Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  347 członków

Pylon Klub kolumn
IGNORED

Klub kolumn Pylon


Wysokotonowy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Jest na allegro, tylko wpaść na nazwę przedmiotu to sztuka.

 

Kolokwialnie to kalesonki stosowałem kiedyś od ultralinka

FEZZ AUDIO TITANIA - REGA PLANAR 3 - REGA FONO MM 2017 - PIONEER UDP - LX 500 - DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10 - TELLURIUM Q BLUE - RCA + SPEAKER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam Pylon Topaz 20, pożyczone "nówki sztuki", do środy muszę się zdecydować czy je zostawiam czy oddaję, grają z NAD C320BEE, wygrzane jakieś 30h, salon ok. 25m2. Generalnie głośniki ok, z jednym ale a mianowicie bas lubi czas "zadudnić" choć wcale nie słucham przesadnie głośno, pojawia się to przy różnych nagraniach. Brakuje głośnikom takiego miękkiego spokojnego zejścia na niskich. Pytanie do Was czy jest to efekt tego, że głośniki mają pograć te min. 100h i wtedy się wszystko ułoży ?

 

Newpeter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bas lubi czas "zadudnić" choć wcale nie słucham przesadnie głośno,

"Dudni" skrzynka czy ogólnie akustyka pomieszczenia?

Edytowane przez klecha

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze z ustawieniem, jeżeli problem pojawia się dalej - ja bym oddał.

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam Pylon Topaz 20, pożyczone "nówki sztuki", do środy muszę się zdecydować czy je zostawiam czy oddaję, grają z NAD C320BEE, wygrzane jakieś 30h, salon ok. 25m2. Generalnie głośniki ok, z jednym ale a mianowicie bas lubi czas "zadudnić" choć wcale nie słucham przesadnie głośno, pojawia się to przy różnych nagraniach. Brakuje głośnikom takiego miękkiego spokojnego zejścia na niskich. Pytanie do Was czy jest to efekt tego, że głośniki mają pograć te min. 100h i wtedy się wszystko ułoży ?

 

Newpeter

 

W "Audio" był test Topazów, jest na sieci możesz sobie popatrzeć jaka jest charakterystyka. Na moje ucho te kolumny potrafiły dudnieć w pewnym zakresie ale trudno zgadnąć czy Ty obserwujesz to samo. U mnie pokój miał poniżej 20m2. Dobrze żeby kolumny miały założone kolce. Jeżeli podłoga pływa to może się sprawdzić płyta z granitu podłożona pod kolumnę. Problemem dudnienia może też wynikać z niedostatecznej kontroli wzmacniacza nad membranami głośników czy zbyt cienkich kabli. (1.5-2.5 mm2 to minimum jeżeli chodzi o przewody i wg mnie powinna być to raczej linka niż pojedynczy drut tzw solid core).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje ucho te kolumny potrafiły dudnieć w pewnym zakresie ale trudno zgadnąć czy Ty obserwujesz to samo.

Może wynika to z:

"W kolumnach Pylon Audio Topaz 20 wytłumienia niemal w ogóle nie ma, podobno jest kawałek za głośnikiem wysokotonowym (co stwierdzono w innym teście)."

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2780-pylon-audio-topaz-20

 

Problemem dudnienia może też wynikać z niedostatecznej kontroli wzmacniacza

Ten NAD w zupełności wystarczy.

 

czy zbyt cienkich kabli. (1.5-2.5 mm2 to minimum jeżeli chodzi o przewody i wg mnie powinna być to raczej linka niż pojedynczy drut tzw solid core).

Jak to się ma do problemu zgłoszonego przez newpeter?

Bez jaj...

 

Przeniosę jeszcze do innego pomieszczenia dla porównania

Jak odsłuchy?

Edytowane przez klecha

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wynika to z:

"W kolumnach Pylon Audio Topaz 20 wytłumienia niemal w ogóle nie ma, podobno jest kawałek za głośnikiem wysokotonowym (co stwierdzono w innym teście)."

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2780-pylon-audio-topaz-20

 

 

Inny przykład kolumn bez wytłumienia to np. Russel K Red 100. Wytłumienie nie jest to rzecz niezbędna w przypadku kolumn z portem BR.

 

 

Jak to się ma do problemu zgłoszonego przez newpeter?

Bez jaj...

 

Akurat słuchałem Topazów na drucie Jantzen Audio 2x1mm taki drut zachowuje się jak pasmowy filtr w zakresie niskiego basu, zejście basu beznadziejne.

 

 

Ten NAD w zupełności wystarczy.

Nie miałem nigdy NAD'a ale z moich doświadczeń mogę powiedzieć że mocny wzmacniacz jest wskazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się jednak oddać te głośniki .... niemniej pojawiła się nowa możliwość zaadaptowania dodatkowego pokoju 12m2 na miejsce do słuchania.

Zatem pytanie do Was do byście doradzili do takiego pokoju ? Nie mogę jednak zbytnio odsunąć głośników od ściany, tak 10cm to max. Wstępnie myślę o Opal 20 lub Sapphire 23. Jak macie takie głośniki w podobnym ustawieniu to proszę o info jak to się spisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 10 cm od ściany to tylko otwór basowy z przodu. Dla bas reflex z tyłu to minimum 20 cm od ściany, lub założyć trzeba zatyczki. To nie jest tylko moje zdanie ale oparte na badaniach. Kolumna mierzona od frontu może stać od ściany do 1m. Od ściany bocznej minimum 65 cm. Według badań pokój 12m/2 jest trudny do zaadoptowania. Trzeba dużo strojów. Tylko jedna dziesiąta dźwięku bezpośredniego dociera do naszych uszu, reszta to dźwięk odbity. Na wskutek tych odbić następują podbicia lub znoszenie się dźwięku o konkretnej częstotliwości, lub zmiany w barwie dźwięku. Osobiście jestem po testach gdzie ten sam zestaw grał z tymi samymi kolumnami w pokoju 30/2 ze złą akustyką i 12 m z dobrze wytlumioną, to dwa różnie grające zestawy dotyczy to całego zakresu pasma łącznie z basem. Gdybym mógł to zostawilbym go w 12m.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolumnach Pylon Audio Topaz 20 wytłumienia niemal w ogóle nie ma, podobno jest kawałek za głośnikiem wysokotonowym (co stwierdzono w innym teście)."

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2780-pylon-audio-topaz-20

 

 

no to jest to wytłumienie czy nie ma? Jednakże brak wytłumienia to domena tanich rozwiązań. Po za tym po co za głośnikiem wysokotonowym wytłumienie?

Miałem okazję przerabiać zwrotnicę Pylon Pearl 25 zmieniając tj, zmniejszając indukcyjność filtra dolnoprzepustowego z racji takiej że środkowe pasmo było za wysoko do skrajów pasma i jeszcze kilka innych elementów. Ale rozumiem producenta, gdyby zrobił tak żeby tolerancja +/- 6db była zachowana dla deklarowanego pasma przenoszenia to efektywność tych kolumn byłaby 83db a to nie jest delikatnie mówiąc dobry wynik. Te kolumny z fabryczną zwrotnicą mają poprawny środek ale na tym się kończą pochwały,skraje pasma są poprostu słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

no to jest to wytłumienie czy nie ma? Jednakże brak wytłumienia to domena tanich rozwiązań. Po za tym po co za głośnikiem wysokotonowym wytłumienie?

Miałem okazję przerabiać zwrotnicę Pylon Pearl 25 zmieniając tj, zmniejszając indukcyjność filtra dolnoprzepustowego z racji takiej że środkowe pasmo .

 

A zrobiłeś pomiary po tym zabiegu? I jaki efekt?

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już najnowsze największe podłogowce serii Pearl 27. Zapraszamy na odsłuchy.

 

 

post-25064-0-58812500-1523699122_thumb.jpg

post-25064-0-22585300-1523699132_thumb.jpg

post-25064-0-30729200-1523699138_thumb.jpg

post-25064-0-34207700-1523699144_thumb.jpg

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 10 cm od ściany to tylko otwór basowy z przodu. Dla bas reflex z tyłu to minimum 20 cm od ściany, lub założyć trzeba zatyczki. To nie jest tylko moje zdanie ale oparte na badaniach. Kolumna mierzona od frontu może stać od ściany do 1m. Od ściany bocznej minimum 65 cm. Według badań pokój 12m/2 jest trudny do zaadoptowania. Trzeba dużo strojów. Tylko jedna dziesiąta dźwięku bezpośredniego dociera do naszych uszu, reszta to dźwięk odbity. Na wskutek tych odbić następują podbicia lub znoszenie się dźwięku o konkretnej częstotliwości, lub zmiany w barwie dźwięku. Osobiście jestem po testach gdzie ten sam zestaw grał z tymi samymi kolumnami w pokoju 30/2 ze złą akustyką i 12 m z dobrze wytlumioną, to dwa różnie grające zestawy dotyczy to całego zakresu pasma łącznie z basem. Gdybym mógł to zostawilbym go w 12m.

 

 

Paweł, w tym pokoju 12m2 korzystałeś z ustrojów naturalnych typu półka, kwiatek czy też stosowałeś coś dedykowanego ? Twoje kolumny to Pearl 25 ?

 

Newpeter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolumny to perły 25. Tak tylko naturalne, typu półki kwiatki, poduchy itd. odsyłam Cię do tego bloga http://zrozumiecaudio.blogspot.com/2016/01/ustawienie-kolumn-gosnikowych-i-wpyw-na.html?m=1

To co pisze jak na razie się sprawdziło, zresztą autor nie wyssał tego z palca. W pomieszczeniu 30m/2 będę niestety stosował stroje akustyczne. Po tym co usłyszałem w pokoju 12m/2 żona nie miała wyjścia. Nawet nie dyskutowała kiedy na szybko wytlumilem pokój 30m/2 i puściłem jej ulubiony utwór. Stosowałem się do zaleceń autora. Podstawa to wyciąć pierwsze odbicia, więc stroje przede wszystkim przy kolumnach, bardzo ważny jest ten na podłogę, będzie stosowany tylko na czas odsłuchu czyli będzie mobilny. Teraz wiem że to nie kolumny grają a pomieszczenie. Stosunek wpływu na brzmienie 20/80 gdzie 80 to akustyka a 20 to sprzęt, wcale nie jest przesadzony.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon Ruby...

Na jednym z forów sklep q21 odradzał, pisząc, że PD25 dużo lepsze

Wiedzą co piszą.

 

Widzę, że firma wprowadziła kolumny całe produkcji Pylon, Ruby he

 

Jak to całe produkcji Pylon? Przecież Pylon nie produkuje głośników lecz tylko obudowy i zwrotnice (może Polink?). Jeżeli jednak coś mi umknęło to proszę napisz gdzie można kupić te głośniki Pylona lub w jakich kolumnach Pylona są one montowane.

Edytowane przez tantan100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, głośniki produkcji Pylon

 

jarro ale Pylon nie produkuje głośników. Z tego co wiem to miał zamiar i od dwóch lat tylko pokazuje jakieś formy po 100 zł z aluminium zrobione na CNC że niby do testów membran. Jeżeli jednak jest inaczej to znaczy że zaczął produkcje głośników to napisz do nich żeby pokazali film z produkcji ale koniecznie z ... pracownikami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerobiłem koledze zwrotnice w Pylon Diamond 25. Zmieniłem cewki na powietrzne a te rdzeniowe wywaliłem. Efekt? za nie całe 130 zł zupełnie inna klasa.

 

Mógłbyś napisać coś więcej? Jaki wpływ na brzmienie itp?

 

Swoją drogą nie podoba mi się drogą jaką idzie Pylon. Wprowadzają coraz to nowsze (zazwyczaj budżetowe) kolumny, w nazwach już można się pogubić a średnia półka to tylko Diamond i Emerald. Czytałem o planach wprowadzenia subow (nawet do linii Diamond!). Nic tylko czekać aż w marketach będą dawali w zestawach kina domowego z najtańszą wersją amplitunera Yamaha. Niestety w całym świecie muzyki liczy się pieniądz i nic tego nie zmieni. Rozumiem, jednak mi się to nie podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinni pójść bardziej w stronę obsługi klienta.

Pamiętam, jak brat szukał dla siebie kolumn. Z polskim producentów niestety tylko z Pylonem nie było dosłownie żadnego kontaktu, czy to mailowo czy telefonicznie - tragedia. O wypożyczeniu kolumn na odsłuch nie było co marzyć, wybór padł na inną polską manufakturę (od której PylonAudio mógłby się bardzo dużo nauczyć w zakresie obsługi).

Nie wiem jak jest teraz ale jakieś trzy lata temu to naprawdę było tragicznie.

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.