Skocz do zawartości
IGNORED

Własne panele i akustyka pomieszczenia - prośba o pomoc


Lesław01

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zabrałem się za akustykę mojego pomieszczenia. Z racji tego że wszelkiego rodzaju panele i dyfuzory fabryczne są bardzo drogie, postanowiłem zrobić je sam. Mam już opracowane projekty. Mam też jednak również kilka pytań do bardziej doświadczonych kolegów na temat akustyki wnętrza. Może najpierw przedstawię swoje pomieszczenie odsłuchowe:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może po kolei opiszę jakie zmiany zamierzam wprowadzić:

 

1. I tak w miejscu pierwszych odbić czyli nad kanapą ( oraz na ściance między aneksem a wejściem do przedpokoju ) chcę zamontować panele takiego rodzaju:

 

Tylko zamiast wełny mineralnej chciałem użyć wełny szklanej, ponieważ mineralna bardziej się pyli a z tego co czytałem wełna szklana ma podobne właściwości. Planowałem zrobić tak jak facet na filmiku czyli najpierw dać jakieś tanie płótno a potem dopiero drugą warstwę lepszego materiału.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I teraz kolejne pytanie czy np. 5 cm grubości wystarczy, czy musi być 10 cm.

 

2. Planuję też zrobić podobny panel jak powyżej - też wypełniony wełną szklaną ( mineralną ),

 

tylko narożny o przekroju trójkąta, który stałby w pustym rogu przy ścianie z oknami.

 

( okna i balkon oczywiście zasłaniane dość grubymi zasłonami )

 

3. Następnie za kolumnami chcę wstawić dyfuzory o wymiarach 63 x 81 cm tego typu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

tylko zamiast 5 cm używam 4,5 cm kantówek. Zamówiłem już drewno - koszt wyniósł mnie ok. 150 zł

 

Czy takie dyfuzory przyniosą spodziewany efekt?

 

4. W przejściu do przedpokoju oraz aneksu kuchennego chcę zamontować grube kotary przesuwane na stalowych linkach:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kotara przy wejściu do przedpokoju zaczynałaby się już od początku ukośnej ściany z lewej.

 

5. Na ścianie za stołem mam naklejoną grubą winylową tapetę,

 

ale to było bardziej ze względów dekoracyjnych. Może jednak coś da jeśli chodzi o akustykę.

 

6. Na dole za kolumnami mam zamiar przykleić do ściany takie zwykłe gąbki akustyczne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wiem że nie jest to idealne rozwiązanie, ale może też coś pomoże.

 

7. Nad szafką RTV jest telewizor, ale za to nie wisi on na gołej ścianie tylko na panelu drewnianym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - coś w ten deseń.

 

Dodatkowo nad panelami jest jeszcze szafka. Jeśli chodzi o sam telewizor, to ponieważ mam za nim trochę miejsca, planowałem zamontować rolkę z grubym materiałem, który wysuwałby się zza telewizora i go przykrywał. Może to trochę głupie ale coś może też da.

 

8. Dodatkowo tam gdzie się da, czyli w rogach chcę wstawić jakieś kwiaty doniczkowe.

 

 

Na podłodze oczywiście dywan i to by było na tyle jeżeli chodzi o moje pomysły jak poprawić akustykę, nie szpecąc do końca pomieszczenia, które jednocześnie niestety pełni funkcję pokoju dziennego. Jeśli chodzi o sufit to chyba zostawię goły ze względu na kwestię estetyczną, chociaż może koledzy coś podpowiedzą. Zastanawiam się również czy pod sufitem nie podwiesić takich elementów:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tylko że to już będzie szpeciło trochę, no ale w końcu mieszkam sam ;)

 

 

Czy te pomysły się sprawdzą w praktyce? Oto moje pytanie do kolegów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9. Dodatkowo w rogach może wstawię Rezonatory Helmholtzl'a, takie jak kolega remlik opisuje w tym wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

tylko nie bardzo wiem na jakiej zasadzie działa taka tuba. I zastanawiam się jaki sens ma oklejanie w środku takiej tuby wełną, skora na zewnątrz jest rura szalunkowa która i tak wszystkie fale odbije czyż nie? Z zewnątrz również okleiłbym taką tubę wykładziną. A może zamiast rury szalunkowej po prostu samą wykładzinę nakleic na górną i dolną sklejkę, i w środek dać wełnę, tylko nie wiem czy wtedy taki rezonator spełni swoją rolę. I jeszcze jedno pytanko. Czy ta rurka w środku tuby to biegnie przez cały rezonator aż do ziemi, czy na spodzie pozostawione jest trochę miejsca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że bez pomiarów pomieszczenia za dużo się nie zrobi. To znaczy mozesz porobić różne ustroje ale każdy działa inaczej i będziesz robił tak trochę w ciemno i wydawał kasę czasem nie potrzebnie a tego chyba chcesz uniknąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maryjan, czytam wątki o pomiarach akustycznych i jest to dla mnie trochę czarna magia. Bo trzeba by najpierw kupić sprzęt pomiarowy a nie bardzo wiem gdzie i ile taki sprzęt pomiarowy kosztuje. I czy jeśli już będę miał jakieś wyniki pomiarów to czy w ogóle to coś mi da że będę takowe miał? Przecież i tak nie wyliczę jak te panele miałyby wyglądać, chyba. Nie lepiej metodą prób i błędów? W końcu moje propozycje akustyczne to nie są gotowe produkty tylko DIY za paręset złotych. W wątku chodzi mi generalnie na razie o kierunek moich zmian czy w ogóle na coś się zdadzą.

 

Mam jeszcze takie pytanko, byłem dziś w Castoramie i szukałem odpowiedniej wełny mineralnej. Na innym wątku przeczytałem że to musi być wełna o dużej gęstości np. Isover PT80. Czy rzeczywiście to jest takie istotne, i czy to musi być taka twarda sprasowana wełna czy może być taka elastyczna? Bo np. Rockwool produkuje taką mniej twardą, elastyczną 50kg/m3, specjalna do wytłumiania:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chciałbym aby ktoś przybliżył mi również budowę tego rezonatora Helmoltz'a - czy w małym pomieszczeniu 22 m2 jest sens budować takie coś. Chciałem wstawić takie 3 o przekroju 20-25 cm a w środek rurkę o średnicy gdzieś 7-10 cm, wypełnienie wełną szkalną. Na górę 2 warstwy, a na dół 3 warstwy 8 mm sklejki. Całość obłożona cienką, prostą białą wykładziną.

 

Zastanawiam się też nad tymi kotarami, czy przyniosą w ogóle jakieś pozytywne zmiany. Jak myślicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie?

 

Myślę że wszystkie odpowiedzi są do odnalezienia na forum. Zajmie Ci to kilka dni, więc przyda się wytrwałość. Mógłbyś też kupić książkę Altona Everesta "Podręcznik akustyki", aby lepiej zrozumieć akustykę. Po kilku miesiącach czytania są szanse na wykonanie adaptacji która nie zepsuje, a poprawi brzmienie.

Jak chcesz szybciej to zwróć się do jakiejś firmy akustycznej.

Czas to pieniądz, a wiedza i doświadczenie też nie przychodzi od razu i za darmo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maryjan, czytam wątki o pomiarach akustycznych i jest to dla mnie trochę czarna magia. Bo trzeba by najpierw kupić sprzęt pomiarowy a nie bardzo wiem gdzie i ile taki sprzęt pomiarowy kosztuje. I czy jeśli już będę miał jakieś wyniki pomiarów to czy w ogóle to coś mi da że będę takowe miał? Przecież i tak nie wyliczę jak te panele miałyby wyglądać, chyba. Nie lepiej metodą prób i błędów? W końcu moje propozycje akustyczne to nie są gotowe produkty tylko DIY za paręset złotych. W wątku chodzi mi generalnie na razie o kierunek moich zmian czy w ogóle na coś się zdadzą.

 

Mam jeszcze takie pytanko, byłem dziś w Castoramie i szukałem odpowiedniej wełny mineralnej. Na innym wątku przeczytałem że to musi być wełna o dużej gęstości np. Isover PT80. Czy rzeczywiście to jest takie istotne, i czy to musi być taka twarda sprasowana wełna czy może być taka elastyczna? Bo np. Rockwool produkuje taką mniej twardą, elastyczną 50kg/m3, specjalna do wytłumiania:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chciałbym aby ktoś przybliżył mi również budowę tego rezonatora Helmoltz'a - czy w małym pomieszczeniu 22 m2 jest sens budować takie coś. Chciałem wstawić takie 3 o przekroju 20-25 cm a w środek rurkę o średnicy gdzieś 7-10 cm, wypełnienie wełną szkalną. Na górę 2 warstwy, a na dół 3 warstwy 8 mm sklejki. Całość obłożona cienką, prostą białą wykładziną.

 

Zastanawiam się też nad tymi kotarami, czy przyniosą w ogóle jakieś pozytywne zmiany. Jak myślicie?

Ja kupiłem mikrofon i kartę na angielskim ebayu, kosztowało mnie to ok 50 funta czyli jakieś 250pln. Mógłbym to pożyczyć ale sprzęt jest w Londynie.

Masz racje,że można pokombinować a nawet trzeba ale niektóre ustroje budowane są pod konkretne częstotliwości więc po co tracić pieniądze i energie - o to mi chodziło .

 

Acoustic Lab ma racje, że znajdziesz dużo informacji przekopując forum. Jak coś mi wpadnie to podeśle linka.

 

Myślę, że każdy zaczyna od paneli z PT-80 i ta wełna lub o tych samych parametrach jest dobra, po prostu to jest optymalna gęstość i to też było poruszane w jednym z wątków.

Z panelami można przesadzić tzn. za duże pochłanianie jest nie dobre, za to z rozpraszaczami tymi z pt.3 z drewna nie ma problemu bo z tym nie można przesadzić- tak czytałem sam jeszcze ich nie robiłem ale coś planuje, zrobiłem sobie tylko kilka paneli z wełny i rezultaty są pozytywne.

I jeszcze jedno na dyfuzory te z drewna też są kalkulatory i po prostu jak masz miejsce to możesz wykonać je żeby działały na jak najszerszy zakres częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek nie zrobisz bedzie lepiej niz gole sciany. Bardzo fajnie wygladaja drewniane dyfuzory z filmiku - ja dalbym je w miejscu pierwszych odbic i ew. Za miejscem odsluchu. Za kolumnami w narozach raczej tlumienie. Zreszta nie ma co teoretyzowac, akustyka nie jest zadna czarna magia, wystarczy troche zapalu i zdrowego rozsadku. Do roboty :)

ja biore sie chyba za dyfuzory ale mam obawy dot ilosci potrzebnego drewna dla uzyskania odpowiedniej powierzchni rozpraszania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie jest to idealne rozwiązanie, ale może też coś pomoże.

 

W adaptacji akustycznej staraj się ograniczać stosowanie tej zasady. Bez odpowiedniej wiedzy z zakresu akustyki pomieszczeń i odpowiednich instrumentów do pomiaru - trudno jest przeprowadzić kompleksową i wydajną adaptację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W adaptacji akustycznej staraj się ograniczać stosowanie tej zasady. Bez odpowiedniej wiedzy z zakresu akustyki pomieszczeń i odpowiednich instrumentów do pomiaru - trudno jest przeprowadzić kompleksową i wydajną adaptację.

 

Imacman, chcesz powiedzieć że nie ma żadnego sensu poprawianie akustyki wnętrza bez pomiarów i budowy paneli pod określone częstotliwości? Ja chciałem najpierw sobie trochę pobudować własnych konstrukcji ( dyfuzory, panele, rezonatory ) a dopiero kiedy nie będę zadowolony z efektu, sięgnąć w ostateczności po sprzęt pomiarowy. Weź pod uwagę że budując na razie swoje konstrukcje biorę też wzgląd na kwestie użytkowe i estetyczne, czyli nie mogę zawalić pokoju panelami o 20 cm grubości.

 

Czytam różne wątki w tym dziale i stale się czegoś uczę. Oczywiście również rozważam kupno sprzętu pomiarowego, tylko czy coś to zmieni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam różne wątki w tym dziale

Czytasz ale chyba niezbyt uważnie lub bez zrozumienia. Napisałem Ci że możesz zacząć od zrobienia paneli z wełny.Nie chcemy Cię zniechęcać tylko rób to z głową i wg pewnych zasad bo po co Ci te wszystkie dyfuzory, pułapki, panele i rezonatory jak będą np. zbędne w Twoim pomieszczeniu.Podam Ci przykład z postu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) kolega czolgista778 poukładał sporo wełny w narożniki i bas mu zaginął ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, chcesz powiedzieć że nie ma żadnego sensu poprawianie akustyki wnętrza bez pomiarów i budowy paneli pod określone częstotliwości? Ja chciałem najpierw sobie trochę pobudować własnych konstrukcji ( dyfuzory, panele, rezonatory ) a dopiero kiedy nie będę zadowolony z efektu, sięgnąć w ostateczności po sprzęt pomiarowy. Weź pod uwagę że budując na razie swoje konstrukcje biorę też wzgląd na kwestie użytkowe i estetyczne, czyli nie mogę zawalić pokoju panelami o 20 cm grubości.

 

 

Wcale tak nie twierdzę, chodziło mi o Twoje podejście, że nie wiesz, czy dana rzecz pomorze, ale warto zaryzykować, bo może nie zaszkodzi - niestety w akustyce to tak nie działa do końca. Jak przesadzisz z czym, to osiągniesz odwrotność do zamierzonego celu.

 

Uparliście się na te gąbki/piramidki - oczywiście można je stosować, ale trzeba wiedzieć jak i gdzie.

 

Sam mam ustroje DIY i one działają, ale też przeczytałem parę wątków o adaptacjach na tym i innych forach, dlatego mniej więcej wiem, co i jak.

 

Jak nie masz miejsca na adaptację , to po prostu jej nie rób. Nie da się zastąpić 20 cm panela z wełny mineralnej 5 centymetrowym panelem z gąbki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznaj się z tym wątkiem uważam, że bardzo ciekawy :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , jest tam opisane jak kolega robił panele jak to brzmiało przed i po adaptacji, zobaczysz jak to wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 32

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.