Skocz do zawartości
IGNORED

Lampy PSVANE 12AX7T GOLD opinie użytkowników


Gość jarek&ania
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolę sobie odświeżyć temat potrzebuje jedną porządną 12ax7 ze współczesnych biorę pod uwagę Psvane albo Full Music. Która i dlaczego? Proszę o opinię kolegów którzy znają jedne i drugie.

Pozdrawiam,

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew a czy miałeś przyjemność porównać je do Telefunkena, miałem okazję używać je we wcześniejszym wzmacniaczu, kolega ma je w pre gramofonowym i jakoś cały czas wydaje mi się że to przerost legendy nad rzeczywistością. Jeśli robiłeś takie porównanie w miarę możliwości skrobnij kilka słów.

Pozdrawiam,

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BOBSAPP

(Konto usunięte)

Dzięki za odzew a czy miałeś przyjemność porównać je do Telefunkena, miałem okazję używać je we wcześniejszym wzmacniaczu, kolega ma je w pre gramofonowym i jakoś cały czas wydaje mi się że to przerost legendy nad rzeczywistością. Jeśli robiłeś takie porównanie w miarę możliwości skrobnij kilka słów.

Pozdrawiam,

Paweł

 

 

Witam.

Przepraszam że się wtrącę....

Ze współczesnej produkcji wypróbuj sovteka 12ax7 lps ...tylko nie lp bo to zupełnie inna bajka,

Mam telefunkena ....fajne kolory...dużo powietrza....selektywna scena i ....mały dżwięk.....hamuje energię i wygładza....

Sovtek dodaje dynamiki , szybkości i potęgi jest bardziej aksamitny,dużo detali i powietrza.......

U mnie gra w przedwzmacniaczu i odwracaczu fazy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Sovteka w Lebenie, Psvane przy nim to szczyt szczytów, Sovtek chudy. Znam ludzi, którzy stawiają Psvane ponad lub na równi z najlepszymi NOSami. Warto jednak posłuchać samemu, bo inaczej to będzie takie gadu-gadu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wezmę sovteka też pod uwagę, jednak widzę że PSVANE ma najwięcej i najlepsze rekomendacje, ciekawe jak tam z żywotnością tej lampy, ponieważ ogólnie rzecz biorąc o chińskich el34 mam jak najgorsze zdanie: mało żywotne muły.

 

Znam 5751 GE ale nie Jan fajne bardzo dźwięczne lampy ja ceniłem je wyżej niż Telefunkeny. Ale to oczywiście kwestia gustu i reszty toru.

P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12ax7 Psvane mam już długo, żyją. Te lampy nie mają nic wspólnego ze "zwykłymi" chińskimi lampami. Ich jakość (brzmienia) jest raczej szokująca :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BOBSAPP

(Konto usunięte)

Jeżeli chodzi o sovteki .....bo widzę że będą brane pod uwagę...trzeba zwrócić uwagę na to że każda ma inny charakter...

12ax7 WA suche , bezpośrednie brzmienie ...brak potęgi i namacalnośći LPS

 

12ax7 WB suche , ciemniejsze brzmienie , scena do tyłu...

 

12ax7 LP ciepłe , gęste , dynamiczne , wokale do przodu....zawsze aksamitna góra pasma

 

12ax7 LPS bezpośrednie , namacalne , potężne dużę brzmienie góra znacznie lepiej otwarta niż w LP i bas bardziej konturowy.....natomiast jeżeli chodzi o środek pasma jest bardzo obecny .....doskonale pokazuje różnice między metalem na dęciakach a drewnem na smykach....

 

cena nie wysoka ...a jak się spodoba zapomnisz o lampach NOS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Jeżeli chodzi o sovteki .....bo widzę że będą brane pod uwagę...trzeba zwrócić uwagę na to że każda ma inny charakter...

12ax7 WA suche , bezpośrednie brzmienie ...brak potęgi i namacalnośći LPS

 

12ax7 WB suche , ciemniejsze brzmienie , scena do tyłu...

 

12ax7 LP ciepłe , gęste , dynamiczne , wokale do przodu....zawsze aksamitna góra pasma

 

12ax7 LPS bezpośrednie , namacalne , potężne dużę brzmienie góra znacznie lepiej otwarta niż w LP i bas bardziej konturowy.....natomiast jeżeli chodzi o środek pasma jest bardzo obecny .....doskonale pokazuje różnice między metalem na dęciakach a drewnem na smykach....

 

cena nie wysoka ...a jak się spodoba zapomnisz o lampach NOS

Miałem wspomniane przez ciebie Sovteki u mnie w sprzęcie jako fabryczne.

Krótki komentarz do nich : ŚMIEĆ.

 

Zamieniłem na PSVANE i różnica porażająca na korzyść Chińczyków.

 

Posłuchaj kolegi SZUB - wie co pisze ;)

 

Ale PSVANE to nie zawsze na 100 % super dżwięk (bo jakość zawsze jest najlepsza na obecnym rynku lamp).

Miałem przez jakiś czas CV-181T w najlepszej dostępnej wersji BEST w zamian za moje TungSole 6SN7.

Katastrofa dżwiękowa. Uszy więdną . zero dynamiki, przestrzeni, wysokich. Grały przymulone i bezbarwnie.

Sovteki grają jak z innej galaktyki w porównaniu do CV-181T. Ale może po prostu nie spasowały się moimi końcówkami . które należą do b.wymagających.

Edytowane przez jarek&ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wyrazić obawy, czy w ciągu kilku miesięcy z produkcji lamp zawodnych na tych samych liniach i rękami tych samych ludzi da się zacząć produkować super lampy. Niech jako przykład posłuży np. prezentowana w internecie karta katalogowa lampy 12AT7 - wygląda na rebrandowaną lampę firmy Guiguang, w której po prostu pozłocono nóżki - na wzorcowej fotografii pokazana jest lampa z krzywym spłaszczem i nierówno obsadzonymi mostkami mikowymi - nóżki też zresztą są krzywo wtopione w spłaszcz. Być może jest to tylko wpadka reklamowa - polecam jednak przed dokonaniem zakupu zebranie więcej informacji o produktach PSVANE, które są dostępne jako źródła dokumentowane a nie ustnie przekazywane ploteczki.

 

Pozdrawiam i życze przyjemnego odsłuchu - aby moje wątpliwości się nie sprawdziły ;-)

Wydaje się , ze masz rację , chiński szmelc w nowym papierku. Zamysł marketingowy dobry i nadzieja na przyszłość , ze skoro są klienci to jakosc tych lamp bedzie sie polepszac. Najogólniej jeśli można to lamp produkcji chinskiej należy unikać, nie zawsze jest jednak wybór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez electro

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Wydaje się , ze masz rację , chiński szmelc w nowym papierku. Zamysł marketingowy dobry i nadzieja na przyszłość , ze skoro są klienci to jakosc tych lamp bedzie sie polepszac. Najogólniej jeśli można to lamp produkcji chinskiej należy unikać, nie zawsze jest jednak wybór.

Nie rozumiem do czego ma taka dyskusja doprowadzić?

Zamiast pisać ZASŁYSZANE opinie ludzi, którzy wyczytali coś tam w internecie proponuję posłuchać tych ludzi, którzy po prostu te lampy posiadają.

Czy taka propozycja nie wydaje się najbardziej racjonalna?

Ja pisałem wcześniej , że takie lampy posiadam (jak widać z innych wpisów nie tylko ja) i z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić ,że na 100 % są one lepsze od Sovteków.

Ich wykonanie też nie pozostawia żadnych wątpliwości . Są to b. dobre ale i względnie drogie lampy.

 

Polecam wszystkim niedowiarkom ;)

 

Nie wszystko co jest z Chin jest gównem.

Też kiedyś myślałem inaczej.

Ale zmieniłem zdanie, przynajmniej w tym wypadku.

Edytowane przez jarek&ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega electro nie zna lamp Psvane 12ax7, at7 etc., ale włada "wiedzą", że "chiński szmelc". Jakie to typowe: "ja co prawda nie słyszałem piosenki, ale chciałem powiedzieć kilka słów na jej temat"... "Rejs", panie, wiecznie żywy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SzuB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale panowie, spokojnie. Te lampy to szmelc co nie znaczy, że z czasem nie bedziemy wszyscy na takie skazani. Słabe pod wzgledem konstrukcji, materiałow i czasu grania. Abstrahujac juz od tego , ze zdarzaja sie wadliwe technicznie w stopniu absurdalnym, np. Full Music. Czy można lepiej w dzisiejszych czasach? oczywiscie, jestem pod duzym wrażeniem zarówno brzmienia jak i wykonania Genalex Gold Lion 6922, porządnie wykonana lampa o dojrzałym brzmieniu, jak z dlugowiecznoscia sie okaze. Taka produkcja moim zdaniem zasluguje na uznanie. Rozumiem, że jesli chodzi o lampy z wątku nie ma za bardzo alternatywy i dobrze jak sie cokolwiek znajdzie ale wychwalac takie cos pod niebiesy to chyba przesada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Ale panowie, spokojnie. Te lampy to szmelc co nie znaczy, że z czasem nie bedziemy wszyscy na takie skazani. Słabe pod wzgledem konstrukcji, materiałow i czasu grania. Abstrahujac juz od tego , ze zdarzaja sie wadliwe technicznie w stopniu absurdalnym, np. Full Music. Czy można lepiej w dzisiejszych czasach? oczywiscie, jestem pod duzym wrażeniem zarówno brzmienia jak i wykonania Genalex Gold Lion 6922, porządnie wykonana lampa o dojrzałym brzmieniu, jak z dlugowiecznoscia sie okaze. Taka produkcja moim zdaniem zasluguje na uznanie. Rozumiem, że jesli chodzi o lampy z wątku nie ma za bardzo alternatywy i dobrze jak sie cokolwiek znajdzie ale wychwalac takie cos pod niebiesy to chyba przesada.

Nie wiem o co tobie kolego do końca chodzi?

O to ,że generalnie lampy są chimeryczne i wadliwe konstrukcyjnie w porównaniu do tranzystorów?

Tak , masz rację. Ale nie o to w tym biznesie chodzi.

Nie bez powodu wielu producentów sięga po z gruntu przestarzałą i chimeryczną konstrukcję jaką jest lampa.

Po prostu dżwięk jaki uzyskujesz z lampy lub połączenia lampy i tranzystora przewyższa zwykłe konstrukcje tranzystorowe.

Po co mieliby konstruktorzy zadawać sobie trud i konstruować skomplikowane urządzenia hybrydowe skoro miały by one grać gorzej od tranzystora?

Przecież to było by bez sensu.

Ja miałem możliwości porównania sprzętów tranzystorowych i lampowych (hybrydowych) i doszedłem do wniosku , że jak na mój gust te ostatnie (choć chimeryczne) są zdecydowanie bardziej muzykalne.

O.k są zapewne też dobre konstrukcje tranzystorowe ale jak miałbym wybierać zawsze wybiorę konstrukcję hybrydową.

 

Co do PSVANE to nie będę ciebie przekonywał do tego producenta bo jak widać masz swoje zdanie (choć jak dla mnie nie zrozumiałe).

Jest oczywiście wielu producentów lamp lepszych i gorszych.

Ale na pewno PSVANE 12AX7/AT7 zalicza się zdecydowanie do tych lepszych a w tym typie lampy jest po prostu najlepszy.

Kup sobie , wypróbuj a potem wydawaj opinie na ten temat.

Będzie ona na 100% zbieżna z moją na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co tobie kolego do końca chodzi?

Wydaje mi się , ze pisze dosyc jasno i dokładnie o tym, o co mi do końca chodzi, z przykładami. Nie potrafie jasniej pisac do laika. Gram na lampach od wielu lat i system mam skonfigurowany głównie na lampach . Popatrz ile jestem na tym forum i oszczedz mi bajania o konfiguracji sprzetu itd.Ta chińska fabryka jest znana od 50 lat, ma lepsze i gorsze produkty. Głównie gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez electro

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Wydaje mi się , ze pisze dosyc jasno i dokładnie o tym, o co mi do końca chodzi, z przykładami. Nie potrafie jasniej pisac do laika. Gram na lampach od wielu lat i system mam skonfigurowany głównie na lampach . Popatrz ile jestem na tym forum i oszczedz mi bajania o konfiguracji sprzetu itd.Ta chińska fabryka jest znana od 50 lat, ma lepsze i gorsze produkty. Głównie gorsze.

Rozumiem ,że ilość wpisów na jakimś amatorskim forum czyni ciebie ekspertem w dziedzinie audio?

Zabawna teoria.

Ja mam zdecydowanie mniej wpisów od ciebie. Tak więc "logicznie" rozumując znam się mniej na audio ;)

Równie dobrze można by mierzyć wiedzę na podstawie rozmiaru buta.

 

Ale przede wszystkim nie o jakąś wyczytaną wiedzę tutaj chodzi.

Chodzi o to, że ty twierdzisz że konkretna lampa jest do dupy nie mając jej w ręku i nie porównując do innych.

To już chyba wyjaśnia wszystko?

 

A o konstrukcjach sprzętu nie chcę dyskutować bo konstruktorem (tak jak i ty ) nie jestem.

Twierdzę to co słyszałem a nie to co jest napisane w internecie.

A to zasadnicza różnica.

 

P.S.

 

Jak piszesz na publicznym forum to pisz w sposób kulturalny i "spieraj" się na argumenty a nie na słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryka fabryką, lata latami, ale czy testowałeś TE KONKRETNE lampy, czy tylko fabryka jest chińska, więc be? Bo to tak, jakbym napisał, że dziś NOSy są do kitu, gdyż sprzedają je sami oszuści. Wszystkie NOSy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc "logicznie" rozumując znam się mniej na audio ;)

Sadzac z wpisow w ogole sie nie znasz.

 

Fabryka fabryką, lata latami, ale czy testowałeś TE KONKRETNE lampy, czy tylko fabryka jest chińska, więc be? Bo to tak, jakbym napisał, że dziś NOSy są do kitu, gdyż sprzedają je sami oszuści. Wszystkie NOSy.

Ja wyrazilem swoje zdanie, nie mniej i nie wiecej. Podalem tez przyklad dobrej lampy z nowej produkcji. Wg mnie po prostu nie ma czym sie zachwycac jesli chodzi o temat wątku, co nie znaczy , ze zabraniam dziesiatkom czy setkom osób sie tym zachwycac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez electro

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Sadzac z wpisow w ogole sie nie znasz.

Całe szczęście ,że mamy ciebie na forum.

Zawsze jest do kogo napisać pytanie o rzeczy, których nigdy nie miało się w ręku.

Internet to na prawdę morze możliwości twórczych.

 

Może i na sprzęcie się nie znam ale na pewno nie tobie o tym sądzić.

Z resztą czytając twoje dotychczasowe popisy na forum i obelgi pod adresem różnych osób można stwierdzić ,że na tym na pewno się znasz jak mało kto.

 

Poza tym przeczytaj ze zrozumieniem co jest napisane w tytule wątku.

Może to tobie pomoże zrozumieć pewne wypowiedzi innych osób w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

electro - rzeczywiście ciekawie brzmi Genalex Gold Lion 6922? jest delikatna? Jak długo jej używasz?

nie wydaje mi się delikatna w budowie, raczej bardzo porządnie wykonana, kilkaset godzin już przegrała, gra bogatą średnicą, jest dynamiczna i rozdzielcza , ale z nienarzucającymi się, niewyostrzonymi wysokimi tonami -dużo słychać i nie rodzi to zmęczenia, potrafię wymienic lampy z wiekszą dynamiką grania w skali makro i szybkością, ale ta lampa ma bardzo spójny dźwięk, bardzo ładny bas i znajduje się lekko po ciepłej stronie co wielu osobom może się podobać....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc delikatna miałem na myśli delikatny dźwięk a nie wykonanie jak to odczytałeś a można było i tak to zinterpretować. Dzięki za za info. Trza pomyśleć o zakupie w końcu to nie majątek a i dostępna nowa od ręki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

widzę, że po fali euforii na temat Psvane, zaczęły się pokazywać w obiegu wtórnym

tak to bywa z hiciorami w ślicznych pudełeczkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamel, słuchałeś tej lampy? Bo jesteś tak wybitnym znawcą, że szkoda by było, żebyś tak gadał po próżnicy. A tych NOSów to cały internet, panie. Nikt ich nie chciał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

widzę, że po fali euforii na temat Psvane, zaczęły się pokazywać w obiegu wtórnym

tak to bywa z hiciorami w ślicznych pudełeczkach

 

To zależy kto i czego szuka.

Ja mam te lampy i co mogę powiedzieć na pewno są dobrze wykonane - zero mikrofonii i szumów własnych.

U mnie w systemie grały jakiś czas ale czas na zmiany i poszukiwanie innych dróg.

Ze względu na potężny bas w tych lampach u mnie w systemie i w połączeniu z kolumnami , na których gram bardziej przypadły mi do gustu inne lampy.

Nie oznacza to jednak, że PSVANE to śmieć.

Miałem różne inne i z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić , że są to jedne z najlepszych lamp z obecnej produkcji.

 

Należy przy tym zauważyć , że na forum jest dużo wypowiedzi krytycznych ludzi, którzy tych lamp nie posiadali ale żadnej krytycznej , ludzi którzy te lampy posiadają lub posiadali.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
... są to jedne z najlepszych lamp z obecnej produkcji ...

dobrze napisane :)

 

i widzi Pan Panie SzuB, to zależy od Pana czy to jest aż tyle czy tylko tyle

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, Panie mamelu. Może być lepiej. Może być gorzej. A może być tak jak mi się podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SzuB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.