Skocz do zawartości
IGNORED

zabić echo


lian

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Zawsze było tak, że pokój był na chwilę. Nie było sensu akustycznie niczego poprawiać, przestawiałem jedynie kanapę i kolumny. Obecnie posiadam pokój docelowy i tak już zostanie na zawsze :) Ponieważ wprowadziłem się niedawno to brakuje mi wielu mebli i jest trochę łyso. Więc doskwiera mi nie pogłos a coś co nazwać można już echem.

 

Ogólnie na moje ucho, sam balans, równowaga tonalna jest dobra. Może trochę za dużo basu (wcale nie dudniącego) ale to raczej wina zbyt mocnych kolumn do tego pomieszczenia. Ponieważ słucham głośno to pogłos doskwiera.

Jeszcze bardziej doskwiera mi myśl, że być może walka z pogłosem nie skończy się na dywaniku, trzech szafach i półce wiszącej na płyty. Ogólnie pomieszczenie jest budowane w stary stylu, drewniane dechy na podłodze, meble będą antykami. Nie chciałbym wkładać ustrojów które zespsują klimat. I to mnie właśnie martwi.

 

Dlatego chciałem zapytać, szanownych forumowiczów,

1.czy jeszcze przed zakupem mebli należy zwrócić na coś uwagę,lub zawołać akustyka? Czy dopiero jak wstawię meble?

2. zakładając że równowaga jest ok, i walczymy wyłącznie z pogłosem, czy istnieją ustroje o nie wielkich rozmiarach lub dostosowane wyglądem do różnych pomiesczeń? można to w necie zobaczyć?

3. Nigdy niczego nie założę na sufit, jest zbyt piękny :)

 

Pokoju teraz już nie obmierzę dokłądnie. Jutro. Ale ma 25m2. dłuższ ściana koło 6m, krótsza koło 4.xm, wysokość 3.35 - kamienica. na podłodze dechy, sosna. okna na ścianie krótszej zajmują prawie całą ścianę, obecnie bez firan. Kolumny ustawine wzdłuż ściany dłuższej po jej środku około 2.5 m od siebie i około 1m od tylnej ściany - tej dłuższej. ja siedzę około 1.0m od przewległej ściany. Jutro dokładnie to wymierzę.

Bas jest wielki. takiego jeszcze nie miałem, jedynie dawno dawno temu w pokoju 10m2 przy tannoyach :) to były czasy. I wcale nie jest go masakrycznie za dużo bo jest różnicowany w zależności od nagrania. Wreszcie słabe utwory rokowe, gorzej zrealizowane, mają jakś podstawę. Ale jak puścimy nową madonnę, albo coś takeigo, to podbite basy tych nagrań zmiatają wszystko...

 

Pogłos przeszkadza w czytelności. Liczę na większą scenę, na lepsze zarysowanie planów za kolumnami (sukces, że w ogóle jest!) liczę na lepszą selektywność średnicy i mikrodynamikę. Bo wiadomo - wszystkie te cechy pogłos zabija.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Najpierw zastanowić się na ustawieniem sprzętu i mebli.

2. Istnieją, można zrobić pod konkretny styl pomieszczenia. Z rozmiarami będzie gorzej, bo żeby skutecznie zlikwidować nadmierne echo to muszą zajmować powierzchnię kilku metrów kwadratowych. W stylizowanym pomieszczeniu można dobrać tkaninę obiciową zgodną ze stylem wnętrza lub wybrać kolor ścian, aby ustroje nie rzucały się w oczy. Przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3. Sufit jest wysoko, więc odbicia od niego są opóźnione. Przy adaptacji ścian i dywanie na podłodze sufit można zostawić takim jaki jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem jaki masz rodzaj pogłosu, ale u mnie na pogłoś o wybrzmieniu metalicznym ( test gdy klaskałem w dłonie) pomogło zrobienie czegoś co odbija dzwięk z łaczenia sufitu za scianą w jej środkowej części

Używłem do tego styropianu podwieszonego na części ściany i sufitu a wszystko owinięte satyną aby to jakoś wyglądało

Domniemam jednak, że Ty nie bedziesz chciał się bawić w takie chałupnicze ustroje jak styropiany, wełna mineralna itp więc ciężko edzie coś poprawić jeżeli ustawieniem kolumn nie uzyskasz oczekiwanego efektu, a nawet moge powiedzieć że nic się nie poradzi bo ustroje muszą byc- kwestia tylko czy wykonane samemu za pół darmo czy przez firmę, która słono zaśpiewa za taką fatygę.

 

Na razie jednak popróbuj z ustawieniem sprzętu-ja załapałem się za głowę jak przestawiłem kolumny z jednej ściany na przeciwległą-zdawało się jakby sięzmieniło kolumny

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - moim zdaniem w pokoju nie masz echa, tylko na prawdę długi pogłos. Co do tego, co to jest echo polecam przeczytać chociaż art na wikipedi bo poważnie wątpię, abyś słyszał na prawdę echo (czyli coś co "odpowiada" co chwilę a nie cały czas).

 

Po drugie - pomieszczenie nie zaadoptowane (w sensie "gołe") zawsze będzie brzmiało jak kupa. Oczywiście można już na tym etapie zrobić jakąś adaptację, tylko że w normalnych pomieszczeniach wstawienie szafek z wieloma elementami dekoracyjnymi, dużymi rozrzeźbieniami, powieszenie firanek, jakaś wykładzina na podłodze, może jakieś kwiatki, fotele i inne - to diametralnie zmieni sprawę i często sporo problemów rozwiąże.

Sądzę, że jeśli teraz uważasz, że masz potężny dół, to tym trzeba byłoby się zająć, bo z tym jest praktycznie wszędzie problem. Pochłonąć wysokie częstotliwości to raczej nie problem, więc jak wstawisz szafki, fotele, powiesisz firankę, to ten dół będzie jeszcze bardziej przeszkadzał.

 

Nad poważną robotą z adaptacją akustyczną zastanowił bym się dopiero w momencie, jeśli jakiś remont w późniejszym etapie byłby trudny (pomieszczenie używane nie tylko do odsłuchu, a jego remont będzie dużym problemem). Bo jeśli nie będzie problemu, żeby później zrobić coś na jednej czy dwóch ścianach, to bym najpierw zrobił w środku co chce, a potem kombinował z poprawą. Wtedy będziemy dokładnie z czym jest problem, bo się może okazać, że wstawisz dużą szafę, która zje niskie częstotliwości, trochę mebli, kwiatków i firanek i będzie super :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - moim zdaniem w pokoju nie masz echa, tylko na prawdę długi pogłos. Co do tego, co to jest echo polecam przeczytać chociaż art na wikipedi bo poważnie wątpię, abyś słyszał na prawdę echo (czyli coś co "odpowiada" co chwilę a nie cały czas).

 

 

Dźwięk jaki słyszymy w pomieszczeniu wynika z ograniczenia przestrzeni w której rozchodzi się fala akustyczna. Przy zetknięciu się z powierzchniami ograniczającymi pomieszczenie (sufit, ściany, podłoga), lub z przedmiotami znajdującymi się w pomieszczeniu część energii akustycznej przenika w głąb każdego z nich, w pewnej mierze wywołując falę dźwiękową załamaną, w pewnej zaś zamieniając się na energię cieplną. Pozostała część energii „wraca” do pomieszczenia w postaci fali odbitej wywołując często zjawisko echa akustycznego. Echo akustyczne to dźwięk odbity przychodzący do punktu obserwacji z takim natężeniem i opóźnieniem, że może być przez obserwatora słuchowo wyodrębniony od dźwięku bezpośredniego.

 

Szczególnym rodzajem echa akustycznego jest tzw. echo trzepoczące (ang. flutter echo). Zjawisko to występuje w pomieszczeniach w których przeciwległe ściany, lub strop i sufit są do siebie równoległe, a ich powierzchnie w dużym stopniu odbijają falę akustyczną. Wygenerowanie w takim pomieszczeniu krótkiego impulsu, powoduje wielokrotne, naprzemienne odbicie fali od każdej z przegród, postrzegane przez obserwatora podobnie jak dźwięk trzepoczących ptasich skrzydeł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk jaki słyszymy w pomieszczeniu wynika z ograniczenia przestrzeni w której rozchodzi się fala akustyczna. Przy zetknięciu się z powierzchniami ograniczającymi pomieszczenie (sufit, ściany, podłoga), lub z przedmiotami znajdującymi się w pomieszczeniu część energii akustycznej przenika w głąb każdego z nich, w pewnej mierze wywołując falę dźwiękową załamaną, w pewnej zaś zamieniając się na energię cieplną. Pozostała część energii „wraca” do pomieszczenia w postaci fali odbitej wywołując często zjawisko echa akustycznego. Echo akustyczne to dźwięk odbity przychodzący do punktu obserwacji z takim natężeniem i opóźnieniem, że może być przez obserwatora słuchowo wyodrębniony od dźwięku bezpośredniego.

 

Szczególnym rodzajem echa akustycznego jest tzw. echo trzepoczące (ang. flutter echo). Zjawisko to występuje w pomieszczeniach w których przeciwległe ściany, lub strop i sufit są do siebie równoległe, a ich powierzchnie w dużym stopniu odbijają falę akustyczną. Wygenerowanie w takim pomieszczeniu krótkiego impulsu, powoduje wielokrotne, naprzemienne odbicie fali od każdej z przegród, postrzegane przez obserwatora podobnie jak dźwięk trzepoczących ptasich skrzydeł.

 

Skąd te definicje są zaczerpnięte?

 

Poz tym, nie podajesz definicji pogłosu o którym mówiłem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę za dużo basu (wcale nie dudniącego) ale to raczej wina zbyt mocnych kolumn do tego pomieszczenia.

 

Jeśli w 25m2 masz za dużo basu z kolumn, to jakich kolumn używasz? Bo jestem w lekkim szoku.

A już bez podstępnego pytania i zupełnie szczerze: po zaadaptowaniu odpowiednim problem basu zniknie. Nie daj sobie wmówić, że masz za duże kolumny i musisz je zmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak dla anegdoty wspomnę słynne wytłoczki do jajek, które montowano na ścianach w domowej roboty studiach nagraniowych :D

 

zawsze gładkie powierzchnie będą "echogenne" - jak dźwięk ma się od czego dobijać to będzie tak walcował po całej przestrzeni, i bez zmiany ustawienia wyposażenia pokoju lub inwestycji w miękkie dekoracje ścian czy profesjonalne wytłumiacze nie da się tego uniknąć.

Kolumny nie mają tu nic do rzeczy - to ewidentnie wina pomieszczenia. Spróbuj coś poprzestawiać i zainwestuj w więcej "miękkości" :)

ja zastąpiłam meble drewniane i powierzchnie szklane na nowoczesną tapicerkę i zainwestowałam w nowe fotele, które do relaksu są wg mnie idealne - mam fotele sako 3XL z fatty, do nowoczesnego pokoju filmowo/muzyczno/interaktywnego są świetne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1.Najpierw zastanowić się na ustawieniem sprzętu i mebli.

2. Istnieją, można zrobić pod konkretny styl pomieszczenia. Z rozmiarami będzie gorzej, bo żeby skutecznie zlikwidować nadmierne echo to muszą zajmować powierzchnię kilku metrów kwadratowych. W stylizowanym pomieszczeniu można dobrać tkaninę obiciową zgodną ze stylem wnętrza lub wybrać kolor ścian, aby ustroje nie rzucały się w oczy. Przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3. Sufit jest wysoko, więc odbicia od niego są opóźnione. Przy adaptacji ścian i dywanie na podłodze sufit można zostawić takim jaki jest.

 

 

Rozumiem, że jesteś z branży zajmującej sie akustyką? Hmmm. W podstawówce na fizyce miałem lekcje o falach dźwiękowych i pani mówiła że echo powstaje gdy dzwięk natrafi na przeszkodę oddaloną od źródła o minimum 17 metrów.

 

To znaczy, że w pokoju nie da się uzyskac echa. Chyba, że o czymś nie wiem? Może to jakieś audiofilske echo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzislav

Przecież Twórca wątku napisał że ma echo w

 

Pokoju (..) ma 25m2. dłuższ ściana koło 6m, krótsza koło 4.xm, wysokość 3.35 - kamienica

 

Ja na prawdę nie mam czasu poprawiać każdego i edukować co jest czasem pogłosu, a co echem itd.

Grunt że wiadomo o co chodzi i pojawiły się pomocne podpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

...tak się przyglądam tematowi, mam bowiem podobny problem. Nowe mieszkanie (dom) i salon około 30 m2 otwarty na kuchnię i klatkę schodową na poddasze użytkowe - ponoć najgorszy z możliwych scenariuszy.

 

Z utęsknieniem czekałem na przeprowadzkę z mieszkanka 3 pokojowego o łącznej powierzchni -uwaga- 46m2. W międzyczasie zamówiłem sprzęt marzeń i co? I nic - nie idzie słuchać. Pogłos, tak na ucho z 0,5 sekundy totalnie zaburza szczegółowość, stereofonię a co za tym idzie przyjemność ze słuchania.

 

Pokój generalnie urządzony. Duży skórzany narożnik, ława, dywanik z długim włosem pośrodku, stół w jadalni z tapicerowanymi krzesłami w części jadalni, meble kuchenne z drewnanym litym blatem. Firanki raczej symboliczne, bardzo cieniutkie - chyba przejrzyste dla dźwięku i na całej pozostałej posadzce gres polerowany. To chyba głowni winowajcy pogłosu. Dodatkowo schody które prowadzą na poddasze. Wydaje mi się, że część pogłosu dochodzi właśnie z górnego poziomu.

 

W wątku niestety nie podano konkretnych rad jak radzić sobie z takim problemem. Ktoś bardziej skoncetrował się na przekomarzaniu co do różnic encyklopedycznych pomiędzy echem a pogłosem.

 

A więc jeszcze raz odnawiam problem... Co robić, żeby było OK?

Więcej dywanów, grubsze zasłony czy jakieś ustroje?

 

Pozdrawiam wszystkich z podobnymi problemami. Dajcie znać jak sobie poradziliście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej dywanów, grubsze zasłony czy jakieś ustroje?

 

Wszystkiego po trochu w miarę możliwości. Do tego może drzwi co by dźwięk z salonu nie latał po domu.

P.S.

Gdybyś miał echo 0,5sek to być nie miał problemu, więc pewnie masz bardziej 1,5 lub 2,5sek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego po trochu w miarę możliwości. Do tego może drzwi co by dźwięk z salonu nie latał po domu.

P.S.

Gdybyś miał echo 0,5sek to być nie miał problemu, więc pewnie masz bardziej 1,5 lub 2,5sek.

aż tak długi pogłos to nie jest.

Sprawdzałem ze stoperem w ręku i paluchem na przycisku MUTE. Oczywiście pomiary mocno amatorskie i obarczone pewnymi błędami...

w każdym bądź razie po raptownym wyciszeniu dżwięk jeszcze przez chwilę cichnie.

 

Pogłos na pewno jest, bo nawet żona jak "papla" z koleżankami w salonie na babskim spotkaniu mówi, że cięzko jej się rozmawia. Pogłos przeszkadza, robi się kocioł dżwiękowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jeszcze raz odnawiam problem... Co robić, żeby było OK?

 

Są dwie "drogi", oczywiście można też je połączyć.

 

Pierwsza - możesz zrobić adaptację domowymi metodami - "zagracić" mieszkanie - grube zasłony, półki z książkami, płytami, bibelotami, coś na ścinę - obrazy, kilimy itp. Na pewno też kwiaty i dywany. Meble tapicerowane, jakieś ozdobne poduchy. Oczywiście nie można też przesadzić, aby nie przetłumić pomieszczenia.

 

Druga droga - zastosować na ścianach i suficie ustroje akustyczne szerokopasmowe. W miejscach pierwszych bezpośrednich odbić dźwięku, można dodatkowo umieścić elementy rozpraszające, takie jak wszelkiej maści dyfuzory. Można je zamówić lub kupić gotowe. Wybór jest duży - jedynie wystrzegać się ustrojów działających wąskopasmowo - zbudowanych z pianek/gąbek o bardzo niskiej gęstości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako rozwinięcie postu Imacmana dodam, że można też:

- zastosować gotowe płyty pochłaniające dźwięk np. Ecophon, Heradesign, Topakustik

- wykonać podwieszony sufit z zastosowaniem płyt perforowanych Nida Sonic,

- oddać skórzane meble do tapicera niech zmieni skórę na velur lub inną tkaninę

- kupić dywan lub zamienić panele podłogowe na wykładzinę

 

aż tak długi pogłos to nie jest.

Sprawdzałem ze stoperem w ręku i paluchem na przycisku MUTE. Oczywiście pomiary mocno amatorskie i obarczone pewnymi błędami...

Ja miałem na myśli czas pogłosu RT60, czyli czas w którym dźwięk wygaśnie o 60dB. Zakładając że o 21:00 masz w domu/mieszkaniu szum otoczenia na poziomie 45dB, to grając na 105dB po wciśnięciu Mute dźwięk wyciszy się o 60dB w czasie X. Dlatego jako X podałem 1,5-2,5sek, bo Twoje 0,5sek dotyczy pewnie wyciszenia przy standardowej głośności odsłuchu 60-70dB.

W każdym bądź razie masz tragiczną akustykę o czym sam wiesz. Otrzymałeś podpowiedzi czym możesz ją polepszyć teraz do dzieła, żeby żyło się bardziej komfortowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 24

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.