Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz vintage - warto?


adamgdansk

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś nie mogłem znaleźć wątków dotyczących wzmacniaczy firmy Aiwa dlatego tutaj postanowiłem napisać kilka słów o zakupionym ostatnio przeze mnie z ciekawości wzmacniaczu Aiwa XA-950.

Trzeba powiedzieć, że ta firma w kontekście wzmacniaczy audio w powszechnej świadomości fanów audio - nie istnieje!

Zawsze była poziomowana najniżej z możliwych - chyba nawet niżej niż wyroby firmy Technics, znaczny na to wpływ chyba miała ich ekspansja z mini wieżami, a jak wiadomo to nie jest segment do słuchania muzyki;-)

Podobny, niezasłużony los spotkał inną japońska firmę Akai - tutaj trzeba dodać, że obie firmy na A robiły doskonałe magnetofony - to jest chyba najlepsza rzecz która im "wychodziła".

Wracając do zakupionego modelu XA-950 - był to szczytowy model wzmacniaczy Aiwa, pojawił się na rynku ok 1990 roku i był dostępny w Niemczech w cenie ok 1100 DM.

Pierwsze co się rzuca w oczy to jego wielkość, to kolos o wadze ok kilkunastu kilogramów i dużej mocy - 2 x 150 W (4ohm).

Gra nie jakiś wysubtelnionym, delikatnym dźwiękiem, to typowy japończyk - gra raczej ostro i mocno, ale góra w stosunku do podobnych wzmacniaczy już jest na lepszym poziomie.

Ma bardzo mocny i słyszalny bas, dla miłośników niższych częstotliwości jak znalazł:-)

Świetnie wyposażony - dwie pary gniazd głośnikowych, wybór wkładki gramofonu, możliwość sterowania pilotem itd.

Jest to sprzęt grający na poziomie Denona PMA-1060, od Denona PMA-925 i PMA-915 jest zdecydowanie lepszy.

Jak by ktoś na forum posiadał wzmacniacze Aiwa to niech coś przy okazji "skrobnie", może znajdzie się kilka ciepłych słów dla tej "niekoszernej" marki:)

Jak otworzę wzmacniacz i go trochę w środku wyczyszczę z kurzu to zamieszczę dodatkowe fotki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Jak otworzę wzmacniacz i go trochę w środku wyczyszczę z kurzu to zamieszczę dodatkowe fotki.

 

Wybaczcie odkopywanie tematu, ale... otworzyłeś go już?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie odkopywanie tematu, ale... otworzyłeś go już?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kupiłem kiedyś z ciekawości ten wzmacniacz za 250 zł.

Ładnie wykonany, prezentuje się solidnie. Gałka volume z podświetleniem (jak na fotkach) jest rewelacyjna - czemu dziś nie robią takich gałek.

 

Brzmienie jak brzmienie - jednemu się podobać może a innemu nie. Niestety jak we wszystkich wzmacniaczach z analogowym potencjometrem wzmocnienia balans między kanałami nie był równo trzymany. Nierównomierność w zależności od położenia gałki volume wynosiła około od 1,5dB do 2dB = stanowczo za dużo.

Volume kończyło się na godz. 9. Oznacza to, że gałka volume jest prawie bezużyteczna gdyż regulacja wzmocnienia odbywa się w bardzo małym przedziale. Na skali po godz 9 było już za głośno.

 

Powyższe przypadłości dotyczą chyba 90% wzmacniaczy z analogową gałka wzmocnienia, więc nie jest to jakaś szczególna "zaleta" Aiwy.

Oddałem więc wzmacniacz do utylizacji w markecie.

post-1956-0-80726100-1419169538_thumb.jpg

post-1956-0-96306600-1419169546_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddałem więc wzmacniacz do utylizacji w markecie.

To trochę tak, jakby złomować auto po tym jak złapie się gumę albo zużyje się amortyzator ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Oddałem więc wzmacniacz do utylizacji w markecie

 

Co to oznacza? Że oddałeś za darmo by wawalili do kosza?

 

Sprawa z gałką wygląda jakby było kombinowane coś z potencjometrem. Wątpię by Aiwa popełniła taką lipę w najwyższym modelu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Właśnie otrzymałem ten wzmacniacz za darmo, jakiś gość miał do oddania to wziąłem aby sprawdzić jak brzmi i jestem nim bardzo mile zaskoczony, brzmi dużo lepiej niż nowy amplituner Denon DRA-F109. W swoim egzemplarzu nie mam tych problemów z potencjometrem o których wspomina yayacek.

 

Niestety nie ma do niego pilota, więc jeśli ktoś ma do odsprzedania to jestem zainteresowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

jarex z jakimi kolumnami masz/miałeś aiwę? Na forach brak informacji o tym modelu, mam wrażenie, że tylko paru ludzi w Polsce ma coś takiego;p Przyznaję, że wzmacniacz gra całkiem przyzwoicie. Faktycznie jest dużo, może nawet za dużo basu. Niestety nie miałem jeszcze okazji przesłuchać go z jakimiś sensownymi kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Od siebie polecę takie monstrum. Wyszło tego 5000sztuk więc w jakimś sensie limitka.Dual mono, pobór z sieci 800W. Tylko wymaga małego upgrade, trzeba wymienić kilkanaście kondensatorów w sekcji preampa i kilka przewodów wewnątrz. Kilka lat używałem tego jako mojego głównego wzmaka zanim przesiadłem się na lampę. W tej cenie brak konkurencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...
  • 11 miesięcy temu...

zarejestrowałem się, żeby tu się dopisać specjalnie. moźe komuś przyda się info.

więc witam

 

nie jestem jakimś zapalonym audiofilem, po prostu lubię posłuchać w miarę "poprawnie dla uszu" muzyki, czasem też jak dzieci nie ma w domu - dać w palnik.

mam taką Aiwe około 2 lat już, zaryzykowałem i kompletnie nie żałuje, wzmacniacz faktycznie był cudem techniki od aiwy, myślę, że trochę nie doceniony, no bo kto skojarzy firmę AIWA z audio, z VHSami owszem ale wzmacniacz stereo ? :) . miałem kiedyś wiele lat Diore WS504b, chwile Yamahe chyba AX500, później Denona 1600, i stwierdzam, że ten wzmacniacz najbardziej do mnie przemawia. jest potężny, bas jest naprawdę ogromny, przy tym ułożony, klarowny, jest go dużo ale ja tak lubię, słucham dużo elektroniki, d&b, neurofunku, trip hopu, funku ale też trochę rock'a itp. nawet przy głośniejszym słuchaniu trzyma fason, środek ok ale nie na pierwszym miejscu, góra dobrze słyszalna - przede wszystkim nie zlewająca się, jednak ja dodałem trochę "treble". najbliżej mu chyba do leciwej diory, którą miałem z 12 lat, wzmacniacz ma ogromną moc, słucham też dużo przez niego na Superluxach i jest naprawde przerażająca moc - jak dla mnie oczywiście, wiadomo, cena też robi swoje, nie stać mnie na wzmacniacz za 3 czy 5 tysi, więc o nowszych sprzętach się nie wypowiem bo po prostu nie znam ich.

 

chodzi o denona 1060, nie 1600, w poście jest pomyłka, proszę moderatora o scalenie postów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Wydaje mi się że warto mieć takiego dziadka na stanie , powrót do przeszłości gwarantowany.

Posiadam model ka9100 gra z tannoy s8 / Physic yara superior ii też było fajnie.

Mi się marzy zmienić w moim ledy na lekko niebieski ala MCIntosh , ma ktoś namiar gdzie go mogę wysłać na zaufany przegląd ? ewentualnie wymianę zużytych podzespołów ?

 

Ps. nawiązując do aiwy model xa950 był moim marzeniem , podobnie jak inne konstrukcje akai ( podobne wizualnie ) np. am 32/67 super wyglądają tyle mogę napisać. Niestety nie miałem okazji posłuchać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

od niedawna z korektorem, oczywiście od kompletu czyli GE950, pilot też ori, w weekend będzie tuner XT950. mało tego na rynku ale ja się zakochałem w tej Aiwie, no i superluxy zmieniłem na Isk'i. jest moc

Pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.04.2012 o 08:34, adamgdansk napisał:

Chodzi mi po glowie zakup starego wzmacniacza vintage, Warto?

Jeżeli będzie miał za zadanie służyć jako eksponat w domowym salonie, to może i warto. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na jego stan zewnętrzny i kolor podświetlenia różnych diod, przycisków czy wskaźników, żeby w nocy wszystko ładnie było widać...;). Natomiast z punku widzenia jakości brzmienia i delektowania się z płynącej od niego muzyki to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Śmiać mi się chce jak widzę na aukcjach takich starych dziadków po 30, 40 i więcej lat za 10 - 20 tyś zł. Za tą kasę mamy już wzmaka, z taką jakością brzmienia, że klękajcie narody. No ale, "lampka - np Sansui" za parenaście tysięcy może być, również kusząca, szczególnie po zmianie kabla zasilajacego na np. Harmonix X-DC Million Maestro lub Furutech Nano Powerflux NCF Power Cord. Odlot świetlny gwarantowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maraudio napisał:

. Natomiast z punku widzenia jakości brzmienia i delektowania się z płynącej od niego muzyki to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Śmiać mi się chce jak widzę na aukcjach takich starych dziadków po 30, 40 i więcej lat za 10 - 20 tyś zł. Za tą kasę mamy już wzmaka, z taką jakością brzmienia, że klękajcie narody.

A to ciekawe, chetnie sie dowiem co takiego super mozna nowego kupic za 10tys które np zagra lepiej niz Sansui Alpha 907MR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bumpalump napisał:

A to ciekawe, chetnie sie dowiem co takiego super mozna nowego kupic za 10tys które np zagra lepiej niz Sansui Alpha 907MR

Nigdzie nie napisałem, że mowa o nowym, to po pierwsze. A po drugie używanych 2-3 letnich wzmacniaczy - lepszych od 907MR - w podanej cenie naprawdę kilka się znajdzie. Trochę dziwi fakt, że jako branża nie widzicie tego co się na rynku audio dookoła dzieje i żyjecie nadal w latach 80 ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakies przykłady, wiadomo nie mialem stycznosci ze wszystkim ale jeszcze nigdy nowy sprzet w tej samej cenie nie dorownal vintage ale to jest przeciez logiczne, 20 letni sprzet ktory teraz kosztuje 10tys kiedys kosztowal z 50tys, ciezko wiec porownac go obecnego nowego wzmacniacza za 10tys.

I nie trzeba tu zaklinac rzeczywistości 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, margaryna85 napisał:

Stare lodówki też kiedyś kosztowały z 3 pensje a dzisiaj nawet menele ich nie chcą zabrać na złom spod kontenera :) 

Super porownanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.