Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa Media Center


JGoliszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję Waszej pomocy w celu skomponowania media center.

Zastanawiam się nad zbudowaniem PC'ta lub postawieniem NAS'a - jeżeli okaże się wystarczający.

 

Sprzęt miałby służyć jako storage na muzykę i filmy - podłączony jednocześnie do dwóch urządzeń - kina domowego oraz wzmacniacza stereo ( obecnie nie posiadam DACa ), a sam wybór utworu/filmu sterowany z poziomu iPada.

 

W przypadku PC, jaką kartę dźwiękową wykorzystać? Warto szukać takiej z wejściem optycznym?

Jakiej/ich aplikacji użyć do obsługi całego systemu?

 

W przypadku NAS'a czy okaże się wystarczający?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ PC też może pełnić funkcję NAS-a :-)

Wszystko zależy, co właściwie chcesz osiągnąć, a nie napisałeś zbyt precyzyjnie.

Skoro nie posiadasz DAC-a, to jak chcesz podłączyć "media center" ? jeśli po analogu, to odradzam - lepiej optyk/coax pod KD, a wzmak stereo jako końcówka mocy (o ile Twoje KD ma wyjście preamp)

Co do aplikacji, to zdecydowanie polecam XBMC, ale tu wybór jest spory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję Waszej pomocy w celu skomponowania media center.

Zastanawiam się nad zbudowaniem PC'ta lub postawieniem NAS'a - jeżeli okaże się wystarczający.

 

Sprzęt miałby służyć jako storage na muzykę i filmy - podłączony jednocześnie do dwóch urządzeń - kina domowego oraz wzmacniacza stereo ( obecnie nie posiadam DACa ), a sam wybór utworu/filmu sterowany z poziomu iPada.

 

W przypadku PC, jaką kartę dźwiękową wykorzystać? Warto szukać takiej z wejściem optycznym?

Jakiej/ich aplikacji użyć do obsługi całego systemu?

 

W przypadku NAS'a czy okaże się wystarczający?

 

multimedialne odtwarzacze audio-video sa juz dosc zaawansowane i niedrogie, potrafia obslugiwac wszystkie popularne formaty audio(wraz z flac wav) jak i wideo(wraz z obrazami plyt z filmami) oraz sprawnie radza sobie z dyskami zewnetrznymi czesto bez potrzeby dokupowania nasa wiec proponuje najpierw sie przyjrzec takiemu odtwarzaczowi a jesli nie spelni zadania to dopiero skladac serwer z PC-ta (lub laptopa lub nettopa) gdyz innego wyboru juz nie bedziemy mieli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam Dvico Tvix SLim S1 i sobię chwalę.

do tych zasrtosowań:

storage na muzykę i filmy - podłączony jednocześnie do dwóch urządzeń - kina domowego oraz wzmacniacza stereo ( obecnie nie posiadam DACa ), a sam wybór utworu/filmu sterowany z poziomu iPada.

służy genialnie. odpala wszystkie formaty, HDMI na telewizor, pozostałe na wzmacniacz, w środku kieszen na dysk, pilot i obsługa sieci oraz sterowanie iphone/android.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ PC też może pełnić funkcję NAS-a :-)

Wszystko zależy, co właściwie chcesz osiągnąć, a nie napisałeś zbyt precyzyjnie.

Skoro nie posiadasz DAC-a, to jak chcesz podłączyć "media center" ? jeśli po analogu, to odradzam - lepiej optyk/coax pod KD, a wzmak stereo jako końcówka mocy (o ile Twoje KD ma wyjście preamp)

Co do aplikacji, to zdecydowanie polecam XBMC, ale tu wybór jest spory

 

Doskonale wiem o tym, że może pełnić taką funkcję.

 

Jeśli chodzi o połączenie, w celu wyjaśnienia:

PC -> KD po optyku ( Onkyo TX609 )

PC -> po usb z DAC -> po analogu z NAD C356 BEE

 

Niezbyt precyzyjnie? A co tutaj więcej wyjaśniać? Sam zamysł określiłem.

Wybaczcie, ale jeśli chodzi o przejście na pliki to jestem laikiem.

 

multimedialne odtwarzacze audio-video sa juz dosc zaawansowane i niedrogie, potrafia obslugiwac wszystkie popularne formaty audio(wraz z flac wav) jak i wideo(wraz z obrazami plyt z filmami) oraz sprawnie radza sobie z dyskami zewnetrznymi czesto bez potrzeby dokupowania nasa wiec proponuje najpierw sie przyjrzec takiemu odtwarzaczowi a jesli nie spelni zadania to dopiero skladac serwer z PC-ta (lub laptopa lub nettopa) gdyz innego wyboru juz nie bedziemy mieli

 

ja mam Dvico Tvix SLim S1 i sobię chwalę.

do tych zasrtosowań:

służy genialnie. odpala wszystkie formaty, HDMI na telewizor, pozostałe na wzmacniacz, w środku kieszen na dysk, pilot i obsługa sieci oraz sterowanie iphone/android.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A łączący możliwości klienta BitTorrent, tuner DVB-T, HDMI 1,4a, ewentualnie AirPlay?

Czy PS3 jest w stanie zaoferować podobne funkcje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest wersja z tunerem DVB i (myślę) wyższym standardem HDMI, air play - wiem że na bank obsługuje sie to przez smartfony (nie znam pełnych możliwości Air Play). TVico ma całą gamę tego typu zabawek - sprawdź ich strone, jest po polsku.

 

PS3 miałem i sprzedałem właśnie na rzecz tego Slima - Wi-fi mi szarpało przy gęstych plikach, a poza tym wk***ia drażni mnie model marketingowy SONY. nie zyskujesz wiele poza portem do gier - jeśli nie grasz to po co przepłacać - ponadto PS3 nie obsługuje NTFS przez USB a Sony zrobiło to - i oficjalnie się przyznało - żeby zablokować możliwość odpalania kontenera .mkv bo to taka sieciowa-piracka wersja Blu Ray. Więc koreańskie cudeńka są lepsze bo pozwalają ci robić wszystko a Sony ze swoim kretyńskim DRM nie.

 

sprawdź jeszcze LG BD 360/390 - to też taki multi-mebelek który wszystko robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest wersja z tunerem DVB i (myślę) wyższym standardem HDMI, air play - wiem że na bank obsługuje sie to przez smartfony (nie znam pełnych możliwości Air Play). TVico ma całą gamę tego typu zabawek - sprawdź ich strone, jest po polsku.

 

PS3 miałem i sprzedałem właśnie na rzecz tego Slima - Wi-fi mi szarpało przy gęstych plikach, a poza tym wk***ia drażni mnie model marketingowy SONY. nie zyskujesz wiele poza portem do gier - jeśli nie grasz to po co przepłacać - ponadto PS3 nie obsługuje NTFS przez USB a Sony zrobiło to - i oficjalnie się przyznało - żeby zablokować możliwość odpalania kontenera .mkv bo to taka sieciowa-piracka wersja Blu Ray. Więc koreańskie cudeńka są lepsze bo pozwalają ci robić wszystko a Sony ze swoim kretyńskim DRM nie.

 

sprawdź jeszcze LG BD 360/390 - to też taki multi-mebelek który wszystko robi.

Masakra. MKV to świetny kontener. Blue-ray można kodować również do mp4. MKV można przechowywać również na dysku z innym systemem plików niż NTFS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśłi .mkv ma więcej niż 4GB to jak ? skoro FAT32 nie obsługuje większych plików niż 4GB ? dobrej jakości .mkv to co najmniej kilka GB...

PS3 czyta tylko fat32? Ale czad. MSDOS z obsługą 3D :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok nie wiem czy mam te monosylabiczne posty odbierać jako jakąś dziwną formę sarkazmu czy nie, nie jestem przyzwyczajony do komunikowania się na poziomie szkoły specjalnej - tak więc, kiedy miałem PS3 Slim, a było to na przełomie 2009/2010 roku czytał tylko dyski FAT32. może jakiś firmware to zmienił, teraz mało mnie to interesuje. tyle ode mnie na temat PS3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy też przypadkiem kodowanie z .mkv do .mp4 nie pozbawia nas DTS HD MA?

Nie wiem. Ale to dowód na to, że kupowanie PS3 do multimediów to przysparzanie sobie problemów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o Xtreamer Prodigy Black?

Średnio mnie przekonywuje system postawiony na Androidzie...

 

Lepszy system na androidzie jak ps3 czy staly system bo mozna nodyfikowac go, problemem jest ze android nie jest jeszfze tak uniwersalny i ma ograniczenia ale warto poczytac co soba prezentuja odtwarzacze na androidzie bo to przyszlosc odtwarzania bo windows za cene z kosmosu nie przyjmnie sie nigdy obecnie wykorzystuje sie linuxa jesli chce sie miec jakakolwiek mozliwowc.modyfikowania oprogramowania ale w przyszlosciowy serwer na obecnym optlrogramowaniu modyfikowanym linuxie nie szedl bym bo nawet.nie ma takiego

 

Ps. Patrzac na polityke m$ odnosnie windows 8 jest szansa za.za pare lat wkrocza na prawidlowe tory i bedzie mozna budiwac odtwarzacze na windowsie no chyba ze przespia czas na wejscie poza pc jak do tej pory to konkurencja przebije windowsa.stawiam wlasnie na androida, ale nie powiem najbardziej uniwersalny jest obecnie windows i juz mozna na nim zrobic przyszlosciowy odtwarzacz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda w przypadku PC? Chodzi mi o budżet w stosunku do odtwarzaczy av. Czy jesteśmy w stanie otrzymać podobne rozwiązanie, za tą samą kwotę?

 

Początkowo byłem zdecydowany na Xtreamer Prodigy Black, jednak nie zachwyca jego GUI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam aktualnych cen, mnie kosztowało (ceny z głowy między 1-2 lata temu, więc około tych kwot):

 

energooszczędna płyta główna mini z procesorem (zewnętrzny zasilacz, hdmi, wifi, spdif coax/opt jak komuś potrzebne) Zotac ION - 380

dysk ssd na system - 350

napęd - 100

dysk zewnętrzny na magazyn 1,5TB z zewn. zasilaniem i automatycznym usypianiem - 350

obudowa - 200 (tu można zaszaleć, te maleńkie i zarazem ładne obudowy są bardzo drogie)

 

Do tego XBMC standalone i mamy piękny i szybki odtwarzacz mediów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Od kiedy ostatni odtwarzacz (marantz cd6**) padł i mnie naszło na multimedialny serwer. Poproszę więc jakieś propozycje płyt głównych które obsłużą audio/hdvideo. Powiem szczerze że nie chcę wydać za dużo i stawiam na skrajny minimalizm (w domu już 1 dobry PC oraz laptop). Czy ten Zotac ion będzie dobry czy są inne fajne propozycję.

2x1GB ddr2 już mam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym dalej niż procesor typu ION czy Atom.

Za 170zł masz intelowski G540 z taktowaniem 2.5Ghz i od razu grafikę.

Płytę uATX z SATA3 USB3 HDMI DVI PCI PCIE ~250zł

RAM DDR3 min 2x2GB 1066MHZ. 100zł

Do tego zasilacz PICOPSU 90W 250zł

Dysk 64GB na system i programy. 300zł

Reszte kasy na jak największy dysk na muzyke i filmy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym dalej niż procesor typu ION czy Atom.

Za 170zł masz intelowski G540 z taktowaniem 2.5Ghz i od razu grafikę.

Płytę uATX z SATA3 USB3 HDMI DVI PCI PCIE ~250zł

RAM DDR3 min 2x2GB 1066MHZ. 100zł

Do tego zasilacz PICOPSU 90W 250zł

Dysk 64GB na system i programy. 300zł

Reszte kasy na jak największy dysk na muzyke i filmy

ION/Atom 230 ma 1,6Ghz nie potrzebuje wiatraka i ma sprzętowe wsparcie do odtwarzania h264. Do czego potrzeba ci 2,5Ghz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rambo54 bardziej tak polecasz niż płytę ze zintegrowanym cpu?<br />

Może jeszcze jakąś fajną cienką i dyskretną blaszaną obudowę którą dałoby się pionowo koło tv postawić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 1.6Ghz mają sprzętowe wsparcie dla h264 dla odtwarzania, ale jak ma jeszcze zdekodować to robi się to czasem dla nich za dużo. Fakt starczyło by 2,0Ghz.

Z tym wiatrakiem też nie jest tak jak reklamują, znajomi wentylują jednak i cała walka o brak zakłóceń w zasilaniu przez cewki wiatraka szlag trafia ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 1.6Ghz mają sprzętowe wsparcie dla h264 dla odtwarzania, ale jak ma jeszcze zdekodować to robi się to czasem dla nich za dużo. Fakt starczyło by 2,0Ghz.

Z tym wiatrakiem też nie jest tak jak reklamują, znajomi wentylują jednak i cała walka o brak zakłóceń w zasilaniu przez cewki wiatraka szlag trafia ;)

Mam, używam, nie mam wiatraka. Nie muszę nic reklamować. Zakładając, że mamy już komputer do pracy to dekodować można na nim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na kolegi miejscu rozejrzałbym się za sensowną używką. Samemu od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem takiego media center, który sukcesywnie będę sobie polepszał. Za komputer zapłaciłem 660zł, full hd działają bez zawieszki na karcie zintegrowanej z płytą główną...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audio pasjonaci - łączmy się w siłę! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, używam, nie mam wiatraka. Nie muszę nic reklamować. Zakładając, że mamy już komputer do pracy to dekodować można na nim.

Jednemu się grzeje innemu nie, ale widziałem już BSODy przy dekodowaniu i odtwarzaniu MKV 1080p. G540 2,5GHZ na mnożniku 16 zamiast 25 daje 1.6Ghz i też wysypuje się przy pełnym HD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie priorytetem było niskie zużycie energii, konfiguracja miała służyć wyłącznie do audio, dlatego kupiłem ION. Jak się okazało, bardzo dobrze działa ze wszelkimi mediami z xbmc standalone. Dzieciaki oglądają bajki zrzucone z niebieskiego krążka i nie ma problemów z odtwarzaniem materiału. Na razie nie spotkałem problematycznego materiału. Z tym wiatrakiem, o którym wspomina rambo54, to jest częściowo prawda. Przy bardzo małej obudowie z kiepską wentylacją jaką miałem wcześniej (górna pokrywa praktycznie nad samym radiatorem, a sama obudowa maleństwo) nie stosowałem wentylatora, temperatura była wysoka. Chociaż wszystko działało stabilnie, nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia, wsadziłem wentylator na niskich bardzo obrotach, tak dla świętego spokoju. Przy troszkę wyższej, gdzie nie jest tak wszystko poutykane, nie mam teraz takiej potrzeby. Jak dla mnie dobranie fajnej, a zarazem funkcjonalnej obudowy to niestety największy wydatek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie priorytetem było niskie zużycie energii, konfiguracja miała służyć wyłącznie do audio, dlatego kupiłem ION. Jak się okazało, bardzo dobrze działa ze wszelkimi mediami z xbmc standalone. Dzieciaki oglądają bajki zrzucone z niebieskiego krążka i nie ma problemów z odtwarzaniem materiału. Na razie nie spotkałem problematycznego materiału. Z tym wiatrakiem, o którym wspomina rambo54, to jest częściowo prawda. Przy bardzo małej obudowie z kiepską wentylacją jaką miałem wcześniej (górna pokrywa praktycznie nad samym radiatorem, a sama obudowa maleństwo) nie stosowałem wentylatora, temperatura była wysoka. Chociaż wszystko działało stabilnie, nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia, wsadziłem wentylator na niskich bardzo obrotach, tak dla świętego spokoju. Przy troszkę wyższej, gdzie nie jest tak wszystko poutykane, nie mam teraz takiej potrzeby. Jak dla mnie dobranie fajnej, a zarazem funkcjonalnej obudowy to niestety największy wydatek.

ION 320 w obudowie m350 trzyma temperaturę 50 stopni. Jak jest u ciebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek dalej aktywny :) Dajcie namiar na fajne proste mini obudowy bez napędu aby można je było stawiać pionowo.

Jest sporo obudów z zasilaczem ale te minizasiłki mają mini wiatraczki co je od razu dyskwalifikuje. Na płytę/procka dam jakąś wolną 12/14-kę, takim purystą nie jestem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie pamiętam ale coś w granicach 30W. Z tego co wiem, to da się znacznie lepiej, chyba odpowiednik AMD brazos znacznie lepszy jest pod tym względem. Początkowo myślałem o thin client, tam zużycie jest na poziomie 10W.

 

Nie mam zainstalowanego pakietu sensorów ale przykładając rękę do radiatora jest ciepło, około 50 st. lub mniej, w poprzedniej obudowie radiator miałem bardzo gorący bez wentylatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek dalej aktywny :) Dajcie namiar na fajne proste mini obudowy bez napędu aby można je było stawiać pionowo.

Jest sporo obudów z zasilaczem ale te minizasiłki mają mini wiatraczki co je od razu dyskwalifikuje. Na płytę/procka dam jakąś wolną 12/14-kę, takim purystą nie jestem.

m350 jest bardzo fajna. Jest metalowa i cała w dziurkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.