Skocz do zawartości
IGNORED

Znalazłam swojego Tristana. Zaczynam go wreszcie rozumieć :-)


aleksandraU

Rekomendowane odpowiedzi

A teraz idź słuchaj mono na kaseciaku

 

Moje najpiękniejsze lata poznawania muzyki to radiomagnetofon Grundig z rączką do noszenia, więc zamiast mnie urazić, tylko rozmarzyłeś :-D

 

Przepraszam za moje nieprzyjemne "do widzenia", ale na chwilę straciłem cierpliwość, którą Twoje posty wystawiają na ciężką próbę.

 

W kilku wątkach pytasz o muzykę klasyczną i staramy Ci się pomóc. Większość z nas obecnych w tym wątku siedzi w klasyce od lat, a Ty zamiast wycisnąć nas jak cytrynę ;-) pouczasz nas co chwilę w kwestii sprzętu i już zaczynasz się irytować. Not good.

 

Fonografia ma jakieś 120 lat i mniej niż połowa tego czasu upłynęła pod znakiem stereofonicznych nagrań hi-fi. Ogromna ilość bardzo ważnej muzyki jest nagrana mono w fatalnej jakości. Nie namawiamy Cię, abyś jej słuchał jako "głównego dania", ale przynajmniej abyś te nagrania poznał.

 

Początki jazzu i rock'n rolla zachowały się tylko na marnych płytach mono: przełomowe nagrania Louisa Armstronga, Duke'a Ellingtona i Charlie Parkera to mono, podobnie pierwsze płyty Presleya, Rolling Stones. Beatlesi nie interesowali się w ogóle stereofonicznymi wersjami swoich płyt, bo w latach 60-tych stereo było drogą zabawką dla bogatych.

 

Wielcy dyrygenci pierwszej połowy XX wieku swoje najlepsze dzieła rejestrowali jeszcze w czasach płyt 78RPM, podobnie wielcy pianiści, jak np. Józef Hoffman, jeden z największych polskich wirtuozów fortepianu. Słyszałeś kiedyś o nim? Oprócz tego, że przed wojną był jedną z największych gwiazd klasycznej sceny, to interesowała go także technika - wycieraczki samochodowe to jego wynalazek! A przy okazji niezrównanie grał Chopina.

 

Jedno z najsłynniejszych nagrań powojennej pianistyki: Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu Glenna Goulda to monofoniczna rejestracja z 1955 roku. Lepiej znać tę jedną płytę, niż 1000 innych wykonań Bacha na fortepianie. W mono zarejestrowane są największe kreacje Callas. Niedawno, pod wpływem wątku o Callas porównałem sobie dwa nagrania "Normy" Belliniego: monofoniczną, surową rejestrację z Marią Callas i nowe, wspaniałe technicznie nagranie z Cecilią Bartoli, którą zresztą też uwielbiam. Sorry, Cecilia...

 

Ale jeżeli nie interesują Cię dawne nagrania, pytaj precyzyjniej o współczesne, stereofoniczne rejestracje. Nie będziemy tracić czasu na polecanie Ci wielkich interpretacji, skupimy się na tych dobrze nagranych :-)

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twoją przygodę z klasyką!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luxmanrulz. Dźwięk jest ważny. Mimo wszystko w dramatach Wagnera jest tak ścisła symbioza pomiędzy orkiestrą a śpiewakami - że stawianie na piedestale wyłącznie "jakości dźwięku" i współczesnych nagrań, kastruje te dramaty z bardzo ważnego elementu. Właśnie genialnych interpretacji, które w kilku przypadkach zachowały się (co oczywiste) wyłącznie w mono. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma genialnych nagrań w stereo.

 

A dramaty Wagnera to nie są jakieś zamknięte formy do "odśpiewania" i "odegrania" z akompaniamentem ognistej orkiestry i dopiero właściwa kreacja sceniczna (czytaj: interpretacja) jest w stanie domknąć tę "otwartą" strukturę... i to na kliku poziomach. Wagner to bardzo specyficzny "teatr dźwiękowy". Śpiewacy są tutaj arcyważni, bo muszą w skomplikowany sposób interpretować tekst. Z odpowiednią melodeklamacją, frazowaniem, grą wokalną, myśląc jednocześnie dużo szerszymi strukturami niż aria albo duecik. Dzisiaj mamy wybitnych śpiewaków wagnerowskich (jak chociażby genialny Kaufmann), natomiast w latach 50-60 było ich po prostu więcej. Wynika to z wielu kwestii. M.in z tego, że do Wagnera trzeba latami przystosowywać aparat głosowy. Odpowiednią emisję itd. Dla śpiewaka operowego to wokalny Mount Everest. No i latami, ciężko pracując i trenując, uzyskała to np. Martha Modl, Kirsten Flagstad, Birgit Nillson, Suthaus, Hotter i wielu innych. Dzisiaj trudno o taką specjalizację - bo każda wschodząca gwiazda operowa obskakuje repertuar od Glucka po Berga. Nie ma szans na dopracowywanie latami konkretnego rodzaju śpiewu. Takie czasy. Stąd dzisiaj przeciętna orkiestra symfoniczna gra lepiej niż 40 lat temu, ale z operowym śpiewem bywa bardzo różnie. Szczególnie przy tak wymagających wokalnie dziełach - jak Wagner czy Strauss.

 

A reakcje na Twoje audiofilskie skrzywienia wynikają z tego, że my tu głównie słuchamy muzyki, a nie sprzętu. Wydawało się również na początku - że i Ciebie interesuje poznawanie nowych, muzycznych obszarów, a nie "płyt testowych" dla zestawu Luxman i spółka. Pamiętaj też o jednym. To, że nie wklejamy w profile opisu swoich zabawek audio, nie oznacza automatycznie że słuchamy muzyki na "kaseciaku". Na obrażaniu innych daleko tu nie zajedziesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...Lubiłem twoją aksamitną woń, długie podróże w delcie twoich nóg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ mnie kaseciak wcale nie obraża. A sprzęt mam akurat w profilu i można go do woli krytykować ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ mnie kaseciak wcale nie obraża. A sprzęt mam akurat w profilu i można go do woli krytykować ;-)

 

Mimo wszystko było dosyć oczywiste, jakie były intencje Luxmanznrulza, kiedy z drwiną o tym "kaseciaku" napisał ;-) Podobnie jak te wszelkie "to zależy jaki ma się sprzęt", "zmienisz sprzęt to zmienisz zdanie" itp. Zresztą kto wie. Może z czasem miłość do ukochanego sprzętu zamieni się w miłość do muzyki, którą ten sprzęt ma po prostu dobrze z nośnika odtwarzać. Czego Luxmanruzlowi serdecznie życzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...Lubiłem twoją aksamitną woń, długie podróże w delcie twoich nóg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

W czerwcu Tristan w filharmonii lub w marcu w teatrze Wielkim.Ktoś się wybiera?

 

Ja się wybieram, chociaż biorąc pod uwagę że reżyseruje Treliński, to pewnie znowu będzie kiczowato

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...Lubiłem twoją aksamitną woń, długie podróże w delcie twoich nóg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilet kupiony ... Ale to wersja koncertowa ma być , więc co Ten niejaki Treliński będzie tam robił , na stronie FN nic nie wyczytałem ???

 

Nie doczytałem o Teatrze Wielkim w marcu :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilet kupiony ... Ale to wersja koncertowa ma być , więc co Ten niejaki Treliński będzie tam robił , na stronie FN nic nie wyczytałem ???

 

Nie doczytałem o Teatrze Wielkim w marcu :-)

 

W Teatrze Wielkim jest premiera w czerwcu. Pełna wersja (nie żadna koncertowa) i właśnie tę wersję reżyseruje Treliński. Na te wszelkie

"koncertówki" to mi szkoda czasu. Jak Wagner, to po całości, a nie jakieś highlighty ;-)

 

Tutaj jest info:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...Lubiłem twoją aksamitną woń, długie podróże w delcie twoich nóg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Teatrze Wielkim jest premiera w czerwcu. Pełna wersja (nie żadna koncertowa) i właśnie tę wersję reżyseruje Treliński. Na te wszelkie

"koncertówki" to mi szkoda czasu. Jak Wagner, to po całości, a nie jakieś highlighty ;-)

 

Tutaj jest info:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

U mnie całkowicie odwrotnie . Całość to wolę sobie wysłuchać w domu i nie chce mi się oglądać jakiś scenograficznych dziwolągów.

A jak FN i Błaszczyk zagra Wagnera chętnie posłucham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dyrygent to Jacek Kaspszyk , przepraszam ..... a już 6 listopada piąta Brucknera super ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.