowało: żadne urządzenie, ani Synology Finder ani Assistant mi nie znajduje NASa...

Dupa.

NAS się świeci (znaczy diody), ale go nie widać. Musze pisać do pomocy. Any ideas?

Wcześniej wszystko śmigało, nic nie zmieniałem i nagle zonk...

 

Napisz jaki to model?

Próbowałeś przycisku Restore? (Nie wykasuje danych tylko przywróci konfiguracje fabryczną sieci).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim przypadku odtwarzacz sieciowy nie potrzebny jak muze mozna odrazu na daca rzucic za pomoca smartfona na przyklad. Te dyski posiadaja normalne procki i ramy. Nie chuczy to jak zwykly pc?

Teraz jest tyle mozliwosci odtwarzania muzyki ze sam nie wiem ktora isc droga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To w takim przypadku odtwarzacz sieciowy nie potrzebny jak muze mozna odrazu na daca rzucic za pomoca smartfona na przyklad."

Polecam takie rozwiązanie czyli bezpośrednio z Nasa do DACa.

Ze smartfonu nie próbowałem.

 

 

"Te dyski posiadaja normalne procki i ramy. Nie chuczy to jak zwykly pc?"

Posiadają oczywiście ALE są to niskonapięciowe jednostki (takie jak laptopach) i są bezgłośne (nie posiadają wiatraków) . Jedynie dyski potrafią pomruczeć ale i na to jest sposób.Kupujesz dobre dyski (ciche) jak np. WD RED czy jak możesz to Black. Urządzenie (jest niewielkich rozmiarów) stawiasz w szafce ,za szafką ,za meblami , w rogu pokoju etc. Reasmując w ustronnym miejscu i zapominasz o nim. Wszystko odbywa się przez sieć. Wiadomo raz na jakiś czas trzeba zajrzeć i odkurzyć. Ja mam NASa schowanego za meblami 2 metry od DACa i reszty. Nie słychać go wcale. W Nasie jest wentylator sterowany programowo , możesz go ustawić w 3 trybach (max, chłodzenie - tylko doraźnie tzn.włącza się jak skoczy powyżej danej temp. lub wyłączyć go możesz wogóle. Mam wyłączony wentyl na stałe - nie ma potrzeby go używać . W upały tego lat grałem (i lampka podgrzała temp) to NASA miał w środku 40 stopni. Dyski miały temp. 42 i 39 największe zanotowane przez S.MA.R.T.a) .U mnie NASa mam włączonego 24 h na dobę. Przechodzi tylko w stan stand-by nazwijmy to czyli dyski się zatrzymują a elektronika jest czuwaniu(taka hibernacja ) - jedno kliknięcie tabletem i NAs ożywa ,dyski ruszają i wciągu 10-15 sekund muzyka leci....

 

Teraz jest tyle mozliwosci odtwarzania muzyki ze sam nie wiem ktora isc droga.

 

Możliwości jest wiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za objasnienie wszystkiego.

 

W sumie jeszcze mam dwa pytania.

W domu caly komp i reszte mam podpiete do listwy, ktora wylaczam na noc zeby mi te choinki nie migaly. Czy po odcieciu zasilania dla takiego dysku i ponownym jego wznowieniu bede mogl bezproblemu odtwarzac pliki bez koniecznosci wlaczania pc i konfigurowania tego?

I dwa, czy te tanie dyski po 500zl nadaja sie do uzytku, czy koniecznie musze wydac z 1000-1500zl na takie ustrojstwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W domu caly komp i reszte mam podpiete do listwy, ktora wylaczam na noc zeby mi te choinki nie migaly. Czy po odcieciu zasilania dla takiego dysku i ponownym jego wznowieniu bede mogl bezproblemu odtwarzac pliki bez koniecznosci wlaczania pc i konfigurowania tego?"

 

Dysk NAs to niezależne urządzenie - możesz nie włączać kompa przez tygodnie a używać NASa bez problemów.

W razie czego zawsze z tabletu możesz coś na szybko przekonfigurować czy zmienić . Od biedy nie musisz miec kompa wszystko przez NASa można: net ,pliki ściąganie itd. Choć to inny system i nie działa wiele programów z Windy.

najwygodniej wszystko obrobić na Windzie a potem do Nasa.

 

"I dwa, czy te tanie dyski po 500zl nadają się do użytku, czy koniecznie muszę wydać z 1000-1500zl na takie us

trojstwo"

Pytasz o dyski w sensie samych nośników to - nie są to drogie urządzenia .Dla przykładu WD RED 2TB - koszt około 400zł , jak chcesz lepiej to można WD Red Pro 2TB - 550zł albo - WD RE 2TB 650zł. Sam oceń czy to dużo. Wszystko też zależy ile miejsca potrzeba i na jakie zbiory. Są to dyski dedykowane do Nasów ,to bardzo ważne. Owszem "zwykłe-tańsze" dyski też pochodzą ale jak długo i z jakimi błędami? Wszystko zależy do czego , z czym i jakie zbiory będą przechowywane.

Jeśli chodzi o serwer plików to jest kilka firm a każda ma zwoje rozwiązanie.Ceny bardzo podobne.

Ja siedzę w Synology ,zaczynałem od modelu 212 w celach testowych , pobawiłem się ,potestowałem przez kilka miesięcy i teraz docelowo używam 710+ .Na razie zaspokaja moje wymagania w 100%. Zawsze mogę zmienić konfiguracje , dołożyć pojemność , zwiększyć dyski , to bardzo elastyczne urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk NAs to niezależne urządzenie - możesz nie włączać kompa przez tygodnie a używać NASa bez problemów.

Zle zrozumiales. Czy po odlaczeniu zasilania od NASa i ponownym jego załączeniu nie bedzie trzeba nic od nowa konfigurowac.

 

Jesli chodzi o sam serwer to bede szukal najtanszego. Tyle co ja bede go uzywal to pociagnie u mnie sto lat. Na codzien i to nie zawsze pliki FLAC i raz na sto lat jakis film i tyle. Jakos mam zle wspomnienia z WD :) Ale jak te dyski sa dedykowane i dobre to pewnie zakupie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zle zrozumiales. Czy po odlaczeniu zasilania od NASa i ponownym jego załączeniu nie bedzie trzeba nic od nowa konfigurowac."

 

A czy PC-eta musisz po włączeniu/wyłączeniu konfigurować od nowa? To by nie miało sensu żadnego.Nie musisz nic konfigurować ponownie.raz skonfigurowanego NASa używasz do następnej zmiany (softu czy jakiś konfiguracji- wpisów IP czy innych).Ważne jest tylko aby użyć funkcji "Zamknij" przy wyłączaniu Nasa. Jak wyłączysz nagle z listy to może być różnie: jak masz RAID to może się rozlecieć macierz.Trzeba potem synchronizowac dyski, dlatego używam UPSa w razie czegoś...

 

"Jesli chodzi o sam serwer to bede szukal najtanszego. Tyle co ja bede go uzywal to pociagnie u mnie sto lat. Na codzien i to nie zawsze pliki FLAC i raz na sto lat jakis film i tyle. Jakos mam zle wspomnienia z WD :) Ale jak te dyski sa dedykowane i dobre to pewnie zakupie."

Najtańsze rozwiązania są dobre na początek - do testów ,do nauki ,do spróbowania jak to się je. Nie warto schodzić niżej modelu 212 - dlaczego? Ano pliki w hi-res potrafią się przyciąć , poza tym czas dostępu do plików jest dłuższy 5-7 sekund.Wszystko działa nieco wolniej , a jak w tle rozpoczniesz jeszcze kopiowanie to poczekasz jeszcze dłużej.

Dla mnie komfort jest bardzo ważny - u mnie na utwór czekam 1-2 sekundy często w czasie rzeczywistym , poza tym generowane sa okładki do płyt ,wczytywane dane (tagi) o utworach itd. to tez pochłania czas.Wszystko ma znaczenie.

Dlatego nie polecam najtańszych NASów.Ale na początek wystarczy 212 i jeden dysk ,nawet jakiś zwyklak - 1 TB czy coś posobnego - jak pisałem do zabawy, odsprzedaż zawsze i bez starty.

WD RED to dedykowane dyski do Nasów ,nie mają nic wspólnego ze zwykłymi WD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz najtansze sa jakies 214se, kosztuje 600zl (ciekawe czy wogole pociagnie film w HD?), do tego WC Red 1T, to jest 900zł. Musze sie zastanowic czy mi sie oplaca tyle wydawac i nie lepiej magazynwac muzyki na normalnym dysku zewnetrzym. Jak mam na jakis serwer wydac 1000zl to lepiej dolozyc to do jakiegos DACa czy nawet wzmacniacza.

W kazdym badz razie dzieki za wszelkie info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 214se podłączony jako nas do old macamini. iTunes działa z nasa bardzo dobrze, filmy mkv odpalane z vlc również. Podłączałem do niego po usb devialeta jako kartę zew i nie było żadnych problemów, z plikami hires również. Dysk to green 1szt. Polecam, płaciłem 540zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przegladam teraz neta i widze np za niecale 400zł mozna miec juz Zyxela z 1.6 prockiem i 512MB RAM. Sporo lepsze parametry niz Syntology za 600zl. Ciekawe jak to sie przeklada na dzialanie? Czy rzeczywiscie jest szybszy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zyxela będziesz w stanie podłączyć do DACa po USB. Synology wyróżnia się dobrym oprogramowaniem, kulturą pracy itd. Ale jak ci NAS potrzebny tylko do muzyki to pewnie lepiej mieć jakieś dedykowane urządzenie. Posiadanie NASa daje jeszcze jedną ciekawą możliwość. Mianowicie w PC możesz mieć wtedy tylko dysk SSD, zbudować PC całkowicie bezgłośne. Natomiast tani NAS schowany w szafie czy w innym pokoju będzie pełnił rolę magazynu danych. Nawet do takiej roli polecam Synology.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bede uzywal USB, wszystko bedzie szlo przez DLNA do odtwarzacza. NAS bedzie tlyko magazynem glownie na FLAC i troche filmow od wielkiego dzwona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dla ciekawych i choć trochę obeznanych z Linuxem ( a naprawdę potrzebne są tylko podstawy ) polecam :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - teraz w bardzo dobrej cenie.

 

Sprzęt ma spory zapas mocy, miejsce na 4 dyski ( SATA3 ) + dodatkowe wolne złącza SATA ( chyba 3 lub 4 - na dodatkowe dyski, napęd itp. )

Do tego można wrzucić software : FreeNas lub OpenMediaVault ( darmowe dystrybucje oparte na różnych wersjach linuxa ).

Konfiguracja prosta , a dla ciekawskich znacznie większe możliwości ( serwer web , ftp, dns , poczta i wiele innych ).

 

Powyższe rozwiązanie znacznie tańsze , szybsze niż powszechnie promowane Qnap, Synology czy Netgear.

 

Tutaj mamy szansę z 4 dyskami 2TB zmieścić się w 2000zł .

W takim wypadku mamy zabezpieczenie danych ( 4 dyski łączymy w RAID 5 ) oraz pojemność 6TB. Przy stałym IP ( najprościej ) można również mieć na stałe dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dla ciekawych i choć trochę obeznanych z Linuxem ( a naprawdę potrzebne są tylko podstawy ) polecam :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - teraz w bardzo dobrej cenie.

 

Sprzęt ma spory zapas mocy, miejsce na 4 dyski ( SATA3 ) + dodatkowe wolne złącza SATA ( chyba 3 lub 4 - na dodatkowe dyski, napęd itp. )

Do tego można wrzucić software : FreeNas lub OpenMediaVault ( darmowe dystrybucje oparte na różnych wersjach linuxa ).

Konfiguracja prosta , a dla ciekawskich znacznie większe możliwości ( serwer web , ftp, dns , poczta i wiele innych ).

 

Powyższe rozwiązanie znacznie tańsze , szybsze niż powszechnie promowane Qnap, Synology czy Netgear.

 

Tutaj mamy szansę z 4 dyskami 2TB zmieścić się w 2000zł .

W takim wypadku mamy zabezpieczenie danych ( 4 dyski łączymy w RAID 5 ) oraz pojemność 6TB. Przy stałym IP ( najprościej ) można również mieć na stałe dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca.

Jak już iść tą drogą to na tym można też postawić tzw xpenology, czyli oprogramowanie z serwera synology przez entuzjastów przygotowane do zainstalowania na prawie dowolnym pc. Sama instalacja wymaga troszkę wiedzy lub poszukania w necie, później już jest jak na fabrycznym NASie synology. Brakuje kilku funkcji ale da się przeżyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten SW nie daje nic więcej niż OMV . DO Linuxa ( w tym wypadku Debian ) można wrzucić praktycznie wszystko , a i nakładka graficzna jest przygotowana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki to model?

Próbowałeś przycisku Restore? (Nie wykasuje danych tylko przywróci konfiguracje fabryczną sieci).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ds214play.

Już działa, po dwóch restartach wróciła jego widoczność w sieci i dostępność.

Jedyne co mnie dziwi, to fakt, że nie mogę sie do niego podłączyć po https, a wcześniej to śmigało bez problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"I dwa, czy te tanie dyski po 500zl nadają się do użytku, czy koniecznie muszę wydać z 1000-1500zl na takie us

trojstwo"

Pytasz o dyski w sensie samych nośników to - nie są to drogie urządzenia .Dla przykładu WD RED 2TB - koszt około 400zł , jak chcesz lepiej to można WD Red Pro 2TB - 550zł albo - WD RE 2TB 650zł. Sam oceń czy to dużo.

 

Ja mam 2x3TB w cenie 109 euro za sztukę (Seagate). pakuję i pakuję dane na to i jeszcze długo nie zapcham.

 

Ja nie bede uzywal USB, wszystko bedzie szlo przez DLNA do odtwarzacza.

 

Masz już odtwarzacz? Bo jak nie, to nie opłaca się go kupować.

Najtańsze rozwiązanie to kupno Nasa -->DAC (w zależności ile chcesz, może byc już jakiś tani FiiO czy Behringer UPA 222) --> wzmak.

 

A filmy w Full HD nie tna sie?

 

Na ds214play żadnych problemów czy spowolnień.

 

Tak przegladam teraz neta i widze np za niecale 400zł mozna miec juz Zyxela z 1.6 prockiem i 512MB RAM. Sporo lepsze parametry niz Syntology za 600zl. Ciekawe jak to sie przeklada na dzialanie? Czy rzeczywiscie jest szybszy?

 

Synology nie jest może najtańsze, ale jest wystarczające + to co się liczy to obsługa klienta i update, rozwój oprogramowania, dostępność aplikacji, etc.

Tutaj Synology świeci przykładem (z tego co czytałem). Zastanów się, sprawdź czy Zyxel też to daje i na jakim poziomie.

Sprawdź też, czy zyxelem można sterować z telefonu i tableta - teraz tego nie potrzebujesz, ale kto wie - może później. To b. wygodne a w przypadku synology działa świetnie.

Tu nie chodzi tylko o wygodę, ale i bezpieczeństwo danych - niestety wraz z upwszechnieniem NASów jest coraz więcej ataków na nie i wirusów - więc warto mieć nasa firmy, która Cię przed tym chroni.

 

U mnie Synology stoi za kolumną w salonie, w rogu. Nic nie słychać - cichy jak myszka ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyxelem normalnie mozna sterowac z androida etc. Ma nawet usb 3.0. Producent o wszystko zadbal. Synology to chyba pewnego rodzaju prekursor w nasach to i ceny ma swoje. A odtwarzacz strumieniowy i tak bedzie. Jeszcze chyba nie wyroslem z tego i musze miec grajpudlo przed soba obok wzmacniacza. Po drugie wole tez troche sie uniezaleznic od smartfona bo mozna nim sterowac z panela, albo pilota.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.