Skocz do zawartości
IGNORED

Czy małe głośniki mogą mieć dobry bas?


Filozof71

Rekomendowane odpowiedzi

Gość partick

(Konto usunięte)

dokładnie. dotarcie głośników to nie jest taka szybka sprawa jak się wielu wydaje :)

 

 

podejrzewam, że mój rozegrany soundbar może brzmieć lepiej niż wiele nowych kolumn :)

 

a żeby nie było, to kupiłem dwa komplety i tego drugiego - niedotartego - nie da się słuchać. ładne jaja, co? ;-)

 

ale zapuszczam go od czasu do czasu, co by się nie zastał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera jasna, aż mi się scyzoryk w kieszeni otwiera, jak czytam odkrywcze, niezaprzeczalne prawdy typu "mały gołśniczek to mały bas!" , itp..

 

Zapewne ich autorzy słyszeli już dużo małych głośniczków z małymi basami, czy może w ogóle mają coś z rozmiarem, zafiksowane? nie wnikam.. :)

 

Bazując na swoich doświadczeniach, stwierdzam że:

 

- wiele razy słyszałem na małych monitorkach śliczny bas.

 

- pomijając tak ważne aspekty, jak choćby akustykę pomieszczenia, to MOIM ZDANIEM problem jest troszkę bardziej złożony, niż "małe vs duże". U mnie najczęściej PROBLEMEM BYŁO ŹRÓDŁO, najczęściej wzmacniacz. Często brakuje mu najniższego, punktowego dołu, więc głośno zagra basem na dużych zestawach, ale małe są po prostu bardziej wymagające, a ludzie uważają to za wadę wymagających głośników, a nie niedociągnięcie swojego sprzętu...

 

Rozwinę ten drugi punkt. Zdarzało się, że spotykałem ludzi zawiedzionych swoim małym basem w małych monitorkach, ale kiedy podłączało się pod nie któryś z moich wzmaków, to aż siadali z wrażenia, a po godzinie, czyli rozciągnięciu zawieszenia, byli już całkiem happy :)

 

Często też pierwsza reakcja na proponowane przeze mnie zestawy, oparte na Tannoy M1, to obawa, że "te głośniki takie małe i czy będzie bas..?" No cóż, M1 są niesamowite już na starcie, a po zmianie kabla wewnt. na grubszy i dociążaniu grają niesamowitym basem. Niesamowitym w tym sensie, że to co słyszysz, kłoci się z tym, co widzisz. Jak kogoś przyprowadzam do mieszkania i włączam jakąś muzykę, to standardowo gość patrzy i pod stół i szafki i pyta" o, a gdzie masz suba!?" :)

Naprawdę, ludzie nieobyci i nieosłuchani w muzyce, instrumentach i w sprzęcie, są ZAWSZE zszokowani tymi "moimi" Tannoym1 napędzanymi dobrym wzmacniaczem. Co dopiero ci "osłuchani"...! :)

 

Żeby nie przeciągać tego mojego pierwszego postu, dodam jeszcze krótko o pewnym doświadczeniu..

 

Kiedyś z kolegą przez całą noc pracowaliśmy nad 3 parami kolumn: Tannoy M1, M2.5 oraz M3 (czyli, po kolei: malutkie monitorki, takie już całkiem spore, oraz podłogówki).

Po "robocie" (zmiana okablowania,kondów w zwrotnicach) postanowiliśmy wykorzystać okazję i ostro porównać prawie całą serię M! Wyniki były zaskakujące, aż obaj byliśmy lekko speszeni...

 

Zwyciężył najmniejszy! M1! Oczywiście porównywaliśmy wszystkie aspekty brzmienia, na pewno zaważyła akustyka, ale tak nam wyszło... Doszliśmy do wniosku, że nawet potężne grzmienie M3 nie zrekompensuje czaru i sceny M1. A bas? Wierzcie, lub nie, ale dolna granica osiąganego basu wcale tak bardzo się nie różniła! Ba! Niektóre aspekty, jak np punktowośc i szybkość tego "prawie-najniższego" przemawiała na korzyść M1..

Dodam, że nie mieliśmy sprecyzowanych poglądów, żadnych założeń: po prostu chcieliśmy zdobyć trochę wiedzy. No i zdobyliśmy, ale raczej zagwozdki... :)

 

Dodam jeszcze, to ważne: CD i wzmacniacz były bardzo dobrej klasy, szczególnie dopracowano w nich zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, to ważne: CD i wzmacniacz były bardzo dobrej klasy, szczególnie dopracowano w nich zasilanie.

Czy mógłby kolega powiedzieć jakie to są wzmacniacze dobrej klasy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jak mały 12cm z B&W CM1 pracuje. Aż czasem ciarki przechodzą jak się patrzy na takie wychylenie

 

Wali średnica a gdzie bass ? Wychylenie może i jest ale co to ma wspólnego z basem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak dopracowano w nich zasilanie?

 

Odpowiadam jednocześnie kolegom maryjan i Starym. Spodziewałem się takich, lekko prowokujących, pytań.. :)

 

Chodzi o wysokiej klasy sprzęt z początku lat 80tych. Np. taki Luxman L-190, L-430.. Kenwoody, Duale, trochę tego było... Skoro siedzicie w dziale DIY, to powinniście wiedzieć, jak olbrzymie są możliwości tego sprzętu po rozsądnym remoncie i zmianach, szczególnie w zasilaniu. Tym bardziej dziwi mnie pytanie "Jak poprawiono zasilanie?"

 

Jak poprawiono? Dobrze poprawiono! :) Tak, że sprzęt zagrał wyraźnie lepiej.

 

Cholera, przecież to DIY, nie..?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to akustyka, więc myślałem, ze chodzi ci o fabryczne rozwiązania.

 

o sziiit !! :D

 

nie wiedziałem, naprawdę byłem przekonany, że to "moje" DIY" :)

 

No, to ładne faux pas strzeliłem.. A z tym basem, jak jest problem, to naprawdę czasem trzeba i gdzieś indziej, nie tylko w samych monitorkach poszukać..

 

No dobra, nie ględzę już wam, spadam do siebie! :)

 

PZDR!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o sziiit !! :D

 

nie wiedziałem, naprawdę byłem przekonany, że to "moje" DIY" :)

 

No, to ładne faux pas strzeliłem.. A z tym basem, jak jest problem, to naprawdę czasem trzeba i gdzieś indziej, nie tylko w samych monitorkach poszukać..

 

No dobra, nie ględzę już wam, spadam do siebie! :)

 

PZDR!

Nie kliknij czasem na inną żonę :) trzymaj się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam monitory z głośnikiem 15 cm...w zależności od wzmaka basu było czasem nawet za dużo, tyle co z podłogówek na siedemnastkach, ale był to kiepski bas, tak że trudno było słuchać pewnych płyt bo zwyczajnie dudniało. Po zmianie wzmaka bas był odpowiedniej jakości i dało się zauważyć zbyt słabe niskie zejście na niektórych płytach... odpowiedzią był zakup suba i tu historia się powtórzyła, więc niezbędne okazała się dodatkowa korekcja basu suba. Według mnie nie istnieją małe głośniki z dobrym basem w sensie zejścia i natężenia...co najwyżej można mówić o doskonałym basie w zaistniałej sytuacji, czyli na miarę możliwości technicznych wykorzystanie max potencjału głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

"I stated that you can only produce real bass by moving a large area of air gently and not by moving a small area of air violently" Tony Gee, humblehomemadehifi.com

 

Ja się pod tym podpisuję. Wychylenie wychyleniem, jakość jakością. To nie to samo i jedno nie przekłada się na drugie. A już na pewno nie tak, jakby panowie piszący wcześniej chcieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojęcie dobrego basu jest dość subiektywne.

Dla jednego to będzie pomrukliwy, "ciepły bas", a dla drugiego punktowe walenie w klatę.

 

Dla mnie najważniejsze jest, aby bas nie właził swoim pasmem na średnicę, która przecież zawiera najwięcej informacji.

Najczęściej dobry "dla mnie" bas uzyskuję z kolumn vintage w obudowie zamkniętej.

Nowoczesnych wąskich kolumn 2-way z bassreflexem nie mogę jakoś słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w tym dużo prawdy że każdy ten bas odbiera inaczej i co innego w nim lubi

 

Ja na przykład lubię kontra-bas i lubię w jego dzwięku subtelność, bo kontrabas to przecież bardzo subtelny instrument... jak skrzypce zresztą. Zależy kto gra i jak gra! Różne wynalazki wzmacniające mają kontrabasiści i też tak jak w audio hobby, wielu muzyków używa wzmacniaczy z malutkim głośniczkiem, który po prostu raz się sprawdza, a raz nie. Mam wytrenowaną konfigurację stereo 2+2 i te dwa trzydziesto centymetrowe woofery wykonują swoją robotę w sposób wyjątkowy. Przestrzeń, wypełnienie pomieszczenia dzwiękiem i realizm dzwięku kontrabasu są na bardzo dobrym poziomie. Bez subów nie miałem takiego efektu, chociaż też nie było żle. Ważne jest również, a może nawet najważniejsze, jakiego rodzaju muzyki słuchamy. Inna jakość basu jest potrzebna do słuchania muzyki elektronicznej, inna do rocka, a jeszcze inna do jazzu, klasyki i w ogóle do kameralnych projektów muzycznych. W wielu przypadkach ten wielki bas wręcz przeszkadza! Ale wiadomo... że lepiej kijek obcinkować, niż go póżniej pogrubasić...! ;-)

 

Pozdr, M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich PS'ach jest basu idealnie tyle i trzeba w pomieszczeniu 18m2 . Monitory dają wspaniałą lokalizację, kontrabas Larsa Danielsena jest zróżnicowany potrafi być twardy jak decha i schodzić bardzo mocno w dół bez dudnienia. Jednak nie ma róży bez kolców, akustyka pomieszczenia to podstawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera jasna, aż mi się scyzoryk w kieszeni otwiera, jak czytam odkrywcze, niezaprzeczalne prawdy typu "mały gołśniczek to mały bas!" , itp..

 

Dobry bas powstaje nie tylko w basowym ale przede wszystkim w średnio i wysoko tonowym głośniku.

Ja jestem zwolennikiem obcinania filtrem dolnoprzepustowym np 50Hz 24dB/Okt by zapobiec niepotrzebnemu wychyłowi membrany co redukuje zniekształcenia w tak ważnym paśmie średnim.

Dobrze zestrojona kolumna zawsze ma dobry bas czego dowodem jest właśnie tannoy M1, ja miałem swego czasu jakieś na F... i były zupełnie niezłe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podaj jakieś przykłady konfiguracji z dobrym basem - kolumna + wzmak.

 

Na mnie wrażenie zrobiły suby Klipsch SW-12 (chyba), Paradigm Servo-15...są podobne pod względem mocy i wielkości głośnika, były też inne i miały podobne cechy...a kolumny estradowe też mają niezłego kopa, to jest moc...

 

Mało jest nagrań z niskim basem, więc można odnieść wrażenie, że taki monitor daję rade, a co z rapem, popem, muzyką elektroniczną...czasem słaba kontrola basu daję wrażenie potęgi brzmienia nawet na monitorach, ale wtedy pewnych nagrań po prostu słuchać się nie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />

ale wtedy pewnych nagrań po prostu słuchać się nie da.<br />

<br />

<br />

Mam takie podejrzenie, że niektórzy producenci dodają specjalnie jakieś dziwne infra dźwięki by  membrany ładnie trzepotały.<br />

Wrażenie to to robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Małe głośniki nie mogą mieć dobrego basu, ale nie należy z tego wyciągać wniosku, że duże głośniki muszą mieć dobry bas.

 

Tu nie można pominąć ogólnie klasy kolumny i może się okazać, że właśnie ta z mniejszymi głośnikami będzie miała lepszy bas.

 

Co innego, gdy porównujemy w ramach powiedzmy tej samej serii danego producenta. Tylko wtedy najczęściej jest tak, że większe głośniki są w dwa razy droższej konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Pojęcie dobrego basu jest dość subiektywne.

Dla jednego to będzie pomrukliwy, "ciepły bas", a dla drugiego punktowe walenie w klatę.

 

Dla mnie najważniejsze jest, aby bas nie właził swoim pasmem na średnicę, która przecież zawiera najwięcej informacji.

Najczęściej dobry "dla mnie" bas uzyskuję z kolumn vintage w obudowie zamkniętej.

Nowoczesnych wąskich kolumn 2-way z bassreflexem nie mogę jakoś słuchać.

Podpisuje sie obiema rekoma.."wychowalem sie" na duzych glosnikach basowych, moje pierwsze visatony byly na 25cm modelu w250s w 140litrach i zejsciem do 27Hz, potem bylo juz tylko wiecej. Linie transmisyjne t+a tmr 160 a w szczytowym okresie mialem odgrody z czterema 15 calowymi teslami. Troche przesada...na dzien dzisiejszy mam vintagowe monitory zamkniete na 30cm papierowych glosnikach miekko zawieszonych. W kinie uzywam zamknietego Kefa TDM45 z 15 calowym glosnikiem. Nie sa to standardowe zestawy goszczace u przecietnego Kowalskiego, z tego zdaje sobie sprawe. Fakt posiadania i wieloletnich odsluchow przetwornikow basowych o wysokiej efektywnosci, twardo zawieszonych papierowych membranach, czesto gesto z magnesami alnico (Tannoy, Altec, Electrovoice, University, Visaton, T+A etc etc), wyrabia w czlowieku pewien dystans do wspolczesnych kolumn na minibasikach. Wlasciciele takowych kolumn czesto gesto z braku porownania do duzych energetycznych membran, myla lub nie maja wogole odniesienia do tego jak tak naprawde bas moze brzmiec. Bylem ostatnio u znajomego na odlsuchu kolumn Kef Cresta 30, ktore na swoj malutki woofer mialy miec podobno "calkiem niezly" bas. No tak, jak na takie male gabaryty to moze i do pewnego momentu bas byl, niestety wraz ze wzrostem natezenia dzwieku, calosc sie gubila, bas sie rozmywal, mulil srednice i calosc brzmiala jak mala katastrofa. To samo bylo z pewnym modelem Xavianow na malym zdaje sie 15cm podobno jakims bardzo zacnym i drogim skandynawskim przetworniku. Dla mnie z prawdziwym basem nie ma to nic wspolnego. Niezorientowanym polecam odsluchy starych zamknietych monitorow na 10 - 15 calowym basie, moze to zmienic wasze zapatrywania na temat basu jako takiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo bylo z pewnym modelem Xavianow na malym zdaje sie 15cm podobno jakims bardzo zacnym i drogim skandynawskim przetworniku.

 

Xavian XN250 (?), Scan Speak Revelator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIestety nie, te ktorych sluchalem to byly podlogowki dwudrozne. NIe wiem jednak jaki model, wiem tylko ze kosztowac mialy 11000PLN. Musialyby to byc ostatnie kolumny na planecie ziemii zebym chcial zaplacic za nie chocby 1/3 ceny, biorac pod uwage caloksztalt grania to sie zastanawiam z czym porownuja je potencjalni nabywcy ze placa za taki szajs tyle pieniedzy...czy nazwa Revelator ma znaczyc ze ten glosnik jest rewelacyjny?? HA HA!!! NIezly joke...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.